» Europa » Wielka Brytania » Londyn » Dzień króla 2024 w Londynie, czyli parada Trooping the Colour

Dzień króla 2024 w Londynie czy inaczej oficjalne Urodziny Króla lub Parada Trooping the Colour to ważne święto państwowe w Wielkiej Brytanii i Wspólnocie Narodów. Zwykle odbywa się w sobotę w czerwcu. Ale jest tak wiele brytyjskich «cech szczególnych» związanych z tym dniem, że warto powiedzieć o nim więcej! 

W 2023 roku wydarzenie odbyło się 17 czerwca i bardzo różniło się od tego, do czego Brytyjczycy są przyzwyczajeni.

Kolorowa parada jest corocznym wydarzeniem w Londynie, które przyciąga wielu turystów, więc zarezerwuj hotel z wyprzedzeniem! Jeśli Twoje wakacje w Londynie przypadają między lipcem a październikiem, koniecznie odwiedź Pałac Buckingham. Bilety są dostępne w tym czasie (zarezerwuj tutaj) z wyjątkowym wejściem do pokoi państwowych.

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Londynie w 1 dzień – trasa i mapa

Dlaczego król ma dwie daty urodzin?

Oficjalne urodziny brytyjskich monarchów zgodnie z tradycją trwającą ponad 260 lat obchodzone są latem (niezależnie od ich rzeczywistych dat). Przykładowo Karol III urodził się 14 listopada 1948 r. Tak, zgadza się – królowie mają prawdziwe i oficjalne urodziny! Jakże to brytyjskie! Winowajcą tej zagadki jest król Jerzy II, który z pewnością chciał świętować swoje urodziny przy dobrej pogodzie, kolorowo i z dużą liczbą widzów. Niestety, jego święto wypadało jesienią (daleko od najlepszego sezonu dla Anglii). W związku z tym, na mocy świadomej decyzji, Jerzy II przeniósł obchody urodzin na czerwiec. To dlatego brytyjscy monarchowie mają teraz dwie daty urodzin.

Jak dostać się na paradę w 2024 roku?

Każdego roku do sprzedaży trafiają bilety w marcu w cenie 30 funtów, ale wyprzedają się bardzo szybko. Jeśli nie uda ci się zdobyć biletu, sugerujemy udanie się do St James’s Park wcześnie rano i zajęcie miejsca z dobrym widokiem. Można też obejrzeć transmisję.

Pałac Buckingham jest o wiele łatwiej dostępny. Można go zwiedzać od końca lipca do października. Bilety są w sprzedaży zpod tym linkiem!

Dzień króla 2024 w Londynie – program obchodów

Trooping the Colour lub Ceremonia Sztandaru to kolorowa 1,5-godzinna parada w sercu Londynu, na Horse Guards Row. Bierze w niej udział aż 1400 legendarnych brytyjskich gwardzistów (w czerwonych mundurach i niedźwiedzich czapkach), 200 koni i 400 muzyków. Ceremonia Sztandaru rozpoczyna się o godzinie 10:00. 

 • TŁO

  W XVII wieku różne pułki wywieszały flagi, aby żołnierze mogli rozpoznać swoje sztandary podczas bitwy. Tak więc dosłowne znaczenie Trooping the Colour to «zgromadzenie kolorów». Dziś, w czasach pokoju, cała troska skupia się bardziej na pięknie ceremonii. Ale nie ma czegoś takiego jak idealne ustawienie i nieskazitelne mundury!

Karol, jadąc konno, dokonuje inspekcji oddziałów na Horse Guards Parade o godzinie 11:00. A po wywieszeniu flagi, kolorowy korowód w towarzystwie reszty rodziny królewskiej, kieruje się ulicą Mall w stronę Pałacu Buckingham. Pełen gracji i zsynchronizowany ruch ludzi w mundurach z epoki na starannie wyszkolonych koniach to natomiast osobny spektakl.

Parada kończy się w Pałacu Buckingham, gdzie widzowie i media z niecierpliwością czekają na słynne «wyjście na balkon». Pojawienie się rodziny królewskiej na balkonie co roku generuje wiele rozmów i dyskusji. Kto stanie obok króla, jakie stroje wybiorą księżniczki i co najważniejsze – kogo zabraknie? Wydarzenie kończy się około 13:00 wielkim przelotem z udziałem Red Arrows (zespół akrobacyjny Królewskich Sił Powietrznych).

» CZYTAJ TAKŻE30 głównych zabytków w Londynie

Pierwszy Dzień króla 2023 bez Elżbiety II

W 2023 roku po raz pierwszy paradę poprowadził król Karol III (a nie Elżbieta II). Jest to tak znacząca zmiana dla Brytyjczyków, a nawet całego świata, że trudno ją przecenić. Nawet w środku pandemonium w latach 2020-2021 podziwialiśmy kolorowe wycieczki uroczej królowej. Wówczas Elżbieta nie odwołała corocznej parady, organizując ją w skróconym formacie, bez widzów i w zamku Windsor. Wolała paradować w powozie niż konno (choć jeździła konno do 96 roku życia).

Po 70 latach panowania uwielbianej królowej Elżbiety II, na tron wstąpił jej syn Karol. Koronacja odbyła się 6 maja. Z kolei w trzecią sobotę czerwca Londyńczycy przeżyli pierwszy Dzień króla 2023 w Londynie na cześć nowego monarchy! 

» CZYTAJ TAKŻEZmiana warty w Londynie: gdzie ją zobaczyć?

Co nowego u Karola III?

Wiele oczekiwano od pojawienia się nowego monarchy na paradzie. Tym bardziej, że nastroje w rodzinie królewskiej, która ostatnio często znajdowała się w skandalicznych sytuacjach, były uważnie monitorowane.

Czym różniła się ceremonia Trooping the Colour w 2023 roku?

 • Publiczność pokochała pojawienie się króla na koniu! W końcu ostatni raz Brytyjczycy widzieli swojego władcę na koniu 37 lat temu – w 60. urodziny Elżbiety II.
 • Po raz pierwszy od dziesięcioleci w ceremonii brały udział wszystkie pułki Dywizji Królewskiej i Pierwszy Batalion Gwardii Londyńskiej (Rezerwy).
 • W 2023 roku zaszczyt niesienia sztandaru przypadł Gwardii Walijskiej, której Charles był pułkownikiem przez ponad 50 lat.
 • Podczas uroczystości samoloty ustawiły się w kształt monogramu króla. To była niespodzianka dla Karola III!

Ciekawostki dotyczące ceremonii w 2023 roku:

 • Król uczestniczył w swoim pierwszym Trooping the Colour w 1951 roku w wieku 3 lat. Jechał wtedy w powozie ze swoją babcią (królową Elżbietą), królową matką i ciotką, księżniczką Małgorzatą. Później wziął w niej udział już jako pułkownik Gwardii Walijskiej w 1975 roku.

 • Królowa Camilla miała na sobie czerwony strój autorstwa Fiony Clare, inspirowany grenadierami gwardii, oraz czarny nakrycie głowy marki Philip Treacy. Pałac Buckingham ogłosił w grudniu, że Camilla zostanie nowym pułkownikiem Gwardii Grenadierów, zastępując księcia Andrzeja.

 • Katarzyna, księżna Walii, wybrała kolor zielony, aby reprezentować swoją rolę pułkownika Gwardii Irlandzkiej, którą odziedziczyła po mężu pod koniec ubiegłego roku. Wiele osób zwróciło uwagę na podobieństwo jej sukni do zeszłorocznego wizerunku Elżbiety II, co przywołało miłe wspomnienia.

 • Jak zwykle w centrum uwagi znaleźli się mini Walijczycy: książę George, księżniczka Charlotte i główny ulubieniec publiczności – książę Louis. Pięcioletni Louis ciężko pracował dla wiernych fanów i robił najsłodsze grymasy!

Na balkonie obecni byli również:

 • Król Karol i królowa Camilla;
 • William i Catherine, książę i księżna Walii;
 • Książę George (najstarszy syn Walijczyków), księżniczka Charlotte i książę Louis;
 • Siostra króla księżniczka Anna i jej mąż wiceadmirał Timothy Lawrence;
 • Książę Edward, książę Kentu (wnuk króla Jerzego V, kuzyn królowej Elżbiety II);
 • Młodszy brat króla, książę Edward (książę Edynburga) i jego żona Sophie;
 • Książę Ryszard, książę Gloucester (wnuk króla Jerzego V, kuzyn królowej Elżbiety II) i jego żona Birgitta.

Życzymy udanych wakacji i zdjęć z rodziną królewską. I oczywiście z niecierpliwością czekamy na Dzień Króla 2024 w Londynie!

» CZYTAJ TAKŻE10 najlepszych hoteli w Londynie na każdy budżet

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *