Najpiękniejsze paryskie parki

, ,
Ogrody Tuileries

Stolica Francji znana jest z wielu atrakcji, głównie takich jak galerie, muzea, pałace i inne zabytki. Jednak według wielu, prawdziwą zbrodnią jest być w Paryżu i nie udać się na spacer zacienionymi alejkami miejskich oaz zieleni. Jest tutaj ponad 400 sadów, skwerów i parków. Udało nam się wybrać 10 najpiękniejszych i najbardziej popularnych zielonych zakątków miasta.

Ogrody Luksemburskie

Ten eksplodujący zielenią park znajduje się w Dzielnicy Łacińskiej, niedaleko Sorbony. Został zbudowany w XVII wieku na prośbę Marii Medycejskiej – żony Króla Henryka IV.

Ogrody Luksemburskie

Ogrody Luksemburskie: Wybierz hotel

Już sam projekt może budzić zdziwienie – teren został podzielony na pół, po czym po jednej stronie powstał ogród w stylu angielskim, a po drugiej, w stylu francuskim. Pomiędzy drzewami i trawnikami, dostrzeżemy wiele pomników (w tym Beethovena, Marii Medycejskiej, Baudelaire’a, Verlaine’a, czy Georga Sanda), a także rzeźby zwierząt, Fontannę Obserwatorium wykonaną z brązu oraz Fontannę Medyceuszy. Na schodach często można zauważyć obładowanych książkami studentów, którzy spędzają tu czas wolny pomiędzy zajęciami na Sorbonie. Co więcej, Ogrody Luksemburskie to idealne miejsce na spacery z dziećmi. Znajdują się tu nie tylko place zabaw, ale także fontanna, w której można puszczać na wodę papierowe łódki.

Wybudowano tu dwa Pałace Luksemburskie – mały i duży. W pierwszym obecnie mieści się Senat, a drugi służy jako sala wystawowa.

Najbliższa stacja metra to Odeon. Nieopodal, na stacji Luxembourg, zatrzymują się pociągi kolejki RER kursujące na linii RER B.

Ogrody Tuileries

Ogrody Tuileries

Sad Tuileries znajduje się w samym sercu miasta, nieopodal Sekwany i Luwru. Budowę w stylu «à la française» rozpoczęto w połowie XVI wieku na rozkaz Katarzyny Medycejskiej. Niezwykle precyzyjny, wymierzony co do milimetra rozkład figur geometrycznych na planie parku to zasługa słynnego architekta André Le Notre. W ogrodzie znajduje się kilka zabytkowych budynków, np. Muzeum Oranżerii i galeria sztuki współczesnej Jeu de Paume, gdzie można zobaczyć wiele ciekawych prac, w tym słynne Nenufary (lilie wodne) pędzla Clauda Moneta.

Aby dostać się do Ogrodów, należy dojechać metrem do stacji Tuileries.

Parc des Buttes Chaumont

Parc des Buttes Chaumont

Park zasadzono w dawnym kamieniołomie za sprawą prefekta miasta Barona Haussmanna. Wykonanie projektu powierzył on znakomitemu architektowi krajobrazu Jean-Charles’owi Alphandowi.

Oprócz szmaragdowych trawników oraz egzotycznych drzew i krzewów należy zwrócić uwagę na świątynię Sybilli, grotę z kaskadą wodną i duże sztuczne jezioro. Co więcej, park mieści w sobie restaurację, dwa teatry i plac zabaw. Jeden z teatrów, Le Théâtre Guignol Anatole, działa już od ponad 110 lat. Corocznie, na początku jesieni, park gości festiwal filmów krótkometrażowych «Silhouette».

Buttes Chaumont znajduje się niedaleko od stacji metra Buttes Chaumont.

» CZYTAJ TAKŻEKiedy już wszystko widziałeś: 20 pomysłów na spędzenie czasu w Paryżu

Park Montsouris

Park Montsouris

Ten położony na lewym brzegu Sekwany ogród w stylu angielskim powstał na polecenie Napoleona III. Początkowo miał on służyć studentom z pobliskiego uniwersytetu, jako miejsce do wypoczynku. Po dziś dzień głównie w weekendy, na ścieżkach parku można zobaczyć studentów uprawiających poranny jogging. W ciągu tygodnia, na zielonych trawnikach przeważają boso spacerujący turyści i Paryżanie z dziećmi.

Na górnej polanie odbywają się turnieje golfowe, a w dolinie znajduje się piękne jezioro z małą wysepką pośrodku. Zlatują się tam ptaki, m.in. kilka gatunków gęsi, dzikie kaczki oraz czaple. Na kamienistym brzegu zobaczymy żółwie wygrzewające się w słońcu. Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw, karuzele oraz teatr lalek.

Najbliższa stacja metra to Cité Universitaire.

» CZYTAJ TAKŻE14. okręg Paryża: mapa, atrakcje, restauracje

Pole Marsowe

Pole Marsowe

Po prawej stronie Sekwany, pomiędzy École militaire (szkołą wojskową) i Wieżą Eiffla znajduje się Champ de Mars. Miało tu miejsce wiele ważnych wydarzeń historycznych. Przez pewien czas teren wykorzystywany był jako tor wyścigów konnych, następnie służył jako przestrzeń pod organizację Wystaw Światowych i publicznych obchodów świąt państwowych.

Pola Marsowe są popularne zarówno wśród turystów, jak i wśród miejscowych. Widok na Pałac Chaillot jest stąd niezrównany! Po godzinie 20:00, ogród przeistacza się w miejsce romantycznych schadzek. Na Wieży Eiffla włącza się oświetlenie, a ludzie z kocami, świecami i winem zaczynają zajmować miejsca na trawie.

Najbliższa stacja metra to École Militaire.

Lasek Vinceński (Bois de Vincennes)

Lasek Vinceński

Trzeba przyznać, że 'lasek’ to odrobinę naciągnięta nazwa. Bois de Vincennes to wspaniały park, w którym znajdziemy zacienione alejki, kilka stawów i niezapomniane krajobrazy. Na jego terenie znajduje się zoo i średniowieczny zamek Château de Vincennes, który długo pełnił funkcję królewskiej rezydencji. Dziś mieści się tam muzeum.

Nieopodal lasku, stacje mają 2 linie metra:

  • linia nr 1, stacje: Château de Vincennes, Saint-Mandé oraz Bérault
  • linia nr 8, stacje: Charenton – Écoles, Porte de Charenton, Porte Dorée oraz Liberté

Parc de la Villette

Parc de la Villette

La Villette to nie tylko wspaniały ogród, ale także ośrodek naukowy, muzyczny i artystyczny. Zaczyna się on szerokim deptakiem prowadzącym do mostu nad kanałem de l’Ourcq. Po przeciwnej stronie rzeki wznosi się dość osobliwy, wielopiętrowy budynek – Muzeum Nauki i Przemysłu. Obok niego – dwa kina z efektami specjalnymi i wojskowa łódź podwodna. Nieco dalej znajduje się Paryskie Konserwatorium Muzyczne i sale koncertowe.

Do parku możemy dojechać metrem. Najbliższa stacja to Porte-de-la-Villette. Można też wybrać się w rejs po kanale Saint-Martin.

Ogród botaniczny

Ogród botaniczny

Nazywany także Ogrodem Botanicznym w Muzeum Historii Naturalnej. Jest to niewątpliwie miejsce warte odwiedzenia, chociażby ze względu na alpinarium, rosarium, czyli ogród różany, ogród irysowy, sady owocowe i ogrody warzywne oraz ciekawą sekcję roślin użytkowych.

Pobliska stacja metra to Jussieu.

Park Belleville

Park Belleville

Przepiękny park Belleville zachwyca szmaragdowymi trawnikami, ogrodami kwiatowymi i winnicami. Na wzgórzu wzniesiono Maison de l’Air, czyli muzeum świeżego powietrza oraz taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Paryża. Niedaleko stąd do budynku, w którym urodziła się Edith Piaf.

Park znajduje się w pobliżu stacji metra Belleville.

Lasek Buloński (Bois de Boulogne)

Lasek Buloński

Lasek Buloński i Vinceński nazywane są zielonymi płucami Paryża. Bois de Boulogne położony jest w zachodniej części miasta i jest jednym z ulubionych miejscówek piknikowych Paryżan. Znajduje się tu kilka atrakcji turystycznych, takich jak korty tenisowe im. Rolanda Garrosa, czy Muzeum Louis Vuitton. Można tu także popływać łodzią, pojeździć na rolkach lub na rowerze, zapisać się do klubu jazdy konnej, a nawet łowić ryby. Popularność tego parku wśród turystów zmalała niedługo po wydaniu książki „Kod Leonarda da Vinci”. Uprzedzenia dotyczą głównie pory nocnej i nic nie wskazuje, by w lasku było niebezpiecznie.

Nieopodal zatrzymują się pociągi miejskie RER C – Neuilly – PorteMaillot. Najbliższe stacje metra to Porte d’Auteuil, Porte Maillot oraz Porte Dauphine.

Wstęp do wszystkich parków miejskich jest darmowy. Będziemy jednak musieli zapłacić (i to zwykle słono) za wszelkie dodatkowe atrakcje i usługi, takie jak przejażdżki na kucykach, jazda konna, czy użytkowanie boisk i kortów tenisowych. Pamiętajcie również, że wieczorem prawie wszystkie paryskie parki są zamknięte.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *