22 interesujące fakty o Rzymie

,
Rome

Imperium Rzymskie, które było niegdyś jednym z najstarszych miast świata, ma długą i fascynującą historię. Wiadomo, że w czasach starożytnych Rzym był często nazywany wiecznym Rzymem. A w naszych czasach epitet „wieczne” doskonale opisuje miasto. Jest wiele nadprzyrodzonych rzeczy, które wydarzyły się w historii miasta, a wiele legend i faktów o Rzymie jest zaskakujących. I właśnie tym chcielibyśmy się z Państwem podzielić.

» Czytaj takżeCo zwiedzić w Rzymie w ciągu 1 dnia

Nie czytaj tego artykułu, jeśli jesteś już w Rzymie! Wybierzcie się raczej na zwiedzanie z profesjonalnymi przewodnikami (zobacz wszystkie dostępne wycieczki tutaj)!

Dowiedzmy się trochę więcej o Rzymie

1. Rzym jest uważany za jedno z najstarszych miast w Europie, założony przez braci Romulusa i Remusa 21 kwietnia w 753 r. p.n.e. Legenda głosi, że braci wychowywała wilczyca, której pomnik stoi w Muzeum Kapitolińskim.

wilczyca

2. Legenda głosi, że bracia Romulus i Remus spierali się o nazwę nowo założonego miasta. W końcu Romulus zabił swojego brata, a miasto zostało nazwane jego imieniem.

3. Rzym jest jedynym miastem na świecie, które posiada niezależne państwo, a mianowicie Watykan, znany jako najmniejsze państwo na świecie. Dziś do jego zwiedzania ustawiają się niewiarygodne kolejki, ciągnące się kilometrami.

4. Powiedzenie „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu” tłumaczy się tym, że przed V wiekiem n.e. Rzymianie wybudowali ponad 85 000 km dróg na terenie całego imperium.

5. Fakt ten powinien być znany każdemu turyście. Rzym jest zbudowany na siedmiu wzgórzach, a mianowicie: Palatyn, Kapitol, Awentyn, Kwirynał, Wiminał, Eskwilin i Celius. Topografia miasta charakteryzuje się stałymi różnicami wysokości. Nie podróżuj bez wygodnych butów – w szpilkach nie ma gdzie iść.

Rome

6. Napis SPQR na herbie Rzymu, jak również na rzymskich posągach i budynkach oznacza „senatus populusque romanus” i oznacza „senat i lud rzymski”.

7. Ze starożytnego Rzymu pochodzi zwyczaj całowania się na zakończenie ceremonii zaślubin, ale wcześniej miał on inne znaczenie – małżeństwo było postrzegane jako umowa, a pocałunek był uważany za oficjalną pieczęć.

8. Haczykowaty nos był uważany przez Rzymian za oznakę przywództwa i inteligencji. Z posągów, popiersi i rekonstrukcji wiemy, że wydatny nos wyróżniał rzymskiego cesarza Nerona.

9. Bazylika św. Piotra w Watykanie jest największym kościołem chrześcijańskim na świecie.

Bazylika św. Piotra

» Czytaj także12 wartych odwiedzenia kościołów w Rzymie

10. Przez wiele stuleci wieki Rzym był uważany za największe miasto w Europie, zamieszkiwane przez milion osób.

11. Rzym stał się stolicą Włoch w 1870 roku, przedtem Florencja i Turyn były stolicami w różnych okresach.

12. W Rzymie znajduje się ponad 2000 fontann, z których 50 uznawanych jest za zabytkowe. Bernini  i Michał Anioł brali udział w tworzeniu wielu z nich.. Jednak najsłynniejszą z nich pozostaje oczywiście Fontanna di Trevi.

13. Bardzo uroczy fakt o Rzymie: istnieje tutaj specjalne prawo, które pozwala kotom żyć w pokoju. W ruinach na Piazza Torre Argentina mieszkają dziesiątki kotów, którym nadano milcząco przydomek placu rzymskich kotków.

rzymski kot

14. La Sapienza, główny uniwersytet w Rzymie, założony w 1303 roku, jest największym i najstarszym w Europie.

15. W dzisiejszych czasach za skorzystanie z toalety na ulicy grozi mandat. Jednak za czasów cesarza Wespazjana w miejscach publicznych pojawiły się gliniane naczynia, w których gromadzono płyn używany do prania ubrań, moczenia skóry i mycia zębów.

16. W Rzymie znajduje się pierwszy na świecie kompleks handlowy, zbudowany przez cesarza Trajana w II wieku n.e. i składający się ze 150 straganów. Pozostałości Targu Trajana zachowały się do dziś.

17. Rzym był miastem bliźniaczym Paryżaprzez ponad 60 lat. Istnieje nawet slogan dla tego partnerstwa: „Tylko Paryż jest godzien Rzymu, tylko Rzym jest godzien Paryża”.

Rzym: Wybierz hotel

18. Oprócz pechowej liczby 13 istnieje również liczba 17. Wyjaśnia to fakt, że na grobach starożytnych Rzymian widniały napisy VIXI, co w tłumaczeniu oznacza „żyłem”. Jeśli wyrazimy ten napis cyframi rzymskimi, otrzymamy VI + XI = 6 + 11 = 17.

19. Purpurowe ubrania były uważane za oznakę statusu i mogli je nosić tylko cesarze i senatorowie.

20. Nieco przerażający fakt historyczny: średnia długość życia w starożytnym Rzymie wynosiła zaledwie 20-30 lat. Jak zapewne wiecie, oczekiwana długość życia we Włoszech jest jedną z najwyższych na świecie.

21. Ponieważ w pierwszych latach po założeniu miasta brakowało kobiet, Rzymianie porywali je z okolicznych wiosek.

Pasta

» Czytaj także10 najlepszych pizzerii w Rzymie

22. W Rzymie znajduje się jedyne na świecie muzeum makaronu. Jest tam cała ekspozycja poświęcona makaronowi, jego produkcji i konsumpcji.

No i? Czy niektóre z faktów dotyczących Rzymu były dla Ciebie zaskoczeniem? Jesteśmy pewni, że tak. Pojedź do Rzymu i przekonaj się sam.

Życzymy miłej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *