Lejda w Holandii: kiedy jechać i jak się tam dostać?

,
Lejda w Holandii

Lejda — miasto o wielowiekowej historii, a w jej starej części na każdym kroku można znaleźć zabytki architektury. Nic dziwnego, jest tu więcej zabytków niż w Amsterdamie, chociaż miasto jest 10 razy mniejsze!

» Czytaj takżeLejda: zabytki i atrakcje

Jak dostać się do Lejdy?

Pociąg — to szybki i wygodny sposób na dotarcie z Amsterdamu do Lejdy i ogólnie po Europie. Pociąg odjeżdża co 5–15 minut z  dworca głównego w Amsterdamie, a czas podróży wynosi 32–45 minut w zależności od rodzaju pociągu (szybki lub zwykły). Bilet w jedną stronę kosztuje 10 euro. Podróż z lotniska Schiphol jest szybsza (15–20 minut, cena biletu 6,40 €).

» Czytaj takżeJak kupić bilet na pociąg w Holandii?

Należy pamiętać, że w kasie dworcowej i w automacie przy płatności kartą może być naliczana prowizja w wysokości 0,50–1 EUR za bilet. Więc nie leń się i kup bilet online. Tutaj jest wygodna strona.

Można też pojechać samochodem. Wynająć samochód można tutaj. Pokonanie dystansu 50 km zajmie ci około 40 minut, ale jeśli utkniesz w ogromnym korku w godzinach szczytu, może ci to zająć nawet 2–3 godziny. W centrum miasta jest mnóstwo parkingów, a także parkingi kryte (Morspoort, Breestraat, Haarlemmerstraat), których ceny zaczynają się od 1,50 euro za godzinę.

» Czytaj takżeUtrecht: Jak dojechać i gdzie się zatrzymać?

Gdzie się zatrzymać w Lejdzie?

Gdzie się zatrzymać w Lejdzie?

Miasto jest naprawdę tak małe, że całe składa się z centrum. Zapraszamy więc do wyboru dowolnego hotelu.

  • Jeśli zależy Ci na pokoju z pięknym widokiem z okna, to sprawdź Hotel Mayflower. Hotel znajduje się na starym placu, gdzie kiedyś sprzedawano różne bydło. Pokój jednoosobowy kosztuje od 70 euro.
  • Stabilną obsługę oferują hotele sieciowe. Ibis jest blisko dworca kolejowego i będzie wygodny dla tych, którzy wybierają wczesny lub późny pociąg. Ceny pokoi jednoosobowych zaczynają się od 70 € za noc.

Leiden: Wybierz hotel

Jak poruszać się po Lejdzie?

Stare miasto jest dość skromne i najlepiej poruszać się po nim pieszo lub rowerem. Rower można wypożyczyć na dworcu, w niezliczonych wypożyczalniach, a nawet w recepcji hotelu. Wiele hoteli w Lejdzie zapewnia tę usługę.

» Czytaj takżeJakie miasta warto odwiedzić w Holandii oprócz Amsterdamu

Kiedy jechać do Lejdy?

Kiedy jechać do Lejdy?

  • Urodziny króla (27 kwietnia) to jedno z najbardziej okazałych świąt w Holandii. W tym dniu, pomarańczowy kolor zdobi nie tylko Amsterdam, ale też cały kraj. A w Lejdzie odbywa się masowe świętowanie z różnego rodzaju atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Na dodatek tego dnia DJ Armin van Buuren tradycyjnie rozgrzewa parkiet do czerwoności. Nie wybrał Lejdy przypadkowo — to tam się urodził i wychował. Jego pierwszy występ w 2005 roku był tak udany, że postanowił wrócić w następnym roku, a potem jeszcze raz i jeszcze raz.
  • W ogóle cała wiosna od połowy marca do połowy maja to idealny czas na odwiedzenie Lejdy. To właśnie wtedy otwiera się dla zwiedzających wspaniały park Keukenhof z fantastycznie pięknymi polami kwiatów w wielu odmianach i kolorach. Dojedziesz tam autobusem nr 854 Keukenhof Express z dworca głównego w Leiden w 25 minut.

» Czytaj takżeJak samemu dostać się do Parku Keukenhof z Amsterdamu?

  • W ostatnim tygodniu czerwca od czwartku do niedzieli odbywa się festiwal Leidse Lakenfeesten. W tłumaczeniu dosłownym wydarzenie to nazywa się «festiwal tkaniny» i sięga daleko w przeszłość. W tych dniach odbywają się różnego rodzaju działania mające na celu zachowanie lokalnej kultury: festiwal kulinarny, festiwal piwa, imprezy sportowe i rozrywki dla dzieci.

Kiedy jechać do Lejdy?

  • Od 1980 roku w drugą niedzielę lipca odbywa się festiwal muzyki pop Werfpop Leiden, który przyciąga 20 tys. widzów. Przez dziesięć godzin w dwóch miejscach nieprzerwanie występują artyści pop z całego świata.
  • W ostatni weekend sierpnia każdego roku odbywa się jazz festiwal Rapenburg Concert. Scena ustawiona jest nad kanałem, a publiczność znajduje wygodne miejsce wzdłuż nabrzeża i w łodziach na wodzie. Impreza przyciąga muzyków jazzowych z całego świata.
  • Największe święto miasta przypada na dzień wyzwolenia Lejdy z hiszpańskiego oblężenia 3 października 1574 roku. Zniesienie oblężenia Lejdy odwróciło losy wojny i stało się symbolem niezależności Holandii od hiszpańskiego kolonializmu. Nawiasem mówiąc, to zwycięstwo zostało odniesione w bardzo nietypowy sposób.

Mimo głodu i wyczerpania mieszczanie, zamiast otworzyć bramy, czekali na wsparcie armii Wilhelma Orańskiego. Wilhelm nakazał przerwanie tam i zalanie terenu, aby jego armia mogła zbliżyć się do miasta na swoich statkach. Widząc zbliżającą się armię, Hiszpanie postanowili uciec przed rozpoczęciem bitwy. Pierwszej nocy ich ucieczki fragment muru miejskiego zawalił się z powodu erozji fundamentu, ale oblężenie zostało już zniesione.

3 października Wilhelm Orański wydał dekret przyznający wszystkim obywatelom śledzie i biały chleb za ich odwagę i niezłomność. Od wielu lat co roku w tym dniu na ulicach Lejdy rozdawane są śledzie i biały chleb jako symbol wyzwolenia miasta.

 

Teraz już wiesz, które tygodnie są najbardziej ekscytujące, aby odwiedzić Lejdę. Przeczytaj również nasz artykuł o zabytkach w mieście.

Witamy w Lejdzie!

» Czytaj takżePola tulipanów w Holandii

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *