Co zobaczyć w Gandawie w jeden dzień?

10 wrz 2019
Gandawie

Jakie skojarzenia przychodzą Wam do głowy, kiedy mowa jest o Belgii? Na pewno Manneken pis, Atomium, czekolada, piwo, gofry? Do głowy przychodzą miasta takie jak: Bruksela z zatrzęsieniem muzeów, Antwerpia z potężną katedrą w centrum miasta, i oczywiście Brugia, gdzie wiele turystów marzy aby się ukryć po tym jak obejrzą popularny Hollywoodzki film.  Ale jest też w Belgii miasto, które niestety jest omijane przez turystów jadących po trasie Bruksela-Antwerpia-Brugia i jest to właśnie Gandawa, prawdziwy klejnot Flandrii.

Jeśli podróżujecie po Belgii i macie w zapasie jeden dzień, to koniecznie zobaczcie Gandawę, a na pewno tego nie pożałujecie! Mamy dla was pieszą trasę spaceru po tym średniowiecznym mieście.

Dla wielu turystów, którzy podróżują po Belgii, znajomość z nowym miastem zaczyna się na dworcu kolejowym. Jeśli przyjeżdżacie do Gandawy ze strony Antwerpii, to wysiądźcie na stacji Gent-Dampoort, która znajduje się półtora kilometra od historycznego centrum. Aby się tam dostać wystarczy podążać za wskazówkami z podpisem Gent Centrum. Natomiast jeśli przyjeżdżacie do Gandawy z Brugii, Brukseli lub Lille to początkowym punktem waszej trasy będzie stacja kolejowa Fent Sint-Pietres, która znajduje się 2.5 kilometra od centrum miasta. Co zrobić teraz  przejść się spacerem lub podjechać tramwajem Wasz wybór. Jeśli pogoda jest ładna i macie wystarczająco czasu, można pospacerować wzdłuż  linii tramwajowych, spacer zajmie wam około 30 minut, a po drodze towarzyszyć Wam będą sklepiki, małe biura i bary. Przejażdżka tramwajem numer 1, który zatrzymuje się niedaleko budynku dworca (Gent St.-Pietersstation peron 2), do przystanku Korenmarkt, zajmie nie więcej niz 15 minut.

Gandawie

Rada! Na terytorium Flandrii bilet pozwalający korzystać z transportu publicznego (autobusy, tramwaje) kosztuje 3 euro za 60 minut. Aby zaoszczędzić, należy kupić bilet na 10 przejazdów za 14 euro z jednego biletu może korzystać kilka osób, a oprócz tego bilet działa na terytorium całej Flandrii, jeśli przewoźnikiem jest firma De Lijn. Bilety najlepiej kupić w sklepach Relay na dworcu, a także przy kasie w supermarketach. Automaty biletowe nie znajdują się blisko dworca, a w dodatku często nie działają, lub sprzedają bilety tylko za 3 euro.

Gent, Gent

Piesza trasa, pozwala zwiedzić Gandawę w jeden dzień. Na mapie naniesione są cyfry, które oznaczają najbardziej interesujące zabytki, a także punkty, gdzie można zrobić ładne zdjęcia, Spacer po mieście zaczyna się niedaleko przystanku Korenmarkt na ulicy Cataloniëstraat (0), skąd można zobaczyć trzy wieże Gandawy, które tworzą piękną perspektywę architektoniczną: wieżę katedry św. Mikołaja, Belfort (Beffroy, wieża Rady Miasta) i wieżę katedry św. Bawona. Na Cataloniëstraat można również złapać tramwaj do miejscowej «Moskwy».

Gandawie

Aby lepiej zrozumieć architekturę Gandawy, warto zobaczyć miasto z lotu ptaka. W tym celu wystarczy odwiedzić Belfort (Het Belfort van Gent (1)) dzwonnicę, która wcześniej uosabiała niezależność i niepodległość miasta. Jej iglicę zdobi symbol Gandawy złoty smok. Zwiedzanie kosztuje 8 euro, po zakupie biletu zostaniesz poproszony o połączenie z siecią Wi-Fi i pobranie aplikacji audio-przewodnika.

Het Belfort van Gent

Uzbrojeni w audio-przewodnik, możecie zacząć wchodzić na górę: jeśli chcecie poczuć średniowieczną atmosferę miasta wąskimi, spiralnymi (i bardzo ciemnymi) schodami, a jeśli wam się śpieszy windą. W środku wieży znajdują się cztery piętra z dzwonami oraz innymi eksponatami, czwarte piętro jest zarezerwowane dla bębna, który kontroluje dźwięk 40 dzwonów (lepiej uważaj, melodia w wieży jest dość głośna). Oczywiście głównym celem wizyty w Belfort jest widok na miasto, a mianowicie dwa kościoły Katedrę Św. Bawona (Sint-Baafskathedraal (2)) i Katedrę Św. Mikołaja (Sint-Niklaaskerk (3)).

Katedra Świętego Bawona (2) będzie kolejnym przystankiem na naszej trasie. Przez kilka lat zewnętrzna część budynku była w trakcie renowacji, ale od końca 2016 roku, lasy zakrywające wieżę zostały w końcu usunięte, więc będziecie mieli świetną okazję zobaczyć kościół ze wszystkich stron. Wejście do katedry jest bezpłatne, więc koniecznie zajrzyj do środka i znajdź słynny ołtarz Gandawski («Adoracja mistycznego baranka»), uważany za arcydzieło średniowiecznego malarstwa.

Znajdująca się w sąsiedztwie Katedra Świętego Mikołaja (3) nie pracuje. Obecnie budynek jest często wykorzystywany na różne wystawy i pchle targi spróbuj zajrzeć do środka, być może znajdziesz tam piękną figurkę, zdjęcie, ciekawą książkę lub rzadki numer komiksu.

Naprzeciwko katedry św. Mikołaja znajduje się dawny budynek pocztowy (Oud Postkantoor (4)) z niezwykle piękną fasadą, która przedstawia kamienną historię Belgii. Fani zakupów (a zwłaszcza perfum selektywnych) powinni zajrzeć do środka, ponieważ teraz budynek służy jako centrum handlowe, na parterze znajduje się supermarket z dużym wyborem gotowych obiadów.

Przejdź przez Most Świętego Michała (Sint-Michielsbrug (5)) i obróć się, a jeden z najbardziej rozpoznawalnych widoków Gandawy stanie przed Waszymi oczami,

Sint-Michielsbrug

Zejdź na promenadę Korenlei, i podziwiaj średniowieczne fasady budynków położonych na prawym brzegu rzeki Leie promenadę Graslei.

Dojdziecie do mostu zwodzonego Graz (Grasbrug (6)), obok którego znajdują się miejsca do cumowania kilku rejsów, które oferują wycieczki na łódkach. Mnóstwo kanałów i wycieczek po nich pozwala zobaczyć jak toczy się życie w Gandawie z zupełnie innej strony. Zazwyczaj rejs trwa 40 minut, bilet dla dorosłego kosztuje 7,5 euro, a na każdej łódce jest parasol w razie deszczu. Pod tym linkiem można kupić bilet na rejs.

Grasbrug

Będąc z powrotem na lądzie, idźcie na ulicę Jan Breydelstraat do skrzyżowania z Burgstraat, a tam zobaczycie widok na kanał i wieżę zegarową starej poczty (7).

Podziwiajcie fasady budynków na sąsiednim placu Sint Veerleplein (8). Zwróćcie uwagę na fasadę budynku, ozdobioną posągami Neptuna, Scheldta i Lei, kiedyś było to wejście na stary targ rybny, a teraz w środku znajduje się biuro podróży w Gandawie.

Na drodze z Sint Veerleplein znajduje się jeden z głównych zapytków Gandawy zamek Gravensteen (9). Czym tylko nie była starożytna twierdza zarówno mieszkaniem hrabiego, mennicą, a nawet fabryką tekstyliów, teraz jest to muzeum broni i sprawiedliwości, którego wejście kosztuje 8 euro za dorosłego. Zwierzenie twierdzy zajmie około 2 godzin. Na dworze są również stoliki, gdzie w razie potrzeby można coś przekąsić. W środku twierdzy nie ma windy, dlatego trzeba być gotowym na wchodzenie po wąskich schodach.

Gravensteen

Jeśli chcecie zrobić ładne zdjęcie z zamkiem Gravensteen w tle, to najlepiej podejdź do miejsc oznaczonych na mapie (10) (Arca Theater) i (13) (tutaj są ławeczki, gdzie można odpocząć oglądając piekne widoki).

Po przejściu ulic Gewad i Sint-Widostraat znajdziecie się w cichej historycznej częsći miasta, na brzegu Lievekaai (11). Większość turystów ogląda tę część miasta tylko podczas rejsu łódką, a szkoda, bo tutaj można odpocząć siedząc na ławeczce w cieniu płaczących wierzb. Z mostu Zilverhof (12) otworzy się przed wami wspaniały widok na Gandawę.

Po nabraniu sił wracajcie do żywego centrum, najlepiej przez starą dzielnicę Petershol (14). Bądźcie uważni nie jest to strefa tylko dla pieszych, po drodze będą was mijać nie tylko rowery, ale również samochody ( chociaż w Belgii rowery są dużo bardziej niebezpieczne).

Kiedy dojdziecie do skrzyżowania Kraanlei i Zuivelbrugstraat (15) zwróćcie uwagę na parę pięknych domków z XV wiecznymi fasadami. Na parterze domku po lewej znajduje się sklep ze słodyczami, gdzie można zaglądnąć nie tylko ze względu na ogromny asortyment lukrecjowych smaków ale także ze względu na mini-muzeum wypchanych zwierząt (mąż gospodyni był namiętnym myśliwym).

Kraanlei

Jeśli zgłodnieliście, to niedaleko (Zuivelbrugstraat 4) znajduje się jedno z bardziej budżetowych miejsc Gandawy, w którym można zjeść Souplounge, gdzie gorący obiad kosztuje od 5 do 7 euro.

Dalej idźcie wzdłuż promenady Kraanlei do mostu zwodzonego, na przeciwległym brzegu zobaczysz budynek ze znakiem Bierhuis (16). Belgia jest znana ze swojego piwa, a w tym bardze można spróbować nawet do 1000 różnych sortów. Dla miłośników cierpkiego ciemnego piwa należy zwrócić uwagę na miejscowe ekskluzywne klokke roeland (11.5 vol%), wystarczy nie wiecej niż 2-3 szklanki na osobę. Należy pamiętać, że płatność jest dokonywana wyłącznie gotówką, w momencie zamówienia cena za szklankę wynosi od 2,5 do 7 euro.

beer

Niedaleko Bierhuis, na Groentenmarkt Square (17), możesz wypróbować inny lokalny produkt: cukierki Cuberdons lub Gentse neuzen. Najprawdopodobniej zobaczysz dwie tace słodyczy obok siebie, a każdy sprzedawca będzie próbował przekonać Cię, że produkt konkurencji jest podróbką, ponieważ jest produkowany zgodnie z «nietradycyjną» recepturą. Dla nas osobiście Gentse neuzen przypominają twardą marmoladę wypełnioną słodką pastą do zębów dla dzieci, więc po prostu uśmiechnij się do sprzedawcy, bo i tak najprawdopodobniej zaoferuje Ci się wypróbowanie jednego takiego cukierka i wtedy zdecydujesz, czy uwielbiasz, czy nienawidzisz tej lokalnej jadalnej pamiątki. Możliwe, że najbardziej autentyczne Gentse neuzen, wykonane na kształt ludzkich twarzy, można kupić w sklepie ze słodyczami (15), o którym wspomniano wcześniej. Także na Groentenmarkt znajduje się popularna wśród miejscowych piekarnia i kilka dobrych miejscówek z goframi.

Z Groentenmarkt, idź ulicą handlową Langemunt do skrzyżowania z Vrijdagmarkt i skręć w prawo na plac (18), gdzie w każdy piątek rano otwiera się mały targ z żywnością. W Vrijdagmarkt zawsze otwarty jest kiosk z pysznymi frytkami (2 Euro 40 centów za małą porcję, która zdecydowanie wystarczy na dwie osoby).

Vrijdagmarkt

Opuszczając Vrijdagmarkt, skręć w Serpentstraat Street, pełną małych sklepów lokalnych projektantów, idź aż do końca, skręć w prawo, a znajdziesz się przy wejściu do wąskiej ulicy (19), która każdego dnia wygląda inaczej, a wszystko to dlatego, że jest to strefa otwarta na graffiti Graffiti Street. Bardzo prawdopodobne, że zobaczycie jak toś właśnie rysuje na ścianie. Graffiti Street styka się z Hoogpoort, skręć w lewo, a znajdziesz się obok pięknego ratusza (Stadhuis Gent (20)), który składa się z dwóch części zbudowanych w różnych stylach architektonicznych. Z reguły główne wejście jest ozdobione kwiatami, a w piątki można tu zobaczyć kilka ślubów.

Kiedy dotrzesz do ratusza, będziesz w pobliżu punktu wyjścia naszej trasy, ale jeśli masz jeszcze czas, poczekaj do zmroku! Gandawa jest urocza w ciągu dnia, ale wieczorem miasto zmienia się, staje się tajemnicze i piękne dzięki dobrze rozmieszczonemu oświetleniu (plan miasta na oświetlenie nocne zdobył nawet nagrodę międzynarodową w 2004 r.). Przechadzając się po tym spokojnym i bezpiecznym mieście, przyglądajcie się, jak stare budynki odbijają się w tafli wody kanałów.

Miłego spaceru po mieście!

Co należy wiedzieć, zanim odwiedzicie Gandawę:

Gandawa to miasto festiwali muzycznych, dlatego jeśli nie lubicie przepełnionych ulic, lepiej nie planujcie swojej wycieczki podczas trwania festiwalu.

Mieszkańcy miasta są zagorzałymi kibicami lokalnej drużyny piłkarskiej K.A.A. Gandawa. W czasie meczy wyjazdowych wszystkie bary i restauracje, które mają telewizor są przepełnione.

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki