Samodzielna wycieczka po Zamkach nad Loarą: plan na 2 dni pociągiem

,
Zamek Chenonceau

Jest to specjalny region Francji, gdzie królowie i arystokraci zbudowali około 300 zamków wzdłuż Loary. Wiele z nich przetrwało do dziś.

Biura podróży mają w swojej ofercie wycieczki po położonych na południe od Paryża zamkach. Jeśli chcesz zwiedzać z przewodnikiem, powinieneś wybrać tę opcję. Tu jest link do wycieczki. W tym artykule opowiemy jak całkowicie samodzielnie zobaczyć 4-5, prawdopodobnie najbardziej znanych zamków nad Loarą w ciągu 2 dni.

Jak dojechać do zamków nad Loarą na pociągiem?

Więc jedźmy pociągiem do miasta zwanego Blois. Odjeżdża z dworca w Austerlitz. Jest to mały regionalny dworzec kolejowy, a bilety są zawsze takie same i nie ma na nich określonego miejsca. 30 euro za osobę w jedną stronę. Są zniżki dla młodzieży, dzieci, emerytów i rencistów — sprawdź w kasie biletowej.

Więc, przychodzisz do stacji Austerlitz rano (najlepiej o 7 lub 8) i w około półtorej godziny jesteś w mieście Blois, a tam możesz już podziwiać zamki. Od razu idź prosto do Chambord, a do Blois wrócimy trochę później.

» PRZECZYTAJ TAKŻE ARTYKUŁ — Niezależne zwiedzanie zamków nad Loarą samochodem: szczegółowa trasa

Jak dojechać z Blois do Chambord?

Jeśli wsiedliście do pociągu, który odjeżdża z Austerlitz o 7:30, to około godziny  będziecie w Blois. Powiedzmy, że o 9:30 (dokładnie trzeba dowiedzieć się w kasie biletowej w Blois), autobus do Chambord będzie jechał około pół godziny, a bilet kosztuje około 3 euro.

Zamek Chambord

Chambord jest prawdopodobnie najbardziej znanym zamkiem nie tylko w Dolinie Loary, ale także we Francji. Ale nie poddawaj się fałszywemu wrażeniu tego wielkiego przystojniaka. To tylko domek myśliwski króla Franciszka I. On sam spędził tu może 40-50 dni. Wtedy była taka moda: król wraz ze swoją świtą (kilkaset osób) przybywał do zamku, że tak powiem, „niszczyli” go i szli do nowego, podczas gdy słudzy uporządkowywali bałagan. I w taki sposób taka świta jeździła po całej dolinie Loary.

Do niedawna Chambord stał całkowicie pusty. Wewnątrz  tylko gołe ściany (wszystko zostało skradzione przez złych rewolucjonistów), ale przyszedł nowy dyrektor i postanowił zadowolić turystów, przywożąc tu meble z różnych epok (najczęściej dalekich od renesansu) i napełnić jego komnaty. Zbudował także wspaniały ogród. Ogród jest naprawdę piękny, ale nie mógł być w chatce myśliwskiej. Ogólnie rzecz biorąc, wewnątrz Chambord jest teraz co zobaczyć.

Ale jego główną atrakcją są nadal oryginalne schody Leonarda da Vinci. Ten geniusz renesansu zbudował dwie spiralne klatki schodowe, aby się nigdzie nie przecinały, a ludzie, którzy schodzą na dół, nie spotykali ludzi, którzy wchodzą na górę. W tamtych czasach przełomowa innowacja.

To taki domek myśliwski ze schodami od Leonarda.

Poświęć 3 godziny w Chambord i wróć do Blois autobusem, który odjeżdża o 13.00. Tam też jest co zobaczyć.

Miasto i zamek w Blois

Blois: wybierz hotel

Samo miasto jest małe, ale warte uwagi. Zamek Blois był początkiem historii „kompleksowego rozwoju” regionu. Tutaj król Francji zbudował swój pałac. A wokół zamku królewskiego zaczęła osiedlać się także świta.

Zamek Blois to zasadniczo 4 różne pałace: od gotyku po klasycyzm francuski. Znajdziesz tu wiele królewskich rzeczy, takich jak skrzynia Katarzyny Medycejskiej, gdzie trzymała swoje trucizny. Tkaniny, miecze, obrazy — tego wszystkiego jest pełno.

Zostań na noc w Blois, tutaj znajdziesz listę hoteli w centrum miasta. Następnego dnia będzie łatwo się stąd wydostać, a wieczorami w pałacu pojawiają się pokazy świetlne, które również warto zobaczyć.

Następnego ranka, jedź do Amboise. Franciszek I i Leonardo da Vinci na ciebie czekają.

Jak dojechać z Blois do Amboise

Na przykład podróżując 20 minut pociągiem (bilet kosztuje około 10 euro). Pociągi odjeżdżają co godzinę.

Miasto i zamek Amboise

Amboise jest trochę większe niż Blois, ale jest to równie skromne miasto. Tutaj mamy 2 drogi. Albo możemy poświęcić cały dzień temu miastu i zamkom, o których będziemy mówić nieco niżej. Albo możemy też zatrzymać się u Chenonceau.

W Amboise są dwa zamki. Jeden z nich należał do Franciszka I, a wcześniej, według legendy, gościła tu Joanna d’Arc. Ale podczas rewolucji, większość zamku została zniszczona. To co zostało wygląda teraz jak prawdziwa twierdza, a ze szczytu wzgórza roztacza się wspaniały widok na miasto i Loarę.

Wieczorami w zamku odbywają się przedstawienia teatralne.

Również Leonardo da Vinci jest pochowany w zamku Amboise. Jego grób znajduje się w kaplicy. Niezależnie od tego, czy jest to prawda, czy nie, nikt nie jest tego całkowicie pewien. Ale nie ma wątpliwości, że został pochowany w zamku. Grób został po prostu utracony podczas tej samej rewolucji. W takich przypadkach wiele rzeczy przepada. W sezonie przy wejściu do zamku ustawiają się kolejki — lepiej jest zabezpieczyć się i kupić bilet z wyprzedzeniem.

Leonardo był bardzo przyjazny królowi Franciszkowi i przeniósł się do Amboise na starość. W pobliżu znajduje się pałac — zamek Clos Lucé. Jest to stosunkowo mały zamek, obecnie wyposażony pod czasy Leonarda, ale przede wszystkim — ogród. Jego słudzy wypełnili zamek wynalazkami wielkiego geniusza, powołując ich do życia. Znajdziesz tu rower, czołg, ogród Da Vinci, jego obrazy, tamy, a nawet badania anatomiczne. Warto to zobaczyć! Bilety łatwiej kupić online.

I, niespodzianka, której nikt się nie spodziewał. Idź do ratusza Amboise. Wejście do muzeum jest bezpłatne, nawet bilet nie jest potrzebny. Jak myślisz, co tam jest przechowywane? Nigdy nie zgadniesz. Broń, z której strzelali Puszkin i Dantes. Nie wiadomo, w jaki sposób, ale tu i teraz w małym francuskim miasteczku święcie oddają cześć historii wielkiego rosyjskiego poety.

Jeśli masz jeszcze jeden dzień lub zdecydowałeś się dać Amboise tylko pół dnia, zwróć uwagę na Chenonceau. Lepiej spędzić noc w Amboise, a potem udać się do tego damskiego zamku.

Amboise: wybierz hotel

Jak dojechać z Amboise do Chenonceau?

Najłatwiej dostać się tam autobusem. Zajmuje to 30 minut i kosztuje od 2 do 4 euro. Ale problem polega na tym, że jeżdżą tylko 2 razy dziennie. Około 10.00 i 15.00. Sprawdź dokładny harmonogram dla linii C na dworcu.

W przeciwnym razie, możesz wsiąść do pociągu. Ale to zajmie ci 45 minut i będzie kosztować od 12 do 23 euro.

Jeśli wybrałeś się do Chenonceau to stamtąd najlepiej wrócić prosto do Paryża.

Zamek Chenonceau

To prawdopodobnie drugi najbardziej popularny zamek w Loarze. Nazywany jest również zamkiem dla kobiet, ponieważ mieszkały tu tylko królowe i arystokraci

Zamek pięknie prezentuje się nad rzeką Cher. Odwiedź sale, pokoje, galerie, ale przede wszystkim kuchnię zamku. Sprawia jedno z najbardziej niezapomnianych wrażeń. A także ogród. Ma szklarnie, labirynty i pawilony, dziesiątki odmian róż — piękny renesans, który przetrwał do naszych czasów.

Jak wrócić do Paryża?

Najlepiej oczywiście pociągiem. I w Amboise i w Chenonceau są stacje. Z Amboise do Paryża podróż trwa mniej więcej 2 godziny i kosztuje około 35 euro. Z Chenonceau jest drożej, a droga trwa około 2,5 godziny.

Kilka rad przed wycieczką do po zamkach Loary.

  • Pamiętaj, że większość tutejszych zamków zbudowano w okresie renesansu. Nie są to średniowieczne fortece i nie są to pałace w stylu wersalskim czy Peterhof. To inna epoka i inne tradycje. Ale Leonardo da Vinci i inni renesansowi geniusze pracowali nad tymi zamkami.
  • Pociągi ze stacji Austerlitz kursują co godzinę, ale lepiej upewnić się co do harmonogramu na oficjalnej stronie internetowej Kolei Francuskich.
  • W nocy pociągi we Francji nie jeżdżą, więc lepiej nie przyjeżdżać na stację przed godziną 6 rano.
  • Zamki są otwarte zazwyczaj od 10 do 18:00. Nawet nie próbuj zobaczyć 10 zamków w ciągu jednego dnia. Lepiej odwiedzić 2 miejsca, ale za to wgłębić się w szczegóły.
  • Zamki Loary najlepiej zwiedzać od kwietnia do października. Są to nie tylko pałace, ale także ogrody. Więc twoja podróż będzie podwójnie interesująca. Chociaż w zimie, gdy nie ma turystów, a zamki są puste i pokryte śniegiem, jest to na swój sposób romantyczne.

Miłej wycieczki!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *