Jeden dzień w Paryżu – co koniecznie trzeba zobaczyć?

,
Paryż

Jedziecie do Paryża po raz pierwszy i macie tylko jeden dzień na zwiedzanie? Nie musicie się już martwić, że przegapicie coś ważnego, bo przygotowaliśmy dla Was świetną trasę!

Rzecz jasna, w tak krótkim czasie nie da się zobaczyć wszystkiego. Nie wierzcie tym, którzy mówią, że „2-3 dni na Paryż to aż nadto”. Co oni tam wiedzą? Nawet ci, którzy spędzili tydzień w stolicy Francji, nie widzieli jeszcze choćby połowy tego, co ma ona do zaoferowania.

Skoro jednak mamy tylko jeden dzień – musimy wykorzystać go jak najefektywniej. Z tego powodu proponujemy wybrać się na spacer po mieście i nie tracić czasu na użeranie się z paryską komunikacją publiczną. Zobacz bilety tutaj, pomogą Ci one bez trudu dostać się do interesujących Cię zabytków.

» CZYTAJ TAKŻEZwiedzanie Paryża autobusami piętrowymi

Opisana poniżej trasa piesza obejmuje około 6-7 km marszu, jeśli nie wszystkie 10. Należy o tym pamiętać. Można wybrać łatwiejszy program – na przykład przejażdżkę tramwajem rzecznym po Sekwanie lub piętrowym autobusem widokowym. Sprawdź City Pass, który obejmuje transfer z lotniska, rejs statkiem i wizytę w Luwrze. Może się przydać na jednodniową wycieczkę.

Najpierw musicie dostać się do stacji metra Cité lub St. Michele Notre-Dame. Znajdziecie się na wyspie, która przed laty dała początek całemu miastu, a dziś znajduje się w samym jego sercu. To tutaj zlokalizowana jest słynna Katedra Notre-Dame. Obecnie jest w remoncie po tragicznym pożarze, więc na razie nie można odwiedzić domu Quasimodo, ale wciąż można zobaczyć jego zewnętrzną część.

Notre-Dame

Jak już wszystko sfotografujecie, znajdźcie na bruku krąg utworzony przez odmienny rodzaj kamienia, z centralnie usytuowaną gwiazdą wykutą w brązie, czyli tzw. ‘zerowy kilometr’. Stańcie tyłem do katedry (czyli przodem do Paryża) i skierujcie się w prawo. Przejdźcie przez most, a znajdziecie się na placu przed paryskim ratuszem. Sam budynek robi wrażenie, a dodatkowo zawsze znajdziemy przed nim coś ciekawego: wystawę, boisko do siatkówki, lodowisko, kort tenisowy, czy też replikę wiejskiego dworku. Gdy już uznacie, że jesteście gotowi na dalszą wędrówkę, zejdźcie na nabrzeże Sekwany, odpocznijcie chwilę, a następnie obróćcie się plecami do ratusza i idźcie do przodu – w dół rzeki.

Conciergerie

Po lewej stronie góruje twierdza – to Conciergerie. Tutaj, swoje ostatnie dni spędziło wielu więźniów politycznych Rewolucji Francuskiej, m.in. Królowa Maria Antonina i Robespierre.

Wkrótce dotrzecie do Luwru. Pojawi się on po waszej prawej stronie. Na dziedzińcu zróbcie ‘obowiązkowe’ foto przed piramidą – najlepiej na tle gigantycznej kolejki. Jeśli macie ochotę na spacer po Ogrodach Tuileries, postarajcie się dostać na ich drugi koniec. Znajdziecie się w ten sposób na Placu Zgody (Place de la Concorde), znanego z osadzonego na samym jego środku ogromnego obelisku z Luksoru, który według legendy, był łupem wojennym przywiezionym przez Napoleona z wyprawy egipskiej. Za czasów Rewolucji Francuskiej, stała tu gilotyna, na której głowę stracili m.in. królowa Maria Antonina i Robespierre.

Most Aleksandra III Romanowa

Wróćcie na promenadę, a i kontynuujcie wędrówkę w dół rzeki. Niedługo dojdziecie do najpiękniejszego mostu w Paryżu, nazwanego na cześć cesarza Imperium Rosyjskiego – mostem Aleksandra III Romanowa. Nie da się go przegapić, jest nawet tabliczka.

Następnym mostem jest Pont d’Alma. Zwróćcie uwagę na pomnik w kształcie płomienia. Od czasu śmierci księżnej Diany, stał się on miejscem, w którym Paryżanie zbierają się, by uczcić jej pamięć. Lokalizacja nie jest przypadkowa – samochód z księżną rozbił się o kilka kroków stąd. I, mimo że minęło już tyle lat, na pomniku zawsze znajdziecie świeże kwiaty, maskotki czy pamiątkowe fotografie Diany, przynoszone zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.

Jeśli nie zmienicie kierunku marszu, to już za chwilę waszym oczom ukaże się wieża Eiffla! Proponujemy najpierw obejrzeć ją z bliska, a następnie wspiąć się na plac Trocader, z którego widok na monument zapiera dech w piersiach!

» CZYTAJ TAKŻEParyż z góry! Punkty widokowe Paryża

Wieża Eiffla

Według naszych obliczeń, pokonanie tej trasy zajmie Wam cały dzień (wliczyliśmy w to czas na robienie zdjęć, przekąski itd.). Jeśli jednak udało Wam się dojść do finiszu szybciej i macie jeszcze trochę energii i wolnego czasu, złapcie pociąg szóstej linii metra na stacji Trocadero i dojedźcie nim aż do stacji Charles de Gaulle Etoile. Nie jest to długa podróż, zajmie Wam około 5-10 minut. Po wyjściu z podziemnych tuneli zobaczycie Pola Elizejskie i Łuk Triumfalny. Voila, oto najsłynniejsza aleja świata.

Pola Elizejskie

Jeśli nie jesteście miłośnikami zakupów i galerii handlowych, a zamiast spać, wolicie zobaczyć jeszcze jeden kawałek Paryża, zejdźcie do stacji metra Charles de Gaulle Etoile i wsiądźcie do pociągu drugiej linii metra. Wasz przystanek końcowy to Blanche, czyli samo serce Montmartre i rzut kamieniem od Moulin Rouge. To świetnie miejsce na spędzenie wieczoru, szczególnie po tak aktywnym dniu.

Szczęśliwej podróży!

Oto poglądowa mapka trasy, którą zaplanowaliśmy. Punkty to obiekty opisane w tekście artykułu. Pamiętajcie, że łączące je niebieskie linie nie zawsze pokazują najkrótszą drogę.

Jeśli chcielibyście podzielić się swoimi doświadczeniami lub udzielić wskazówek początkującym turystom, zapraszamy do komentowania!