» Europa » Francja » Paryż » Jeden dzień w Paryżu – co koniecznie trzeba zobaczyć?

Jedziecie do Paryża po raz pierwszy i macie tylko jeden dzień na zwiedzanie? Nie musicie się już martwić, że przegapicie coś ważnego, bo przygotowaliśmy dla Was świetną trasę! Rzecz jasna, w tak krótkim czasie nie da się zobaczyć wszystkiego. Nie wierzcie tym, którzy mówią, że «2-3 dni na Paryż to aż nadto». Co oni tam wiedzą? Nawet ci, którzy spędzili tydzień w stolicy Francji, nie widzieli jeszcze choćby połowy tego, co ma ona do zaoferowania. Skoro jednak mamy tylko jeden dzień – musimy wykorzystać go jak najefektywniej. Mamy świetne trasy, abyś miał czas docenić to, co najważniejsze!

Co zobaczyć w Paryżu w jeden dzień?

Aby zobaczyć Paryż w 1 dzień, nie trzeba zajmować się transportem. Lepiej poświęcić ten dzień na spacer po mieście. Dzięki tej trasie będziesz mieć czas, aby zobaczyć to, co najlepsze w mieście. Jako lepszą alternatywę radzimy pobrać nasze audioprzewodniki. Będziesz mieć gotowy, wygodny plan podróży w swoim smartfonie, ze wskazówkami i ciekawymi historiami na temat każdej atrakcji. Szybko, tanio, wygodnie i można to wszystko zrobić w 1 dzień.

Jeśli chcesz gdzieś pojechać, wiedz jedno: nie da się spontanicznie trafić do dziesięciu najważniejszych atrakcji Paryża. Bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem na określoną datę i godzinę. Możesz wybrać odpowiednie bilety online tutaj – pomogą Ci one dostać się do interesujących Cię zabytków bez kolejek.

Opisana poniżej trasa obejmuje około 6-7 km marszu pieszo. Ci którzy nie mają dobrej kondycji mogą też wybrać na przykład przejażdżkę tramwajem rzecznym po Sekwanie lub piętrowym autobusem widokowym. Sprawdź City Pass, który obejmuje transfer z lotniska, rejs statkiem i wizytę w Luwrze. Może się przydać na jednodniową wycieczkę.

» CZYTAJ TAKŻEZwiedzanie Paryża autobusami piętrowymi

Mapa spaceru po Paryżu

Katedra Notre-Dame – serce Paryża

Na początek musicie dostać się do stacji metra Cité lub St. Michele Notre-Dame. Tym sposobem znajdziecie się na wyspie, która przed laty dała początek całemu miastu, a dziś znajduje się w samym jego sercu. To tutaj zlokalizowana jest słynna Katedra Notre-Dame. Obecnie jest w remoncie po tragicznym pożarze, więc na razie nie można odwiedzić domu Quasimodo, ale wciąż można zobaczyć jego zewnętrzną część.

» CZYTAJ TAKŻEKatedra Notre-Dame w Paryżu: wskazówki dla podróżujących

Dalej wzdłuż Sekwany

Jak już wszystko sfotografujecie, znajdźcie na bruku krąg utworzony przez odmienny rodzaj kamienia, z centralnie usytuowaną gwiazdą wykutą w brązie, czyli tzw. ‘zerowy kilometr’. Stańcie tyłem do katedry (czyli przodem do Paryża) i skierujcie się w prawo. Przejdźcie przez most, a znajdziecie się na placu przed paryskim ratuszem. Sam budynek robi wrażenie, a dodatkowo zawsze znajdziemy przed nim coś ciekawego: wystawę, boisko do siatkówki, lodowisko, kort tenisowy, czy też replikę wiejskiego dworku. Gdy już uznacie, że jesteście gotowi na dalszą wędrówkę, zejdźcie na nabrzeże Sekwany, odpocznijcie chwilę, a następnie obróćcie się plecami do ratusza i idźcie do przodu – w dół rzeki.

Po lewej stronie góruje twierdza – to Conciergerie. Tutaj, swoje ostatnie dni spędziło wielu więźniów politycznych Rewolucji Francuskiej, m.in. Królowa Maria Antonina i Robespierre.

» CZYTAJ TAKŻETrzy dni w Paryżu: 5 tras

Przystanek majestatyczny Luwr

Wkrótce dotrzecie do Luwru. Pojawi się on po waszej prawej stronie. Na dziedzińcu zróbcie obowiązkowe zdjęcie przed piramidą – najlepiej na tle gigantycznej kolejki. Jeśli macie ochotę na spacer po Ogrodach Tuileries, postarajcie się dostać na ich drugi koniec. Znajdziecie się w ten sposób na Placu Zgody (Place de la Concorde), znanego z osadzonego na samym jego środku ogromnego obelisku z Luksoru, który według legendy, był łupem wojennym przywiezionym przez Napoleona z wyprawy egipskiej. Za czasów Rewolucji Francuskiej, stała tu gilotyna, na której głowę stracili m.in. królowa Maria Antonina i Robespierre.

» CZYTAJ TAKŻELuwr - 10 arcydzieł, których nie możesz przegapić

Zjawiskowe mosty Sekwany

Wróćcie na promenadę i kontynuujcie wędrówkę w dół rzeki. Niedługo dojdziecie do najpiękniejszego mostu w Paryżu, nazwanego na cześć cesarza Imperium Rosyjskiego – mostem Aleksandra III Romanowa. Nie da się go przegapić, ponieważ jest tam nawet tabliczka.

Następnym mostem jest Pont d’Alma. Zwróćcie uwagę na pomnik w kształcie płomienia. Od czasu śmierci księżnej Diany, stał się on miejscem, w którym Paryżanie zbierają się, by uczcić jej pamięć. Lokalizacja nie jest przypadkowa – samochód z księżną rozbił się o kilka kroków stąd. I, mimo że minęło już tyle lat, na pomniku zawsze znajdziecie świeże kwiaty, maskotki czy pamiątkowe fotografie Diany, przynoszone zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.

Wieża Eiffla i inne punkty na mapie

Jeśli nie zmienicie kierunku marszu, to już za chwilę waszym oczom ukaże się wieża Eiffla! Proponujemy najpierw obejrzeć ją z bliska, a następnie wspiąć się na plac Trocader, z którego widok zapiera dech w piersiach!

Według naszych obliczeń, pokonanie całej przedstawionej przez nas trasy zajmie Wam cały dzień (wliczyliśmy w to czas na robienie zdjęć, przekąski itd.). Jeśli jednak uda Wam się dojść do finiszu szybciej i macie jeszcze trochę energii i wolnego czasu, złapcie pociąg szóstej linii metra na stacji Trocadero i dojedźcie nim aż do stacji Charles de Gaulle Etoile. Nie jest to długa podróż, zajmie Wam około 5-10 minut. Po wyjściu z podziemnych tuneli zobaczycie Pola Elizejskie i Łuk Triumfalny. Voila, oto najsłynniejsza aleja świata.

Jeśli nie jesteście miłośnikami zakupów i galerii handlowych, a zamiast spać, wolicie zobaczyć inne ciekawe miejsca Paryża, zejdźcie do stacji metra Charles de Gaulle Etoile i wsiądźcie do pociągu drugiej linii metra. Wasz przystanek końcowy to Blanche, czyli samo serce Montmartre i rzut beretem od Moulin Rouge. To świetne miejsce na spędzenie wieczoru, szczególnie po tak aktywnym dniu. A oto poglądowa mapka trasy, którą zaplanowaliśmy. Umieszczone na niej punkty to obiekty opisane w artykule. Pamiętajcie, że łączące je niebieskie linie nie zawsze pokazują najkrótszą drogę.

Szczęśliwej podróży!

Jeśli chcielibyście podzielić się swoimi doświadczeniami lub udzielić wskazówek początkującym turystom, zapraszamy do komentowania!

» CZYTAJ TAKŻEParyż z góry! Punkty widokowe Paryża

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *