» Francja » Paryż » Święta w Paryżu: co jest otwarte w dni wolne?

Podróżowanie w dni wolne i święta jest niezaprzeczalnie wygodne. Problem w tym, że w takie dni nie tylko wy cieszycie się wolnym czasem. Które muzea są otwarte w święta w Paryżu? Jak działa transport? Co można zwiedzić bez kolejek? Podpowiemy ci, które francuskie święta są prawdziwymi dniami wolnymi, a które tylko je przypominają, gdzie i kiedy nie powinieneś jechać, a także, gdzie możesz spędzić czas nie tracąc turystycznego aspektu swojej wycieczki. 

Na 100% w każde święta 24/7 działa nasz audioprzewodnik. Jeśli twoje plany legły w gruzach z powodu zamkniętych drzwi zabytków lub nieznośnie długich kolejek, po prostu pobierz jedną z naszych wycieczek audio i spaceruj ulicami tego pięknego miasta w wesołym towarzystwie.

Rodzaje świąt we Francji

We Francji 11 świąt uznawanych jest za oficjalne święta państwowe. W te dni naród robi sobie przerwę od pracy. Niektóre instytucje kulturalne również mają ograniczoną lub nawet zerową aktywność.

Wśród tych dni wolnych są święta o charakterze państwowym i międzynarodowym:

 • Nowy Rok – 1 stycznia
 • Święto Pracy (a także Święto Konwalii) – 1 maja
 • Narodowy Dzień Zwycięstwa – 8 maja
 • Święto Narodowe Francji – 14 lipca
 • Dzień Pamięci (Rocznica zakończenia I wojny światowej) – 11 listopada

Święta religijne, które we Francji są dniami wolnymi od pracy:

 • Wielkanoc i następujący po niej Poniedziałek Wielkanocny
 • Wniebowstąpienie Pańskie
 • Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
 • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia
 • Dzień Wszystkich Świętych – 1 listopada
 • Boże Narodzenie – 25 grudnia

We Francji daty Wielkanocy i związanych z nią dni w kalendarzu kościelnym różnią się w zależności od roku. Zawsze jednak przypadają one w niedzielę. Wniebowstąpienie obchodzone jest czterdziestego dnia po Wielkanocy, a Zesłanie Ducha Świętego – pięćdziesiątego.

Dodatkowe dni wolne i przesunięcie świąt

W Lotaryngii i Alzacji dodatkowe dni wolne to Wielki Piątek przed Wielkanocą i Dzień Świętego Szczepana 26 grudnia.

We Francji święta są przesuwane bardzo rzadko. Jeśli jednak święto narodowe wypada w niedzielę, zwykle przenosi się je na poniedziałek, który staje się dodatkowym dniem wolnym.

Świąteczne «mosty»

Francuzi mają wyrażenie «faire le pont»‎, które dosłownie tłumaczy się jako «zrobić most»‎. Nie ma ono jednak nic wspólnego z budownictwem.

Ilekroć święto państwowe przypada we wtorek lub czwartek, Francuzi zazwyczaj biorą poniedziałek lub piątek wolny od pracy. W ten sposób robią sobie znany nam długi weekend.

Wybierając się do Francji, należy pamiętać, że piątek po świątecznym czwartku jest niepełnym dniem pracy. Podobnie jest z poniedziałkiem poprzedzającym wolny wtorek. Francuzi nie stronią od dodatkowego dnia wolnego, więc nic dziwnego, że większość sklepów i firm jest w takie dni zamknięta. 

» CZYTAJ TAKŻEZakupy na Polach Elizejskich: 10 głównych sklepów

Święta międzynarodowe i państwowe

Nowy Rok – 1 stycznia

Nowy rok tak samo jak u nas jest dniem wolnym. Sylwester jest obchodzony przez większość Francuzów na ulicach lub podczas kolacji w restauracji.

Głównymi miejscami świętowania w Paryżu są Pola Elizejskie i Łuk Triumfalny. Do północy odbywa się wspaniały pokaz świetlny, który jest wyświetlany na łuku. Kolorowy pokaz sztucznych ogni na Polach Elizejskich wyznacza początek nowego roku. 

Jeśli chcesz zobaczyć pokaz i fajerwerki, musisz wcześniej zająć miejsce w pobliżu Łuku Triumfalnego. Wydostanie się z Pól Elizejskich jest trudne ze względu na ogromną liczbę ludzi, chociaż paryski transport publiczny działa normalnie tej nocy. 

» CZYTAJ TAKŻEJak spędzić Boże Narodzenie i Nowy Rok w Paryżu?

Jak działa komunikacja w sylwestra?

Z okazji Sylwestra w Paryżu obowiązuje całkiem hojna promocja: wszystkie środki transportu publicznego (metro, tramwaje, autobusy, RER) są bezpłatne od 17:00 31 grudnia do 12:00 1 stycznia.

Wszystkie linie metra działają do godziny 2:15. Po tym czasie wsiądziesz tylko do pociągów nr 1, 2, 4, 6, 9 i 14.

1 stycznia życie w mieście zatrzymuje się – sklepy i wiele lokali gastronomicznych jest zamkniętych co najmniej do południa. Upewnij się więc, że zaopatrzyłeś się w prowiant poprzedniej nocy lub zarezerwuj stolik na brunch, jeśli nie chcesz zostać bez śniadania.

Tego dnia nie będzie można zwiedzić Luwru, Łuku Triumfalnego, Conciergerie ani Panteonu.

Święto Pracy – 1 maja

We Francji 1 maja to nie tylko Święto Pracy, ale także Święto Konwalii. To drugie święto ma większe znaczenie w sercach Francuzów.

Tego dnia na ulicach Paryża i innych miast sprzedawane są małe pęczki tych pięknych pachnących kwiatów. Zwyczaj obdarowywania bliskich konwaliami sięga czasów Karola IX w XVI wieku, kiedy to wręczano mu gałązkę jako amulet na szczęście.

Chociaż Święto Pracy znajduje się w paryskim kalendarzu od 1889 roku, nie ma żadnych demonstracji ani parad.

W tym czasie ludzie zazwyczaj cieszą się wiosennym nastrojem i spacerują po mieście lub w jednym z licznych parków. W restauracjach i kawiarniach może być tłoczno. Sami Francuzi nie przegapią okazji, aby zjeść obiad z najbliższymi w pięknym miejscu.

Pierwszego maja nie będzie można zwiedzić Luwru, Panteonu, Conciergerie czy Łuku Triumfalnego. W innych miejscach mogą być tłumy.

Narodowy Dzień Zwycięstwa – 8 maja

Pola Elizejskie są zamknięte dla zwiedzających w Dniu Zwycięstwa. Pod Łukiem Triumfalnym prezydent i dowództwo wojskowe składają kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza i zachowują chwilę ciszy. Kwiaty składane są również pod pomnikiem Charlesa de Gaulle’a. W Paryżu nie odbywa się żadna parada wojskowa w tym czasie. Można za to podziwiać Republikańską Gwardię Konną.

Turyści mogą tego dnia wejść do większości muzeów. Jedynie Łuk Triumfalny jest zamknięty rano z powodu oficjalnych uroczystości.

Kawiarnie i sklepy są otwarte, szczególnie w miejscach popularnych przez turystów. Otwarte są również duże sklepy. Mimo wszystko trzeba uważać, bo mniejsze sklepiki mogą być zamknięte.

Święto Narodowe Francji – 14 lipca

14 lipca 1789 r. miał miejsce szturm na Bastylię. Rewolucjonistom udało się zdobyć twierdzę. Rewolucja francuska doprowadziła do obalenia monarchii absolutnej we Francji.

Od 1880 roku w to święto w Paryżu na Polach Elizejskich odbywa się wielka defilada. Warto zobaczyć to widowisko, ponieważ bierze w nim udział również zespół akrobacyjny «Patrouille de France»! Dobre miejsce oczywiście trzeba sobie zająć już wczesnym rankiem.

Wieczorne fajerwerki najlepiej oglądać na Polach Marsowych (Champ de Mars) w pobliżu Wieży Eiffla. Przed wieżą można również zobaczyć spektakularny pokaz świateł.

Turyści mogą odwiedzić Luwr za darmo w tym dniu, ale to prawdziwe wyzwanie, ponieważ zawsze jest mnóstwo zainteresowanych. Wszystkie inne muzea są otwarte jak zwykle, z wyjątkiem Pinakoteki (La Pinacothèque).

Rankiem 14 lipca dostęp do Łuku Triumfalnego będzie ograniczony z powodu defilady wojskowej.

Komunikacja miejska na pewno będzie przepełniona, ponieważ chętnych na zobaczenie widowiska jest mnóstwo. Trudno będzie również znaleźć miejsca w kawiarniach. Jeśli zależy ci na stoliku, zarezerwuj go wcześniej. 

» CZYTAJ TAKŻEŚwięto Narodowe Francji: główne uroczystości w Paryżu

Rocznica zakończenia I wojny światowej – 11 listopada

Zawieszenie broni między Francją a Niemcami zakończyło I wojnę światową 11 listopada 1918 roku. W dniu, kiedy my obchodzimy narodowe święto niepodległości, Francuzi wspominają swoich rodaków, którzy oddali życie na polu bitwy.

Chwila ciszy odbywa się o godzinie 11:00, kiedy to podpisano zawieszenie broni. Pod Łukiem Triumfalnym odbywa się uroczysta parada, w której udział biorą również wojskowi z wielu innych krajów europejskich. 

Z tego powodu nie jest możliwe zwiedzanie Łuku w godzinach porannych. Jeśli chodzi o pozostałe instytucje kulturalne, są one otwarte, ale kolejki mogą być duże. Aby uniknąć kolejek, należy kupić bilety online z wyprzedzeniem.

Święta religijne

Wielkanoc

W 2024 roku Wielkanoc przypada 31 marca. Poniedziałek Wielkanocny, podobnie jak u nas, również jest dniem wolnym od pracy.

Wielkanoc świętuje się z zajączkiem wielkanocnym i kolorowymi jajkami, ale nie kurzymi, lecz czekoladowymi. Tego dnia cukiernie oferują mnóstwo czekoladowych figurek z motywami wielkanocnymi: zajączkami, kurczakami, dzwonkami i mnóstwem jajek.

W kościołach odbywają się uroczyste nabożeństwa ku czci zmartwychwstania Chrystusa. Z soboty na niedzielę odbywa się całonocne czuwanie.

Zabawną francuską tradycją wielkanocną jest «polowanie na jajka»‎. Wydarzenie to jest organizowane przez urząd miasta i odbywa się u podnóża wieży Eiffla. Można je obserwować, a nawet wziąć w nim udział. Dzieci i turyści są zachęcani do znalezienia około 20 000 czekoladowych jajek. Poszukiwania rozpoczynają się o godzinie 10:00. W takim «polowaniu»‎ można również wziąć udział w Disneylandzie.

W tym dniu Pola Elizejskie są zamknięte dla samochodów, więc to niepowtarzalna okazja na spokojny spacer, nawet po jezdni.

Wniebowstąpienie Pańskie

W 2024 roku Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego będzie obchodzony we Francji 9 maja, czterdziestego dnia po Wielkanocy.

W to święto w Paryżu wierni starają się uczestniczyć w uroczystych mszach świętych. Ulubioną rozrywką reszty Francuzów jest piknik w jednym z miejskich parków.

Ponieważ święto przypada zawsze w czwartek, Francuzi lubią wziąć wolne w piątek na własny koszt. Piątek jest więc zazwyczaj częściowo dniem wolnym, a częściowo pracującym.

Zarówno w czwartek, jak i w piątek wiele sklepów jest zamkniętych, a inne mają skrócone godziny pracy. Niektóre kawiarnie i restauracje mogą być zamknięte, podczas gdy inne są zatłoczone.

W dniu Wniebowstąpienia w muzeach i innych atrakcjach turystycznych mogą tworzyć się kolejki. Najlepszym sposobem na uniknięcie kolejek jest zakup biletów online.

Zesłanie Ducha Świętego – Zielone Świątki

Święto to obchodzone jest zawsze w poniedziałek pięćdziesiąt dni po Wielkanocy. W 2024 roku data Zielonych Świątek przypada na 19 maja.

Uważa się, że tego dnia Duch Święty zstąpił na apostołów i nauczył ich różnych języków, aby mogli szerzyć wiarę w Chrystusa na całym świecie.

Święto ma charakter tradycyjny, a Francuzi wolą spożywać posiłki w gronie rodzinnym. W kościołach i katedrach można uczestniczyć w nabożeństwach.

W tym dniu trzeba liczyć się z kolejkami w miejscach turystycznych, takich jak muzea.

Nie wszystkie sklepy są otwarte, a w punktach gastronomicznych zazwyczaj brakuje wolnych stolików. Francuskie rodzinne obiady często odbywają się w restauracjach.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia

Święto upamiętnia śmierć Matki Boskiej i jej wstąpienie do nieba. To święto również pokrywa się z polskim dniem wolnym od pracy i tego dnia odbywają się uroczyste msze na cześć NMP.

Dla Francuzów Dzień Wniebowzięcia jest również świętem rodzinnym. Spotykają się z krewnymi i bliskimi przyjaciółmi oraz organizują pikniki w parkach.

W dzień wolny od pracy wiele osób chce wybrać się na spacer po mieście i odwiedzić sezonowe wystawy. Dlatego w miejscach kultury i kawiarniach należy spodziewać się tłumów.

Komunikacja miejska też może być zatłoczona, ale będzie działać bez problemu.

Dzień Wszystkich Świętych – 1 listopada

A także Halloween, ale z francuskim twistem. To angielska tradycja, której Francuzi nigdy nie lubili. Jednak wraz z nadejściem globalizacji, dynie i przebieranki przyjęły się również tutaj.

Imprezy tematyczne z okazji tego święta w Paryżu odbywają się w wielu klubach, w niektórych muzeach i ogrodach zoologicznych, no i obowiązkowo w Disneylandzie. Świętuje się je też w innych miastach Francji, a nawet w kurortach Lazurowego Wybrzeża, choć nie tak hucznie.

W dniu Wszystkich Świętych zwyczajowo uczestniczy się w katolickich nabożeństwach w kościele i odwiedza zmarłych krewnych na cmentarzu. Tradycyjnie groby krewnych są dekorowane chryzantemami i zapalonymi zniczami.

Zarówno transport, jak i obiekty kulturalne działają tego dnia normalnie. Najlepiej jednak wybrać się na klimatyczną wycieczkę po cmentarzu Père Lachaise. Taka opcja jest dostępna w naszej aplikacji z audioprzewodnikiem. Pobierz ją tutaj

Boże Narodzenie – 25 grudnia

Boże Narodzenie to bardzo ważne święto we Francji. Jest to czas, kiedy choinka jest udekorowana, ulice są oświetlone świątecznymi lampkami, a dzieci oczekują prezentów od Pere Noël (dosłownie «Ojciec Boże Narodzenie» w języku francuskim).

Wigilię świętuje się uroczystą wieczorną kolacją. Tradycyjne dania obejmują pieczonego indyka lub gęś, ostrygi, foie gras, różne sery i słodki deser «Bûche de Noël», czyli «bożonarodzeniowe polano». Grudniowe święta w Paryżu przyciągają turystów wystawnymi jarmarkami i pięknie udekorowanymi ulicami. Jeśli planujesz przyjechać do Paryża na Boże Narodzenie, pokoje hotelowe należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, a wiele państwowych muzeów i zabytków jest zamkniętych. Należą do nich Luwr, Panteon, Conciergerie i Łuk Triumfalny.

Transport działa jak zwykle bez zakłóceń.

W Strasburgu od dawna odbywają się jedne z najlepszych targów w Europie. Miasto zdobyło nawet tytuł «Stolicy Bożego Narodzenia». Odwiedzenie go w tych dniach jest bardzo ciekawą opcją. To tylko godzina jazdy pociągiem z Paryża. 

» CZYTAJ TAKŻEBoże Narodzenie i sylwester we Francji: 10 zasad świętowania

Święta za granicą zawsze są interesujące dla turystów ze względu na unikalne tradycje.

Warto jednak pamiętać, że 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia wiele popularnych zabytków nie jest otwartych. Od tej reguły są wyjątki, więc i tak będzie z czego wybierać.

W inne święta, które nie są dniami ustawowo wolnymi, słynne kompleksy muzealne i atrakcje przyciągają duże tłumy nie tylko turystów, ale także mieszkańców, dlatego trzeba zawsze pamiętać o większych kolejkach. Jeśli tłumy ci nie przeszkadzają i masz ochotę na mały chaos, śmiało nie zrażaj się do zwiedzania w centrum, jeśli natomiast chcesz odetchnąć, polecamy na przykład indywidualną wycieczkę lub zwiedzanie zamków nad Loarą.

Zwiedzanie Francji i Paryża w różne święta to niezapomniane przeżycie!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *