» Europa » Francja » Paryż » Święta w Paryżu: co jest otwarte w dni wolne?

Święta w Paryżu mają swój niezwykły klimat, który przyciąga do tego miejsca wielu spragnionych wrażeń turystów. Oczywiście najwygodniej przyjechać do stolicy Francji w dni wolne. Problem w tym, że wtedy nie tylko wy cieszycie się wolnym czasem. Świętują również Paryżanie, co dla turystów oznacza, że nie do każdego miejsca można wtedy wejść. Sprawdzamy zatem co jest otwarte w dni wolne. Które muzea są czynne? Jak działa transport? Co można zwiedzić bez kolejek? Ponadto, podpowiadamy:

 • które francuskie święta są prawdziwymi dniami wolnymi, a które tylko je przypominają,
 • gdzie i kiedy nie powinieneś jechać,
 • gdzie możesz spędzić czas nie tracąc turystycznego aspektu swojej wycieczki. 

Na 100% w każde święta 24/7 działa nasz audioprzewodnik. Jeśli twoje plany legły w gruzach z powodu zamkniętych drzwi zabytków lub nieznośnie długich kolejek, po prostu pobierz jedną z naszych wycieczek audio i spokojnie spaceruj ulicami tego pięknego miasta.

» CZYTAJ TAKŻE33 główne atrakcje Paryża

Rodzaje świąt we Francji

We Francji mamy 11 oficjalnych świąt. W tym czasie naród robi sobie przerwę od pracy. Ponadto, niektóre instytucje kulturalne również mają ograniczoną lub nawet zerową aktywność. Wśród dni wolnych są święta o charakterze państwowym i międzynarodowym takie jak:

 • Nowy Rok – 1 stycznia
 • Święto Pracy (a także Święto Konwalii) – 1 maja
 • Narodowy Dzień Zwycięstwa – 8 maja
 • Święto Narodowe Francji – 14 lipca
 • Dzień Pamięci (Rocznica zakończenia I wojny światowej) – 11 listopada

Z kolei święta religijne, które we Francji są dniami wolnymi od pracy to:

 • Wielkanoc i następujący po niej Poniedziałek Wielkanocny
 • Wniebowstąpienie Pańskie
 • Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
 • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia
 • Dzień Wszystkich Świętych – 1 listopada
 • Boże Narodzenie – 25 grudnia

We Francji daty Wielkanocy i związanych z nią dni w kalendarzu kościelnym różnią się w zależności od roku. Zawsze jednak przypadają one w niedzielę. Dalej, Wniebowstąpienie obchodzone jest 40 dnia po Wielkanocy, a Zesłanie Ducha Świętego – 50-tego.

» CZYTAJ TAKŻEPierwszy raz w Paryżu: najważniejsze wskazówki

Dodatkowe dni wolne i przesunięcie świąt

W Lotaryngii i Alzacji dodatkowe dni wolne od pracy to Wielki Piątek przed Wielkanocą i Dzień Świętego Szczepana 26 grudnia. We Francji święta są przesuwane bardzo rzadko. Jeśli jednak święto narodowe wypada w niedzielę, zwykle przenosi się je na poniedziałek, który staje się dodatkowym dniem wolnym.

» CZYTAJ TAKŻE10 pomysłów na rzeczy, które zrobisz tylko w Paryżu

Świąteczne «mosty»

Francuzi mają wyrażenie «faire le pont»‎, które dosłownie tłumaczy się jako «zrobić most»‎. Nie ma ono jednak nic wspólnego z budownictwem, a urlopem. Ilekroć święto państwowe przypada we wtorek lub czwartek, Francuzi zazwyczaj biorą poniedziałek lub piątek wolny od pracy. W ten sposób robią sobie znany nam długi weekend. Dalej, wybierając się do Francji, należy pamiętać, że piątek po świątecznym czwartku jest niepełnym dniem pracy. Podobnie jest z poniedziałkiem poprzedzającym wolny wtorek. Francuzi nie stronią od dodatkowego dnia wolnego, więc nic dziwnego, że większość sklepów i firm jest w takie dni zamknięta. 

» CZYTAJ TAKŻEZakupy na Polach Elizejskich: 10 głównych sklepów

Święta międzynarodowe i państwowe

Nowy Rok – 1 stycznia

Nowy rok tak samo jak u nas jest dniem wolnym od pracy. Sylwester jest obchodzony przez większość Francuzów na ulicach lub podczas kolacji w restauracji. Święta w Paryżu skupiają się głownie wokół Pól Elizejskich i Łuku Triumfalnego. Do północy odbywa się wspaniały pokaz świetlny, który jest wyświetlany na łuku. Kolorowy pokaz sztucznych ogni na Polach Elizejskich wyznacza początek nowego roku. Jeśli chcesz zobaczyć pokaz i fajerwerki, musisz wcześniej zająć miejsce w pobliżu Łuku Triumfalnego. Wydostanie się z Pól Elizejskich jest trudne ze względu na ogromną liczbę ludzi, chociaż paryski transport publiczny działa normalnie tej nocy. 

» CZYTAJ TAKŻEJak spędzić Boże Narodzenie i Nowy Rok w Paryżu?

Jak działa komunikacja w sylwestra?

Z okazji Sylwestra w Paryżu obowiązuje całkiem hojna promocja: wszystkie środki transportu publicznego (metro, tramwaje, autobusy, RER) są bezpłatne od 31 grudnia do 1 stycznia w godzinach 17:00 – 12:00. Pamiętaj jednak, że wszystkie linie metra działają do godziny 2:15. Po tym czasie wsiądziesz tylko do pociągów nr 1, 2, 4, 6, 9 i 14.

1 stycznia życie w mieście zatrzymuje się – sklepy i wiele lokali gastronomicznych jest zamkniętych co najmniej do południa. Upewnij się więc, że zaopatrzyłeś się w prowiant poprzedniej nocy lub zarezerwuj stolik w restauracji, jeśli nie chcesz zostać bez śniadania. Ponadto tego dnia nie będzie można zwiedzić Luwru, Łuku Triumfalnego, Conciergerie ani Panteonu.

» CZYTAJ TAKŻE10 miejsc w Paryżu, w których niedrogo zjesz

Święto Pracy – 1 maja

We Francji 1 maja to nie tylko Święto Pracy, ale także Święto Konwalii. To drugie święto ma większe znaczenie w sercach Francuzów. Tego dnia na ulicach Paryża i innych miast sprzedawane są małe pęczki pachnących konwalii. Zwyczaj obdarowywania bliskich tymi kwiatami sięga czasów Karola IX w XVI wieku, kiedy to wręczano mu gałązkę jako amulet na szczęście.

Chociaż Święto Pracy znajduje się w paryskim kalendarzu od 1889 roku, nie odbywają się wtedy żadne demonstracje ani parady. W tym czasie ludzie zazwyczaj cieszą się wiosennym nastrojem i spacerują po mieście lub w jednym z licznych parków. Wtedy w restauracjach i kawiarniach może być tłoczno. Sami Francuzi nie przegapią okazji, aby zjeść obiad z najbliższymi w pięknym miejscu. Pamiętaj, że 1 maja nie będzie można zwiedzić Luwru, Panteonu, Conciergerie czy Łuku Triumfalnego. Z tego powodu w innych miejscach mogą być tłumy.

» CZYTAJ TAKŻERestauracje z najlepszym widokiem na Paryż

Narodowy Dzień Zwycięstwa – 8 maja

W Dniu Zwycięstwa Pola Elizejskie są zamknięte dla zwiedzających. Podczas tego święta w Paryżu prezydent i dowództwo wojskowe składają kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza, pod Łukiem Triumfalnym i zachowują chwilę ciszy. Kwiaty składane są również pod pomnikiem Charlesa de Gaulle’a. W tym czasie w Paryżu nie odbywa się żadna parada wojskowa. Można za to podziwiać Republikańską Gwardię Konną.

W Dniu Zwycięstwa turyści mogą wejść do większości muzeów. Jedynie Łuk Triumfalny jest zamknięty rano z powodu oficjalnych uroczystości. Co więcej, kawiarnie i duże sklepy są otwarte, szczególnie w miejscach popularnych przez turystów. Mimo wszystko trzeba uważać, bo mniejsze sklepiki mogą być zamknięte.

» CZYTAJ TAKŻEPola Elizejskie: pałace i sklepy

Święto Narodowe Francji – 14 lipca

14 lipca 1789 r. miał miejsce szturm na Bastylię. Rewolucjonistom udało się zdobyć twierdzę. Tym samym rewolucja francuska doprowadziła do obalenia monarchii absolutnej we Francji. Na pamiątkę tego wydarzenia od 1880 roku w Paryżu na Polach Elizejskich odbywa się wielka defilada. Warto zobaczyć to widowisko, ponieważ bierze w nim udział również zespół akrobacyjny «Patrouille de France»! Dobre miejsce oczywiście trzeba sobie zająć już wczesnym rankiem. Z kolei wieczorne fajerwerki najlepiej oglądać na Polach Marsowych (Champ de Mars) w pobliżu Wieży Eiffla. Choć przed wieżą można również zobaczyć spektakularny pokaz świateł.

W Święto Narodowe Francji turyści mogą odwiedzić Luwr za darmo, jednak to prawdziwe wyzwanie, ponieważ zawsze jest mnóstwo zainteresowanych. Wszystkie inne muzea są otwarte jak zwykle, z wyjątkiem Pinakoteki (La Pinacothèque). Tego dnia przygotuj się również na utrudnienia. Po pierwsze, rankiem 14 lipca dostęp do Łuku Triumfalnego będzie ograniczony z powodu defilady wojskowej. Po drugie, komunikacja miejska na pewno będzie przepełniona, ponieważ chętnych na zobaczenie widowiska jest mnóstwo. Trudno będzie również znaleźć miejsca w kawiarniach. Jeśli zależy ci na stoliku, zarezerwuj go wcześniej. 

» CZYTAJ TAKŻEŚwięto Narodowe Francji: główne uroczystości w Paryżu

Rocznica zakończenia I wojny światowej – 11 listopada

Zawieszenie broni między Francją a Niemcami zakończyło I wojnę światową 11 listopada 1918 roku. W dniu, kiedy my obchodzimy narodowe święto niepodległości, Francuzi wspominają swoich rodaków, którzy oddali życie na polu bitwy. To święto w Paryżu rozpoczyna się o godzinie 11:00, kiedy to podpisano zawieszenie broni. Francuzi zachowują wtedy chwilę ciszy. Dalej, tego dnia pod Łukiem Triumfalnym odbywa się uroczysta parada, w której udział biorą również wojskowi z wielu innych krajów europejskich. Z tego powodu nie jest możliwe zwiedzanie Łuku w godzinach porannych. Jeśli chodzi o pozostałe instytucje kulturalne, są one otwarte, ale kolejki mogą być duże. Aby uniknąć stania w kolejce, kup bilety online z wyprzedzeniem.

» CZYTAJ TAKŻEParyż w listopadzie. Czy warto jechać?

Święta religijne

Wielkanoc

W 2024 roku Wielkanoc przypada 31 marca. Poniedziałek Wielkanocny, podobnie jak u nas, również jest dniem wolnym od pracy. We Francji Wielkanoc świętuje się z zajączkiem wielkanocnym i kolorowymi jajkami, ale nie kurzymi, lecz czekoladowymi. Tego dnia cukiernie oferują mnóstwo czekoladowych figurek z motywami świątecznymi: zajączkami, kurczakami, dzwonkami i jajkami. Zabawną francuską tradycją wielkanocną jest «polowanie na jajka»‎. Wydarzenie to jest organizowane przez urząd miasta i odbywa się u podnóża wieży Eiffla. Można je obserwować, a nawet wziąć w nim udział. Zabawa polega na znalezieniu około 20 tys. czekoladowych jajek. Poszukiwania rozpoczynają się już o godzinie 10:00. W polowaniu można wziąć również udział w Disneylandzie.

Poza słodkim akcentem, Wielkanoc to przede wszystkim czas religijnej zadumy. W kościołach odbywają się uroczyste nabożeństwa ku czci zmartwychwstania Chrystusa. Z kolei z soboty na niedzielę można przyjść na całonocne czuwanie.

Uwaga! W Wielkanoc Pola Elizejskie są zamknięte dla samochodów, więc to niepowtarzalna okazja na spokojny spacer, nawet po jezdni. To jeden z uroków jaki mają święta w Paryżu!

» CZYTAJ TAKŻECo robić wiosną w Paryżu?

Wniebowstąpienie Pańskie

W 2024 roku Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego będzie obchodzony we Francji 9 maja, czterdziestego dnia po Wielkanocy. Podczas tego święta w Paryżu wierni starają się uczestniczyć w uroczystych mszach świętych. Natomiast ulubioną rozrywką jest piknik w jednym z miejskich parków. Ponieważ Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego przypada zawsze w czwartek, Francuzi lubią wziąć wolne w piątek na własny koszt. Piątek jest więc zazwyczaj częściowo dniem wolnym, a częściowo pracującym. Z powodu święta zarówno w czwartek, jak i w piątek wiele sklepów jest zamkniętych, a inne mają skrócone godziny pracy. Niektóre kawiarnie i restauracje mogą być również zamknięte, podczas gdy inne są zatłoczone. Podobnie w muzeach i innych atrakcjach turystycznych mogą tworzyć się kolejki. Najlepszym sposobem na ich uniknięcie jest zakup biletów online.

» CZYTAJ TAKŻENajpiękniejsze paryskie parki

Zesłanie Ducha Świętego – Zielone Świątki

 W 2024 roku data Zielonych Świątek przypada na 19 maja. Święto to obchodzone jest zawsze w poniedziałek pięćdziesiąt dni po Wielkanocy. Uważa się, że tego dnia Duch Święty zstąpił na apostołów i nauczył ich różnych języków, aby mogli szerzyć wiarę w Chrystusa na całym świecie. Dla Francuzów to święto ma charakter tradycyjny i wolą spożywać posiłki w gronie rodzinnym. W Zielone Świątki w kościołach i katedrach można uczestniczyć w nabożeństwach. Jako że jest to święto trzeba liczyć się z kolejkami w miejscach turystycznych, takich jak muzea. Ponadto, nie wszystkie sklepy są otwarte, a w punktach gastronomicznych zazwyczaj brakuje wolnych stolików. Ponieważ francuskie rodzinne obiady często odbywają się w restauracjach.

» CZYTAJ TAKŻE10 najbardziej znanych i najładniejszych świątyń w Paryżu

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – 15 sierpnia

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny upamiętnia śmierć Matki Boskiej i jej wstąpienie do nieba. To święto pokrywa się z polskim dniem wolnym od pracy i odbywają się wtedy uroczyste msze na cześć NMP. Dla Francuzów Dzień Wniebowzięcia jest również świętem rodzinnym. W tym czasie spotykają się z krewnymi i bliskimi przyjaciółmi oraz organizują pikniki w parkach. Co więcej, w dzień wolny od pracy wiele osób chce wybrać się na spacer po mieście i odwiedzić sezonowe wystawy. Dlatego w miejscach kultury i kawiarniach należy spodziewać się tłumów. Komunikacja miejska też może być zatłoczona, ale będzie działać bez problemu.

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Paryżu, które trzeba odwiedzić

Dzień Wszystkich Świętych – 1 listopada

A także Halloween, ale z francuskim twistem. To angielska tradycja, której Francuzi nigdy nie lubili. Jednak wraz z nadejściem globalizacji, dynie i przebieranki przyjęły się również tutaj. Teraz z okazji tego święta w Paryżu odbywają się imprezy tematyczne  w wielu klubach, w niektórych muzeach i ogrodach zoologicznych, no i obowiązkowo w Disneylandzie. Świętuje się je też w innych miastach Francji, a nawet w kurortach Lazurowego Wybrzeża, choć już nie tak hucznie.

W dniu Wszystkich Świętych zwyczajowo uczestniczy się w katolickich nabożeństwach w kościele i odwiedza zmarłych krewnych na cmentarzu. Tradycyjnie groby krewnych są dekorowane chryzantemami i zapalonymi zniczami. Zarówno transport, jak i obiekty kulturalne działają tego dnia normalnie. Najlepiej jednak wybrać się na klimatyczną wycieczkę po cmentarzu Père Lachaise. Taka opcja jest dostępna w naszej aplikacji z audioprzewodnikiem (w języku angielskim).

Pobierz świąteczną wycieczkę

» CZYTAJ TAKŻENajsłynniejsze paryskie cmentarze

Boże Narodzenie – 25 grudnia

Boże Narodzenie to bardzo ważne święto we Francji. Jest to czas, kiedy choinka jest udekorowana, ulice są oświetlone świątecznymi lampkami, a dzieci oczekują prezentów od Pere Noël (dosłownie «Ojciec Boże Narodzenie» w języku francuskim). Wigilię świętuje się uroczystą wieczorną kolacją. Tradycyjne dania obejmują pieczonego indyka lub gęś, ostrygi, foie gras, różne sery i słodki deser «Bûche de Noël», czyli «bożonarodzeniowe polano». Grudniowe święta w Paryżu przyciągają turystów wystawnymi jarmarkami i pięknie udekorowanymi ulicami. Jeśli planujesz przyjechać do Paryża na Boże Narodzenie, pokoje hotelowe należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

W Strasburgu od dawna odbywają się jedne z najlepszych targów w Europie. Miasto zdobyło nawet tytuł «Stolicy Bożego Narodzenia». Odwiedzenie go w tych dniach jest bardzo ciekawą opcją. To tylko godzina jazdy pociągiem z Paryża. 

Święta w Paryżu, jak i za granicą zawsze są interesujące dla turystów ze względu na unikalne tradycje. Warto jednak pamiętać, że 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia wiele popularnych zabytków jak Luwr, Panteon, Conciergerie i Łuk Triumfalny nie jest otwartych. Jednak od tej reguły są wyjątki, więc i tak będzie z czego wybierać. Z kolei w inne święta, które nie są dniami ustawowo wolnymi, słynne kompleksy muzealne i atrakcje przyciągają duże tłumy nie tylko turystów, ale także mieszkańców, dlatego trzeba zawsze pamiętać o większych kolejkach. Jeśli tłumy ci nie przeszkadzają i masz ochotę na mały chaos, śmiało nie zrażaj się do zwiedzania centrum. Jeśli natomiast chcesz odetchnąć, polecamy na przykład indywidualną wycieczkę lub zwiedzanie zamków nad Loarą. Na szczęście transport działa jak zwykle bez zakłóceń.

Zwiedzanie Francji i Paryża w różne święta to niezapomniane przeżycie!

» CZYTAJ TAKŻEBoże Narodzenie w Paryżu: najważniejsze tradycje

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *