Jak korzystać z metro w Londynie

,
Metro w Londynie

Metro w Londynie — jest to najpopularniejszy środek transportu publicznego, ponieważ miasto jest ogromne i aby dostać się z jednego punktu do drugiego na czas, omijając korki i deszcz, tylko szybkie pociągi podziemne i naziemne na to pozwalają. Niezależnie od tego, jakie są mity, metro w Londynie jest w rzeczywistości bardzo łatwe do zrozumienia i użycia.

Jeśli planujesz aktywnie podróżować po Londynie i zwiedzić jak najwięcej atrakcji turystycznych, bardzo pomocny będzie również London City Pass (możesz go kupić tutaj).

Pierwszy krok. Wchodzimy do Londyńskiego metra

Metro w Londynie

Metro w Londynie jest po prostu oznaczone czerwonym kółkiem z napisem „Underground”. Nie sposób go nie zauważyć. Przy wejściu na każdą stację metra znajdują się automaty biletowe i kasy biletowe z pracownikami metra. Pracownicy stacji dyżurują również przy bramkach i zawsze chętnie pomogą w obsłudze automatem, znalezieniu celu podróży i w każdej innej sprawie. Więc jeśli nic nie rozumiesz, skontaktuj się z personelem metra.

Metro w Londynie Metro w Londynie

Istnieją dwa rodzaje biletów w londyńskim metrze: zwykłe bilety papierowe do jednorazowego lub całodobowego użytku lub plastikowe karty Oyster z możliwością doładowania lub zakupu biletów sezonowych. Oystercards są bezpłatne i bardzo wygodne, ponieważ można ich używać również w podróży autobusowej. Minimalny abonament wynosi jeden tydzień, a więc jeśli planujesz zostać w mieście na dłużej niż 6 dni, zalecamy zakup Oystercard. Kartę można doładować w automacie lub w kasie każdej stacji. Aby przejść przez bramkę, należy przyłożyć kartę do żółtego kółka lub jeśli masz papierowy bilet to należy go wsunąć w otwór na bilet.

» Czytaj także10 wskazówek, jak oszczędzić pieniądze w Londynie

Metro w Londynie

Krok drugi. Znalezienie właściwego kierunku i właściwej stacji

Londyńskie metro posiada 13 oddziałów i 287 stacji metra. Ale mimo to, znalezienie odpowiedniej stacji jest bardzo łatwe. Przy wejściu do każdej stacji metra znajdują się mapy całego metra, ale znów najłatwiejszy sposób to znalezienie dyżurnego metra, który może łatwo wyjaśnić i pokazać na mapie, nawet jeśli nie znasz angielskiego. Istnieje również wiele broszur turystycznych z mapą metra. Pamiętaj, aby spytać w hotelu, zazwyczaj są one bezpłatne. W telefonie komórkowym znajdują się również mapy elektroniczne i aplikacje.

Po ustaleniu celu podróży, przejdziemy na peron. Na każdym peronie zobaczysz te znaki.

Metro w Londynie

Jest tam linia metra i wszystkie jej stacje w obie strony.

Metro w Londynie

Również na samym peronie znajduje się znak wskazujący na stację metra dokładnie z tego peronu.

Metro w Londynie

Również na każdym peronie znajdują się tablice elektroniczne z informacją o czasie przyjazdu i ostatnim przystanku przyjeżdżających pociągów. Bądź szczególnie ostrożny, ponieważ do jednej stacji mogą przyjeżdżać różne linie londyńskich pociągów metra. Zrozumieć wszystko jest bardzo łatwo, patrz w jakim kierunku musisz jechać, porównuj z tablicą i czekaj na swój pociąg. W rzeczywistości to taki sam schemat jak na przystaku tramwajowym lub autobusowym.

Krok trzeci. Przesiadka

Metro w Londynie

Jeśli musisz się przesiąść to wysiądź na potrzebnej stacji i podążaj za wiszącymi znakami. Będą widoczne od razu jak wyjdziesz z wagonu. Nie ma potrzeby wychodzić z metra, żeby się przesiąść, więc nie trzeba będzie znowu przechodzić przez bramki.

Krok czwarty. Wyjście z metra

Metro w Londynie

Wewnątrz wagonów metra znajdują się również mapy metra i linii, po której porusza się Twój pociąg.

Metro w Londynie

Po zdefiniowaniu swojej stacji, wysiądź z wagonu i podążaj za znakami z napisem Wayout. Na bramkach przy wyjściu przyłóż swoją Oyestercard lub bilet. Opłata zostanie obliczona przy wyjściu na podstawie strefy początkowej i końcowej podróży. I to wszystko.

Londyńskie metro jest bardzo wygodne i wszystko jest zrobione dla wygody i szybkiego podróżowania pasażerów. Nie obawiaj się pytać pracowników lub innych pasażerów. Ludzie zawsze są bardzo szczęśliwi mogąc powiedzieć Ci najlepszy sposób na dotarcie do tego czy innego punktu. I nie zapomnij, że metro jest otwarte tylko do północy. Ale są nocne autobusy, które mogą je zastąpić. Więc na ulicy na pewno nie zostaniesz.

Miłej podróży w londyńskim metrze! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *