Boże Narodzenie i Sylwester we Francji: 10 zasad świętowania

Sylwester we Francji

Francja jest popularnym miejscem wypoczynku w okresie świąt noworocznych. Zdjęcia wspaniałych paryskich choinek i tętniących życiem wystaw okiennych oraz romantyczne historie z pieczonymi kasztanami i grzanym winem są słynne w całym internecie. Jeśli zdecydujecie się na wyjazd do Francji na Sylwestra, lepiej wcześniej poznać i przygotować się na lokalną specyfikę tego święta.

» Czytaj takżeJak spędzić Boże Narodzenie i Nowy Rok w Paryżu?

Boże Narodzenie, nie Nowy Rok

Boże Narodzenie (po francusku le Noël) jest dla Francuzów znacznie ważniejszym świętem niż Nowy Rok (le Jour de l’An). I trzeba się do tego przygotować, bo wszystkie uroczystości odbywają się od połowy grudnia do jego 25 dnia. Niektóre zabawy trwają nawet do Sylwestra – wieczorem 1 stycznia wszystko się kończy. 2 stycznia to początek tygodnia roboczego.

Choinka

Jeśli planujesz wyjazd na wakacje pod sam koniec grudnia, uchwycisz tylko końcówkę świąt. Dlatego też w styczniu ceny biletów i hoteli spadają, podczas gdy w grudniu wszystko jest dość drogie. Spróbuj znaleźć hotel dla swoich terminów pod tym linkiem.

Paryż: Wybierz hotel

Kolejna rzecz do rozważenia: Boże Narodzenie we Francji jest obchodzone jako święto rodzinne, więc nie ma głośnych, nocnych uroczystości w nocy 25 grudnia. Z kolei Sylwester to święto dla przyjaciół, z fajerwerkami. Ale po owych fajerwerkach wszyscy szybko wracają do domu. W dużych miastach Francji głośne imprezy sylwestrowe odbywają się w klubach nocnych, ale nie na ulicach.

Jarmarki bożonarodzeniowe

Jarmarki bożonarodzeniowe

Najlepszą rzeczą we francuskich świętach Bożego Narodzenia są przygotowania do nich. Miesiąc przed świętami, niekiedy wcześniej, czasami później, na ulicach miast i miasteczek otwierają się jarmarki bożonarodzeniowe, ustawiane są choinki, powstają wesołe miasteczka z karuzelami i lodowiskami oraz otwierają się pachnące pysznościami jadłodajnie. Jarmarki te są zawsze elegancko udekorowane i stwarzają długotrwałe poczucie święta, nawet dla tych najbardziej sceptycznych.

Na targowiskach sprzedaje się słodycze, zabawki, ciepłe ubrania i prezenty. Zazwyczaj można tu kupić nie tylko lokalne przysmaki i pamiątki, ale także te specjały przywiezione z innych regionów Francji. Tradycyjne przysmaki na jarmarkach bożonarodzeniowych to grzane wino, gorąca czekolada, pieczone kasztany, naleśniki, kiełbaski i pierniki.

» CZYTAJ TAKŻEWszystkie jarmarki świąteczne w Paryżu na mapie!

» Czytaj takżeNajlepsze Bożonarodzeniowe jarmarki w Europie

Sprzedaż świąteczna

Sprzedaż świąteczna

Zakupy świąteczne pozostawią po sobie długotrwałe wrażenie, ale nie spodziewaj się, że zaoszczędzisz jakiekolwiek pieniądze. W grudniu nigdy nie ma żadnych zniżek. To mit. Francuskie wyprzedaże odbywają się zawsze w tym samym czasie – od połowy stycznia do połowy lutego i od końca czerwca do początku sierpnia.

Mimo to, warto wybrać się do dużych centrów handlowych w bożonarodzeniowym okresie. Panuje tam, podobnie jak na jarmarkach świątecznych, bardzo żywa atmosfera. Każdy sklep stara się urządzić i udekorować jak najlepiej. Paryskie centra handlowe wystawiają w swoich witrynach prawdziwe przedstawienia kukiełkowe, a Pola Elizejskie zamieniają się w wystawę designerskich choinek.

» Czytaj takżeOutlety i zakupy w Paryżu – La Vallée Village

Stolica Bożego Narodzenia

Stolica Bożego Narodzenia

Najbardziej znanym świątecznym miastem we Francji jest Strasburg. To właśnie tutaj wynaleziono choinkę, dlatego miasto zyskało przydomek „Stolicy Bożego Narodzenia”. Malownicze, stare uliczki Strasburga, pełne świątecznych światełek, przyciągają wzrok, więc zdecydowanie warto się tam wybrać.

» Czytaj takżeBoże Narodzenie w Strasburgu: 10 pomysłów do świętowania

Z tego samego powodu można odwiedzić również inne miasta w Alzacji. Na przykład, Colmar często konkuruje ze Strasburgiem pod względem szyku dekoracji ulicznych. Ale nie ma sensu rywalizować o wielkość jarmarku bożonarodzeniowego – Strasburg ma największy jarmark w całej Europie. Ale w mniejszych miejscowościach nie ma zbyt wielu hoteli. Postaraj się więc zarezerwować swój pokój jak najwcześniej.

Strasburg: Wybierz hotel

W Wigilię

W Wigilię

Z reguły jarmarki bożonarodzeniowe są otwarte do 24 grudnia, ponieważ istnieją po to, aby każdy mógł kupić prezenty dla swojej rodziny i przygotować świąteczną ucztę. W Wigilię Bożego Narodzenia zwyczajem Francuzów jest chodzenie do kościoła, oglądanie przedstawień i słuchanie mszy lub koncertu organowego. Często czynią to nawet osoby mało religijne, bo to miła i życzliwa tradycja.

Po mszy świętej wszyscy zbierają się jako rodziny, zasiadają wokół wystawnego stołu i cieszą się wspólnie spędzanym świętem.

Menu świąteczne

Menu świąteczne

Stół w czasie Świąt Bożego Narodzenia staje się naprawdę wystawny. Prawie zawsze znajdują się na nim foie gras, ostrygi, najlepsze sery, prawdziwy szampan lub dobre, białe wino. Tradycyjnym deserem jest świąteczne ciasto z bali.

Oczywiście, menu różni się w zależności od regionu. W Prowansji, na przykład, istnieje 13 deserów, czyli liczba apostołów wraz z Chrystusem. Każdy z nich jest obowiązkowy do spróbowania.

Kto przynosi prezenty?

Kto przynosi prezenty?

Tej samej nocy, 25 grudnia, dzieci otrzymują prezenty. Przynosi je Per Noël, francuski ojciec Bożego Narodzenia. Jego pierwowzorem był św. Mikołaj, który przed XVI wiekiem był w Strasburgu bardziej czczony niż Chrystus.

Niegrzeczne dzieci mogły dostać węgiel i rózgę zamiast prezentów od anty-dziadka Pera Fuetara, ale kto w dzisiejszych czasach psuje w ten sposób rodzinie święta.

Nowy Rok

Nowy Rok

Dla Francuzów Sylwester to uroczyste święto.

O północy mieszkańcy miasteczka odpalają fajerwerki, ale nigdzie nie ma masowych uroczystości. W klubach nocnych, zwłaszcza w alpejskich kurortach, gdzie w tym czasie jest wielu turystów, mogą za to odbywać się imprezy tematyczne.

» Czytaj także10 najlepszych ośrodków narciarskich w Alpach Francuskich

W samym Paryżu ogromne tłumy młodych ludzi i turystów gromadzą się na Polach Elizejskich, aby obejrzeć najpiękniejszy w kraju pokaz sztucznych ogni – nad Łukiem Triumfalnym. Jeśli ktoś Ci powie, że sylwestrowe show odbywa się na wieży Eiffla, nie wierz w to. Kiedyś tak było, ale teraz odbywa się ono tylko na Polach Elizejskich.

W Sylwestra zwyczajowo całuje się pod jemiołą na szczęście, pije szampana i gratuluje sobie nawzajem, a prezydent kraju ma obowiązek wygłosić przemówienie.

Weekend

Weekend

25 grudnia i 1 stycznia są dniami wolnymi od pracy w całej Francji. Wszystko jest zamknięte! Nawet te najmniejsze sklepy, które są zawsze otwarte. To świetna okazja, by spędzić ten dzień z rodziną i przyjaciółmi. Francuzi często chodzą wtedy na spacery po mieście lub parkach. W dniu 1 stycznia odbywa się świąteczny pochód karnawałowy.

Wypoczynek w domu również jest popularną opcją. Najbardziej sylwestrowym filmem dla Francuzów jest Le père noël est une ordure.

Nawiasem mówiąc, śnieg w Boże Narodzenie i Sylwestra we Francji nie jest wszędzie, nie pojawia się tam nawet każdego roku. Występuje on częściej w regionach północno-wschodnich, na przykład w Alzacji, Lotaryngii i Hauts-de-France.

Święto Trzech Króli

Święto Trzech Króli

Dla dorosłych ferie kończą się punktualnie 2 stycznia. Dzieciom często pozwala się na trochę więcej wytchnienia, ale 5 i 6 dnia tego miesiąca zazwyczaj wszyscy wracają już do szkoły. 6 stycznia, Święto Objawienia Pańskiego lub Epifanii, jest ostatnim akordem całych świąt Bożego Narodzenia.

W tym dniu, od czasów średniowiecza, istnieje zwyczaj ułaskawiania więźniów, którzy znajdą monetę w torcie urodzinowym. Ciasto to nazywane jest ciastem królewskim (galette des rois), w którego wnętrzu ukryta jest postać króla lub inny znak. Ten, komu uda się znaleźć tę niespodziankę, dostaje papierową koronę i powodzenie na następny rok.

I jeszcze jedna, mała wskazówka: drugi tydzień stycznia to chyba najbardziej niepopularny okres w Disneylandzie Paris. I jest to święto, z którego dzieci będą się cieszyć o wiele bardziej niż z jakiegokolwiek Bożego Narodzenia.

» Czytaj takżeWycieczka do Paryża z dziećmi: 33 wskazówek

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku we Francji!