» Europa » Francja » Boże Narodzenie i Sylwester we Francji: 10 zasad świętowania

Francja jest popularnym miejscem wypoczynku w okresie świąt noworocznych. Zdjęcia wspaniałych paryskich choinek i tętniących życiem wystaw okiennych oraz romantyczne historie z pieczonymi kasztanami i grzanym winem są słynne w całym internecie. Jeśli zdecydujesz się spędzić Boże Narodzenie i Sylwester we Francji, lepiej byś wcześniej poznał i przygotował się na lokalną specyfikę tego święta. Oczywiście jak najszybciej zarezerwuj również swój apartament.

Wybierz hotel we Francji

» Czytaj takżeJak spędzić Boże Narodzenie i Nowy Rok w Paryżu?

Boże Narodzenie, nie Nowy Rok

Boże Narodzenie (po francusku le Noël) jest dla Francuzów znacznie ważniejszym świętem niż Nowy Rok (le Jour de l’An). I trzeba się do tego przygotować, ponieważ wszystkie uroczystości odbywają się od połowy miesiąca do 26 grudnia. Co ważne, niektóre francuskie zabawy trwają nawet do Sylwestra – wieczorem 1 stycznia wszystko się kończy. W tym czasie czeka na Ciebie wiele atrakcji. Możesz wybrać się na przykład na rejs po Sekwanie ze świąteczną kolacją, wycieczkę kulinarną dla smakoszy albo podziwiać światełka i bożonarodzeniowe dekoracje podczas podróży tuk tukiem.

Kolejna rzecz do rozważenia: Boże Narodzenie we Francji jest obchodzone jako święto rodzinne. To oznacza, że nie ma głośnych, nocnych uroczystości w nocy 25 grudnia. Z kolei Sylwester to święto dla przyjaciół, z fajerwerkami. Ale po owych fajerwerkach wszyscy szybko wracają do domu. W dużych miastach Francji głośne imprezy sylwestrowe odbywają się w klubach nocnych.

Jeśli planujesz wyjazd do Francji w grudniu musisz wziąć pod uwagę wysokie ceny biletów i hoteli. Osobom z mniejszym budżetem polecamy podróż noworoczną w styczniu, kiedy można liczyć na obniżki lotów i apartamentów. Spróbuj znaleźć hotel dla swoich terminów pod tym linkiem.

Wybierz hotel w Paryżu

» CZYTAJ TAKŻEGdzie odpocząć zimą we Francji?

Jarmarki bożonarodzeniowe we Francji

Najlepszą rzeczą we francuskich świętach Bożego Narodzenia są świąteczne przygotowania. Otóż miesiąc przed świętami (niekiedy wcześniej, czasami później) na ulicach miast i miasteczek otwierają się jarmarki bożonarodzeniowe, ustawiane są choinki oraz powstają wesołe miasteczka z karuzelami i lodowiskami. Jarmarki te są zawsze elegancko udekorowane i czuć od nich bożonarodzeniową magię. Jeden z najpiękniejszych targów odbywa się w Strasburgu – bożonarodzeniowej stolicy świąt.

Na jarmarkach bożonarodzeniowych sprzedaje się słodycze, zabawki, ciepłe ubrania i prezenty. Zazwyczaj można tu kupić nie tylko lokalne przysmaki i pamiątki, ale także specjały przywiezione z innych regionów Francji. Koniecznie musisz spróbować grzanego wina, gorącej czekolady, pieczonych kasztanów, naleśników, kiełbasek i pierników.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze Bożonarodzeniowe jarmarki w Europie

Boże Narodzenie i Sylwester we Francji – sprzedaż świąteczna

Zakupy świąteczne pozostawią po sobie długotrwałe wrażenie, ale nie spodziewaj się, że zaoszczędzisz pieniądze. Ponieważ w grudniu nigdy nie ma zniżek. To zwykły mit. W rzeczywistości francuskie wyprzedaże odbywają się zawsze w tym samym czasie – od połowy stycznia do połowy lutego oraz od końca czerwca do sierpnia.

Mimo braku promocji, warto wybrać się do dużych centrów handlowych w bożonarodzeniowym okresie. Panuje tam, podobnie jak na jarmarkach świątecznych, bardzo żywa atmosfera. Każdy sklep stara się urządzić i udekorować jak najlepiej. Paryskie centra handlowe wystawiają w swoich witrynach prawdziwe przedstawienia kukiełkowe, a Pola Elizejskie zamieniają się w wystawę designerskich choinek.

» Czytaj takżeOutlety i zakupy w Paryżu – La Vallée Village

Stolica Bożego Narodzenia

Najbardziej znanym świątecznym miastem we Francji jest Strasburg. To właśnie tutaj wynaleziono choinkę, dlatego miasto zyskało tytuł „Stolicy Bożego Narodzenia”. Malownicze, stare uliczki Strasburga, pełne świątecznych światełek, przyciągają wzrok, więc zdecydowanie warto się tu wybrać. Ponadto spacer po jarmarkach z degustacją grzanego wina to wspaniałe przeżycie.

Podczas świąt można odwiedzić również inne miasta w Alzacji. Na przykład, Colmar, który często konkuruje ze Strasburgiem pod względem szyku dekoracji ulicznych. Ale nie ma sensu rywalizować o wielkość jarmarku bożonarodzeniowego – Strasburg ma największy jarmark w całej Europie. Podczas rezerwacji noclegu pamiętaj, że w mniejszych miejscowościach nie ma zbyt wielu hoteli. Postaraj się więc zarezerwować swój pokój jak najwcześniej.

Strasburg: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEBoże Narodzenie w Strasburgu: 10 pomysłów do świętowania

Wigilia po francusku

Z reguły jarmarki bożonarodzeniowe są otwarte do 24 grudnia, ponieważ istnieją po to, aby każdy mógł kupić prezenty dla swojej rodziny i przygotować świąteczną ucztę. W Wigilię Bożego Narodzenia zwyczajem Francuzów jest chodzenie do kościoła, oglądanie przedstawień i słuchanie koncertu organowego. Często czynią to nawet osoby mało religijne, bo to miła i życzliwa tradycja. Później po mszy świętej rodziny zasiadają wokół wystawnego stołu i cieszą się wspólnie spędzanymi świętami.

» CZYTAJ TAKŻEBoże Narodzenie i Nowy Rok w Nicei

Boże Narodzenie i Sylwester we Francji – menu świąteczne

Stół w czasie Świąt Bożego Narodzenia staje się naprawdę wystawny. Prawie zawsze znajdują się na nim foie gras, ostrygi, najlepsze sery, prawdziwy szampan lub dobre białe wino. Z kolei tradycyjnym deserem jest świąteczne ciasto z bali. Oczywiście, menu różni się w zależności od regionu. W Prowansji, na przykład, istnieje 13 deserów, czyli liczba apostołów wraz z Chrystusem. Każdy z nich jest obowiązkowy do spróbowania.

» CZYTAJ TAKŻE10 dań, których warto spróbować w Prowansji

Kto przynosi prezenty?

Tej samej nocy, 25 grudnia dzieci otrzymują prezenty. Przynosi je Per Noël, francuski ojciec Bożego Narodzenia. Co ciekawe, jego pierwowzorem był św. Mikołaj, który przed XVI wiekiem był w Strasburgu bardziej czczony niż Chrystus. Niegrzeczne dzieci mogły dostać węgiel i rózgę zamiast prezentów od anty-dziadka Pera Fuetara, ale kto w dzisiejszych czasach psuje w ten sposób rodzinie święta?

» CZYTAJ TAKŻEParyż w grudniu. Bajka na wyciągnięcie ręki!

Nowy Rok we Francji

Dla Francuzów Sylwester to uroczyste święto. O północy mieszkańcy miasteczka odpalają fajerwerki. Jednak nigdzie nie ma w tym czasie masowych uroczystości. W klubach nocnych, zwłaszcza w alpejskich kurortach, gdzie odpoczywa wielu turystów, mogą za to odbywać się imprezy tematyczne. Z kolei w samym Paryżu ogromne tłumy młodych ludzi gromadzą się na Polach Elizejskich, aby obejrzeć najpiękniejszy w kraju pokaz sztucznych ogni – nad Łukiem Triumfalnym. Jeśli ktoś Ci powie, że sylwestrowe show odbywa się na wieży Eiffla, nie wierz w to. Kiedyś tak było, ale teraz przeniesiono je na Pola Elizejskie.

We Francji są również inne sylwestrowe tradycje. W Sylwestra zwyczajowo całuje się pod jemiołą na szczęście, pije szampana i gratuluje sobie nawzajem. Ponadto prezydent kraju ma obowiązek wygłosić przemówienie.

» Czytaj także10 najlepszych ośrodków narciarskich w Alpach Francuskich

Boże Narodzenie i Sylwester we Francji – weekend

25 grudnia i 1 stycznia są dniami wolnymi od pracy w całej Francji. Wszystko jest zamknięte! Nawet te zwykle otwarte najmniejsze sklepy. Dlatego to świetna okazja, by spędzić te dni z rodziną i przyjaciółmi. Francuzi często chodzą wtedy na spacery po mieście lub parkach. Ponadto 1 stycznia odbywa się świąteczny pochód karnawałowy.

Inną popularną opcją jest również wypoczynek w domu. Wtedy można obejrzeć najbardziej sylwestrowy film dla Francuzów – Le père noël est une ordure (Święty Mikołaj to śmieć). Nawiasem mówiąc, śnieg w Boże Narodzenie i Sylwestra we Francji nie jest wszędzie ani co roku. Występuje on częściej w regionach północno-wschodnich, na przykład w Alzacji, Lotaryngii i Hauts-de-France.

» CZYTAJ TAKŻEŚwięta w Paryżu: co jest otwarte w dni wolne?

Święto Trzech Króli

Dla dorosłych ferie kończą się punktualnie 2 stycznia, kiedy rozpoczyna się tydzień roboczy. Natomiast dzieciom często pozwala się na trochę więcej wytchnienia, ale 5 i 6 stycznia zazwyczaj wszyscy wracają już do szkoły. Co ważne, 6 stycznia, czyli Święto Objawienia Pańskiego lub Epifanii, jest ostatnim akordem całych świąt Bożego Narodzenia. W tym dniu, od czasów średniowiecza, istniał zwyczaj ułaskawiania więźniów, którzy znajdą monetę w torcie urodzinowym. Obecnie ta tradycja jest nadal kontunuowania, jednak już pod inną postacią. Dziś ciasto to jest nazywane królewskim (galette des rois) i ukryta jest w nim postać króla lub inny znak. Ten, komu uda się znaleźć tę niespodziankę, dostaje papierową koronę i powodzenie na następny rok.

Popularną atrakcją dla dzieci w okresie świętowania jest Disneyland w Paryżu. To przestrzeń bajkowych kreacji, w której odnajdą się całe rodziny. Warto się tam wybrać przynajmniej raz podczas podróży do francuskiej stolicy.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku we Francji!

» CZYTAJ TAKŻEWycieczka do Paryża z dziećmi: 33 wskazówek

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *