20 największych miast we Francji i ich główne cechy

,
Grenoble

Wszyscy na tej planecie wiedzą o Paryżu. We Francji w tym samym czasie rozproszono wiele innych niezwykłych miast i miasteczek. Na pewno nie mogą się zmierzyć ze stolicą, ale łatwo mogą zaoferować turystom coś wyjątkowego!

Przeczytaj o 20 największych miastach we Francji i o tym, z czego są one znane. I zastanów się, kiedy i gdzie będziesz planował swoje następne wakacje.

Paryż

Paryż

2,141 mln mieszkańców 

Wszystkim znajoma stolica Francji. Jasne i wesołe, melancholijne i rozmyte deszczem. To elitarny, to całkiem demokratyczny. Tak naprawdę, każdy ma swój własny Paryż. Jedno jest pewne: to miasto ma niesamowitą ilość ciekawych rzeczy do pokazania.

Paryż: Wybierz hotel

Booking.com

Marsylia (Marseille)

Marsylia

853 tys. mieszkańców 

Drugie co do wielkości miasto we Francji — prawdziwe wzorcowe miasto portowe Morza Śródziemnego, głośne, jasne, życie tutaj zawsze jest dynamiczne. Koncentracja oszałamiających zapachów, świeży wiatr, południowa architektura i romantyzm. Kolorowe targi, pyszne bouillabaisse, suszone na słońcu dary morza. No i oczywiście Calanques!

» Czytaj takżeGłówne atrakcje turystyczne Marsylii

Marseille: Wybierz hotel

Lyon

Lyon

496 tys. mieszkańców 

Stolica masonerii i nauk ezoterycznych. Wspaniałe muzea sztuki, tętniące życiem kulturalnym, zapierające dech w piersiach zakupy. Piękne wały, parki zakopane w zieleni. Miasto z nienagannym modelem oświetlenia nocnego. Prawdziwy raj dla smakoszy gotowych do smakowania odważnych i pikantnych przysmaków gastronomicznych.

» Czytaj także10 głównych atrakcji Lyonu

Lyon: Wybierz hotel

Toulouse

Toulouse 

453 tys. mieszkańców 

Niesamowita mieszanka tradycji Akwitanii, Prowansji, Basków, Hiszpanii, Langwedocji i Francji. Toulouse wyrosło na malowniczych ruinach rzymskiej osady. Swoją romantyczną nazwę „Różowe miasto” zawdzięcza budynkom z czerwonej cegły w pseudo-romańskim stylu. Obecnie jest to największe centrum technologiczne lotnictwa i astronautyki.

Toulouse: Wybierz hotel

Nicea (Nice)

Nicea (Nice) 

344 tys. mieszkańców 

Starożytne miasto z francuskim urokiem i włoskim charakterem. Jeden z najpopularniejszych kurortów Lazurowego Wybrzeża z rozwiniętą infrastrukturą i wieloma unikalnymi atrakcjami. Stare centrum nadal zachowuje urok minionych wieków, a nadmorska część miasta usiana jest eklektycznymi domami z eleganckimi fasadami i arystokratycznym rodowodem.

» Czytaj także10 głównych atrakcji Nicei

Nicea: Wybierz hotel

Nantes

Nantes 

292 tys. mieszkańców 

W przeszłości centrum Księstwa Bretanii nadal zachowuje buntowniczy nastrój, pewną izolację i własną pozycję, bretoński charakter. Buntownicze miasto z trudnym losem, pierwsze, które uruchomiło omnibus i dało światu legendarnego pisarza Jules’a Verne’a i najdelikatniejsze naleśniki — crêpe.

Nantes: Wybierz hotel

Montpellier

Montpellier 

268 tys. mieszkańców 

Na ulicach są palmy, a wieczorami pary zajmują miejscowe kawiarnie. Na ulicy Louis Blanc i obok placu Komedii znajdują się francuskie kawiarnie. A Langwedocja Roussillon produkuje więcej wina każdego roku niż w całej Australii. Najważniejsze wydarzenia kulturalne to festiwal muzyki klasycznej i jazzowej Radio France oraz międzynarodowy festiwal tańca.

Montpellier: Wybierz hotel

Strasbourg

Strasbourg 

274 tys. mieszkańców 

Nie miasto, ale prawdziwa międzynarodowa fuzja: niemiecka mowa i chłodne piwo z brelokami na tle francuskiego wyrafinowania i elegancji. Można tu zobaczyć nie tylko budynki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Parlamentu Europejskiego i Rady Europy, ale także kanały „małej Francji”, najbogatsze zbiory Muzeum Alzacji, luksusowe rezydencje, ogrody botaniczne i galerie. Koniecznie trzeba spróbować foie gras, cebulowego ciasta i słynnych alzackich win. I co najważniejsze, Strasburg jest stolicą Świąt Bożego Narodzenia!

» Czytaj takżeGłówne atrakcje w Strasburgu

Strasbourg: Wybierz hotel

Bordeaux

Bordeaux 

241 tys. mieszkańców 

„Śpiąca Królewna”, „Mały Paryż”, „Port Księżycowy” — jak tylko to wspaniałe francuskie miasto nie zostało ochrzczone przez miejscowych! Słynie z bogatej angielskiej historii. Majestatyczny plac Gambetta, malowniczy rzymski Łuk Triumfalny, ogrody botaniczne, atmosfera braterstwa ogólnego i oczywiście wina z Bordeaux są uznawane za jedne z najlepszych na świecie.

Bordeaux: Wybierz hotel

Lille

Lille 

229 tys. mieszkańców 

Miasto o północnym (według standardów francuskich) charakterze — tu urodził się żelazny generał de Gaulle. Oto prawdziwe arcydzieło architektoniczne Pałacu Riour, pięknie ozdobiona Stara Giełda, Dom-Muzeum Charles de Gaulle. Można nawet przejechać się na segwayach — 2-kołowych platformach z wysoką kierownicą. We wrześniu odbywa się Wielka Wyprzedaż, na której można kupić absolutnie wszystko. Lille leży na granicy belgijskiej (a dla podróżnych to plus!).

Lille: Wybierz hotel

Rennes

Rennes 

210 tys. mieszkańców 

Tutaj możesz zanurzyć się w tętniącym życiem międzynarodowych studentów, bawić się na nocnych festiwalach i poczuć zawrotny duch bretońskiej wolności. Najpopularniejszą atrakcją jest Palais des Parliaments — pałac parlamentu Bretanii. Lokalna kuchnia obejmuje pachnące kiełbaski, ciasteczka, naleśniki, karmel ze słonym nadzieniem, cydr i pachnące piwo bezalkoholowe.

Rennes: Wybierz hotel

Reims

Reims 

182 tys. mieszkańców 

Reims to miasto, w którym koronowano królów. Tutaj można poczuć prawdziwego ducha francuskiego antyku! Przenika wszystko: architekturę, legendy i podania, szczególną atmosferę miasta. Majestatyczna katedra w Reims, triumfalny rzymski Łuk Marsa, bajeczny dom arcybiskupi przy ulicy Tournel. A miłośnicy napojów musujących powinni odwiedzić Muzeum Latarni Morskiej, które naprawdę wygląda jak 25-metrowa latarnia morska. Tutaj produkują prawdziwie ekskluzywny szampan według średniowiecznej receptury.

Reims: Wybierz hotel

Saint-Étienne

Saint-Étienne 

171 tys. mieszkańców 

Wcześniej Saint-Etienne było postrzegane jedynie jako ośrodek przemysłowy, nie biorąc pod uwagę jego dziedzictwa kulturowego. Dziś jest znane jako lokalizacja słynnej drużyny piłkarskiej. W mieście warto zajrzeć do katedry św. Carlo Bartolomeo, kościoła Neuve-Église, Muzeum Piłki Nożnej i Muzeum Górnictwa.

Saint-Étienne: Wybierz hotel

Le Havre

Le Havre

173 tys. mieszkańców 

Niemal całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej „port” (tak tłumaczy się nazwę „Le Havre”), który stracił swój historyczny wygląd, został odbudowany z ponurymi betonowymi budynkami. Konieczna jest wizyta w Muzeum Malro z jego wspaniałą kolekcją impresjonistów. Również tutaj można wypić pyszny cydr i przejść się wzdłuż „brzegu pustynnych fal”.

Le Havre: Wybierz hotel

Toulon

Toulon 

165 tys. mieszkańców 

Drugi co do wielkości francuski port znajduje się pomiędzy Niceą a Marsylią. Wygląda jak Nicea w relaksującej atmosferze śródziemnomorskiego słońca. Jednak to miasto ma swoją specyfikę. Na przykład, najpotężniejszy program wycieczek (Muzeum Marynarki Wojennej, dzielnica miasta z czasów Ludwika XIV), dobre plaże i ekscytujące festiwale. Tu zaczęła się kariera wojskowa Napoleona.

Toulon: Wybierz hotel

Grenoble

Grenoble

158 tys. mieszkańców 

Ojczyzna Stendhala i nowoczesne centrum nauki znajduje się w dolinie pomiędzy łańcuchami górskimi Verkow, Beldon i Chartres. Stąd można wybrać się na spacer po ośnieżonych górach i spróbować słynnej zapiekanki, której przepisu nie da się w żadnym wypadku poznać Można też wtopić się w głośny tłum studentów, zjeść orzechy włoskie i chłonąć chłód jeziora w upale.

Grenoble: Wybierz hotel

Dijon

Dijon 

152 tys. mieszkańców 

Znajdziesz tu Muzeum Sztuk Pięknych, drugie co do wielkości po Luwrze, wspaniałą architekturę, unikalną gastronomię i oszałamiającą scenerię. Upewnij się, że potrzesz sowę na wejściu do kościoła Notre Dame, a kamienna rzeźba spełni Twoje najskrytsze pragnienie. I nie wszyscy wiedzą o słynnej musztardzie Dijon, ale imię Gustave Eiffel słyszał na pewno każdy, a on mieszkał właśnie w Dijon.

Dijon: Wybierz hotel

Angers

Angers 

149 tys. mieszkańców 

Jedno z najpopularniejszych miast turystycznych w Dolinie Loary. Centralną atrakcją jest średniowieczny zamek Angers, położony na wybrzeżu rzeki Men. Tutaj znajdziesz wyjątkową kolekcję gobelinów. Reszta miasta jest zabudowana budynkami z XIX wieku, atmosfera jest tu bardzo przytulna i domowa, ciepła, choć są tu miejsca do spacerów i zakupów i coś dla imprezowiczów.

Angers: Wybierz hotel

Nîmes

Nîmes 

147 tys. mieszkańców 

Miasto to jest często nazywane francuskim Rzymem ze względu na zabytki Cesarstwa Rzymskiego, a mianowicie Arenę w Nîmes i Maison Carree. Park miejski z fontannami jest naprawdę piękny! Chociaż Nîmes nie jest stolicą gastronomiczną, można tu spróbować ciekawych dań — Guardian de Toro.

Nîmes: Wybierz hotel

Villeurbanne

Villeurbanne 

137 tys. mieszkańców 

Niezwykła nazwa przetłumaczona z łaciny jako „willa miejska” Miasto, znane od czasów starożytnych, jest dziś centrum przemysłu maszynowego i chemicznego. Pomimo tego statusu, Villeurbanne jest pełne zieleni, znajdują się tu przytulne parki, kościoły, a główną atrakcją jest Teatr Miejski.

Villeurbanne: Wybierz hotel

Udanej podróży! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *