Courchevel: 10 pomysłów na wspaniałe wczasy

, , , ,
Courchevel

Courchevel to miejsce popularne głównie dzięki miliarderowi Prochorowowi, jego sława nie wynika jednak tylko z tego — to także modny kurort narciarski ze wspaniale rozwiniętą infrastrukturą i wysokiej jakości trasami.

Przygotowaliśmy dla was 10 pomysłów na to, jak miło spędzić czas w Courchevel.

Wynajem domku

Mimo że w Courchevel znajdziecie bardzo dużo hoteli, to przecież przyjechaliście w Alpy! Najciekawszym miejscem na pobyt będzie wiejski domek w stylu szwajcarskim. Niektóre z nich nie są wcale jak mogłoby się wydawać skromnymi schronieniami pasterzy, a prawdziwymi rezydencjami milionerów. Mały, skromny domek do wynajęcia też jednak na pewno się dla was znajdzie (w niektórych istnieje także możliwość wynajęcia osobnego pokoju). Szukając noclegu pamiętajcie o tym, że powszechne określenie «domek» często rozumiane jest jako wyższy poziom komfortu: niektóre z nich nie różnią prawie się od nowoczesnych hoteli, przy czym inne naprawdę przypominają górskie schroniska bez zbędnych udogodnień, ogrzewane kominkiem. Jeśli chcecie poczuć autentycznego ducha gór, ta druga opcja na pewno będzie bardziej kusząca, nie należy jednak przesadzać.

Główna rada: zarezerwujcie sobie nocleg z wyprzedzeniem, ponieważ w sezonie tłumy turystów zajmą zarówno te mniej komfortowe, jak i drogie kwatery. Hotel możecie zarezerwować pod tym linkiem.

Courchevel: Wybierz hotel

Jazda na nartach

Courchevel to nie tylko modny tag na Instagramie, ale także ponad 150 kilometrów tras narciarskich o różnym stopniu trudności. Tam mogą wyzbyć się wstydu nawet najbardziej początkujący — przyjemność z jazdy (w teorii i praktyce) zaczniecie czerpać już po kilku godzinach po treningu z instruktorem.

Niebieskie i zielone szlaki będą najlepsze dla początkujących. Większość z nich znajduje się w dzielnicach Pralong i Bellecote. Najbardziej doświadczeni narciarze powinni wybrać się na La Vizelle, a profesjonalistom na pewno spodobają się szybkie zjazdy z Pas du Lac.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie na narty w Alpach: 10 najlepszych kurortów narciarskich

Spacer z rakietami śnieżnymi

Tym, których w żaden sposób nie pociąga jazda na nartach, na pewno spodoba się chodzenie z rakietami śnieżnymi. To naprawdę fajna zabawa!

W Courchevel znajduje się 9 specjalnych «rakietowych» szlaków, których całkowita długość wynosi 17 kilometrów — biorąc pod uwagę górskie warunki to wcale nie tak mało. Najlepiej będzie wybrać się na wycieczkę z przewodnikiem, który oprowadzi was po najciekawszych i najpiękniejszych miejscach na trasie, których nigdy nie odkryli byście sami.

Przejażdżka w psim zaprzęgu

Jedną z tradycyjnych rozrywek w Courchevel są właśnie przejażdżki psim zaprzęgiem. Ze względu na fakt, że trasa takiej wycieczki pełna jest zjazdów i wzniesień, dla dzieci wstęp na nie dozwolony jest od lat 12.

Do ciągnięcia zaprzęgów używane są drużyny psów rasy husky, a czas trwania takiej wycieczki to około półtorej godziny. Należy wspomnieć, że jest to dosyć droga przyjemność — koszt uczestnictwa w takiej zabawie zaczyna się od 2000 euro. Podczas przejażdżki będziecie mogli samodzielnie prowadzić zaprzęg, jeśli jednak nie będziecie chcieli, to z pomocą przyjdzie wam profesjonalny instruktor. Często w pakiet takiej wycieczki wchodzi także posiłek w schronisku lub spacer na rakietach śnieżnych.

Zabawa na torze saneczkowym

Tor saneczkowy to niedawno otwarta rozrywka dla turystów odwiedzających Courchevel. Wykorzystywane są na nim bezpłozowe sanie podobne do tych używanych niegdyś przez Indian Ameryki Północnej. W 2017 roku w kurorcie otwarty został nowy 3-kilometrowy tor dla tego typu saneczkarstwa. W przeciwieństwie do narciarstwa alpejskiego, jazda na sankach jest zabawną i bezpieczną rozrywką, odpowiednią także dla mniej profesjonalnych sportowców, jak również dla dzieci. Trasa toru pełna jest tuneli (8) i nieoczekiwanych przeszkód.

Do początkowego punktu trasy dotrzecie wyciągiem gondolowym z Courchevel 1650. Ci, którzy boją się zjeżdżać na specjalnych, stosunkowo szybkich sankach, mogą do zjazdu skorzystać z dowolnego sprzętu, a nawet pokonać trasę na dmuchanej poduszce.

Jazda ratrakiem

Dla tych, których zmęczyły już tradycyjne rozrywki, a nawet te najmodniejsze zabawy, pozostaje nauka jazdy ratrakiem. To specjalne pojazdy gąsienicowe wykorzystywane do przygotowywania stoków narciarskich do jazdy. Przedsiębiorczy Francuzi wpadli na pomysł, aby wypożyczać je także turystom — oczywiście nie za darmo.

Ratrak wypożyczycie w pobliżu lokalnego lotniska Altiport. Aby to zrobić, będziecie musieli okazać swoje prawo jazdy, a także przejść kurs przygotowawczy. Po nim czekają was zapierające dech w piersiach przejażdżki tymi nietypowymi pojazdami: prędkość (oczywiście w granicach rozsądku) oraz ich moc i manewrowość na zaśnieżonych drogach są naprawdę imponujące.

Wyprawa na zakupy

Popularność tego elitarnego resortu wiąże się z tym, że do Courchevel przyjeżdżają masy zamożnych turystów. Na terenie miasteczka znajdziecie więc setki butików, których bogaty asortyment i ceny nie zostają daleko w tyle za sklepami w Paryżu. Oprócz tradycyjnych modnych dodatków i ubrań, warto przyjrzeć się ofercie sprzętu narciarskiego — mimo że ceny artykułów mogą być wysokie, ich jakość jest tego warta — znajdziecie tam najlepsze marki sportowe na świecie.

Ubytki w portfelu w pewnym stopniu zrekompensuje wam zwrot podatku VAT (większość sklepów funkcjonuje tu w systemie bezcłowym). Skorzystać z tej usługi możecie bezpośrednio w centrum miasta — punkt rejestracji znajduje się na placu Roche.

Degustacja dań lokalnej kuchni

Historycznie Courchevel należało niegdyś do regionu Savoy — terytorium o silnych wpływach włoskich. Tutejsza tradycyjna lokalna kuchnia różni się więc nieco od klasycznych francuskich dań.

Spośród potraw kuchni sabaudzkiej najbardziej popularne jest tradycyjne fondue przygotowywane z serów szwajcarskich, podobne jak danie raclette — również składające się z roztopionego sera. Nie można jednak zapomnieć tartiflette — nie mniej znanej tradycyjnej zapiekanki z ziemniaków z bekonem i cebulką. Wszystkich tych potraw spróbujecie we wspaniałych restauracjach wyróżnionych dwoma gwiazdkami Michelin — Le Bateau ivre i Le Chabichou, najlepszym wyborem będzie jednak La Fromagerie, ponieważ jej menu w całości składa się z potraw kuchni sabaudzkiej.

W sklepach polecamy kupić sobie ser Savoy i zabrać go ze sobą jako pamiątkę — przysmak do domu lub prezent.

Lot balonem

Mimo że niewątpliwie Courchevel jest przede wszystkim zimowym kurortem (jest też świetnym miejscem na obchody Nowego Roku), turyści chętnie przyjeżdżają tam także latem. Oczywiście zabawy na śniegu nie są w tym okresie możliwe, ale wcale nie oznacza to, że będziecie się nudzić! W letnie dni goście mogą do woli korzystać z całego wachlarza szlaków turystycznych, a także wycieczek do Genewy lub Grenoble.

Jedną z najlepszych rozrywek w ciepłym sezonie jest lot balonem nad otaczającymi miasto wzgórzami. Loty organizowane są wyłącznie rano — zanim wiatr wzbierze na sile. Punkt startowy znajduje się w Altiport, miejscu o tej samej nazwie co małe lokalne lotnisko.

Wędkowanie w górskim jeziorze

W ciepłym sezonie w Courchevel zapaleni wędkarze oddają się łowieniu ryb w alpejskim jeziorze La Rosiere lub w mniejszych, położonych na większej wysokości jeziorkach w okolicy.

Potencjalne zdobycze to przede wszystkim okazy z lokalnej rodziny łososi. W każdym z jezior w okolicy obowiązują nieco inne zasady: w niektórych zbiornikach należy wypuszczać połowę złowionych ryb, w innych zabrać ze sobą można tylko duże ryby, a w jeszcze innych cały połów trafia do rybaka — jeśli ten oczywiście za to zapłaci. Koszta takich przyjemności mogą być różne. Minimalna cena to 6 euro dla dzieci, jeśli złapiecie coś ciężkiego.

Zastanawiając się nad Courchevel jako miejscem na wczasy, nie dajcie się zwieść stereotypom na temat śniegu i nart — istnieje tam bowiem wiele innych sposobów na miłe spędzenie czasu, a wycieczka latem pozwoli wam zwiedzić kurort z zupełnie innej strony.

Miłego wypoczynku!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *