Francuskie Les Deux Alpes: jak się tam dostać i czym zająć się na miejscu

, , ,

Les Deux Alpes we Francji to kurort wysokogórski będący częstym schronieniem dla miłośników różnych zimowych sportów i rozrywek. W przeciwieństwie do innych ośrodków narciarskich, jego uroki przyciągają turystów do tego miejsca także w lecie — nawet w cieplejszych miesiącach roku zawsze jest tam co robić. Opracowaliśmy dla was 10 pomysłów na to, jak miło spędzić czas podczas wczasów w Les Deux Alpes.

Jak dostać się do Les Deux Alpes

Do Les Deux Alpes najłatwiej dojechać z Grenoble — to miasto położone najbliżej kurortu (75 km). Jest w nim międzynarodowe lotnisko i dworzec kolejowy. Do górskiego miasteczka będziecie mogli dojechać stamtąd autobusem lub samochodem. Jeśli kupicie bilet na dworcu autobusowym w Grenoble, zapłacicie 15 euro. Ponieważ około jedna trzecia trasy przebiega przez górską serpentynę, wasza podróż zajmie około półtorej godziny. Lokalne lotnisko położone jest w większej odległości od samego Les Deux Alpes, także i dojazd autobusem stamtąd będzie droższy i zajmie więcej czasu.

Jeśli przyjechaliście własnym lub wynajętym samochodem, wyjeżdżając z Grenoble kierujcie się drogą D1091 Grenoble-Briançon i w miasteczku Le Gransen skręćcie w prawo w drogę D220, a ta doprowadzi was wprost do Le Des Alpes. Warto zarezerwować samochód w wypożyczalni z wyprzedzeniem — możecie zrobić to online tutaj.

Szusowanie po stokach narciarskich

Les Deux Alpes to działający przez cały rok ośrodek narciarski, którego stoki położone są na wysokim lodowcu. Śnieg na wysokości 3600 metrów niemal nigdy się nie topi, w związku z czym turyści mogą korzystać z niego nawet przy dodatniej temperaturze powietrza. Les Deux Alpes słynie również z tego, że jego stoki spełniają wysokie standardy alpejskich kurortów.

Ośrodek oferuje swoim gościom 96 tras o różnym stopniu trudności: od najprostszych po najbardziej wymagające, przeznaczone dla profesjonalnych narciarzy. Spośród nich 5 tras jest bezpłatnych. Kurort Les Deux Alpes ma na swoim obszarze 47 wyciągów, które są w stanie obsłużyć do 61 tys. osób na godzinę. W szczycie sezonu narciarskiego na pewno będziecie musieli chwilę odczekać w kolejce przed wyciągiem.

Skipass — karnet z nieograniczoną liczbą zjazdów i dostępem do całego ośrodka narciarskiego kosztuje w sezonie 100 € na 2 dni lub 250 € na 6 dni. Z nim będziecie mogli bezpłatnie korzystać także z basenu i lodowiska oraz z nocnych zjazdów na nartach w dniach od wtorku do piątku. Wszystkie warianty karnetów narciarskich dostępne są na oficjalnej stronie ośrodka.

Aby znaleźć domek lub hotel odpowiadający waszemu budżetowi, warto pomyśleć o tym nawet z 4-5 miesięcznym wyprzedzeniem. Dostępne opcje zakwaterowania dla wybranych dat podróży znajdziecie pod tym linkiem.

Les Deux Alpes: Wybierz hotel

Zabawa w «Ski Extreme»

«Ski Extreme» to specjalne wydzielone miejsce do zjazdów na nartach poza standardowo wyposażonymi trasami. Tutaj swoje miejsce znajdą fani freeride, cross border i innych nietypowych zimowych sportów. To tam — na 10 hektarach dzikich terenów odbywają się najpopularniejsze wyścigi sportów ekstremalnych na świecie — Mondial du Snowboard i Mondial du Ski.

Odkryjcie w sobie pasję do sportów ekstremalnych i bawcie się na dzikich stokach «Ski Extreme» na wysokości 3000 metrów w wiosce La Grave.

Jazda na gokartach po lodzie

Karting na lodzie to mało popularna zimowa zabawa, niedostępna w większości ośrodków narciarskich. W Les Deux Alpes na gokartach pojeździcie tylko 2 dni w tygodniu: w czwartek od 15:00 do 18:30 oraz w piątek od 21:15 do 23:00. Przejażdżka tam i z powrotem zajmuje jakieś 6 minut i kosztuje około 3,80 euro.

Przejażdżki na skuterze śnieżnym lub segwayu

Jazda na skuterach śnieżnych jest znaną atrakcją w ośrodkach narciarskich, w Les Deux Alpes jednak stanowi ona niezbędny środek transportu do restauracji lub kawiarni. Przejażdżki rozpoczynają się wieczorową porą — od godziny 18:00. Do wynajęcia skutera zazwyczaj jest dużo chętnych osób, dlatego warto zarezerwować go z wyprzedzeniem. Jeden przejazd kosztować będzie 130 €, a za miejsce pasażera zapłacicie 50 €.

Alternatywą dla skutera śnieżnego jest segway, który całkiem nieźle radzi sobie z jazdą po śniegu. Wynajem takiego pojazdu kosztuje 40 euro za godzinę.

Udział w kursie speed ridingu

Speed riding to ekstremalny sport, który łączy w sobie jazdę na nartach po dzikich trasach i loty ze spadochronem. Sportowcy w trakcie lotu rozwijają prędkości do 100 km/h, a możliwość jazdy na nartach lub snowboardzie pozwala im bezpiecznie lądować i przemieszczać się po zaśnieżonym stoku. Sport ten jest odpowiedni tylko dla osób o wysokiej sprawności fizycznej.

Dla tych, którzy chcieliby spróbować swoich sił w speed ridingu, w Les Deux Alpes organizowane są tygodniowe kursy. Sam skok kosztuje 100 euro, a za lekcje z profesjonalnym instruktorem trzeba dodatkowo zapłacić.

Grotto de Glace: zwiedzanie jaskini lodowej

Lodowy labirynt Grotto de Glace położony jest na wysokości 3400 metrów n.p.m., ale do samej jaskini wjechać można windą. Do dyspozycji gości jest 120-metrowy labirynt ozdobiony wyrzeźbionymi z lodu figurami. Turyści mogą odwiedzać to miejsce nawet w ciepłym sezonie, ponieważ jaskinia znajduje się na lodowcu, a tam temperatury są zawsze poniżej zera. Grota ta powstała wiele lat temu za sprawą miejscowych wysokogórskich przewodników, którzy wykopali ją 30 metrów pod powierzchnią lodowca. Z czasem zaczęły pojawiać się w niej dodatkowe zdobienia i lodowe figury. Rzeźbiarze co roku wracają do labiryntu, aby aktualizować swoje dzieła. Grotto de Glace otwarta jest codziennie od 09:00 do 16:00. Bilet wstępu kosztuje 5,50 euro.

Wizyta w Muzeum Alpinizmu

W górskiej wiosce Saint-Christophe znajduje się muzeum historii alpinizmu w Alpach południowych. Jego ekspozycja opowiada o historii alpinizmu jako dyscypliny sportowej uprawianej we francuskich, szwajcarskich i włoskich Alpach. Tam będziecie mogli podziwiać sprzęt wspinaczkowy i ekwipunek z XIX wieku, obejrzeć zdjęcia i zapoznać się z losami pierwszych odkrywców lokalnych szczytów.

Muzeum jest otwarte dla zwiedzających codziennie, dokładne godziny otwarcia zmieniają się jednak w zależności od pory roku. Zazwyczaj muzeum czynne jest tylko przez kilka godzin dziennie. Koszt wejścia — 3 €.

Wycieczka do wioski Vénosc

Venosk to górska wioska położona 8 minut drogi od ośrodka Les Deux Alpes. Będziecie mogli zobaczyć tam jak wyglądało życie górskiej alpejskiej osady w minionych stuleciach: drewniane górskie chaty, wąskie brukowane uliczki i sklepy z lokalnymi przysmakami. Vénosc posiada też swój własny kamienny zamek, wygląda on jednak trochę jak zabawkowy. Jeśli macie dość tłoku i hałasu podczas pełni sezonu w Les Deux Alpes, to koniecznie wybierzcie się do tej wioseczki.

Gra w tenisa

Jako że kurort Les Deux Alpes jest czynny przez cały rok, także w ciepłym sezonie po stokach lodowca zjeżdżają tłumy turystów. W samym miasteczku za to latem utrzymuje się ciepła pogoda, zimowe zabawy stają się więc niedostępne. Zamiast zjazdów na skuterach śnieżnych czy sankach turyści mogą jednak znaleźć inną rozrywkę — taką jak na przykład tenis. Korty w Les Deux Alpes znajdziecie w centrum sportowym niedaleko miejskiego ratusza. W kompleksie sportowym będziecie mogli także zagrać w kręgle, squasha lub popływać w basenie. Miłośnicy mniej aktywnego wypoczynku spędzą miłe chwile w łaźni tureckiej, saunie lub jacuzzi.

Kąpiel w górskim jeziorze

W pobliżu Les Deux Alpes znajduje się malownicze górskie jezioro Chambon. Turyści zazwyczaj docierają tam na piechotę — to tylko 1,5 km od kurortu. W upalne letnie dni woda ogrzewa się na tyle, że umożliwia turystom kąpiele w tym pięknym alpejskim krystalicznie czystym jeziorze. Przy brzegu jeziora woda jest płytka, otacza go piaszczysta plaża.

Życzymy wam udanych wczasów w Alpach!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *