10 głównych atrakcji turystycznych w Agrigento

12 lut 2021
Agrigento

Niewielkie średniowieczne miasteczko Agrigento położone jest na południu Sycylii i stanowi stolicę prowincji o tej samej nazwie. Za czasów złotego wieku starożytnej Grecji miejscowość ta nosiła nazwę Akragas i była wówczas jedną z największych osad na wyspie. Obecnie większość miasta jest już dość nowocześnie urządzona, jednak zachowało się tam wciąż wiele unikalnych średniowiecznych zabytków.

Przygotowaliśmy dla was listę dziesięciu najciekawszych i najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Agrigento.

Dolina Świątyń (Valle dei Templi)

Dolina Świątyń

Dolina Świątyń to obszar parkowo-muzealny, na który składają się: nekropolia, starożytne mury, forum oraz agory i świątynie doryckie, które niegdyś znajdowały się w samym sercu starożytnego miasta. Historia tych starożytnych ruin sięga nawet 5-6 wieku przed naszą erą. Zostały one stworzone w klasycznym stylu, wsparte wieloma kolumnami. Świątynie poświęcone są bóstwom tj.: Polideukes i Kastor Dioskurowie, Eskulap, Wulkan, Herkules, Junona i Zeus.

Parking dla gości znajduje się przy wejściu do Porta V. Spacer po dolinie zajmuje wam około 2 godzin. Nie zapomnijcie o okularach przeciwsłonecznych i czapce — uratują was one nie tylko przed słońcem, ale także przed burzami piaskowymi, które zdarzają się tam dosyć często.

Adres: Valle dei Templi, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: La valle dei templi.

Godziny otwarcia: 8:30-19:00.

Koszt wstępu: 10 euro, ulgowe 5 euro.

Świątynia Zeusa Olimpijskiego (Temple of Olympian Zeus)

Temple of Olympian Zeus

Według projektu świątynia ta miała mieć wymiary 56 x 112 metrów i zdobić ją miały monumentalne 20-metrowe kolumny, dzięki czemu świątynia pretendowała na pozycję największej doryckciej tego typu budowli z czasów starożytnych Greków. Z powodu najazdu na miasto Kartagińczyków, świątynia nigdy nie została ukończona, a silne trzęsienie ziemi niemal całkowicie zniszczyło to, co zostało wcześniej wzniesione. Obecnie wśród ruin podziwiać można 8-metrową rzeźbę króla Telamona unoszącego do góry ręce.

Adres: Temple of Olympian Zeus, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: La valle dei templi.

Godziny otwarcia: 8:30-19:00.

Koszt: 10 euro, ulgowe 5 euro.

Katedra (Cattedrale di San Gerlando)

Cattedrale di San Gerlando

Katedra w Agrigento została wybudowana w XI wieku we wówczas w najwyższym punkcie miasta. W 1244 roku świątynia poważnie ucierpiała na skutek osunięcia się skały, mieszkańcy miasta podjęli się jednak jej odbudowy. W XVII wieku budowla przeszła kolejną renowację, podczas której dodano do jej wystroju elementy barokowe. Południowa ściana katedry jest ozdobiona podwójnymi oknami normandzkimi, w jej zachodniej części znajduje się seminarium biskupów. Szerokie schody prowadzące z okazałej dzwonnicy kierują się wprost do głównego wejścia do kościoła.

We wnętrzu bazyliki widoczny jest podział na trzy nawy, które zostały odnowione po trzęsieniu ziemi z 1966 roku. Ponadto zachowała się tam jedna nawa w stylu średniowiecznym, drewniany strop z XV wieku oraz przednią część świątyni w stylu gotyckim z kolumnami o ośmiokątnej podstawie i lancetowatymi łukami. Dzwonnica i fasada kościoła wykonane zostały w stylu renesansowym.

W skromnej kościelnej kaplicy przechowywane są szczątki biskupa Gerlando, arcybiskupów, którzy zamieszkiwali Agrigento w XV-XVII wieku i innych znanych osób. W pobliżu wejścia południowego znajduje się urna z relikwiami zmarłego w III wieku św. Feliksa.

Adres: Piazza Don Minzoni, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: Via Duomo.

Godziny otwarcia: 10:00-13:30, 15:30-19:00.

Kościół Matki Bożej (Chiesa Santa Maria dei Greci)

Chiesa Santa Maria dei Greci

Grecki kościół Matki Bożej wzniesiony został w XIII wieku na ruinach znajdującej się na tym miejscu przed laty doryckiej świątyni z V wieku p.n.e.. Jest symbolem stylu grecko-bizantyjskiego. Fasadę kościoła zdobi brama z rzeźbionym gzymsem z elementami gotyckimi. Wnętrze kościoła składa się z trzech naw, a jego dach wykonany jest z drewna. Ściany budowli zdobią freski z XIV wieku. W prawej nawie znajduje się z XVI-wieczna figura Matki Bożej. Fragmenty zniszczonej doryckiej świątyni zachowały się w galerii i lewej nawie.

Adres: Salita Santa Maria dei Greci, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: Via Santa Maria dei Greci.

Godziny otwarcia: 10:00-13:30, 15:30-19:00.

Sanktuarium św. Kalogera (Chiesa San Calogero)

Chiesa San Calogero

Sanktuarium św. Kalogera powstawało od XIII do XIV wieku. Świątynia ta dzieli się na trzy części, które odgraniczają od siebie kolumnady złożone z sześciu kolumn korynckich. W centralnej części kościoła znajduje się prostokątna apsyda z trzema kapliczkami, a w niszy jednej z nich podziwiać można rzeźbę św. Kalogera.

Ołtarz został stworzony w XIV wieku, podobno za jego wykonanie odpowiedzialni są mnichowie z zakonu Kapucynów. Materiałami użytymi do jego konstrukcji było drewno z wstawkami z masy perłowej, pomarańczowej kory i palisandru. Dodatkową dekorację tego miejsca stanowią wielobarwne pozłacane mozaiki będące dziełem Michele Amico.

Adres: Piazzetta S. Calogero, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: Via San Calogero.

Kościół Świętego Ducha (Monastero di Santo Spirito)

Monastero di Santo Spirito

Kościół Ducha Świętego został wzniesiony w 1260 roku. Do dziś w oryginalnej formie zachowała się brama w stylu gotyckim i rozetowe okno z frontonem o stylu barokowym. Ściany budynku zdobią płaskorzeźby gipsowe autorstwa Giacomo Serpotty przedstawiające sceny z dzieciństwa Chrystusa. We wgłębieniu na lewej ścianie znajduje się marmurowa rzeźba Matki Bożej z XV wieku.

Adres: Cortile Santo Spirito, 9, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: Cortile Santo Spirito.

Godziny otwarcia: 9:00-13:00 (w sobotę), 9:00-13:00, 15:00-18:00 (w pozostałe dni tygodnia).

Muzeum Diecezjalne

Muzeum Diecezjalne

Muzeum Diecezjalne zostało wybudowane w latach 1958-1963 pod kierownictwem architekta Franco Minissiego. Zgromadzone są tam najważniejsze zabytki należące do pobliskiej katedry i sąsiedniego z nią seminarium, a także eksponaty opowiadające historię miejscowego kościoła, jego tradycjach i odbywających się w nim ceremoniach.

Adres: Via Duomo, 96, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: Via Duomo.

Godziny otwarcia: 10:00-13:30, 15:30-19:00.

Koszt wstępu: 4 euro.

Muzeum Archeologiczne (Museo Archeologico)

Museo Archeologico

Projekt muzeum archeologicznego powstał w latach 60’ XX wieku, jego opracowaniem również zajmował się Franco Minissi. Budynek położony jest w sercu starego Agrigento, na terenie dawnej willi Ciantro Panitteri. Z muzeum roztacza się wspaniały widok na Dolinę Świątyń.

Ekspozycja muzeum opowiada o historii starożytnej oraz o okresie, w którym Akragas należało do Greków. Wycieczka obejmuje zwiedzanie nie tylko samego muzeum, ale także sąsiadujących z nim zabytków — świątyni San Nicola z fasadą w stylu romańskim, ruin starożytnego greckiego placu Timoleona i zadaszonej galerii.

Najstarsza ekspozycja pochodzi z XV wieku p.n.e. — jest to najstarsze trinacria znalezione na Sycylii. Znajdziecie tam także unikatową zastawę kuchenną z VII w. p.n.e., wazony, gliniane figurki, miseczki do składania ofiar bogom, jak również i pomnik Telamona i młodych sportowców ze świątyni Zeusa.

Adres: Contrada San Nicola, 12, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: San Nicola.

Godziny otwarcia: 9:00-19:00, w niedzielę od 9:00 do 13:00.

Koszt wstępu: 8 euro, bilet ulgowy — 4 euro.

Muzeum drogocennych kamieni (Gems Museum)

Gems Museum

Muzeum drogocennych kamieni to bardzo wyjątkowe miejsce na mapie Sycylii. Tam będziecie mogli podziwiać przeróżne szlachetne kamienie, nauczycie się odróżniać naturalne i sztuczne klejnoty, a będziecie mogli poczuć się się jak prawdziwi badacze ucząc się korzystać z profesjonalnego sprzętu.

Adres: Via Papa Luciani, 37, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: Via Papa Luciani.

Godziny otwarcia: 17:00-20:00 (poniedziałek), 10:30-13:00, 17:00-20:00 (pozostałe dni tygodnia). 

Ogród botaniczny (Giardino Botanico di Agrigento)

Ogród botaniczny

Ogród botaniczny Agrigento rozciąga się na powierzchni 7 hektarów. Zobaczycie tam około 20 tysięcy gatunków rzadkich roślin, a także zwiedzicie niesamowite podziemne jaskinie.

Adres: Via Demetra, 92100 Agrigento AG.

Przystanek: Via Demetra.

Godziny otwarcia: 8:00-14:00, 15:00-18:00 (sobota, wtorek i czwartek), 8:00-14:00 (pozostałe dni tygodnia).

Życzymy wam wspaniałej podróży!

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki