» Europa » Szwajcaria » Lozanna » Lozanna – atrakcje i zabytki

Lozanna oferuje wiele ultranowoczesnych atrakcji. Centra nauki, muzea sztuki nowoczesnej, Igrzyska Olimpijskie, zaawansowane technologicznie akwarium. A w ich sąsiedztwie znajdują się starożytne zamki, katedry, rezydencje, zachowane niemal w nieskazitelnym stanie. Do malowniczości miejsca przyczynia się także Jezioro Genewskie, które zachwyca swoją naturalnością i rozciągającymi się dookoła winnicami. W tym artykule przedstawiamy najciekawsze zabytki i atrakcje Lozanny. Jednak nikt nie opowie o nich tak, jak lokalny przewodnik

» CZYTAJ TAKŻEZimowa Szwajcaria: trasa pociągiem

Mapa zwiedzania Lozanny

Château d’Ouchy

Główną atrakcją Lozanny jest neogotycka rezydencja Château d’Ouchy nad brzegiem morza o tej samej nazwie. Została ona zbudowana na początku XX wieku. W tym samym czasie powstało samo nadbrzeże, a Lozanna w końcu stała się miastem turystycznym.

Pierwsza wieża pojawiła się w tym miejscu w 1170 roku. Następnie obok niej pojawiła się rezydencja biskupów, ale wszystko to zostało zniszczone przez pożar w 1609 roku. Po prawie trzystu latach wieża została odbudowana z ruin, a zamiast rezydencji wzniesiono Chateau d’Ouchy. Od momentu wybudowania rezydencja pełniła funkcję hotelu. W komnatach Chateau d’Ouchy osiem państw decydowało o losach Europy w ramach traktatu pokojowego w Lozannie. Tutaj ustalono granice Turcji oraz wykorzystanie cieśnin Bosfor i Dardanele.

Château d’Ouchy: Zarezerwuj pokój

Kościół św. Franciszka (Église Réformée Saint-François)

Kościół ten pojawił się w Lozannie wraz z klasztorem franciszkanów w XIII wieku. Był kilkakrotnie odnawiany i w przeciwieństwie do klasztoru przetrwał do dziś. Plac San François 700 lat temu stanowił przedmieścia miasta. Starożytne eksponaty w kościele nie przetrwały, ale nie umniejsza to wspaniałości wystroju wnętrza. Najlepiej przyjść tu podczas koncertu organowego. W nawach kościoła znajdują się trzy organy. 

» CZYTAJ TAKŻEPodróż do Zurychu: kiedy pojechać, co zobaczyć, co robić?

Zamek Saint-Maire (Château Saint-Maire)

W centrum Lozanny na wzgórzu Cité do XIV wieku znajdował się klasztor św. Mariusza. Następnie w tym miejscu zbudowano zamek Saint-Maire, nazwany na cześć biskupa Mariusza z Aventicum (znanego również jako St. Maire). W tamtych czasach przedstawiciele kościoła byli prześladowani, więc zamek służył jako ich siedziba i struktura obronna. Zbudowano go w formie sześcianu o wymiarach 25 na 23 metry i wysokości 25 metrów, mury mają prawie trzy metry grubości.

Wieki później fosa między miastem a zamkiem została usunięta, a rząd kantonu zaczął się tam spotykać. Obraduje on do dziś. Niemniej jednak miejsce to jest otwarte dla zwiedzających. Wstęp jest bezpłatny. Wewnątrz można zobaczyć kilka starożytnych sal i poznać historię zamku. Warto zwrócić uwagę na wspaniałe widoki z okien. 

» CZYTAJ TAKŻE10 znanych zamków nad Loarą. Co warto zobaczyć?

Muzeum Olimpijskie (Le Musée Olympique)

Lozanna jest stolicą olimpijską, w której odbywają się spotkania Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Ma on tu swoją siedzibę od 1915 roku. W 1993 roku otwarto tu muzeum poświęcone igrzyskom olimpijskim i ich historii od czasów starożytnej Grecji. Muzeum Olimpijskie wygląda jak z przyszłości. Duża przestrzeń poświęcona jest eksponatom wizualnym – strojom sportowym, pochodniom, medalom, interaktywnym panelom. Na uwagę zasługuje przylegający do muzeum park z rzeźbami przedstawiającymi sportowców.

Cena biletu: 20₣. Zarezerwuj bilet z wyprzedzeniem, klikając tutaj

Dworzec kolejowy Lausanne-gare

Główny budynek dworca kolejowego w Lozannie został zbudowany w 1856 roku, a po przebudowie w 1916 roku nadano mu nowy wygląd. Ogromny secesyjny budynek z trzema łukami przy wejściu, wysokimi witrażami i klasycznym zegarem na fasadzie wygląda majestatycznie. Wewnątrz znajduje się duża, dobrze oświetlona przestrzeń ozdobiona jasnym marmurem. Tutaj można kupić bilety na podróż po Szwajcarii lub odwiedzić sklepy, aby kupić pamiątki do domu.

Ze stacji rozpoczyna się wycieczka audio po jednej z najpiękniejszych tras wokół miasta. Z audioprzewodnikiem można wybrać się na spacer w dowolnym momencie, nawet w weekend.

Katedra w Lozannie (Cathédrale de Lausanne)

Katedra lub Notre Dame w Lozannie została zbudowana w XIII wieku. Budynek w stylu gotyckim wyróżnia się na tle innych budynków w mieście. W średniowieczu katedra była centrum pielgrzymkowym, ale podczas reformacji skradziono cenne obrazy i posągi. Z zabytkowych eksponatów przetrwało tylko to, czego nie udało się ukraść – witraże z XIII wieku. Pozostałe dzieła pochodzą z XIX i XX wieku, w tym organy, które mają 7000 piszczałek.

Po południu można wejść na taras widokowy na wysokości 46 metrów i podziwiać panoramę miasta, Jezioro Genewskie i ośnieżone szczyty Alp. Koszt to 5 €.

Jeśli zostaniesz do późna, będziesz świadkiem pięknej starożytnej tradycji. Od 1405 roku dzwonnik zwraca się do czterech stron Lozanny, krzycząc: «Tu stróż nocny. Wybiła godzina 22»‎. Przyjdź do katedry między 22:00 a 2:00.

Collection de l’Art Brut

Lozanna jest miejscem narodzin koncepcji Art Brut, twórczości osób z zaburzeniami psychicznymi. To właśnie ich cechuje nieschematyczne, niestandardowe myślenie. Pionier tego stylu, Jean Dubuffet, zgromadził kolekcję obrazów, które teraz można oglądać w rozszerzonej formie w muzeum de l’Art Brut. To bardzo niezwykły widok – czasem przygnębiający, czasem przerażający, a miejscami głęboki i filozoficzny. Każdy, kto odwiedził Muzeum de l’Art Brut zgadza się, że zdecydowanie warto odwiedzić je choć raz.

Cena biletu: 12 ₣

Muzeum «Hermitage Foundation»

To muzeum sztuki mieści kolekcję słynnych obrazów. Zobaczysz dzieła Claude’a Moneta, Andy’ego Warhola, Pabla Picassa, Salvadora Dali i innych mistrzów. Znajduje się w małym malowniczym parku ze stuletnimi drzewami, do którego również warto się przejść. 

Cena biletu: 22 ₣

Akwarium-wiwarium (Aquatis Aquarium-vivarium)

Lozanna nie ma dostępu do morza, ale ma ogromne, nowoczesne akwarium. Pięć różnych ekosystemów zamieszkują pospolite i rzadkie gatunki życia morskiego. Akwarium ma wiele fascynujących instalacji i kilka tuneli. Na szczególną uwagę zasługuje nowoczesna część wypoczynkowa.

Cena biletu: 25-29 ₣

Sąd Rejonowy w parku Montbenon (Tribunal Fédéral)

Sąd Rejonowy w Lozannie mieści się w starym trzypiętrowym zamku z wieloma kolumnami i rzeźbami na fasadzie. Nie można wejść do środka, ale wokół niego znajduje się mały, piękny park ze wspaniałym widokiem na Jezioro Genewskie. Warto zabrać ze sobą coś smacznego i urządzić piknik na trawniku przed budynkiem sądu. 

Park Mon Repos (Parc de Mon Repos)

Park położony jest nad brzegiem Jeziora Genewskiego, w odległości krótkiego spaceru od centrum miasta. Wygląda pięknie o każdej porze roku i jest ulubionym miejscem wśród mieszkańców. W sobotę i niedzielę w parku serwowane są brunche, a każdego dnia można podziwiać egzotyczne ptaki, staw rybny, rzeźby i samą willę Mon Repos.

Winnice Lavaux

Malownicze tarasowe winnice rozciągają się na długości 30 kilometrów wzdłuż Jeziora Genewskiego. Wyglądają jak zielone ogrody schodkowe schodzące do wody. Historia winnic Lavaux, których nazwa oznacza «dolinę»‎, sięga czasów rzymskich. Wino zawsze było ważną częścią szwajcarskiej gospodarki i tradycja ta jest podtrzymywana od wieków.

Dołącz do rejsu z Lozanny do Vevey i ciesz się pięknym widokiem na winnice Lavaux.

Pałac Rumine (Palais de Rumine)

Ta duża rezydencja została zbudowana w 1906 roku z oszczędności przekazanych miastu przez Gabriela Rumine. Architektura odzwierciedla florencki styl neorenesansowy. Wejdź do budynku, podziwiaj szerokie schody, hol i dziedziniec. Polecamy wizytę w bezpłatnym muzeum zoologicznym. Wśród wielu interesujących eksponatów znajduje się kolekcja motyli zebranych przez pisarza Vladimira Nabokova.

Wstęp na wystawy stałe jest bezpłatny.

Dom Mercier (Maison Mercier)

Ta wysoka neogotycka rezydencja została nazwana na cześć klienta budynku, biznesmena Jeana-Jacquesa Merciera. Został on zbudowany w 1900 roku przez architekta Francisa Isoza. Jak na swoje czasy, konstrukcja była wyjątkowa, porównywano ją nawet do drapaczy chmur w Chicago. Opatentowany żelbetowy fundament podtrzymuje rekordowe 11 pięter.

Wystawy w EPFL Pavilions

Przestrzeń wystawowa EPFL (szkoły politycznej w Lozannie) to miejsce, w którym można odkryć nowe technologie, zanim staną się one mainstreamem. Modna architektura, istotne i zawsze interesujące wystawy czekają na zainteresowanych najnowszymi osiągnięciami.

Wstęp jest bezpłatny, a wystawy można zwiedzać od wtorku do niedzieli. 

Lozanna to model kultury i nowoczesności, komfortu i przemyślanej infrastruktury. To miasto z bogatym dziedzictwem, własnymi tradycjami i niezłym bonusem – piękną przyrodą. Łączy w sobie to, co najlepsze w życiu i turystyce. Śmiało przyjeżdżajcie i zwiedzajcie Lozannę!

» CZYTAJ TAKŻESzwajcarskie miasta warte odwiedzenia

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *