» Europa » Niemcy » Berlin » Wieża telewizyjna w Berlinie

Fernsehturm w Berlinie to najwyższy budynek w Niemczech i najpopularniejsza atrakcja tego kraju. Początkowo planowano zbudować wieżę na obrzeżach miasta, ale w ostatniej chwili przeniesiono ją na środek. Celem było poprawienie jakości sygnału i pokazanie przewagi NDR nad RFN.

Co roku miliony turystów wchodzą na punkt widokowy wieży telewizyjnej, aby podziwiać zapierający dech w piersiach widok i napić się filiżanki kawy w restauracji Sphere. Znajduje się ona w wielkiej kuli ze szkła i metalu. Aby uniknąć kolejek, zarezerwuj bilety na wizytę w wieży telewizyjnej tutaj. Dlaczego i w jaki sposób zbudowano tę wieżę telewizyjną oraz co można zobaczyć z jej szczytu, przeczytasz w tym artykule.

Bilety na Wieżę Telewizyjną w Berlinie

Wieża ta znajduje się w historycznym centrum miasta, naprzeciwko dworca kolejowego Bahnhof Alexanderplatz. Punkt widokowy jest czynny przez cały rok. Dla turystów otwierany jest o godzinie 9:00 od marca do października i o 10:00 od listopada do lutego, zamykany natomiast o północy. Ceny biletów rozpoczynają się od 24,5 €. Za 28,5 € w cenie biletu masz możliwość rezerwacji miejsca przy oknie w restauracji Sphere. Jest ona znana z tego, że obraca się wokół własnej osi i robi pełny obrót w ciągu godziny. Bilet w cenie 107 € obejmuje kolację, a za 39, 9 € — śniadanie. Dostępne są także bilety za 38 €, obejmujące napój i przekąski.

Aby uniknąć długich kolejek, kup bilety z wyprzedzeniem za pośrednictwem tego linku lub wybierz datę w kalendarzu poniżej:

Wysokość wieży wynosi 368 m, a waga to 26 000 ton.

Nad punktem widokowym znajduje się iglica o wysokości 118 m.

Średnica szklanej kuli, w której znajduje się restauracja, bar i punkt widokowy, wynosi zaledwie 32 m.

Do budowy użyto 8 000 metrów sześciennych betonu.

Na placu u podnóża Wieży Telewizyjnej znajdują się zegary, które pokazują czas w największych stolicach świata.

Lokalni mieszkańcy nazywają Wieżę Telewizyjną w Berlinie Wieżą Aleksa, szparagiem lub wykałaczką.

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Berlina: top 15

Co widać z góry?

Punkt widokowy Wieży Telewizyjnej w Berlinie znajduje się na wysokości 203 metrów. To jak siedem 9-piętrowych budynków ułożonych jeden na drugim. Na górę prowadzi 986 schodów. Oczywiście, możesz wejść pieszo, ale znacznie szybciej będzie windą. Na górze czeka na ciebie 60 panoramicznych okien, z których rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Berlin i okolicę.

Polecamy przyjść tuż po otwarciu. Wtedy będziesz mógł zjeść śniadanie i cieszyć się krajobrazem, zanim na górze pojawią się tłumy turystów i zobaczysz refleksy słońca na wodach rzeki Sprewy. Będziesz mógł zobaczyć historyczne centrum miasta, dzielnicę Mitte, Wyspę Muzeów, Reichstag, Katedrę Berlińską, Ratusz i Fontannę Neptuna. Na punkcie widokowym jest też teleskop, który pozwala przyjrzeć się parkowi rozrywki Tropical Islands i słynnym wiatrakom Brandenburskim.

Kiedy zbudowano Wieżę Telewizyjną w Berlinie?

Budowa Wieży Telewizyjnej w Berlinie rozpoczęła się w okresie wielkiej rywalizacji między RFN a NRD. Pierwsze kamienie zostały położone w jej fundamencie w sierpniu 1965 roku. Oficjalne otwarcie miało miejsce cztery lata później. Wieża miała służyć nie tylko do jakościowego odbioru i nadawania sygnałów telewizyjnych i radiowych, ale także do demonstracji potęgi i siły socjalistycznego ustroju. Na budowę wydano 132 000 000 marek. Wyjątkowo wytrzymałe szkło przewożono z Holandii, a system wentylacji zaprojektowali specjaliści ze Szwecji. Robotnicy pracowali na wysokości 200 metrów bez zabezpieczeń.

Kula, w której znajdują się restauracja i punkt widokowy, pierwotnie miała być czerwona, aby symbolizować pierwszego radzieckiego satelitę.

Wieża wibruje. Zgodnie z przepisami bezpieczeństwa w jednym czasie na punkcie widokowym może przebywać do 400 osób: 380 odwiedzających i 20 pracowników.

Kuchnia restauracji Sphere znajduje się na pierwszym piętrze wieży telewizyjnej. Wszystkie posiłki zamawiane w restauracji przewożone są na górę specjalną windą.

W 1979 roku wieżę telewizyjną uznano za zabytek historyczny, a nie tylko zwykłą wieżę. Po zjednoczeniu NRD i RFN wielu Niemców domagało się jej wyburzenia, ale budynek został uratowany. Co więcej, w renowację zainwestowano dodatkowe 50 000 000 marek i zamontowano nową antenę nadawczą.

Co roku wieża telewizyjna bierze udział w festiwalu świateł razem z innymi berlińskimi zabytkami. Przez cztery dni w październiku oświetlana jest różnymi kolorami, a na jej ścianach tworzone są pokazy 3D.

Legendy Wieży Telewizyjnej w Berlinie

W słoneczną pogodę na kuli widoczny jest błysk w kształcie krzyża. W krajach socjalistycznych, w tym także w NRD, panował ateizm, i to zjawisko zaczęto nazywać «zemstą Papieża». Plotki głoszą, że głównego architekta nawet przesłuchiwano, ale jeden z członków rządu uratował go słowami: «To nie krzyż, to plus socjalizmu».

Lokalni mieszkańcy często żartują z Wieży Telewizyjnej w Berlinie podobnie jak Paryżanie z Wieży Eiffla: twierdzą, że jedyną zaletą tej wieży jest to, że jest to jedyne miejsce w mieście, z którego jej nie widać. Mówi się, że Guy de Maupassant regularnie jadał obiady w Wieży Eiffla, aby jak najrzadziej spoglądać na kontrowersyjny symbol Paryża. Być może ktoś używa podobnego triku w stosunku do Wieży Telewizyjnej w Berlinie.

Pewnego razu przeprowadzono eksperyment w Berlinie: usunięto wieżę z panoramicznego zdjęcia i pokazano je mieszkańcom. Prawie nikt nie rozpoznał swojego miasta. To dowodzi, że Wieżę Telewizyjną w Berlinie faktycznie można uznać za symbol miasta, pomimo sprzecznych uczuć mieszkańców, wobec tego budynku.

» CZYTAJ TAKŻE1 dzień we Frankfurcie

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *