» Europa » Niemcy » Berlin » Co robić w Berlinie? 10 pomysłów

Co robić w Berlinie? Stolica Niemiec jest tak różnorodna, że każdy będzie miał inną odpowiedź na to pytanie. Gdzie indziej można docenić bogactwo pruskich pałaców, zejść do bunkrów z czasów nazistowskich, spacerować po najdłuższej na świecie galerii sztuki i zgubić się w najsłynniejszej świątyni techno w Europie? Dodaj do tego muzea i zabytki architektoniczne, a otrzymasz niezłą turystyczną mieszankę wybuchową. Wycieczka autobusowa hop-on hop-off to świetny sposób na zobaczenie najważniejszych atrakcji i zabytków. Nie obejdzie się też bez rejsu po kanałach miasta.

Nie wiesz od czego zacząć? Nadchodzimy na ratunek.

Dotknij muru berlińskiego

Niewiele wydarzeń w historii Europy ma tak symboliczne znaczenie jak wzniesienie i upadek muru berlińskiego. Od 1961 do 1989 roku 43 kilometry betonowego ogrodzenia dzieliły miasto na dwa obozy – polityczny, kulturalny i gospodarczy. Niewiele pozostało z jego fizycznego wcielenia, ale ten obraz żyje mocno w pamięci ludzi. Ważne miejsca związane z murem obejmują Checkpoint Charlie na Friedrichstrasse i Pomnik Muru Berlińskiego. Łatwym sposobem na zobaczenie tego wszystkiego jest piesza wycieczka po mieście.

Zachowany fragment muru na Mühlenstrasse od Dworca Wschodniego do mostu Oberbaumbrücke nad Sprewą został przekształcony w galerię obrazów na świeżym powietrzu (East Side Gallery). To tutaj można znaleźć słynne graffiti artysty Dmitrija Wrubla – «Braterski pocałunek» Breżniewa oraz Honeckera.

Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, sprawdź Muzeum NRD. Najlepiej zarezerwować bilety z wyprzedzeniem.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Muru Berlińskiego

Spacer pod Bramą Brandenburską

Mówiąc o Bramie Brandenburskiej, nie możemy uniknąć banałów. To rzeczywiście «wizytówka» Berlina i całych Niemiec. Spacerując między 13-metrowymi kolumnami, nie sposób o tym nie pomyśleć. W 1806 roku przez tę właśnie bramę Napoleon uroczyście wmaszerował do pokonanego Berlina. A w 1936 roku Hitler przejechał przez nią, aby otworzyć Igrzyska Olimpijskie. Trudno przecenić znaczenie tego miejsca.

Wejdź na kopułę Reichstagu

Jednym z najczęściej odwiedzanych budynków we współczesnym Berlinie jest odrestaurowany Reichstag. Szkoda byłoby nie wspiąć się na jego kopułę. A jeśli zarejestrujesz się z wyprzedzeniem, możesz to zrobić całkowicie bezpłatnie. Zwiedzający otrzymują bezpłatny przewodnik audio. Podczas wspinaczki po szerokich spiralnych schodach w słuchawkach usłyszymy informacje o historii i architekturze budynku oraz o niemieckim Bundestagu (jednoizbowym parlamencie Niemiec).

Można tu również zjeść posiłek – na dachu, w restauracji Käfer.

Chcesz więcej niemieckiej demokracji? Wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem po berlińskiej dzielnicy rządowej.

Pomedytuj w parku Tiergarten

Co robić w Berlinie, gdy nagle znudzi ci się zwiedzanie lub jesteś zmęczony? Tiergarten był kiedyś terenem łowieckim dzików i bażantów, dopóki park nie został odnowiony w XVIII wieku. Szerokie trawniki, zacienione ścieżki, gęste zarośla, romantyczne zakątki, stawy i strumienie – wszystko to w sercu wielomilionowej metropolii. Tiergarten to jeden z największych parków miejskich na świecie i idealne schronienie przed zgiełkiem miasta. Można tu także opalać się nago.

» CZYTAJ TAKŻE10 głównych atrakcji Hamburga

Spacer po dawnym lotnisku

Historia lotniska Tempelhof jest ściśle związana z II wojną światową, zimną wojną i radziecką blokadą Berlina Zachodniego. Dziś jest to całkiem przyjemne miejsce do spacerów. Ludzie siedzą spokojnie na trawie, jeżdżą na rowerach, grają w baseball i puszczają latawce. Trudno sobie wyobrazić, że kiedyś startowały stąd bombowce, Junkers Ju 87 «Stuki».

» CZYTAJ TAKŻEWieża telewizyjna w Berlinie

Przejażdżka na rowerze

Jazda na rowerze po Berlinie to czysta przyjemność. Jest to najbardziej przyjazne dla rowerzystów miasto w Niemczech. Nie ma ostrych spadków wysokości, wszędzie są ścieżki rowerowe, oznaczenia i specjalne światła drogowe. Trasa wzdłuż Sprewy od Reichstagu do Spandau jest przyjemna i pouczająca. Można również pojechać do Treptower Park, gdzie stoli Pomnik Żołnierzy Radzieckich lub do dzielnicy Grunewald z obszarem leśnym o tej samej nazwie, sztuczną górą Teufelsberg i stadionem olimpijskim. Miejscowi nie noszą kasków, ale lepiej chuchać na zimne. W Berlinie znajduje się wiele wypożyczalni. Są również specjalne wycieczki rowerowe.

Berlin: wypożyczalnia rowerów

Zajrzyj do «Luwru nad Sprewą»

Wyspa Muzeów w Berlinie to potężny klaster kulturowy, wpisany na listę światowego dziedzictwa. Obejmuje pięć muzeów. Antyki z Muzeum Pergamońskiego i Starego Muzeum, XIX-wieczna sztuka ze Starej Galerii Narodowej, średniowieczne i renesansowe rzeźby z Muzeum im. Bodego – co bardziej do ciebie przemawia? A może chcesz spojrzeć na jabłko niezgody między Niemcami a Egiptem? Władze Egiptu od ponad wieku bezskutecznie próbują sprowadzić do ojczyzny słynne popiersie Nefertiti. Lepiej je obejrzyj, zanim klamka zapadnie. Możesz wejść do kilku muzeów na wyspie dzięki biletowi łączonemu z kartą Berlin WelcomeCard lub wycieczce z przewodnikiem.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze muzea w Berlinie

Wypij kufel lub dwa piwa…

Co jeszcze można robić w Berlinie? Napić się i coś przekąsić! Warzenie piwa na skalę przemysłową w Niemczech rozpoczęło się w pierwszej połowie XIX wieku. Niemieccy piwowarzy dokładają wszelkich starań, aby utrzymać markę – nie bez powodu lokalne piwo jest uważane za jedno z najlepszych na świecie. W Berlinie bardzo łatwo jest znaleźć pub: są one, dosłownie, na każdym kroku. Popularne lokale to Das Haus der 100 Biere, Hofbräu Wirtshaus, Lemke, Georgbraeu, Eschenbräu i BRLO Brwhouse. Dostępne jest zwiedzanie browaru BRLO Brwhouse połączone z degustacją piwa.

Bary to bary, ale nie przegap okazji, aby usiąść w «ogródku piwnym». Biergarten to taki tradycyjny ogródek piwny na świeżym powietrzu z ogromną liczbą stolików.

…i skosztuj lokalnych fast foodów

Berlin ma wspaniałe uliczne jedzenie różnych «narodowości»: od niemieckiego po indyjskie. Currywurst, döner kebab, kofta i chiński makaron to najczęstsze smakołyki ulicy. Najlepsza currywurst jest podobno w Bier’s Kudamm 195. Mimo wszystko kiełbasę trudno zepsuć, więc można ją kupić w pierwszym napotkanym stoisku. Cena waha się od 2 do 4 €.

Poszalej w klubie

Myślisz, że widziałeś już w Berlinie wszystko? Nic bardziej mylnego! Reputacja Berlina jako światowej stolicy nocnego życia sięga szalonych lat dwudziestych XX wieku, kiedy to w klubach imprezowali wszyscy, od Marlene Dietrich po Alexandra Vertinsky’ego. Po upadku muru Berlin triumfalnie powrócił na klubową mapę Europy. Najmodniejsze lokale otwierane są na terenie dawnych elektrowni, fabryk, a także w opuszczonych blokach mieszkalnych. Dzielnice Kreuzberg, Neukölln, Friedrichshain uważane są za prawdziwe imprezowe zagłębia.

Muzykę elektroniczną można usłyszeć w Kater Blau i Griessmühle, fani hip-hopu gromadzą się w Prince Charles, punkowcy spędzają czas w SO36, a w Klunkerkranich playlista jest zróżnicowana. W Berlinie jest nawet statek-klub o nazwie Hoppetosse, gdzie na deckach gra się house. Niekwestionowanym liderem na liście najlepszych klubów techno jest Berghain.

Prawda jest taka, że w berlińskich klubach tańczą nawet ludzie, którzy nigdy tego nie robili i nigdy nie chcieli tego robić. 

Warto o tym pamiętać nie tylko w tańcu, ale generalnie podczas podróżowania. Teraz już wiesz, co robić w Berlinie. Ta nowoczesna metropolia tętni życiem na każdym kroku. Daj się więc porwać kulturze i atrakcjom Berlina. 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *