» Niemcy » Berlin » Co robić w Berlinie? 10 pomysłów

Co robić w Berlinie? Stolica Niemiec jest tak różnorodna, że każdy będzie miał inną odpowiedź na to pytanie. Gdzie indziej można docenić bogactwo pruskich pałaców, zejść do bunkrów z czasów nazistowskich, spacerować po najdłuższej na świecie galerii sztuki i zgubić się w najsłynniejszej świątyni techno w Europie? Dodaj do tego muzea i zabytki architektoniczne, a otrzymasz niezłą turystyczną mieszankę wybuchową. Wycieczka autobusowa hop-on hop-off to świetny sposób na zobaczenie najważniejszych atrakcji i zabytków. Nie obejdzie się też bez rejsu po kanałach miasta.

Nie wiesz od czego zacząć? Nadchodzimy na ratunek.

Dotknij muru berlińskiego

Niewiele wydarzeń w historii Europy ma tak symboliczne znaczenie jak wzniesienie i upadek muru berlińskiego. Od 1961 do 1989 roku 43 kilometry betonowego ogrodzenia dzieliły miasto na dwa obozy – polityczny, kulturalny i gospodarczy. Niewiele pozostało z jego fizycznego wcielenia, ale ten obraz żyje mocno w pamięci ludzi. Ważne miejsca związane z murem obejmują Checkpoint Charlie na Friedrichstrasse i Pomnik Muru Berlińskiego. Łatwym sposobem na zobaczenie tego wszystkiego jest piesza wycieczka po mieście.

Zachowany fragment muru na Mühlenstrasse od Dworca Wschodniego do mostu Oberbaumbrücke nad Sprewą został przekształcony w galerię obrazów na świeżym powietrzu (East Side Gallery). To tutaj można znaleźć słynne graffiti artysty Dmitrija Wrubla – «Braterski pocałunek» Breżniewa oraz Honeckera.

Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, sprawdź Muzeum NRD. Najlepiej zarezerwować bilety z wyprzedzeniem.

Spacer pod Bramą Brandenburską

Mówiąc o Bramie Brandenburskiej, nie możemy uniknąć banałów. To rzeczywiście «wizytówka» Berlina i całych Niemiec. Spacerując między 13-metrowymi kolumnami, nie sposób o tym nie pomyśleć. W 1806 roku przez tę właśnie bramę Napoleon uroczyście wmaszerował do pokonanego Berlina. A w 1936 roku Hitler przejechał przez nią, aby otworzyć Igrzyska Olimpijskie. Trudno przecenić znaczenie tego miejsca.

Wejdź na kopułę Reichstagu

Jednym z najczęściej odwiedzanych budynków we współczesnym Berlinie jest odrestaurowany Reichstag. Szkoda byłoby nie wspiąć się na jego kopułę. A jeśli zarejestrujesz się z wyprzedzeniem, możesz to zrobić całkowicie bezpłatnie. Zwiedzający otrzymują bezpłatny przewodnik audio. Podczas wspinaczki po szerokich spiralnych schodach w słuchawkach usłyszymy informacje o historii i architekturze budynku oraz o niemieckim Bundestagu (jednoizbowym parlamencie Niemiec).

Można tu również zjeść posiłek – na dachu, w restauracji Käfer.

Chcesz więcej niemieckiej demokracji? Wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem po berlińskiej dzielnicy rządowej.

Pomedytuj w parku Tiergarten

Co robić w Berlinie, gdy nagle znudzi ci się zwiedzanie lub jesteś zmęczony? Tiergarten był kiedyś terenem łowieckim dzików i bażantów, dopóki park nie został odnowiony w XVIII wieku. Szerokie trawniki, zacienione ścieżki, gęste zarośla, romantyczne zakątki, stawy i strumienie – wszystko to w sercu wielomilionowej metropolii. Tiergarten to jeden z największych parków miejskich na świecie i idealne schronienie przed zgiełkiem miasta. Można tu także opalać się nago.

Spacer po dawnym lotnisku

Historia lotniska Tempelhof jest ściśle związana z II wojną światową, zimną wojną i radziecką blokadą Berlina Zachodniego. Dziś jest to całkiem przyjemne miejsce do spacerów. Ludzie siedzą spokojnie na trawie, jeżdżą na rowerach, grają w baseball i puszczają latawce. Trudno sobie wyobrazić, że kiedyś startowały stąd bombowce, Junkers Ju 87 «Stuki».

Przejażdżka na rowerze

Jazda na rowerze po Berlinie to czysta przyjemność. Jest to najbardziej przyjazne dla rowerzystów miasto w Niemczech. Nie ma ostrych spadków wysokości, wszędzie są ścieżki rowerowe, oznaczenia i specjalne światła drogowe. Trasa wzdłuż Sprewy od Reichstagu do Spandau jest przyjemna i pouczająca. Można również pojechać do Treptower Park, gdzie stoli Pomnik Żołnierzy Radzieckich lub do dzielnicy Grunewald z obszarem leśnym o tej samej nazwie, sztuczną górą Teufelsberg i stadionem olimpijskim. Miejscowi nie noszą kasków, ale lepiej chuchać na zimne. W Berlinie znajduje się wiele wypożyczalni. Są również specjalne wycieczki rowerowe.

Berlin: wypożyczalnia rowerów

Zajrzyj do «Luwru nad Sprewą»

Wyspa Muzeów w Berlinie to potężny klaster kulturowy, wpisany na listę światowego dziedzictwa. Obejmuje pięć muzeów. Antyki z Muzeum Pergamońskiego i Starego Muzeum, XIX-wieczna sztuka ze Starej Galerii Narodowej, średniowieczne i renesansowe rzeźby z Muzeum im. Bodego – co bardziej do ciebie przemawia? A może chcesz spojrzeć na jabłko niezgody między Niemcami a Egiptem? Władze Egiptu od ponad wieku bezskutecznie próbują sprowadzić do ojczyzny słynne popiersie Nefertiti. Lepiej je obejrzyj, zanim klamka zapadnie. Możesz wejść do kilku muzeów na wyspie dzięki biletowi łączonemu z kartą Berlin WelcomeCard lub wycieczce z przewodnikiem.

Wypij kufel lub dwa piwa…

Co jeszcze można robić w Berlinie? Napić się i coś przekąsić! Warzenie piwa na skalę przemysłową w Niemczech rozpoczęło się w pierwszej połowie XIX wieku. Niemieccy piwowarzy dokładają wszelkich starań, aby utrzymać markę – nie bez powodu lokalne piwo jest uważane za jedno z najlepszych na świecie. W Berlinie bardzo łatwo jest znaleźć pub: są one, dosłownie, na każdym kroku. Popularne lokale to Das Haus der 100 Biere, Hofbräu Wirtshaus, Lemke, Georgbraeu, Eschenbräu i BRLO Brwhouse. Dostępne jest zwiedzanie browaru BRLO Brwhouse połączone z degustacją piwa.

Bary to bary, ale nie przegap okazji, aby usiąść w «ogródku piwnym». Biergarten to taki tradycyjny ogródek piwny na świeżym powietrzu z ogromną liczbą stolików.

…i skosztuj lokalnych fast foodów

Berlin ma wspaniałe uliczne jedzenie różnych «narodowości»: od niemieckiego po indyjskie. Currywurst, döner kebab, kofta i chiński makaron to najczęstsze smakołyki ulicy. Najlepsza currywurst jest podobno w Bier’s Kudamm 195. Mimo wszystko kiełbasę trudno zepsuć, więc można ją kupić w pierwszym napotkanym stoisku. Cena waha się od 2 do 4 €.

Poszalej w klubie

Myślisz, że widziałeś już w Berlinie wszystko? Nic bardziej mylnego! Reputacja Berlina jako światowej stolicy nocnego życia sięga szalonych lat dwudziestych XX wieku, kiedy to w klubach imprezowali wszyscy, od Marlene Dietrich po Alexandra Vertinsky’ego. Po upadku muru Berlin triumfalnie powrócił na klubową mapę Europy. Najmodniejsze lokale otwierane są na terenie dawnych elektrowni, fabryk, a także w opuszczonych blokach mieszkalnych. Dzielnice Kreuzberg, Neukölln, Friedrichshain uważane są za prawdziwe imprezowe zagłębia.

Muzykę elektroniczną można usłyszeć w Kater Blau i Griessmühle, fani hip-hopu gromadzą się w Prince Charles, punkowcy spędzają czas w SO36, a w Klunkerkranich playlista jest zróżnicowana. W Berlinie jest nawet statek-klub o nazwie Hoppetosse, gdzie na deckach gra się house. Niekwestionowanym liderem na liście najlepszych klubów techno jest Berghain.

Prawda jest taka, że w berlińskich klubach tańczą nawet ludzie, którzy nigdy tego nie robili i nigdy nie chcieli tego robić. 

Warto o tym pamiętać nie tylko w tańcu, ale generalnie podczas podróżowania. Teraz już wiesz, co robić w Berlinie. Ta nowoczesna metropolia tętni życiem na każdym kroku. Daj się więc porwać kulturze i atrakcjom Berlina. 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *