» Europa » Niemcy » Hamburg » 10 głównych atrakcji Hamburga

Mieszkańcom drugiego co do wielkości miasta Niemiec udało się przekształcić Hamburg w niemiecki symbol wolności, poprzez wielowiekową walkę o niezależność i odważną moralność. Od większości kraju odróżnia go nie tylko status najzabawniejszego punktu na terytorium Republiki Federalnej Niemiec, ale także fakt, że ściśle rzecz biorąc, nie są to tak naprawdę Niemcy, ale… państwo w państwie. To właśnie tutaj otwarto morską «bramę na świat»; The Beatles wypróbowali swoją charakterystyczną fryzurę moptop oraz powstał legendarny hamburger. Zaintrygowany? Przeczytaj ten artykuł na temat 10 głównych atrakcji Hamburga do końca, a znajdzie się on na szczycie Twojej listy miast, do których warto się wybrać.

Najskuteczniejszym sposobem na zobaczenie wszystkich głównych zabytków w ciągu jednego dnia jest przejażdżka autobusem turystycznym po Hamburgu z przystankami. Będziesz mógł wysiąść w miejscach, które najbardziej Cię interesują, spacerować i robić zdjęcia. Zarezerwuj bilety autobusowe tutaj.

W okresie poprzedzającym EURO 2024 zalecamy wcześniejszą rezerwację hoteli. Oto wybór hoteli w pobliżu Volksparkstadion, jeśli chcesz osobiście obejrzeć mistrzostwa w piłce nożnej.

Wybierz hotel w Hamburgu z wyprzedzeniem

» CZYTAJ TAKŻEHamburg w jeden dzień: przewodnik po mieście

Port w Hamburgu

Zaczynamy podróż przez 10 głównych atrakcji Hamburga! Po pierwsze musisz wiedzieć, że to miasto portowe, należące do trzech największych i najstarszych portów w Europie. Przystań nie jest tylko kropką na mapie Hamburga, ale rozległą dzielnicą, która zajmuje jedną dziesiątą tego niemieckiego regionu. Z pewnością nie da się jej obejść pieszo, a jaki jest sens chodzenia po lądzie, gdy można pływać statkiem?

Główną atrakcją Hamburga są duże i małe rejsy po porcie. Zarezerwuj bilety z wyprzedzeniem (godzinny rejs jest dostępny tutaj, a dwugodzinny pod tym linkiem) i ciesz się miejską scenerią oraz mnóstwem statków, łodzi morskich i rzecznych. Świetnym pomysłem jest spacer po porcie wieczorem, kiedy zapalają się światła miasta, a fale na wodzie mnożą się po stokroć. Zarezerwuj taki romantyczny rejs tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Berlina: top 15

Muzealne statki w Hamburgu

Okręt muzealny towarowy Cap San Diego

Jaka jest druga spośród 10 głównych atrakcji Hamburga? Cap San Diego! To duży statek towarowy z lat 60-tych, który nie przewozi już ładunków, ale służy wyłącznie rozrywce mieszkańców i turystów. Zazwyczaj zacumowany jest w pobliżu stacji metra Baumwall. Mówimy «zazwyczaj», ponieważ w przeciwieństwie do innych statków-muzeów, Cap San Diego odbywa regularne rejsy w dół Łaby do Cuxhaven i z powrotem. Można również wziąć udział w tym rejsie, ale bilety należy rezerwować z wyprzedzeniem.

Podczas spokojnych dni w porcie każdy może odwiedzić muzeum statku. Można zajrzeć do kabin załogi, przedziałów ładunkowych, kabiny kapitana, a nawet maszynowni.

Bilety kosztują 9,50 € dla dorosłych, a 4 € dla dzieci poniżej 14 roku życia. Wejściówkę zarezerwujesz z wyprzedzeniem pod tym linkiem.

Ale czym są te wszystkie dzienne atrakcje w porównaniu z noclegiem na prawdziwym statku? Cap San Diego funkcjonuje również jako pływający hotel! To bardzo dobra opcja na pobyt w Hamburgu: niedaleko centrum, metro w odległości spaceru, wspaniałe widoki i wiele interesujących zabytków w okolicy. Co więcej, muzeum na statku jest bezpłatne dla gości. Ceny zakwaterowania na Cap San Diego znajdziesz pod tym linkiem.

Żaglówka Rickmer Rickmers

Rickmer Rickmers to prawdziwy żaglowiec prosto z XIX wieku. Wiele razy przemierzał oceany z Hamburga do Hongkongu i Chile, i z powrotem. Jednak statki zepchnęły go na margines historii, i teraz zarabia jako muzeum w porcie swojego rodzinnego miasta. Odwiedzający mają możliwość nie tylko zwiedzić wnętrza statku, ale także wspiąć się na maszty, aby podziwiać okolicę.

Cena biletu wynosi 6 € dla dorosłych, i 4 € dla dzieci do 12 roku życia. Zarezerwuj wejściówkę z wyprzedzeniem pod tym linkiem.

Na pokładzie statku znajduje się nie tylko przestrzeń muzealna, ale także sale wystawowe na tymczasowe ekspozycje oraz stylowa restauracja.

U-Boot — muzeum na łodzi podwodnej

Obok Rybołówczego Rynku w Hamburgu cumuje prawdziwy sowiecki okręt podwodny U-434. Codziennie odbywają się wycieczki wąskimi korytarzami statku dla ciekawskich miłośników techniki wojskowej. To bardzo interesujące, jednak odradzamy tę opcję zwiedzania osobom z klaustrofobią!

Cena biletu wynosi 9 € dla dorosłych oraz 6 € dla dzieci poniżej 18 roku życia.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze muzea w Berlinie

Muzeum statków pod gołym niebem

Jeden stary statek — to dobrze, ale od razu całe muzeum — jeszcze lepiej. Tym bardziej, że wejście do Muzeum Oevelgoenne jest darmowe! Cumują tam statki i jachty z XIX i XX wieku. Wiele z nich jest w prywatnych rękach, ale bierze udział w społeczności muzealnej. Na oficjalnej stronie muzeum można pobrać audioprzewodnik po przystani. Będąc na terenie muzeum, nie wahaj się również rozmawiać z personelem i właścicielami statków. Chętnie opowiedzą o swoich ulubieńcach i nawet mogą cię zaprosić na pokład.

Najłatwiej dostać się do Muzeum Oevelgoenne promem nr 62.

» CZYTAJ TAKŻENajwiększe zabytki Stuttgartu

Międzynarodowe Muzeum Morskie

W Hamburgu jest bardzo duże Muzeum Morskie, tak duże, że nawet otrzymało status międzynarodowy. Na dziesięciu piętrach obiektu można zobaczyć:

  • statek z dna Łaby liczący 3 tys. lat,
  • setki modeli statków wykonanych z najróżniejszych materiałów,
  • szczegóły umundurowania i wnętrz,
  • menu z liniowców,
  • mapy i instrumenty nawigacyjne,
  • ratunkową łódź z antarktycznej ekspedycji,
  • wiele innych przedmiotów związanych z żeglugą od jej wynalezienia aż do naszych dni.

Cena biletu wynosi 7 € dla dorosłych. Są także rodzinne wejściówki w cenie 2–3 € droższej. Wybraną opcję zarezerwujesz z wyprzedzeniem pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻE1 dzień w Rotterdamie

Reeperbahn – dzielnica czerwonych latarni

Hamburg i Amsterdam mają ze sobą wiele wspólnego. Tam, gdzie przez wieki do miasta przypływały setki marynarzy, naturalnie kształtowały się «dzielnice czerwonych latarni». Holandii (dokładnie Amsterdamowi) udało się zyskać sławę wcześniej, dlatego «grzeszna mila» w Hamburgu — Reeperbahn — może wydawać się tylko kopią. Są tutaj takie same kabarety, kluby ze striptizem i muzea tematyczne związane z seksem. Na niektóre ulice tego kwartału wstęp jest zakazany dla kobiet i dzieci. Z kolei nocą prostytucja jest tu legalna.

Mimo całej erotycznej otoczki, w Reeperbahn są także unikalne atrakcje Hamburga. To tutaj, w klubie «The Indra», legendarny zespół «The Beatles» rozpoczynał swoją karierę. Fanom polecamy odwiedzić plac Beatlesa, gdzie stoi pomnik słynnej czwórki, a także sam klub. (Niestety, muzeum «Beatlemania» zostało zamknięte). Możesz dowiedzieć się więcej o specyficznej kulturze Reeperbahn i o tym, jak czterech Liverpoolczyków tutaj dorastało, biorąc udział w pieszej wycieczce w języku rosyjskim. Zarezerwuj wyprawę pod tym linkiem.

Hamburger Kunsthalle — muzeum sztuki

Hamburg to miasto bogate także pod względem kultury. Warto zauważyć, że Kunsthalle zostało utworzone z inicjatywy mieszkańców, a nie z łaski króla czy bogatego kolekcjonera, jak to miało miejsce z setkami innych europejskich muzeów.

Pod względem powierzchni, muzeum sztuki w Hamburgu ustępuje jedynie piątej części ogromnego Luwru w Paryżu. Ekspozycje obejmują europejską sztukę od średniowiecza po współczesność, w tym dzieła impresjonistów i malarstwo współczesne. Szczególnie interesująca jest kolekcja krajobrazów Hamburga autorstwa niemieckich artystów różnych epok.

Ceny biletów wynoszą 16 € dla dorosłych. Z kolei dzieci do 18 roku życia wchodzą bezpłatnie. Zalecamy wcześniejszą rezerwację wejściówek za pośrednictwem tego linku. Co ważne, wieczorem od 17:00 bilet w Kunsthalle kosztuje zaledwie 8 €!

Zniżkę w wysokości 5 € na wizytę w Kunsthalle i innych atrakcjach Hamburga można otrzymać dzięki karcie Hamburg City Card. Sprawdź ofertę na tej stronie.

Miniaturowa kraina czarów — Miniatur Wunderland

Jeśli kochasz nie tylko statki, ale także kolejki, to koniecznie musisz odwiedzić Miniatur Wunderland. Zobaczysz tutaj największy na świecie i bardzo realistyczny model kolejki. W tym świecie miniatur malutkie pociągi, samochody i samoloty przybywają dokładnie według harmonogramu, a wulkany wybuchają, nie wyrządzając szkód ludziom. Podczas wizyty w muzeum czeka na Ciebie Wenecja, Szwajcaria, malutkie Koloseum we Włoszech, Stany Zjednoczone, Argentyna, Rio de Janeiro i wiele innych ciekawych miejsc na naszej planecie. Zarówno dzieci, jak i dorośli szybko zapominają w tym miejscu o upływie czasu. Postaraj się nie spędzać w obiekcie całych wakacji, ponieważ Hamburg ma także inne atrakcje!

Ceny biletów wynoszą 20 € dla dorosłych, a dzieci dla dzieci do 16 roku życia 12,50 €. Najmłodsi (poniżej 1 metra wzrostu) wchodzą za darmo z rodzicem. Przy wejściu do muzeum często są kolejki, dlatego warto zakupić wejściówki z wyprzedzeniem na konkretną godzinę.

Speicherstadt

Nawet jeśli nie planujesz odwiedzić krainy miniatur, warto być w jej pobliżu. Ponieważ muzeum mieści się w jednym z historycznych budynków w dzielnicy Speicherstadt — kolejnej dzielnicy o statusie zabytku w Hamburgu. Ten obszar magazynowy został zabudowany jednolitymi ceglanymi budynkami pod koniec XIX wieku. Teraz wygląda tak malowniczo, że uznano go za obiekt dziedzictwa kulturowego. I to właśnie tutaj Hamburg najbardziej przypomina Wenecję.

Tak zwane «Weneckie Przemysłowe» to miejsce najbardziej fotografowane w mieście. Wcześniej w ceglanych domach, wyrastających z kanałów, przechowywano tylko towary. Obecnie są w nich także mieszkania, biura i muzea. Dzielnica do dziś nie straciła swojej głównej funkcji: każdego dnia można obserwować, jak na stalowych linach podnoszone są skrzynie z herbatą, kawą i przyprawami.

Kościół św. Mikołaja

Do 1943 roku w tym miejscu stał duży i piękny kościół św. Mikołaja. Jednak podczas II wojny światowej historyczny Hamburg został praktycznie zrównany z ziemią. Teraz z niegdyś pięknej świątyni pozostała tylko 147-metrowa wieża, przypominająca o straszliwościach wojny. Wewnątrz niej znajduje się niewielka ekspozycja z archiwalnymi zdjęciami. Warto odwiedzić dzwonnicę św. Mikołaja ze względu na doskonałą platformę widokową. Można na nią wyjechać wygodną i nowoczesną windą. Stąd widok na Hamburg jest niesamowity!

Cena biletów wynosi 6 € dla dorosłych i 4 € dla dzieci.

Ratusz w Hamburgu

Ratusz to przedostatnia z 10 głównych atrakcji Hamburga. To nie tylko miejsce obrad miejskiego parlamentu i rządu związkowego, ale także arcydzieło sztuki architektonicznej. Zdobią go dziesiątki posągów świętych, cesarzy i przedstawicieli różnych zawodów. Wnętrze budynku jest ozdobione rządowym przepychem.

Wejście do holu i kolumnowego salonu ratusza jest darmowe!

Cena biletu na zwiedzanie innych sal wynosi 5 € dla dorosłych. Natomiast dzieci do 14 roku życia wchodzą za darmo.

» CZYTAJ TAKŻELuksemburg w 1 dzień: co zobaczyć?

Ogród botaniczny w Hamburgu

Wyobraź sobie 50 boisk do piłki nożnej z egzotycznymi roślinami z całego świata. W «Planten un Blomen» nie trzeba sobie tego wyobrażać. Ten ogród botaniczny zainteresuje nie tylko miłośników flory, ponieważ odbywają się tu wystawy sztuki pod gołym niebem, muzyczne występy i świetlne pokazy. Gdy Twoje oczy zmęczą się podziwianiem przemysłowego portu i klasycznej architektury, przyjdź odpocząć w Planten un Blomen. To godna uwagi atrakcja Hamburga niemal w samym centrum miasta!

Wejście do ogrodu botanicznego jest bezpłatne!

Obok ogrodu botanicznego znajduje się wysoka wieża telewizyjna. Została zbudowana w latach 60, czyli nawet wcześniej niż słynna wieża telewizyjna w Berlinie. Niestety, ze względu na nowe normy bezpieczeństwa jest zamknięta dla zwiedzających.

» CZYTAJ TAKŻEJeden dzień w Stuttgarcie

Przebrnęliśmy przez 10 głównych atrakcji Hamburga. Mamy nadzieję, że przypadną do gustu nie tylko miłośnikom motywów morskich i każdy znajdzie tu coś dla siebie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *