» Europa » Niemcy » Berlin » Najlepsze muzea w Berlinie

Berlin to miasto, w którym historia spotyka się z nowoczesnością. Tutaj muzea są nie tylko odzwierciedleniem przeszłości, ale także otwierają drzwi do świata iluzji, nauki i sztuki. W tym przewodniku znajdziesz 10 kultowych muzeów w Berlinie, które powinien odwiedzić każdy turysta. Aby poczuć różnorodność Berlina, warto zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem po najciekawszych miejscach w mieście.

Wyspa Muzeów

Północna część wyspy Spreeinsel w centrum Berlina nazywana jest Wyspą Muzeów ze względu na pięć wspaniałych muzeów znajdujących się obok siebie. Możesz odwiedzić je wszystkie za pomocą jednego biletu. Zalecamy zakup karty Berlin Welcome Card, aby uzyskać trzydniowy bilet na przejazd transportem i wstęp do wszystkich obiektów na Wyspie Muzeów na jeden dzień. Więcej informacji na temat oferty można znaleźć pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻE1 dzień we Frankfurcie

Stare Muzeum

Stare Muzeum (Altes Museum) w Berlinie pochodzi z początku XIX wieku. Początkowo wystawiano w nim po trochu wszystkiego, ale obecnie jest to duża kolekcja starożytnych rzeźb i innych artefaktów ze starożytnej Grecji. Bilet do tego wyjątkowego muzeum można kupić tutaj.

Nowe Muzeum

Nowe Muzeum jest nowe tylko jeśli wziąć pod uwagę budynek. Wewnątrz znajduje się fantastyczna kolekcja sztuki egipskiej. To właśnie w tym muzeum znajduje się słynne popiersie Nefertiti, które zachowało swoją oryginalną kolorystykę, a także ogromna kolekcja papirusów. Znajdują się tu również znaleziska z Troi, które Heinrich Schliemann przywiózł ze swojej wyprawy.

W tym muzeum można spędzić nawet cały dzień. Bilet do Nowego Muzeum można kupić tutaj.

Muzeum Pergamońskie

Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum) zawdzięcza swoją nazwę najważniejszemu eksponatowi, Ołtarzowi Pergamońskiemu. Dla kontekstu — jest to ogromna starożytna świątynia, w całości przeniesiona do jednej z sal muzeum. Wokół niej odtworzono panoramę miasta. Spacerując po ekspozycji, można zobaczyć codzienne życie starożytnych Greków, takie jakie było według współczesnych badaczy. Wraz z ołtarzem do zbiorów Muzeum Pergamońskiego trafiły wszystkie starożytne dzieła sztuki, które nie zmieściły się w Starym Muzeum.

W skład Muzeum Pergamońskiego wchodzą także dwa inne działy — Muzeum Sztuki Islamskiej oraz Muzeum Azji Zachodniej. Pierwszy z nich z pewnością zafascynuje wszystkich miłośników arabskiej estetyki. Drugi zaś jest nie mniej ważny niż sam Ołtarz Pergamoński. Nigdzie indziej na świecie nie zobaczysz takich artefaktów z Babilonu, Sumeru i Asyrii. W tym nie tylko małe dzieła sztuki, ale także ogromną Bramę Isztar. Jeśli zawsze fascynowały cię tajemnice starożytnych cywilizacji, musisz koniecznie odwiedzić to muzeum.

Bilet do Muzeum Pergamońskiego warto zarezerwować z wyprzedzeniem pod tym linkiem. Jest to najczęściej odwiedzane muzeum w Niemczech, a to mówi samo za siebie.

Uwaga

23 października 2023 r. muzeum zostanie zamknięte z powodu renowacji, która potrwa prawie 4 lata.

Muzeum Bode

Muzeum obejmuje trzy kolekcje:

  • Kolekcja Rzeźb — rzeźba europejska ze wszystkich wieków od średniowiecza do XVIII wieku, w tym rzeźba renesansowa, autorstwa np. Donatello.
  • Sztuka bizantyjska — wszystko, co związane z kulturą tego zaginionego imperium. Bizancjum obejmowało rozległe terytoria, z których część dała nam sztukę starożytną. Muzeum posiada unikalne średniowieczne artefakty z Wenecji (była ona wówczas również odrębnym potężnym krajem), Włoch, Grecji, Egiptu, Bałkanów oraz Rosji.
  • Kolekcja monet jest największą w Niemczech i jedną z największych na świecie. Najstarsze eksponaty pochodzą z VII wieku p.n.e.

Aby spędzić dzień w tym muzeum, kup bilet tutaj.

Stara Galeria Narodowa

Jedyna galeria sztuki na Wyspie Muzeów mieści obrazy europejskich malarzy z XIX wieku. Dużą ich część stanowią malarze austriaccy i niemieccy, klasycyści i romantycy. Są też pierwsi francuscy impresjoniści (Manet i Monet), a nawet pierwsi moderniści.

Bilet tylko do tego muzeum można kupić pod tym linkiem.

Oczywiście nie jest to jedyne muzeum sztuki w Berlinie. Jeśli kochasz malarstwo, odwiedź także Nową Galerię Narodową w Berlinie, gdzie zobaczysz obrazy artystów XX wieku.

Muzeum NRD

Ci, którzy chcą poczuć nostalgię, z przyjemnością zobaczą 17 ekspozycji z przedmiotami z różnych sfer życia zwykłych ludzi z NRD. Usiądź w słynnym trabancie, a także przestudiuj zawartość szafek kuchennych. Dowiedz się, jak żyli ludzie w tamtych trudnych czasach i jak działała tajna policja Stasi. Warto zaznaczyć, że eksponaty tego berlińskiego muzeum można dotykać rękami. Więc nawet jeśli nie wiesz nic o historii NRD, nie będziesz się nudzić. Bilety do Muzeum NRD można zarezerwować tutaj.

Muzeum Madame Tussauds

«Żywe» legendy w berlińskim oddziale muzeum to nie tylko politycy i postacie historyczne, ale także ulubieni bohaterowie filmowi. Na przykład Forrest Gump w wykonaniu Toma Hanksa lub 12 bohaterów «Gwiezdnych wojen» w jednej sali. Podczas wycieczki będziesz mógł ocenić realizm swoich ulubionych postaci, zrobić sobie z nimi zdjęcie, przypomnieć sobie zapomniane sceny z kultowych filmów i nawet spróbować przechytrzyć geniusza Alberta Einsteina.

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Berlina: top 15

Muzeum Przyrodnicze

W berlińskim Muzeum Przyrodniczym możesz jednocześnie znaleźć się w różnych zakątkach i epokach wszechświata. Najbardziej znane wystawy to «Świat dinozaurów», «Kosmos i Układ Słoneczny» oraz «Minerały». Tutaj zobaczysz największy na świecie szkielet dinozaura i szkielety innych wymarłych zwierząt, największą na świecie kolekcję minerałów oraz wiele różnych meteorytów. Wrażenia zostaną z Tobą na długo! Bilet do Muzeum Przyrodniczego można zakupić tutaj.

Muzeum Iluzji

«To wszystko złudzenie!» — tak mówią odwiedzający Muzeum Iluzji w Berlinie, ponieważ faktycznie widzą rzeczy, których nie ma. Tutaj dorośli stają się dziećmi, a dzieci całkowicie zagłębiają się w świat cudów. Najlepiej iść do muzeum w towarzystwie, ponieważ wiele efektów optycznych jest przeznaczonych dla kilku osób. Zarezerwuj bilety z wyprzedzeniem, aby uniknąć stania w kolejce. Zrób to tutaj lub wybierz datę w kalendarzu poniżej:

Wystawa Dark Matter

W czarnym pomieszczeniu stał czarny stół… A może to wcale nie był stół? Tajemnicza i przyciągająca wystawa Dark Matter pozwala zanurzyć się w sztukę współczesną i stać się częścią kompozycji z światła i cienia.

W pierwszej sali można zobaczyć instalację «Elektryczne niebo», która ukazuje piękno czystego białego światła. W drugiej i trzeciej sali znajdują się instalacje z efektem ruchu. W ostatniej z siedmiu przestrzeni muzeum znajdują się «Schody dźwiękowe», gdzie będziesz mógł stworzyć własny dźwiękowy i wizualny obraz, stąpając po stopniach. Bilet na wystawę Dark Matter można zakupić tutaj.

Miejsce Pamięci i Muzeum Sachsenhausen

Ciemna strona światowej historii znajduje odzwierciedlenie w Miejscu Pamięci i Muzeum Sachsenhausen. Ten obóz koncentracyjny funkcjonował w czasach nazistowskich Niemiec i stał się świadkiem strasznych wydarzeń i ludzkich tragedii. Tutaj zobaczysz życie obozu oczami więźniów i poznasz ich historie.

Muzeum znajduje się na przedmieściach Berlina. Dojazd pociągiem zajmie około godzinę. Możesz też zarezerwować wycieczkę do Miejsca Pamięci Sachsenhausen. Wizyta będzie interesująca, pozwoli zastanowić się nad wartością wolności i życia ludzkiego, a także skłoni Cię do głębokiej refleksji nad historią ludzkości.

» CZYTAJ TAKŻE10 głównych atrakcji Hamburga

Muzeum Muru Berlińskiego

W Berlinie znajduje się kilka muzeów poświęconych murowi berlińskiemu. Jeden z nich znajduje się na jedynym zachowanym przejściu granicznym Checkpoint Charlie. W tym muzeum dowiesz się, jak i dlaczego zbudowano Mur Berliński, który rozdzielił rodziny, przyjaciół i cały kraj. Eksponaty opisują osobiste historie ludzi, którzy ryzykowali życie, aby przekroczyć mur. Ale także opowiadają o tym, którzy strzegli tych granic. Spróbuj wejść w skórę uczestników tych historycznych wydarzeń za pomocą artefaktów, fotografii i dokumentów. Ten mur to nie tylko kamienie, ale także lekcje, o których świat powinien pamiętać przez wieki.

Cena biletu: 17,50 €, 7–18 lat — 9,50 €. Zarezerwuj wycieczkę z przewodnikiem pod tym linkiem.

Jeszcze jedno Muzeum Muru Berlińskiego znajduje się obok słynnego fragmentu muru, który został pomalowany przez artystów z całego świata. To miejsce pamięci nazywa się The Wall Museum, a fragment muru nosi nazwę East Side Gallery. Muzeum mieści duże archiwum dokumentów i posiada taras widokowy na dachu z widokiem na mur i rzekę.

Cena biletu: wstęp do galerii jest bezpłatny, do muzeum kosztuje 12,50 €. Bilet można zarezerwować tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Muru Berlińskiego

Muzeum Body Worlds

Muzeum Body Worlds jest czasami nazywane muzeum martwych ciał. W końcu znajdują się w nim prawdziwe ludzkie ciała, które zostały odpowiednio potraktowane. W tym muzeum dowiesz się, co utrzymuje nas w formie, pionie i ruchu, a także co sprawia, że się śmiejemy i kochamy.

Kup bilety do muzeum BODY WORLDS tutaj.

Porada od redakcji

Osoby o słabych nerwach raczej powinny sobie darować wizytę w muzeum

Najlepsze muzea w Berlinie: Muzeum Body Worlds

Berlin prawdopodobnie nie jest najbardziej malowniczym miastem w Niemczech, nie ma tego starego uroku, którym chlubi się każde średniowieczne miasto. Ale berlińskie muzea wszystko nadrabiają. Szukając wyjątkowych wrażeń i nowej wiedzy, koniecznie odwiedź muzea Berlina!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *