» Europa » Niemcy » Berlin » Zabytki Berlina: top 15

Jakie zabytki Berlina już znasz? Z pewnością Reichstag, Bramę Brandenburską i pozostałości Muru Berlińskiego. A w stolicy Niemiec są jeszcze inne ciekawe i godne uwagi miejsca. Opowiemy o nich w tym artykule. Wystarczy na cały tydzień urlopu! Część zabytków można zobaczyć podczas godzinnego rejsu po kanałach miasta. A jeśli chcesz podejść bliżej, polecamy autobusy hop-on hop-off.

» CZYTAJ TAKŻEСo robić w Berlinie? 10 pomysłów

Jeśli Twoje wakacje przypadają na czas EURO, zalecamy wcześniejszą rezerwację zakwaterowania. Aby mieć pewność, że niczego nie przegapisz, sprawdź hotele w pobliżu Stadionu Olimpijskiego.

Hotele w Berlinie w pobliżu Stadionu Olimpijskiego

Zabytki Berlina na mapie

Wyspa Muzeów

Otoczona rzeką Sprewą wyspa jest domem dla pięciu niesamowitych muzeów. Każde z nich zachwyca architekturą, rozmachem i oczywiście kolekcją sztuki i historycznych artefaktów.

 • Stare Muzeum, dawniej Muzeum Królewskie
 • Nowe Muzeum
 • Muzeum Pergamońskie
 • Stara Galeria Narodowa
 • Muzeum Bode

Jeśli chcesz zwiedzić wszystkie pięć muzeów w ciągu jednego dnia, kup jeden bilet łączony. Kosztuje on 19 euro w kasie dowolnego muzeum na wyspie.

Aby zarezerwować bilet do wszystkich muzeów i trzydniowy bilet na komunikację miejską z wyprzedzeniem, skorzystaj z «Berlin WelcomeCard: Wyspa Muzeów»‎. Dodatkowo otrzymasz broszurę ze zniżkami na inne berlińskie atrakcje.

Powiemy ci więcej o tym, co możesz zobaczyć w którym muzeum.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Muru Berlińskiego

Stare Muzeum w Berlinie | Altes Museum

Stare Muzeum było jednym z pierwszych publicznych muzeów w Europie. Kiedy docenianie sztuki nie było jeszcze głównym nurtem, Muzeum Królewskie było już otwarte dla szerokiej publiczności.

Jedną z najbardziej imponujących przestrzeni wewnątrz muzeum jest okrągła sala stworzona przez architekta Schinkla na wzór rzymskiego Panteonu. Rzeźby rozmieszczone między kolumnami tworzą atmosferę epoki starożytności. Kolekcja sztuki egipskiej jest jedną z najważniejszych poza Egiptem i obejmuje starożytne rzeźby i artefakty. 

Cena biletu: 10€. Bilet wstępu bez kolejki można kupić tutaj.

Nowe Muzeum w Berlinie | Neues museum

Po niszczycielskim bombardowaniu podczas II wojny światowej muzeum stało w ruinie przez dziesięciolecia, zanim zostało odbudowane i otwarte dla zwiedzających w 2009 roku. Obecnie jest ono bardzo popularne, więc warto kupić bilety z wyprzedzeniem.

Cena biletu: 14€.

Nowe Muzeum ma 4 piętra, z których jedno znajduje się pod ziemią. Pomimo «nowości» nazwy i budynku, kolekcja muzeum składa się z unikalnych antyków. Zwróć uwagę na starożytne egipskie artefakty: sarkofagi, statuetki i maski pogrzebowe. Z pewnością znajdziesz popiersia Nefertiti, z których jedno zachowało nawet oryginalną kolorystykę. W tym samym muzeum znajdują się również znaleziska Schliemanna z Troi.

Trudno jest poruszać się po starożytnych zabytkach, gdy ma się już niewielką pamięć o historii. Dlatego zalecamy wzięcie udziału w wycieczce z przewodnikiem po Pergamonie i Nowym Muzeum. Będzie ciekawie.

» CZYTAJ TAKŻE10 głównych atrakcji Hamburga

Stara Galeria Narodowa | Alte Nationalgalerie

Stara Galeria Narodowa mieści się pod dachem imponującego budynku. To architektoniczne arcydzieło łączy w sobie późny berliński klasycyzm i neorenesans w wyrafinowany i majestatyczny sposób. A kolekcja obrazów jest jeszcze bardziej wykwintna! Zobaczysz obrazy Édouarda Maneta, Claude’a Moneta, Paula Cézanne’a i Edgara Degasa, a także dzieła artystów z okresu romantyzmu i rzeźby Auguste’a Rodina. Konny posąg Fryderyka Wilhelma IV wita odwiedzających na schodach, a wraz z nim posągi poezji, historii, filozofii i religii.

Cena biletu: 12€. Zarezerwuj bilety wstępu z wyprzedzeniem tutaj

» CZYTAJ TAKŻE1 dzień we Frankfurcie

Muzeum Bode | Bode-Museum

Muzeum Bode było pierwotnie muzeum rzeźby, a następnie dodano do niego kolekcję bizantyjską. Obecnie w Muzeum Bode znajduje się biżuteria i przedmioty codziennego użytku z okresu od III do XV wieku z basenu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i Rosji. Znajdują się tu również rzymskie sarkofagi i bizantyjskie mozaiki, statuetki z kości słoniowej i masywne figury wykonane z dębu. Największa kolekcja monet liczy około 500 000 sztuk z okresu od VII wieku p.n.e. do czasów współczesnych. Zwróć uwagę na pieczołowicie odtworzone historyczne wnętrza i poczuj atmosferę przeszłości.

Cena biletu: 10€. Zarezerwuj bilety wstępu do Muzeum Bode.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze muzea w Berlinie

Muzeum Pergamońskie | Pergamonmuseum

Muzeum Pergamońskie jest najczęściej odwiedzanym muzeum w Niemczech. Co przyciąga zwiedzających?

 • Unikalne antyczne znaleziska. Sama Brama Pergamońska dała nazwę muzeum.
 • Bogata kolekcja znalezisk z Azji Zachodniej, które nawiązują do kultury babilońskiej, sumeryjskiej i asyryjskiej.
 • Bezcenna kolekcja sztuki islamskiej

Polecamy zwiedzanie Muzeum Pergamońskiego z doświadczonym przewodnikiem, który rozszyfruje zarówno babilońskie pismo klinowe, jak i pismo arabskie. Zarezerwuj wycieczkę po muzeum Pergamońskim i Nowym Muzeum pod tym linkiem. Wizyta w muzeum nabierze głębszego znaczenia.

Bilety wstępu tutaj.

Katedra w Berlinie | Berliner Dom

Katedra Berlińska jest największym kościołem protestanckim w Niemczech. Tak jak wiele innych budynków został zniszczony podczas II wojny światowej, ale później go odbudowano. Katedra charakteryzuje się bogatą dekoracją wnętrz, co nie jest typowe dla protestantyzmu. Na przykład ołtarz wykonany jest z białego marmuru i żółtawego onyksu. Obok niego znajdują się dwupiętrowe kandelabry wykonane ze złoconego żelaza.

Wjedź windą na kopułę katedry, aby podziwiać zapierający dech w piersiach widok na Berlin. Z platformy panoramicznej doskonale widać historyczną część miasta i rzekę Sprewę.

Wejście do katedry jest bezpłatne, bilety na taras widokowy kosztują 10€.

Niemieckie Muzeum Historyczne | Deutsches Historisches Museum

Niemieckie Muzeum Historyczne mieści się w dawnym berlińskim Arsenale. Jego kolekcja opowiada historię Niemiec od pierwszego wieku p.n.e. do dnia dzisiejszego. Jeszcze długo przed powstaniem państwa, jego historia już się rozpoczęła. To wspaniała okazja, aby prześledzić ewolucję ludzi i społeczeństwa poprzez wydarzenia na tych ziemiach. W muzeum znajduje się sklep z pamiątkami, w którym można kupić ciekawe książki, artykuły papiernicze i upominki.

Cena biletu: 7€.

Berlińska wieża telewizyjna | Berliner Fernsehturm

Berliner Fernsehturm jest prawdopodobnie głównym i z pewnością najbardziej widocznym punktem orientacyjnym w Berlinie. Ma 368 metrów wysokości, co czyni ją najwyższym budynkiem w Niemczech. Na wysokości 203 metrów znajduje się bar i taras widokowy, z którego można zobaczyć całe miasto i jego okolice. Wstęp jest płatny – 22,50 € (dzieci – 12,50 €). Radzimy zarezerwować bilety z wyprzedzeniem. Za opłatą zwiedzający otrzymują okulary wirtualnej rzeczywistości, za pomocą których można zobaczyć realistyczną rekonstrukcję historycznego wyglądu Berlina.

Na wysokości 207 metrów znajduje się powoli obracająca się restauracja. Obszar ze stolikami obraca się o 360° w ciągu godziny. Świetny sposób na zjedzenie posiłku i zobaczenie całej panoramy Berlina w tym samym czasie. Stoliki należy rezerwować z wyprzedzeniem, można to zrobić pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻEWieża telewizyjna w Berlinie

Muzeum Figur Woskowych | Madame Tussauds Berlin

Podobnie jak w wielu dużych miastach na całym świecie, w Berlinie też jest muzeum Madame Tussauds. Znajduje się ono w samym sercu miasta, w pobliżu Bramy Brandenburskiej. Wewnątrz znajdują się figury woskowe znanych ludzi, polityków, aktorów. Wszystkie wyglądają jak żywe. Wizyta w muzeum to świetna okazja do zrobienia sobie zdjęcia z celebrytami.

Cena biletu w kasie: 29,50€. Bilet należy zarezerwować z wyprzedzeniem na określoną godzinę. Kup bilet ze zniżką tutaj

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Madame Tussauds w Londynie

Pałac Charlottenburg | Schloss Charlottenburg

Charlottenburg to XVII-wieczny kompleks pałacowo-parkowy. Luksusowy budynek miał rozchmurzyć nieszczęśliwe dni Zofii Charlotty, żony króla Fryderyka I Pruskiego. Po jej śmierci pałac został przemianowany na jej cześć. Później do budynku dodano oranżerię i kaplicę. Zamek został odziedziczony przez ich potomków i był stale przebudowywany.

Obecnie pałac stał się muzeum. Odwiedź go podczas 2-godzinnej pieszej wycieczki i zobacz, jak żyli królowie Niemiec.

Okresowo w Charlottenburgu nadal odbywają się ceremonie i spotkania rządowe. W takie dni wstęp może być ograniczony. Ale koncert orkiestry Berliner Residenz jest otwarty dla każdego. Jeśli podróżujesz w grudniu, możesz również odwiedzić jarmark bożonarodzeniowy na placu przed pałacem. 

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze Bożonarodzeniowe jarmarki w Europie

» CZYTAJ TAKŻE10 pomysłów na to, jak świętować Boże Narodzenie i Nowy Rok w Berlinie

Berlińskie Zoo | Zoologischer Garten Berlin

Berlińskie zoo przylega od zachodu do ogromnego parku Tiergarten. Sam park i jego akwarium są domem dla około 17 000 zwierząt. To dużo, ale pod względem różnorodności gatunków berlińskie zoo jest rekordzistą (w Niemczech). Zwierzęta w parku trzymane są w warunkach zbliżonych do naturalnych. Pracownicy zoo przekonali do rozmnażania pandy, żurawie, orangutana borneańskiego i nosorożca czarnego. Do lokalnych gwiazd należy para niedźwiedzi polarnych. Są to jedyne niedźwiedzie polarne w Niemczech.

Każdego roku miliony ludzi odwiedzają zoo w Berlinie. Wszystko dlatego, że jest naprawdę jednym z najlepszych na świecie. Jest otwarte przez cały rok. Jeśli podróżujesz z dziećmi, koniecznie poświęć trochę czasu na zobaczenie tej atrakcji.

Cena biletu: 20 €, z wizytą w akwarium – 29 €.

Ogród botaniczny i muzeum botaniczne Berlin-Dahlem | Botanischer garten and botanisches museum Berlin-Dahlem

Jeśli berlińskie zoo jest rekordowym ogrodem zoologicznym w Niemczech, to «Botanischer garten»‎ jest jednym z największych ogrodów botanicznych na świecie. Kolekcja roślin obejmuje ponad 22 tysiące gatunków. Ogród podzielony jest na kilka części: ogród systematyczny, muzeum botaniczne, palmiarnia, szklarnia tropikalna i kilka ogrodów zewnętrznych z roślinnością z różnych regionów świata.

To świetne miejsce, aby cieszyć się przyrodą, uczyć się o roślinach i na chwilę uciec z miasta. W licznych altanach można się zrelaksować lub schronić przed deszczem. A jeśli pogoda nagle się zepsuje, odwiedź lokalne Muzeum Botaniczne lub restaurację.

Cena biletu: 6€.

Cytadela Spandau | Zitadelle Spandau

Cytadela Spandau to renesansowa budowla obronna. Cytadela wytrzymała atak Szwedów, ale została zdobyta przez Napoleona. W czasach nazistowskich Niemiec w cytadeli zorganizowano laboratorium chemiczne. Obecnie cytadela jest wykorzystywana jako miejsce koncertów i zdjęć filmowych.

Mury cytadeli są imponujące pod względem piękna i wytrzymałości. Wewnątrz znajdują się koszary, które dziś zostały przekształcone w muzeum. Zwiedzający mogą poznać życie żołnierzy i oficerów, którzy służyli w cytadeli w różnych okresach jej historii. Znajduje się tu również kościół św. Jana. Ten zabytkowy kościół służył jako miejsce kultu dla żołnierzy i więźniów.

Cena biletu: 4,50€.

Park Gärten der Welt | Gärten der Welt im Erholungspark Marzahn

Gärten der Welt czyli Ogrody Pokoju to malowniczy park w dzielnicy Marzahn. Obszar parku podzielony jest na ogrody tematyczne, każdy w indywidualnym stylu. Projektanci krajobrazu z różnych krajów zostali zaproszeni do stworzenia ogrodów chińskiego, japońskiego, balijskiego i koreańskiego. Labirynt z żywopłotu był wzorowany na labiryntach pałacu Hampton Court w Anglii i katedry Chartres we Francji

Muzeum Historii Naturalnej | Museum für Naturkunde

Berlińskie Muzeum Historii Naturalnej przyciąga uwagę ogromnymi szkieletami dinozaurów. Dobrze zachowane okazy giraffatitana, diplodoka i allozaura są w pełni wyeksponowane. Nie jest to jednak jedyna sala w muzeum. Inne poświęcone są tematom:

 • «Oceany świata»
 • «Ewolucja w działaniu»
 • «Modele owadów Kellera»
 • «Kosmos i Układ Słoneczny»

Książki książkami, ale zawsze ciekawiej jest zobaczyć wszystko na własne oczy. Muzeum spodoba się wszystkim ciekawskim, a także entuzjastom przyrody i nauki.

Cena biletu: 8 €, dzieci 5 €. Bilety wstępu można zarezerwować tutaj.

Berlin jest odwiedzany przez miliony turystów każdego roku. Nie zdziwi was pewnie fakt, że czasami trzeba stać godzinami w kolejce, aby kupić bilet do jednej z atrakcji. Właśnie dlatego polecamy zrobić wcześniej odpowiednie rezerwacje. Oszczędza to nie tylko czas, ale także pieniądze, ponieważ na stronach internetowych można kupić bilety ze zniżką.

Witamy w Berlinie! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *