Wszystkie opcje na zdobycie Mont Blanc

, , , ,
Mont Blanc

Mont Blanc — najwyższy szczyt Alp i Europy Zachodniej (4810 m). Nie jest on najbardziej zdradzieckim szczytem w świecie alpinizmu, należy mu się jednak respekt i pewna doza czujności: skały, niskie temperatury, silne wiatry i opady śniegu czekają tych, którym starczy odwagi, aby wspiąć się na jego wierzchołek. Całe szczęście można jednak także zdobyć tę górę także w bardziej komfortowych warunkach.

Zapoznajcie się z głównymi opcjami na zdobycie Mont Blanc i wybierzcie ten, który odpowiada wam najbardziej.

Wjazd na Mont Blanc tramwajem

Tramwaj Mont Blanc (Tramway du Mont-Blanc) to spokojny, wyważony i bezpieczny sposób pokonywania coraz to większych wysokości, jednocześnie czując ducha tej słynnej góry. Trasa rozpoczyna się na stacji Le Fayet w miejscowości Saint-Gervais-les-Bains i stamtąd prowadzi turystów przez malownicze alpejskie polany rozciągające się wokół górskiego zbocza, aż do położonej na wysokości 2372 metrów stacji Nid d’Aigle. Podróż tramwajem potrwa nieco ponad godzinę, a długość trasy to 14,4 km. Cena biletu dla osoby dorosłej wynosi 33 euro. Na górze stacji znajduje się kawiarnia, z której można podziwiać lodowce Mont Blanc przy filiżance gorącej kawy.

Koniecznie sprawdźcie przed wyjazdem prognozę pogody — jeśli w Alpach będą bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne, wówczas dla bezpieczeństwa tramwaj zabierze was tylko do stacji pośredniej.

Wskazówka: o wczesnej porze w tramwaju będzie znacznie więcej wolnego miejsca, dlatego najlepiej będzie wam kupić bilet np. na godzinę 8:30 rano. Podróż powrotną należy zarezerwować natychmiast po przybyciu do stacji końcowej.

Wjazd kolejką

Inną łatwą, a także prostą w przygotowaniach i bezpieczną opcją dostania się na Mont Blanc jest kolejka zębata. W tym przypadku jednak, podobnie jak jak w podróży tramwajem, na szczyt góry popatrzycie tylko z daleka.

Punkt początkowy trasy kolejki znajduje się w miejscowości Chamonix — w centrum narciarstwa alpejskiego. Koszt wjazdu i zjazdu kolejką kosztuje dla dorosłych 61,50 euro. Pierwsza kolejka zabierze was na wysokość 2300 metrów i tam będziecie musieli przesiąść się w inną, która zawiezie was już bezpośrednio do celu — na wysokość 3842 metrów do Aiguille du Midi.

Płacąc dodatkowe 25 euro, będziecie mogli przejechać się kolejką, z której podziwiać można panoramę wspaniałych lodowców w Białej Dolinie — to naprawdę fascynujący widok, który z pewnością zapamiętacie na całe życie. Przy stacji kolejki jest też dobra restauracja, w której zdecydowanie warto coś zjeść. Nie zapomnijcie naładować telefonów i aparatów — czeka je bardzo dużo pracy!

Wskazówka: nie zapomnijcie o tym, że wjeżdżacie z doliny na górę o znacznie mniej gościnnych warunkach. Zadbajcie o ciepły ubiór, okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem — to ostatnie jest naprawdę konieczne, jeśli nie chcecie spalić się na słońcu, którego promienie są bezlitosne dla wrażliwej skóry.

Trasa łączona

Jesteście gotowi na przygodę (mentalnie i co niemniej ważne — fizycznie) i naprawdę chcielibyście zdobyć szczyt? Możecie skorzystać z opcji mieszanej trasy. Tramwaj lub kolejka zabierze was do stacji Nid d’Aigle na wysokości 2372 m, skąd zacznie się prawdziwa górska wędrówka po szlaku dla alpinistów.

Szlak doprowadzi piechurów do schroniska Tete Rousse na wysokości 3165 metrów. Tam za 50 euro od osoby będziecie mogli spędzić noc w komfortowych warunkach i cieple. Pełen obiad kosztuje tam 20 euro.

Po wyruszeniu z Tete Rousse trasa jest wyraźnie widoczna, a rozmieszczone przy niej znaki również pomogą wam się nie zgubić. W szczególnie niebezpiecznych miejscach zamocowane są także metalowe łańcuchy. Pierwszym niebezpiecznym momentem na trasie jest Grand Couloir, znany ze swoich stromych skał. Wypadki zdarzają się tam bardzo często, więc będziecie musieli być bardzo ostrożni.

Po minięciu schroniska Gouter (3815 m, cena noclegu to 60 euro) przydadzą wam się liny i raki, ponieważ będziecie musieli wspiąć się po ośnieżonym stoku. Końcowy punkt tego odcinka trasy to schronisko Vallot na wysokości 4362 metrów — z niego do szczytu Mont Blanc jest już bardzo blisko! Schronisko stanowi nieogrzewana aluminiową przyczepa — to miejsce na pewno nie nada się na nocleg, ale może wam pomóc w przypadku kiepskiej pogody lub innych zagrożeń.

Koszt wspięcia się na Mont Blanc w grupie z doświadczonym przewodnikiem wyniesie was około 1 500 euro za osobę. Jeśli zdecydujecie się na samodzielną wspinaczkę, pamiętajcie o tym, aby odpowiednio rozłożyć swoje siły, a wcześniej oczywiście dobrze się przygotować!

Niezależnie od tego jaką opcję zdobycia Mont Blanc wybierzecie, pamiętajcie o tym, że najważniejsza jest wasza przyjemność i bezpieczeństwo.

Życzymy wam powodzenia w tej alpejskiej przygodzie!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *