» Europa » Francja » Lazurowe Wybrzeże » Mentona » Mentona: główne atrakcje

Mentona to mały, przytulny kurort na Lazurowym Wybrzeżu we Francji, niedaleko Nicei. Jak każde miasto na wybrzeżu Morza Śródziemnego, Mentona ma przytulne Stare Miasto ze średniowiecznymi budynkami i Starym Portem. Zdecydowanie warto się nimi przespacerować, aby poczuć ich koloryt, ale czy są jakieś inne atrakcje w tym mieście? Dla wygody radzimy pomyśleć o zakwaterowaniu z wyprzedzeniem, hotele można obejrzeć tutaj.

» CZYTAJ TAKŻENieturystyczne Lazurowe Wybrzeże: żywa bajka

Festiwal cytryn

Główną atrakcją Mentony nie jest budynek, park czy muzeum. Jest nią festiwal! Każdego roku, od lutego do marca, w Mentonie odbywa się Festiwal Cytryny, kolorowe święto z karnawałowym korowodem. To nie przypadek, że miasto zostało wybrane na miejsce festiwalu. Nigdzie indziej w Europie cytryny nie owocują tak obficie.

W karnawale bierze udział wiele grup twórczych i rolniczych. Festiwal przyciąga około 250 tysięcy osób. W projekcie każdej platformy karnawałowej koniecznie muszą być obecne cytryny, pomarańcze, mandarynki. Takiego wykorzystania owoców jeszcze nie było!

» CZYTAJ TAKŻEMentona: Jak dojechać i gdzie się zatrzymać?

Muzeum Sztuk Pięknych

Muzeum znajduje się w Pałacu Carnoles, dawnej letniej rezydencji rodziny Grimaldi (a dokładniej księcia Alberta z Monako). Oprócz dzieł współczesnych mistrzów malarstwa, muzeum prezentuje obrazy artystów od XIII do XX wieku. Pałac otoczony jest bujnymi sadami cytrusowymi, które same w sobie są warte zobaczenia.

Adres: 3, avenue de la Madone

Bilet wstępu kosztuje 4 euro.

W 2023 jest jeszcze wciąż zamknięte z powodu renowacji.

Muzeum Jeana Cocteau

W 1957 roku francuski artysta, poeta i reżyser Jean Cocteau pracował nad malowidłami w sali ślubnej w Mentonie. Burmistrz miasta poprosił Cocteau o stworzenie muzeum swojej twórczości w mieście. Jako miejsce muzeum artysta wybrał opuszczony bastion z XVII wieku, który z radością oddali mu do użytku.

Sam Jean Cocteau brał udział w renowacji fortecy i w wyborze prac do zmieniających się ekspozycji. Artysta uważał, że muzeum powinno stale się zmieniać. Oprócz obrazów Cocteau wykonanych farbami olejnymi i akwarelą, w muzeum wystawione są ceramika, ręcznie tkane gobeliny oraz mozaiki.

Adres muzeum: Bastion du Vieux Port Quai Napoléon III

Godziny otwarcia: codziennie (z wyjątkiem wtorku) od 10:00 do 18:00

Bilety kosztują 3 euro, dzieci poniżej 14 roku życia są bezpłatne

Adres sali weselnej: 17 rue de la République

Godziny otwarcia: codziennie od 8:30 do 12:00 i od 14:00 do 16:30, z wyjątkiem sobót, niedziel i świąt państwowych

Cena biletu: 2 euro, poniżej 18 roku życia bezpłatnie

Opactwo św. Michała Archanioła

Idąc w górę od Starego Portu kamienicznymi schodami, można dotrzeć do sanktuarium. Zbudowana w stylu barokowym katedra została poświęcona w XVIII wieku. Wnętrze katedry jest bogato zdobione, a wśród cennych ikon i dzieł sztuki znajduje się na przykład obraz Ferrari «Pokłon Pasterzy». Na dziedzińcu katedry, wybrukowanym białym i szarym kamieniem, corocznie odbywa się festiwal muzyki kameralnej.

Ogród Botaniczny Val Rahmeh

Ogród został założony w XIX wieku przez rodzinę Lorda Radcliffe’a, honorowego mieszkańca Mentony. Od 1967 roku ogród jest częścią Narodowego Muzeum Historii Naturalnej. Obecnie w ogrodzie znajduje się kilka stref tematycznych: staw, strefa śródziemnomorska, ogród ziołowy, strefa roślin leczniczych. Szczególnym powodem do dumy są rosnące tu drzewa tropikalne.

Adres ogrodu: av. Saint-Jacques

Godziny otwarcia:

  • 9:30 do 12:30 i 14:00 do 17:00 od 1 października do 31 marca
  • 9:30-12:30 i 14:00-18:00 od 1 kwietnia do 30 września

Zamknięte 1 maja, 25 grudnia i w każdy wtorek.

Wstęp kosztuje 7 € (dzieci poniżej 10 roku życia są bezpłatne)

To nie jedyny ogród, w którym można wspaniale spędzić czas w cieniu. Na przykład ogród Fontana Rosa w Walencji jest jednym z dziesięciu najpiękniejszych ogrodów we Francji, a ogród szklarniowy Madonny starannie chroni najbardziej ciepłolubne rośliny tropikalne z całego świata. I oczywiście wszędobylskie plantacje cytrusowe – to jest właśnie Mentona!

Rynek w Mentonie

Zadaszony rynek w Mentonie istnieje od ponad stu lat, ale starannie odrestaurowany budynek nadal zachwyca swoimi szczegółami. Wewnątrz na pewno znajdziesz najlepsze lokalne produkty i wchłoniesz lokalny charakter mieszanki francusko-włoskiej.

Rynek działa codziennie, ale najbardziej ruchliwy handel odbywa się w soboty przed południem. W tym czasie stragany rozkładają się nie tylko przy murach targowych na zewnątrz, ale także na pobliskim placu.

» CZYTAJ TAKŻELazurowe Wybrzeże: dokąd oprócz Nicei pojechać nad morze?

Cmentarz Vieux Chateau

Swoją nietypową nazwę ten cmentarz otrzymał dlatego, że na tym obszarze faktycznie kiedyś stały ruiny starego zamku, który należał do księcia Monako. W 1807 roku miejska rada zakupiła te ziemie. Na pewno wielu chciałoby spoczywać w tym pięknym miejscu. Z tej góry roztacza się wspaniały widok na miasto i morze.

W XIX wieku na Lazurowym Wybrzeżu, w tym także w Mentonie, zimowała wielka liczba arystokratów z całej Europy. Na nagrobkach cmentarza «Vieux Chateau» nie brakuje znanych nazwisk. Mauzoleum polskiej księżnej Janiny z Jełowickich Lewandowskiej jest niewątpliwie najpiękniejszym na starym cmentarzu: wznoszący się nad nim posąg przedstawia młodą kobietę wydostającą się z trumny.

» CZYTAJ TAKŻE20 największych miast we Francji i ich główne cechy

To jednak nie wszystkie atrakcje kurortowego miasta. Warto odwiedzić również galerię sztuki nowoczesnej. W Mentonie znajdują się także inne piękne ogrody, gaje oliwne i plantacje róż, ponieważ wytwarza się tu olejki eteryczne do perfum.

Miłego pobytu w Mentonie!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *