Chamonix: 10 pomysłów na wspaniałe wczasy

, , ,
Chamonix

Chamonix to bardzo fotogeniczna alpejska wioska u podnóża góry Mont Blanc, będąca zarazem głównym ośrodkiem turystyki narciarskiej w regionie. W tym miejscu znajdzie się coś dla każdego z gości.

W sezonie, na Chamonix spływa prawdziwa inwazja turystów z całego świata, więc aby problemy ze znalezieniem noclegu nie zepsuły wam wyjazdu, polecamy wam zarezerwować hotel lub domek z wyprzedzeniem za pomocą tego linku.

Chamonix: Wybierz hotel

Zdobycie Mont Blanc

Mont Blanc to szczególne miejsce dla osób zainteresowanych szeroko pojętym alpinizmem. Właśnie ta góra uważana jest za ojczyznę tego sportu — ustanowiono nawet oficjalne Święto Alpinizmu, które obchodzone jest w dniu, w którym człowiek po raz pierwszy zdołał zdobyć jej szczyt — 8 sierpnia.

Obecnie szlaki prowadzące na szczyt Mont Blanc są otwarte dla turystów zarówno zimą, jak i latem. Wybór trasy należy do was — szlaków jest wiele, będziecie więc mogli zdecydować się na taki, który najbardziej przypadł wam do gustu i na który jesteście wystarczająco przygotowani. Nie bez powodu góra ta otrzymała przydomek «Dach Europy» — nie dla wszystkich będzie ona takim łatwym celem. Ci, którym uda się wspiąć na jej szczyt na pewno nigdy nie zapomną towarzyszących temu wrażeń.

Więcej informacji o wszystkich dostępnych opcjach dotarcia na Mont Blanc przeczytacie w naszym osobnym artykule.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie na narty w Alpach: 10 najlepszych kurortów narciarskich

Przejażdżka najwyższym wysokogórskim tramwajem

To naprawdę niezwykłe, że po pierwsze, tramwajem da się dojechać na tak dużą wysokość — stacja końcowa jego trasy położona się na wysokości 2323 metrów nad poziomem morza.

Po drugie, tramwaj ten jest jednym z ostatnich tego typu pojazdów na świecie, zdolnym do jazdy po zębatym torze. Pomiędzy dwiema zwykłymi szynami przebiega trzecia tworząca zębatkę, w którą wpasowuje się dodatkowe zębate koło tramwaju.

Po trzecie, tak pięknych górskich widoków: szczytów, stoków i rozległych dolin rozciągających się między nimi na pewno nie sposób obserwować z okien żadnego innego tramwaju na świecie.

Obecnie na torach kursują trzy linie tramwajowe — niebieska, zielona i czerwona, działające w tym miejscu od ponad 60 lat. Pomimo swojego wieku, pojazdy pozostają w świetnej kondycji. Jeszcze jedna ciekawostka — ich imiona. Pierwszy właściciel nazwał tramwaje na cześć swoich trzech córek — Joanny, Marii i Anny.

Cena biletu — 33 euro.

Wejście w pustkę

Aby to zrobić, będziecie musieli dostać się na kolejny szczyt — Aiguille du Midi. Możecie skorzystać w tym celu z kolejki linowej, której kabiny odjeżdżają z Chamonix co 15-20 minut.

Myślicie, że jesteście odważni? Sprawdźcie swoje nerwy robiąc krok w pustkę. To będzie niezapomniane przeżycie!

«Krok w pustkę» to atrakcja dla naprawdę odważnych, organizowana w tym miejscu od 2013 roku. Polega ona na wejściu do wiszącej nad pionowym urwiskiem szklanej kabiny. Każdy, kto zdecyduje się na ten «krok», dostaje parę miękkich kapci, aby nie zarysować całkowicie przezroczystej podłogi wagonika. Wszystko co trzeba zrobić to postawić krok naprzód i cieszyć się wrażeniami — tam możecie poczuć się jak ptak szybujący wysoko w górach i wznoszący się wśród chmur.

Wejście do Lodowego Morza

Tak właśnie francuzi nazwali ogromny alpejski lodowiec znajdujący się na zboczu Mont Blanc, rozciągający się na długości 7 km. Z wolna, lecz zdecydowanie, średnio 1 cm na rok ta olbrzymia lodowa masa przesuwa się w dół.

Nie musicie jednak ograniczać się do czysto wizualnego kontaktu z tym monstrum z perspektywy krzesełek kolejki linowej. W lodowcu znajduje się przecież lodowa grota otwarta dla zwiedzających! Wewnątrz niej regularnie prowadzone są prace konserwatorskie, bez których wejście do niej szybko stałoby się niemożliwe: w wyniku stałego ruchu lodowca mogłaby ona ulec zniszczeniu. Wnętrze groty zdobią lodowe rzeźby, które co roku rzeźbiarze muszą tworzyć na nowo.

Korzystanie z atrakcji sportowych

Wiadomym jest, że Chamonix to przede wszystkim ośrodek narciarski. Znajdziecie tam kilka szkółek, po treningu w których każdy uczestnik lekcji będzie potrafił stanąć na nartach lub snowboardzie. Organizowane są tam także lekcje dla najmniejszych zdobywców górskich szczytów.

To jednak nie wszystko. Co roku w ciepłym sezonie do Chamonix przyjeżdżają tysiące pilotów, rowerzystów, miłośników spacerów i biegaczy. Organizowane są tam biegowe maratony i inne imprezy sportowe.

O każdej porze roku znajdzie się tam także miejsce dla fanów sportów ekstremalnych: kolarstwa górskiego, trekkingu, wspinaczki i wielu innych. Osoby, które wolą spędzać wczasy z mniejszą ilością adrenaliny, mogą spróbować swoich sił w jeździe konnej, psich zaprzęgach, a także spacerować wielu szlakach turystycznych. Wyznaczone są nawet specjalne trasy do spacerów z dziećmi.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie odpocząć zimą we Francji?

Spróbujcie dań lokalnej kuchni

Podobnie jak w całej Francji, w Chamonix także wszyscy uwielbiają jeść. Króluje tam przede wszystkim kuchnia oparta o wykorzystanie serów Sabaudzkich — w czasach, kiedy nie było jeszcze tak łatwo transportować i konserwować produkty, sery te były prawdziwym zbawieniem dla miejscowych górali. Obecnie wiele okolicznych sklepów ma owe pyszne sery w swojej ofercie.

W menu każdej miejscowej kawiarni czy restauracji na pewno znajdziecie dania przygotowane właśnie na bazie serów. Najbardziej popularnymi są fondue, raclette i tartiflette. Pierwsze to roztopiony ser, w którym macza się kawałki chleba lub mięsa. Drugie również oparte jest na stopionym serze, jego przygotowanie wymaga jednak specyficznego urządzenia — specjalnego rodzaju grilla. Trzecia z potraw przygotowywana jest w piecu lub piekarniku i składa się z zapiekanych razem sera, ziemniaków i cebulki.

Spacer po tamie

Udajcie się na dworzec kolejowy w Chamonix i dojedźcie pociągiem do jeziora Émosson — drugiego co do wielkości tego typu zbiornika w Szwajcarii. Miejsce to jest dostępne dla turystów w okresie od maja do października. Tamtejsze widoki naprawdę zapierają dech w piersiach. Trudno uwierzyć, że stworzona przez człowieka konstrukcja może być w stanie utrzymać taką ilość wody.

Poznawanie historii alpinizmu

W tym pomogą wam muzea umiejscowione bezpośrednio w Chamonix. Pierwszym krokiem ku temu jest wizyta w Muzeum Alpejskim (Musée Alpin). W jego ekspozycji znajdziecie ekwipunek pierwszego alpejskiego wspinacza — sprzęt, ubrania, mapy, a także rzadkie stare zdjęcia i litografie.

Muzeum kryształów posiada kolekcję najciekawszych i najbardziej niezwykłych kamieni znalezionych w dolinie w różnych okresach. Oświetlone specjalnym światłem wyglądają naprawdę imponująco i dają wyobrażenie o tym, jak piękne i dziwaczne potrafią być skały.

W ogóle całe Chamonix może szczycić się bardzo ciekawą historią. Nawet spacerując po ulicach miasta można obserwować pewne jej pozostałości tj. przedstawiające pierwszych wspinaczy malunki na domach. Wyglądają oni prawie jak żywi. Rzeźba poświęcona pierwszym zdobywcom Mont Blanc już dawno stała się symbolem tego kurortu. Przedstawia ona dwóch odważnych wspinaczy patrzących na ośnieżony szczyt — odnosi się wrażenie, że właśnie omawiają oni plan na to jak go zdobyć.

Wycieczka nad górskie jezioro

Ci, którzy wybiorą się nad nie latem, będą mogli cieszyć się niesamowitymi widokami: w jego czystej, przejrzystej tafli odbijają się zarówno niebo, jak i ośnieżone szczyty Alp. To wspaniałe miejsce na zdjęcia! Kąpiel w jeziorze polecana jest jednak tylko morsom — nawet w lipcu woda jest tam, jak by to powiedzieć… lodowata.

Przyjazd do Chamonix na święta

Boże Narodzenie w Chamonix to czas pełen miłości. Przygotowania do świąt trwają tam przez długi czas, w trakcie świąt organizowane są różne imprezy, a ulice miasta są zawsze elegancko udekorowane. Wydaje nam się, że jest to robiąca największe wrażenie podczas świąt Bożego Narodzenia alpejska wioska — wówczas w każdym domku świecą się lampki, a na miejscowych placach poustawione są bazary, w gwarze których popijając pyszne grzane wino, goście czekają na nadejście głównego bohatera — Świętego Mikołaja.

Innym świętem, w które warto odwiedzić to miejsce jest Dzień Przewodnika. Przedstawiciele tego zawodu są w Chamonix ludźmi najbardziej respektowanymi. Są oni przecież niebywale zręczni, nieustraszeni i profesjonalni, a ponadto posiadają w tym regionie swoje własne tradycje i legendy. Podczas święta zakładają oni specjalne mundury, wychodzą na ulice i ochoczo oddają się świętowaniu — zarówno z kolegami po fachu, jak i ze wszystkimi przyjezdnymi.

Niezależnie od pory roku, w jakiej przyjedziecie do Chamonix, zawsze znajdziecie tam wiele rozrywek i doświadczycie niezapomnianych chwil.

Miłego wypoczynku!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *