» Europa » Francja » Paryż » Dzielnica Montparnasse w Paryżu

Najlepszym sposobem na zwiedzanie Paryża jest spacer i chłonięcie historycznej atmosfery słynnych ulic. Jednym z najbardziej wyjątkowych obszarów Paryża jest dzielnica Montparnasse, gdzie dosłownie narodziła się światowa kultura artystyczna. Z czego słynie Montparnasse, kto tu bywał, gdzie można teraz przenieść się w czasie – przeczytaj w tym artykule. A jeśli masz ochotę na fascynującą wycieczkę po dzielnicy Montparnasse w Paryżu, zarezerwuj ją teraz za pomocą tego linku.

» CZYTAJ TAKŻEGłówne atrakcje i zabytki Paryża: ceny biletów

Z czego słynie dzielnica Montparnasse?

Dzielnica Montparnasse w Paryżu znajduje się na lewym brzegu Sekwany, w południowej części miasta, na granicy 6. i 14. okręgu. Obecnie jest to jedna z najspokojniejszych dzielnic. Ale nie zawsze tak było. Kiedyś tętniła życiem.

Do 1910 roku wszyscy artyści, pisarze i filozofowie gromadzili się na Montmartre. W tym czasie słynne wzgórze bohemy wciąż było mało popularnym i trudno dostępnym (ze względu na topografię) przedmieściem. Życie tam było tanie. A biednym malarzom i artystom to właśnie było potrzebne. Jednak Montmartre był daleko od centrum.

Jako kompromis towarzyska ekipa wybrała Montparnasse. Ta dzielnica była bliżej centrum, ale nadal uważana była za obrzeża i nie cieszyła się dużą popularnością. Apartamenty i restauracje były tu tanie, choć droższe niż na Montmartre. 

Jednym z pierwszych, którzy przenieśli się z Montmartre na Montparnasse był Pablo Picasso. Jego talent zachwycił społeczeństwo i krytyków, co w krótkim czasie uczyniło go zamożnym człowiekiem. W jego ślady poszli też inni – Jean-Paul Sartre, Paul Cézanne, Alberto Giacometti, Ernest Hemingway, Salvador Dalí.

Na Montparnasse znajdował się słynny salon Gertrudy Stein, gdzie ci twórczy ludzie spotykali się i inspirowali się nawzajem. Intelektualna elita kształtowała ten szczególny duch wolności, który był doceniany na Montparnasse. Burzliwe lata dwudzieste uważane są za «złoty okres» w historii tej dzielnicy.

Współczesny Montparnasse nie jest już centrum życia artystycznego, ale jeśli spacerujesz jego ulicami, z pewnością przesiąkniesz atmosferą tamtych czasów.

Jak powstała nazwa dzielnicy Montparnasse?

W XVII wieku dzielnica Montparnasse była jeszcze przedmieściem. Na terenie przyszłego bulwaru wznosił się gruz budowlany. Na tę «górę» przychodziły grupy studentów z Łacińskiej dzielnicy, aby czasem recytować wiersze o treści reakcyjnej. Niektórzy z nich żartobliwie nazwali stos Parnasem, od greckiej góry, na której mieszkały Muzy. 

Atrakcje dzielnicy Montparnasse w Paryżu

Dzielnica jest niewielka pod względem powierzchni, a atrakcji jest niewiele, ale za to jakie! 

» CZYTAJ TAKŻE33 główne atrakcje Paryża

Cmentarz Montparnasse

Cmentarz Montparnasse w Paryżu jest najsłynniejszym i największym cmentarzem po cmentarzu Père Lachaise. Został założony w 1824 roku na miejscu miejskiego przytułku. W tamtych czasach był to zwykły podmiejski cmentarz, niczym nie różniący się od innych. 

» CZYTAJ TAKŻECmentarz Montparnasse: historia i wycieczki

Pod koniec XIX wieku dzielnica zaczęła przyciągać niezamożnych przedstawicieli «inteligencji twórczej» – rzeźbiarzy, artystów, poetów, pisarzy. Wielu z nich stało się sławnymi, a na cmentarzu pochowano już znane osobistości, nie tylko filozofów i artystów, ale także aktorów, polityków, żołnierzy, naukowców. Wśród nich znajdują się:

  • Poeta Charles Baudelaire
  • Pisarz Guy de Maupassant
  • Kompozytor Camille Saint-Saëns
  • Pisarz Julio Cortázar
  • Filozof Jean-Paul Sartre
  • Pisarka Simone de Beauvoir

Groby sławnych osób były tworzone przez wybitnych rzeźbiarzy, dlatego dzisiaj cmentarz stał się prawdziwym muzeum na świeżym powietrzu. Przy głównym wejściu u ochroniarza można wziąć broszurkę z mapą.

Obecnie cmentarz zajmuje dużą część dzielnicy i mało przypomina tradycyjne miejsce pochówku – bardziej przypomina park. Znajdziesz tu szerokie alejki, ławeczki, cieniste miejsca. 

» CZYTAJ TAKŻECmentarz Père Lachaise: słynne groby, legendy, mapa

Wieża Montparnasse

Chcesz zrobić efektowne zdjęcie Wieży Eiffla? W takim razie udaj się na 210-metrową wieżę Montparnasse. Na 57. piętrze znajduje się otwarty punkt widokowy, na 56. piętrze zadaszony. Panoramiczny widok na stolicę jest szczególnie malowniczy wieczorem. Sama wieża jest nielubiana przez paryżan i uważana za brzydką. Jednak podobnie było z wieżą Eiffla. Obecnie wieża jest rekonstruowana, aby była wizualnie lżejsza i bardziej rozjaśniona, a nie czarna.

Koszt biletu: dla dorosłych – 19 euro, dla odwiedzających w wieku 12-18 lat – 14 euro, dla dzieci w wieku 4-11 lat – 8 euro. Bilet można kupić w wyprzedzeniem pod tym linkiem

» CZYTAJ TAKŻEWieża Montparnasse: bilety, historia, wskazówki

Historyczne restauracje w Montparnasse

Najbardziej znaną restauracją Montparnasse jest «La Rotonde»‎. Kto tu nie jadał: Coco Chanel (wtedy jeszcze Gabrielle), Amedeo Modigliani, Marc Chagall, Pablo Picasso, Andre Salmon, Leopold Zborowski. Na ścianach nie starczyłoby miejsca na tablice pamiątkowe. 

Właściciel Rotundy faworyzował młodych artystów i często przyjmował ich rysunki i obrazy jako zabezpieczenie lub zapłatę. Niektóre prace Modiglianiego i Matissa ozdabiają sale restauracji do dziś. Dlatego obiad w «Rotonde»‎ można porównać do wizyty w muzeum.

Brasseria «La Closerie des Lilas»‎ miała sławę kawiarni literackiej. Przy stolikach zawiesili tabliczki z imionami sławnych pisarzy, którzy lubili tam siedzieć i pracować, a na papierowych serwetkach wydrukowano ich autografy. Co roku w «Closerie des Lilas»‎ przyznawana jest nagroda o tej samej nazwie za najlepszą powieść kobiecą.

Inne kawiarnie z historią to «Le Dome»‎, «La Coupole»‎, «Le Select»‎. Wszystkie są oddalone o kilka kroków od siebie. Dziś żyją w blasku dawnej chwały. Wiele turystów przyjeżdża, aby usiąść przy stolikach, przy których tworzyła się światowa kultura artystyczna. 

» CZYTAJ TAKŻERestauracje w Paryżu: 10 miejsc, w których niedrogo zjesz

Katakumby w Paryżu

Najczęściej odwiedzaną i najbardziej mroczną z atrakcji dzielnicy Montparnasse w Paryżu są katakumby. Co roku odwiedza je pół miliona osób. Ten grobowiec został otwarty w XVIII wieku, aby przenieść kości zmarłych z istniejących cmentarzy. Paryż rósł, a na centralnych cmentarzach brakowało miejsca. Teraz pod stopami turystów, na głębokości 20 metrów, spoczywają szczątki 6 milionów mieszkańców Paryża. Aby dodać sobie dreszczyku emocji, zarezerwuj bilety z wyprzedzeniem pod tym linkiem. Latem w katakumbach często tworzą się kolejki. 

» CZYTAJ TAKŻEKatakumby Paryża

Dom-muzeum Bourdelle’a

Rzeźbiarz Émile Antoine Bourdelle był utalentowanym uczniem Rodina. M.in. Był twórcą pomnika Adama Mickiewicza w Paryżu. W swoim domu-muzeum i przyległym ogrodzie zgromadził wiele ze swoich rzeźb z gipsu, marmuru i brązu. Zachowała się także niewielka, ale cenna kolekcja dzieł sztuki, które sam Bourdelle zbierał. Znajdują się w niej prace jego nauczyciela Rodina oraz artystów takich jak Eugène Delacroix i Auguste Angre.

Wejście jest darmowe.

Muzeum Zadkine’a

Żona rosyjskiego rzeźbiarza Osipa Zadkine’a zapisała Paryżowi dom, w którym ona i jej mąż mieszkali od 1928 roku W tym domu znajdowała się również pracownia Zadkine’a, gdzie rzeźbiarz pracował przez prawie 40 lat. W muzeum i ogrodzie można zobaczyć ponad 300 prac.

Wstęp do muzeum i ogrodu jest bezpłatny, płatne są jedynie wystawy czasowe. 

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Paryżu, które trzeba odwiedzić

Fundacja Sztuki Współczesnej Cartiera

Odetchnijmy od przeszłości i przejdźmy do teraźniejszości. Fundacja Cartier, założona przez znanego francuskiego producenta biżuterii, ma swoją siedzibę w Montparnasse od 1994 roku. Wewnątrz odbywają się wystawy czasowe sztuki współczesnej (malarstwo, fotografia, grafika, moda, video art itp.).

Ulica Teatralna Gaîté

W Paryżu nie ma dzielnicy teatralnej na wzór londyńskiego West Endu czy nowojorskiego Broadwayu, dlatego teatry są rozproszone po całym mieście. Jednak ulica de la Gaîté to jedno z niewielu miejsc, gdzie kilka teatrów jest zebranych razem. Od lat 70. była centrum życia teatralnego. Występowały tu gwiazdy music-hallu i legendarni wykonawcy, tacy jak Edith Piaf i Josephine Baker.

Gdzie zatrzymać się w dzielnicy Montparnasse w Paryżu?

Jeśli szukasz dobrego miejsca na pobyt w Paryżu podczas wakacji, to dzielnica Montparnasse to dobry wybór. Tak jak sto lat temu, jest tu wygodnie i pięknie, a ceny są nieco niższe niż w centralnych dzielnicach. Wszystkie hotele w dzielnicy Montparnasse znajdziesz pod tym linkiem. A my zebraliśmy kilka wspaniałych opcji:

  • Hotel butikowy Hôtel Le M położony na ulicy Rue de la Gaîté, niedaleko dworca i wieży. Gościom oferuje 61 nowoczesnych pokoi. Ładny hotel z dobrą obsługą. 
  • Uroczy hotel Hotel Lenox Montparnasse zajmuje budynek z czasów barona Osmana. Goście cenią sobie dobrze urządzone pokoje, profesjonalizm personelu i bliskość głównych atrakcji Montparnasse.
  • Hôtel Odessa Montparnasse to jeden z najlepszych tanich hoteli w tej okolicy. Goście cenią sobie jasny, gustowny wystrój i tradycyjne balkony z widokiem na dachy Paryża.
Montparnasse: Wybierz hotel

Legendarna dzielnica Montparnasse w Paryżu była wspominana w wielu książkach i filmach. Koniecznie odwiedź to historyczne miejsce. Wciąż jest tak samo piękne, jak wtedy, kiedy inspirowało artystyczną bohemę XX wieku.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *