Z Paryża do Strasburga na jeden dzień

, , ,
Strasburg

Strasburg znajduje się we Francji, ale ma niemiecką nazwę. Miasto zawsze znajdowało się na styku dwóch kultur, naprzemiennie należał do Niemiec, albo do Francji. Teraz stał się symbolem zjednoczonej Europy, stolicą parlamentu UE. Strasburg jest jednym z centrów kulturalnych Francji, w którym znajduje się starożytny Uniwersytet w Strasburgu.

Miasto ma prawie dwa tysiące lat. W starych dzielnicach znajdują się świątynie chrześcijańskie, zbudowane w XII wieku. Historyczne centrum, położone na malowniczej wyspie na środku rzeki Ill, jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wiele zabytków znajduje się w centralnej części miasta, a w starożytnych domach znajdują się obecnie restauracje i sklepy.

Jak dostać się do Strasburga?

Odległość między miastami wynosi około 400 km. W jeden dzień można wyjechać z Paryża, zobaczyć zabytki Strasburga i wrócić z powrotem.

Pociągi elektryczne do Strasburga odjeżdżają ze stacji wschodniej co godzinę od 6:40 do 20:50. Podróż najszybszym pociągiem na tej trasie będzie trwała 1 godzinę i 45 minut. Ogólnie rzecz biorąc oto tylko 2 godziny i jesteś na miejscu. Ceny biletu w wagonie drugiej klasy zaczynają się od 20 euro, ale jest to cena za bilet kupiony dużo wcześniej. Zazwyczaj cena waha się między 60-80 euro w jedną stronę. Dokładny rozkład jazdy pociągów można znaleźć na tej stronie.

Jeśli podróżujesz po Francji samochodem, bardzo łatwo jest dostać się do Strasburga. Można tu na przykład wynająć samochód na podróże.

Dłuższe, ale tańsze przejażdżki autobusem — droga zajmuje 6-7 godzin. Ale skoro jedziemy na 1 dzień, to nie jest dobry pomysł.

Spacerem, na rowerze, tramwajem wodnym…

Historyczne centrum miasta polecamy zwiedzić spacerując lub na rowerze. Strasburg jest najbardziej rowerowym miastem we Francji. Są tu na każdym kroku. Tutaj możesz wynająć rower na przejażdżkę.

Wycieczka tramwajem wodnym może być traktowana jako zwiedzanie miasta. Płynąc wzdłuż kanałów, zobaczysz główne atrakcje Strasburga, a niespodzianką będą mosty i śluzy. Aby zaoszczędzić na biletach rejsowych i głównych atrakcjach, można kupić 3-dniowy bilet miejski w Strasburgu, który daje możliwość odwiedzenia 10 kluczowych miejsc w Strasburgu za darmo lub za połowę ceny. Pod tym linkiem możesz kupić bilety i sprawdzić jak kursują łodzie.

Co zobaczyć w Strasburgu

Katedra

Jedną z głównych atrakcji turystycznych w historycznej części Strasburga jest Katedra Najświętszej Marii Panny. Budynek został rozpoczęty w XII wieku, ale jest nadal w budowie. Od połowy XVII wieku do końca XIX wieku katedra była najwyższym budynkiem sakralnym na świecie.

W katedrze znajdują się słynne zegary astronomiczne, które pokazują nie tylko czas, ale również lokalizację planet, znaki zodiaku i wiele innych ciekawych wydarzeń. Co godzinę lalki wychodzą z zegara i odgrywają przedstawienie. Do wieży prowadzą starożytne schody. Z tarasu widokowego na szczycie katedry roztacza się wspaniały widok na miasto i jego okolice.

Podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej chcieli zburzyć zbyt wysoką iglicę katedry. Wydawało się, że wypływa on z idei powszechnej równości. Miejscowy uratował sprawę wymyślając sztuczkę: zaproponował założenie frygijskiej czapki na iglicę. W ten sposób zachował się wygląd budynku. Katedra należy do Kościoła Rzymskokatolickiego, więc w czasie nabożeństw wycieczki turystyczne nie są prowadzone.

Mała Francja

Ta malownicza dzielnica jest bardzo popularna wśród turystów. Swoją nazwę otrzymała w czasach panowania Niemców. Było tu wiele domów, w których kobiety o lekkich obyczajach oferowały swoje usługi. Pomimo tej niezbyt nieatrakcyjnej reputacji, dzielnica ma bogatą historię. W XVI wieku ulice Małej Francji zamieszkiwali rybacy i garbarze, dlatego też zapach tego obszaru jest bardzo specyficzny i trwały.

Teraz Mała Francja to wyrafinowany obszar z przytulnymi domami, cichymi alejkami i pięknymi zadaszonymi mostami. Teren jest niewielki i można go obejść spokojnym krokiem w pół godziny.

Dzielnica Europejska

W Strasburgu mieści się siedziba Parlamentu Europejskiego. Do tego działa tam ponad 20 instytucji administracyjnych UE. Są one skoncentrowane w dzielnicy europejskiej, która składa się z kilku okręgów. Dzielnica zajmuje miejsce obok rzeki Ill i Kanału Marne-Rhine i jest kompleksem budynków wybudowanych w nowoczesnym stylu.

Rzeka Ill wpada do Renu, a granica francusko-niemiecka znajduje się trzy kilometry od Strasburga. Przy kanale Marne-Rhine znajduje się ogromny budynek z dwiema dużymi, cylindrycznymi wieżami — jest to Trybunał Praw Człowieka.

Ogród botaniczny

Ogród botaniczny zajmuje niewielki obszar (mniej niż 4 ha), ale ucieszy miłośników przyrody kilkoma tysiącami gatunków roślin. Park został założony w XVII wieku na miejscu cmentarza klasztornego. Na terenie ogrodu botanicznego znajduje się również planetarium.

Muzeum Archeologiczne

Zasłużenie uznane za drugie najważniejsze muzeum archeologiczne we Francji. Zbiory muzeum rozpoczęły się pod koniec XVIII wieku. Stworzył je mecenas sztuki, który zapisał muzeum w spadku Strasburgu. Ekspozycja muzeum obejmuje okres od 600 000 lat p.n.e. do 800 lat n.e. Kolekcja eksponatów jest stale uzupełniana darami dobroczyńców i odkryciami. Wokół Strasburga znajduje się wiele badań archeologicznych, których wyniki umieszczane są w muzeum.

Muzeum Sztuk Pięknych

Kolekcja muzealna pojawiła się w 1801 roku w wyniku Rewolucji Francuskiej. W całym kraju powstały miejsca do przechowywania dzieł sztuki, wyselekcjonowanych z kościoła i od szlachty. W czasie swojej historii muzeum spłonęło dwa razy, więc z pierwotnej kolekcji niewiele pozostało.

Część eksponatów została przekazana z Luwru, a część ze zbiorów prywatnych. Tak się złożyło, że strasburskie Muzeum Sztuk Pięknych zgromadziło kolekcję, której każde muzeum na świecie może pozazdrościć.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W mieście znajduje się jedno z najlepszych francuskich muzeów sztuki współczesnej. Jego pełna nazwa to Muzeum Modernizmu i Sztuki Nowoczesnej w Strasburgu. Muzeum zostało założone w dość tradycyjny sposób. Miejscowy kolekcjoner przekazał miastu swoją kolekcję sztuki nowoczesnej. Władze miasta połączyły dar z własnymi zbiorami i wybudowały budynek muzeum z 19 tysiącami eksponatów.

Czego spróbować w Strasburgu?

W Strasburgu należy zwrócić uwagę na oryginalną kuchnię alzacką. Lokalni kucharze gotują aromatyczne duszone mięso. Jednym z przysmaków jest królik duszony w sosie winnym. Innym popularnym daniem jest pieczona szynka wieprzowa.

Mistrzowie w swoim fachu produkują wiele rodzajów kiełbas, które można kupić na targach miejskich. Miłośnikom ryb proponujemy gotowanego karpia. Pierwsze ryby tej rasy zostały wprowadzone do zbiorników wodnych przez miejscowych w XII wieku. Dania z nich wpisały się w tradycyjne menu we wszystkich restauracjach w Strasburgu.

Miasto słynie z piekarni, z których wiele działa od XIV wieku. Tylko miejscowi piekarze od wielu lat znają przepis na niepowtarzalny precel solny. Strasburscy piekarze zaoferują Wam ciasta z mięsem i pyszne bułeczki.

Jakie pamiątki przywieźć

Strasbourg

Symbolem Strasburga jest biały bocian. Według legendy, przynosi szczęście do domu. Pamiątkowy bocian będzie przyjemnym przypomnieniem wizyty w stolicy parlamentu UE.

Dużym zainteresowaniem cieszą się intarsje z drewna, na których przedstawione są okoliczne krajobrazy. Takie produkty doskonale pasują do każdego otoczenia. Dobre i lokalne obrazy z drewna. Wiele pamiątek jest wzorowanych na XVII-XVIII wiekach.

Jednodniowa wycieczka po Strasburga sprawi wrażenie wyjątkowego miasta, położonego w samym sercu Europy na styku dwóch kultur. Oczywiście, nie da się zobaczyć wszystkiego w jeden dzień, ale zawsze można tu wrócić.

Życzymy niezapomnianej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *