» Europa » Francja » Paryż » Luwr – 10 arcydzieł, których nie możecie przegapić

Które z dzieł trzymanych w Luwrze są najznamienitsze? Jak je odszukać w ogromnym pałacu? Na co powinny zwrócić szczególną uwagę osoby będące w Luwrze po raz pierwszy? Jeśli zależy Ci na wiedzy teoretycznej oraz komentarzu do oglądanych obrazów, najlepiej będzie jeśli zarezerwujesz wycieczkę z przewodnikiem.

Uwaga! Kasy Luwru nie sprzedają już biletów do muzeum. Prawie wszystkie są zamknięte. Bilety można nabyć tylko online i wyprzedają się 1-2 tygodnie przed wizytą. Wejściówkę na wybrany przez siebie termin możesz kupić tutaj.

Luwr znajduje się przy stacji metra Palais Royal – Musée du Louvre.
Godziny otwarcia: od 9:00 do 18:00, w piątek do 21:45, we wtorek nieczynne.

Luwr nie posiada oficjalnego audioprzewodnika w języku polskim. Oferujemy za to niedrogą, ale ciekawą dwugodzinną audiowycieczkę po tych i innych muzealnych arcydziełach.

Pobierz audioprzewodnik

» Czytaj takżeJak wejść do Luwru bez stania w kolejce

10 wskazówek dotyczących zwiedzania Luwru

  1. Luwr jest ogromny, więc nie spodziewaj się, że zobaczysz wszystko na raz. Lepiej wybrać kilka sekcji, które Cię interesują.
  2. Nasz audioguide jest idealny dla osób, które po raz pierwszy odwiedzają Luwr. Jego trasa poprowadzi Cię przez najważniejsze eksponaty. (Pobierz aplikację audioguide tutaj)
  3. Nie pomyl Luwru z Musée d’Orsay. Jeśli chcesz zobaczyć impresjonistów, idź do Orsay (przeczytaj o tym muzeum tutaj).
  4. Wybierz bilety do Luwru na godziny poranne. Wtedy będzie mniej zwiedzających.
  5. W piątek po Luwrze można spacerować do 21:45.
  6. Luwr można zwiedzać za darmo w każdą pierwszą sobotę miesiąca, od 18:00 do 21:45. Wejście otwarte jest tylko do skrzydeł Denon i Suelles, ale tam wisi Mona Lisa.
  7. Wielu wielkich mistrzów można zobaczyć w Muzeum Sztuk Pięknych w Petit Palais. Wstęp do tego muzeum jest zawsze bezpłatny.
  8. W Luwrze znajdują się między innymi stare rosyjskie ikony i są one w sali 734 w skrzydle Denon.
  9. Po Luwrze wybierz się na spacer po ogrodzie Tuileries. Park jest pełen rzeźb, tak samo jak muzeum.
  10. Zanim kupisz bilet do Luwru, zobacz ofertę Paris Passlib lub Museum Pass. Wszystkie główne muzea i zwiedzanie w jednym karnecie turystycznym to bardzo korzystne rozwiązanie.

Zobacz nasze wideo z Luwru

Mona Liza

Bezdyskusyjnym faworytem do tytułu królowej Luwru jest Gioconda, czyli Mona Liza, pędzla Leonarda Da Vinci. Jest to główny punkt programu wycieczek z oprowadzaniem. Płótno schowane jest za grubym szkłem pancernym, w pokoju naszpikowanym kamerami, a obok niego zawsze stoi dwóch strażników. No i oczywiście tłum zwiedzających. Nic dziwnego ‒ w końcu Mona Lizę można zobaczyć tylko tutaj. I to dosłownie, ponieważ władze muzeum postanowiły, że obraz już nigdy więcej nie opuści murów paryskiego pałacu. Aby go zobaczyć, udaj się na pierwsze piętro południowego skrzydła (Denon) i odnajdź salę numer 7 działu malarstwa włoskiego.

» CZYTAJ TAKŻELeonardo da Vinci w Luwrze: światowa wystawa

Wenus z Milo

Afrodyta, lepiej znana jako Wenus z Milo, nie ustępuje sławą Giocondzie. Jej autorem jest prawdopodobnie Alexandros z Antiochii. Wysokość statuy to 164 cm, a proporcje wynoszą 86:69:93. Bogini straciła obie ręce już po jej odkryciu w 1820 roku. Powodem był spór pomiędzy Francuzami, którzy odkryli rzeźbę i Turkami, do których należała wyspa, na której ją odnaleziono. I w ten sposób Wenus pozostała bez rąk. Pomnik znajdziesz w skrzydle Sully, w sali nr 16, na dziale Grecja, Etruria, Rzym.

Nike z Samotraki

Kolejna słynna kobieta bez rąk obecna na naszej liście to Nike z Samotraki. Tym razem jednak, oprócz kończyn górnych, posągowi brakuje także głowy. Na szczęście zachowały się skrzydła. Dzięki nim, a także ustawieniu ciała, Nike wygląda, jakby gotowa była lada chwila wzbić się w powietrze. Spotkasz ją na schodach prowadzących na pierwsze piętro skrzydła Denon, strzegącą wejścia na salę malarstwa włoskiego i do Galerii Apolla.

Umierający jeniec

Kolejna statua ‒ tym razem z epoki renesansu. Umierający jeniec dłuta Michała Anioła to oczywiście nie to, co Dawid (jest we Florencji), ale i tak zasługuje na uwagę. Przejdź do sali nr 4 działu rzeźbiarstwa włoskiego w skrzydle Denon. Oprócz Jeńca znajdziesz tam również Psyche budzoną przez pocałunek Kupidyna.

Ramzes II

Na tym nie kończą się antyki. Kolejne arcydzieło to bowiem posąg siedzącego Ramzesa II (tymczasowo umieszczony w nowym Luwrze w Abu Dhabi). Ogólnie rzecz biorąc, Luwr posiada jedną z najbogatszych na świecie kolekcji egipskich. Przykładowo słynna statua Siedzącego Skryby znajduje się w sali nr 12 części egipskiej, na pierwszym piętrze skrzydła Sully.

Stela Hammurabiego

Nie zapomnij też o ekspozycji mezopotamskiej, której punktem centralnym jest pierwsze na świecie prawo pisane, czyli Stela Hammurabiego. Zobaczysz ją na pierwszym piętrze skrzydła Richelieu, w sali nr 3. W sąsiedztwie możesz podziwiać też Lamassu z bramy pałacu Sargona II.

Sztuka francuska

Kolekcja francuskiego malarstwa w Luwrze ma być największą na świecie. Jednym z jej najbardziej znanych monumentalnych obrazów jest Koronacja cesarza Napoleona I autorstwa francuskiego artysty Jacquesa-Louisa Davida. Zwróć uwagę na to dzieło, nawet jeśli nie sympatyzujesz z Napoleonem, ponieważ dla Francuzów jest on bohaterem. Obraz znajduje się w sali 75 Galerii Francuskich Sztuk Pięknych na 1 piętrze Denona. Znajdziesz tam również inne ważne dla światowej sztuki obrazy: takie jak «Wolność wiodąca lud» Eugène’a Delacroix, «Tratwa Meduzy» Theodora Géricaulta czy «Śmierć Marata» Jacquesa-Louisa Davida.

Koronczarka

Arcydzieło! Koronczarka to jeden z najbardziej rozsławionych obrazów Holendra Jana Vermeera. Ogólnie rzecz biorąc, kolekcja niderlandzka w Luwrze jest dość mała, ale za to znajdują się w niej same perełki. Znajdź dział holenderski, sala nr 38, 2 piętro.

Stary Luwr

Do Cour Carrée «Starego Luwru» dostaniesz się wchodząc przez wejście w skrzydle Sully. Sięgający pamięcią czasów średniowiecza Stary Luwr został rozebrany, a w jego miejsce zbudowano nowy. Pozostałości dawnego pałacu zostały znalezione przez archeologów i są dostępne dla zwiedzających. Polecamy!

Napoleon III

Nie moglibyśmy nie wspomnieć o komnatach Napoleona III, który tak jak każdy z władców Francji, zamieszkiwał na czas panowania w pałacu. Pokoje należące do Bonapartego zachowały się w znakomitym stanie, o czym przekonasz się sam, jeśli zajdziesz na pierwsze piętro skrzydła Richelieu. Stamtąd możesz kontynuować spacer po komnatach, w których czas zatrzymał się w epoce Empire.

» Czytaj takżeMuzea w Paryżu, które trzeba odwiedzić

I na deser

Luwr jest tak ogromny, że nawet największe dzieła mogą Ci umknąć uwadze i nie ma w tym nic dziwnego. Zdarza się to szczególnie często w salach wokół pokoju z Giocondą. Do «niedocenianych arcydzieł» należą np. Gody w Kanie Galilejskiej (obraz Veronesego) i ciągnące się w prawo i lewo od niego pasmo perełek malarstwa włoskiego – płótna Tintoretto i Tycjana. W Galerii Włoskiej wiszą też inne płótna samego Da Vinciego, Madonna Rafaela i kilka dzieł Caravaggio.

Udanego zwiedzania!

Przypominamy o możliwości zakupu biletów w przedsprzedaży na tej stronie internetowej.

Na wycieczce z przewodnikiem zarezerwowanej tutaj na pewno nie zabłądzicie!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *