» Europa » Francja » Paryż » 2. okręg Paryża: giełda i zakupy

2. arrondissement Paryża jest najmniejszy i dlatego jest mało zauważalny. 2. okręg wydaje się łączyć z 1. okręgiem, tworząc jedno tętniące życiem i gorące serce miasta. To częściowo prawda, ale żeby było sprawiedliwie, przyjrzymy się im osobno. Jakie zabytki zobaczyć w okolicy, gdzie zjeść i jaki hotel wybrać? Zaraz się dowiesz! A hotele z doskonałym widokiem w 2. okręgiem znajdziesz tutaj

2. okręg Paryża: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEDZIELNICE PARYŻA — W KTÓRYCH WARTO SIĘ ZATRZYMAĆ?

Czym charakteryzuje się 2. okręg Paryża?

Finansowe serce stolicy Francji bije w 2. dzielnicy. Jest to finansowe serce miasta i to właśnie tutaj znajduje się paryska giełda.

Teren jest zabudowany głównie okazałymi budynkami z początku XIX wieku. To właśnie wtedy paryscy architekci wpadli na pomysł, by pokryć dachy pasaży handlowych. Znajduje się tu większość zachowanych fragmentów.

Taki właśnie jest 2. okręg: poważny, spokojny, ale nie przechwalający swoim bogactwie.

» CZYTAJ TAKŻEPIERWSZY RAZ W PARYŻU: NAJWAŻNIEJSZE WSKAZÓWKI DLA TURYSTÓW

Czy warto zamieszkać w 2. okręgu?

2. okręg miejski jest dość spokojny i prawie nieturystyczny. To bardzo wygodne miejsce: z jednej strony mieszka się w centrum Paryża, a z drugiej nie przeszkadza się czasem hałaśliwym turystom. I oczywiście miłośnicy zakupów docenią jego dogodną lokalizację w pobliżu głównych centrów handlowych i słynnych pasaży. 

» CZYTAJ TAKŻEOUTLETY I ZAKUPY W PARYŻU — LA VALLÉE VILLAGE


Zarezerwuj hotel w 2. dzielnicy Paryża

Atrakcje w 2. okręgu miejskim

Budynek paryskiej giełdy, który nosi imię swojego twórcy, architekta Alexandra Théodora Brongniarta – Palais Brongniart – jest uważany za kluczowy punkt orientacyjny tej dzielnicy. Ponieważ cały handel został już dawno zautomatyzowany, w wystawnych salach pałacu odbywają się spotkania delegacji.

Bazylika Notre-Dame-de-Victoire była również giełdą, ale nie na długo, w niespokojnych czasach po Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Ten skromnych rozmiarów barokowy kościół powstał na przełomie XVII i XVIII wieku, a kamień węgielny położył sam król Ludwik XIII.

» CZYTAJ TAKŻE10 NAJBARDZIEJ ZNANYCH I NAJŁADNIEJSZYCH ŚWIĄTYŃ W PARYŻU

Passage des Panoramas jest najstarszym przykładem zadaszonej ulicy handlowej. Otwarto ją w 1800 roku i jej sukces właściwie zapoczątkował powielanie pomysłu. W pierwszej połowie XIX wieku w Paryżu było aż 150 takich krytych ulic handlowych. Teraz zostało ich 26.

Wieża Jean-Sans-Peur powstała na samym początku XV wieku, więc była jedną z pierwszych budowli, gdy dzielnica dopiero zaczynała powstawać. I nadal stoi! Co więcej, jest to najlepszy przykład średniowiecznej architektury mieszkalnej i jest pięknie zachowany.

Opera Comique

2. okręg ma swoją małą operę. Budynek Opera Comique został zbudowany w tym samym stylu boise-arche co Opéra Garnier, i to zaledwie kilkadziesiąt lat później. Wnętrze jest niemal równie luksusowe, tylko mniejsze.

» CZYTAJ TAKŻEOPERA GARNIER W PARYŻU. JAK DOSTAĆ SIĘ NA KONCERT?

Dzielnica Montorgueil od kościoła Saint-Estache do Rue Réamur nazywana jest paryskim Arbatem (jednym z). Dopiero w 1990 r. został objęty ruchem pieszym i wybrukowany marmurem, ale budynki zachowały swój historyczny wygląd. Wśród kilkudziesięciu sklepów i kawiarni znajduje się cukiernia Stohrer. Działa od około 1730 roku i to właśnie jej założyciel wymyślił rum baba. Adres: 51 rue Montorgueil.

» CZYTAJ TAKŻESŁYNNE FRANCUSKIE DESERY: GDZIE ZJEŚĆ W PARYŻU

Co robić w 2. okręgu?

Ujarzmij królewską postawę i godnie przemierzaj ulice handlowe i pasaże. Nie musisz nic kupować, ale możesz sobie pobłażać. Aby poczuć smak, jak również posmakować lokalnej atmosfery, zabierz ze sobą własnego przewodnika.

Sprawdź dzielnicę Sentier, która jest dość duża: od rue Montmartre do Boulevard Sébastopol i od rue Réamur do Boulevard Bon Nouvelle. W tym miejscu w XIX wieku skupiała się prawie cała paryska produkcja tekstylna. A teraz jest tu wiele sklepów z odzieżą, a przestrzeń fabryczną przejęły firmy internetowe.

Gdzie zjeść w 2. okręgu?

Frenchie to malutka restauracja, ale wyróżniona gwiazdkami Michelin. Znana jest z doskonałej winiarni. Koniecznie dokonaj rezerwacji; można to zrobić online. Obiad – 50 euro, kolacja – 84 euro. Adres: rue du Nil, 5.

Le Mesturet – wyśmienita kuchnia francuska. Doskonały wybór win i dobra relacja jakości do ceny. Wcześniejsza rezerwacja stolika. Idealny dla rodzin z dziećmi. Adres: 77 rue de Richelieu. 

» CZYTAJ TAKŻE10 DAŃ KUCHNI FRANCUSKIEJ, KTÓRYCH TRZEBA SPRÓBOWAĆ W PARYŻU

Bistro Aux Lyonnais serwuje kuchnię lyońską, a wiadomo, że Lyon ma najlepszą kuchnię we Francji, prawda? Obiad – 24 euro, kolacja – 56 euro. Adres: 32 rue Saint-Marc.

Na posiłek w południowo-zachodniej Francji spróbuj restauracji Jòia par Hélène Darroze. Lunch kosztuje 29 euro, kolacja 75. Adres: 39 rue des Jeûneurs.

» CZYTAJ TAKŻENAJLEPSZE RESTAURACJE Z WIDOKIEM NA WIEŻĘ EIFFLA

Dla budżetowego miejsca spróbuj restauracji Mure. Ich koncepcja to wszystkie organiczne i lokalnie uprawiane produkty. Można dostać ogromną sałatkę za jedyne 8 euro. Ale nie wyjdzie zjeść tu kolacji, bo pracują tylko do 16. Adres: 6 rue Saint-Marc.

Miłych spacerów po 2. okręgu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *