Wjazd na Grande Arche: jak się tam dostać i ile to kosztuje

, ,
Grande Arche

La Grande Arche de la Fraternité jest jednym z najbardziej znanych zabytków we Francji. Położony na przedmieściach Paryża, budynek ma wysokość prawie 111 metrów i jest wykonany w formie hipersześcianu. Został on zbudowany z inicjatywy ówczesnego prezydenta kraju Francoisa Mitterranda. Projekt łuku wygrał ogólnonarodowy konkurs «Twarz Defiance» w 1983 roku i wtedy właśnie rozpoczęto budowę. Majestatyczny pomnik został ukończony w 1989 roku.

Nowoczesne arcydzieło architektury zostało stworzone dla kontynuacji słynnej osi historycznej stolicy Francji, łączącej Łuk Triumfalny, Luwr i Obelisk na placu de la Concorde. Projekt Wielkiego Łuku jest dziełem architekta Johanna Otto von Sprekelsena. Swoją twórczość, Duńczyk poświęcił całej ludzkości i ideom humanistycznym, sprzeciwiając się w ten sposób wszelkim przejawom wojny.

Jeśli zamierzasz odwiedzić Francję, zdecydowanie powinieneś odwiedzić Defense. Oprócz tego, że jest to pomnik poświęcony człowieku i całemu człowieczeństwu, Grande Arche — to też po prostu piękne miejsce, Jej górna platforma oferuje zapierające dech w piersiach widoki na przedmieścia i zachodni Paryż. Duży most do spacerów na fantastycznych wysokościach jest dostępny dla turystów od 10:00 do 19:00 codziennie.

Jak dostać się do Grande Arche

Jeśli znajdujesz się w centrum Paryża, najwygodniej będzie dostać się tam korzystając z miejscowego metra. Linią numer 1 dojedziesz do stacji La Défense Grande Arche. Koszt jednego przejazdu — 1,9 €. Za za 10 biletów na kartę Navigo Easy wyjdzie 16,90 €.

Punkt widokowy Grande Arche

Punkt widokowy Grande Arche

Większość turystów przyciąga nie tylko historia miasta, ale także widok z wysokości lotu ptaka. Wiedząc to, organizatorzy starali się urozmaicić spacer po 100-metrowym dachu i drogę do niego, abyś się nie nudził. Możesz nawet zarezerwować bilet do La Défense Grande Arche online pod tym linkiem. W cenę wliczony jest spacer po Grande Arche, wizyta na tarasie widokowym oraz, na życzenie, wejście na oszałamiającą wystawę Arche du Photojournalisme.

Nawet ciężka wspinaczka po marmurowych schodach nie sprawi, że stracisz swój entuzjazm. Przecież świetny widok jest wspaniałą nagrodą za Twoje wysiłki. Dla zmęczonych gości przewidziano wygodną windę. Dzięki niej turyści dotrą na pożądaną wysokość w ciągu kilku minut.

Jeśli masz bardzo mało czasu, ale chcesz zobaczyć wszystkie paryskie zabytki — zachęcamy do zakupu biletu. Z wysokości Grande Arche można podziwiać widok na Łuk Triumfalny, Wieżę Eiffla, Wieżę Montparnasse, obelisk na Place de la Concorde i dziesiątki innych ważnych miejsc w stolicy Francji.

» CZYTAJ TAKŻEParyż z góry! Punkty widokowe Paryża

Ceny za wejście są różne. Standardowy bilet dla dorosłych będzie kosztował 15 €. Za niższą cenę (12 €), na wycieczkę mogą przyjechać emeryci powyżej 65 roku życia i osoby niepełnosprawne. Użytkownicy wózków inwalidzkich mogą cieszyć się widokiem z łuku nie mniej komfortowo niż inni goście. Zniżka dla uczniów wynosi 5 €, a bilet dziecięcy (dla dzieci w wieku 3-18 lat) kosztuje rodziców 7 €. Dzieci do lat 3 mogą wejść bezpłatnie.

Wystawa fotograficzna i specjały kulinarne

Grande Arche

Supernowoczesna przestrzeń Grande Arche o powierzchni 1200 m² jest w całości poświęcona fotoreportażowi. Jest to wyjątkowa wystawa prezentująca prace wybitnych francuskich fotografów. Ich fotografie poruszają aktualne tematy i wywołują prawdziwe emocje. Jeśli sztuka fotografii jest Twoją pasją, możesz być pewien, że ta wystawa jest właśnie dla Ciebie. Ekspozycje odbywają się na zmianę i nawet jeśli już odwiedziłeś wystawę, Arche du Photojournalisme na pewno zaproponuje coś nowego. Przestrzeń kulturowa, podobnie jak taras widokowy, jest otwarta od 10:00 do 19:00.

Restauracja «La City», znajdująca się na dachu, zaprasza gości od poniedziałku do piątku, od 12:00 do 14:30. Wieczorami obiekt mieszczący maksymalnie 50 osób jest wynajmowany na imprezy. Konieczne jest wcześniejsze zarezerwowanie stolików: restauracja nie posiada baru śniadaniowego o dowolnej porze roku.

Grande Arche

Lokalna kuchnia zachwyca turystów z całego świata. Za 38 € można zarezerwować stolik i menu lub wybrać dania na miejscu. Warto zauważyć, że francuskie przysmaki powstają z najświeższych produktów sezonowych. Oprócz restauracji na dachu znajduje się również snack bar. Tam można zamówić pyszną kawę i zjeść szybki posiłek codziennie od 10:30 do 18:30.

Na dachu Grande Arche regularnie odbywają się ciekawe wydarzenia. Na przykład, do połowy września 2019 roku, można było uprawiać jogę z relaksującą muzyką. Na świeżym powietrzu, oglądając poranne krajobrazy Paryża pomiędzy ćwiczeniami. W połowie lipca Bob Sinclar i Marie-Amélie Seiser dali porywający koncert na platformie widokowej. Wydarzenia można śledzić na oficjalnej stronie internetowej Grande Arche.

Jeśli jesteś zainspirowany nowoczesną architekturą, fotografią i dobrą kuchnią francuską, wizyta w La Défense Grande Arche będzie prawdziwą przyjemnością. Będziesz się świetnie bawił podziwiając widoki wokół Paryża, a być może nawet będziesz chciał tam wrócić.

Wspaniałej podróży i niezapomnianych przeżyć!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *