» Europa » Włochy » Rzym » Taksówki w Rzymie: ile kosztują i jak z nich korzystać?

Najdroższe w Europie i jedne z najdroższych na świecie. To pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl, gdy mówimy o taksówkach w Rzymie. Jednak nawet pomimo kosztów, musimy czasem korzystać z tego środka transportu. Dziś opowiemy Wam, jak złapać taksówkę w Rzymie, gdzie znaleźć postój taksówek oraz jakie są ich plusy i minusy. Jeszcze zanim zaczniemy podróżować komunikacją, ważne jest, by wiedzieć dokąd chcemy się udać. Dlatego zacznij od wycieczki krajoznawczej po Rzymie z naszym audioprzewodnikiem.

Pobierz przewodnik po Rzymie

» Czytaj takżeTransport publiczny w Rzymie: jak zaoszczędzić na przejazdach?

Jak wyglądają taksówki w Rzymie i gdzie są ich postoje?

Większość taksówek w Rzymie to białe samochody, które posiadają podświetlaną szachownicę, numer na drzwiach i napis «Servizio pubblico» na górze. Ponadto na kabinie zawsze znajduje się informacja o kierowcy oraz nazwa firmy i numer telefonu przewoźnika. Popularni licencjonowani operatorzy taksówek w Rzymie to Taxi6645, Samarcanda oraz Asso taxi.

Oficjalne postoje taksówek w Rzymie znajdują się w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej. Taksówki zawsze można znaleźć również w pobliżu miejsc turystycznych. Co ważne, wszystkie hotele i hostele w stolicy mogą bezpłatnie zamówić dla Ciebie transport, ale w takim przypadku będziesz musiał zapłacić również za przejazd. Pamiętaj, że w Rzymie nie będziesz w stanie wezwać taksówki na ulicy machnięciem ręki. Nie ma tu takiego zwyczaju, a samochody są zazwyczaj zarezerwowane. Natomiast do wjazdu na teren historyczny potrzebne jest specjalne pozwolenie.

» CZYTAJ TAKŻE5 dni w Rzymie: plan samodzielnej wycieczki

Ile kosztuje taksówka w Rzymie?

Cena taksówki w Rzymie jest uzależniona od długości trasy i zmienia się w zależności od pory dnia. Przykładowo za przejazd w ciągu dnia trzeba zapłacić 3,50 euro. A pierwsze 3 kilometry będą kosztować 8 euro. Co więcej mamy taryfy:

 • do 11 euro obowiązuje taryfa T1 – czyli przejazd taksówką kosztuje 1,1 euro/km;
 • do 13 euro mamy taryfę T2, która wynosi 1,3 euro/km;
 • następnie Taryfa T3, gdzie zapłacimy maksymalnie 1,6€/km.

Jeśli masz pecha i utkniesz w korku, przygotuj się na to, że przejazd taksówką w Rzymie będzie kosztował co najmniej 50€. Tak, stolica Włoch nie jest wcale tanim miastem dla podróżnika, więc upewnij się, że znasz poziom cen, kiedy planujesz swoją podróż!

W Rzymie mamy również taryfę nocną, która obowiązuje od 22:00. W tym czasie taksówka kosztuje o 30% więcej niż w ciągu dnia, czyli 6,50 euro. Z kolei w święta i weekendy (taryfa nocna) wynosi 4,50 euro. Ale mamy też dobrą wiadomość: samotni pasażerowie rzymskiej taksówki mają prawo do 10% zniżki.

» CZYTAJ TAKŻE10 najlepszych pizzerii w Rzymie

Taksówki z lotniska w Rzymie

Aby dostać się z lotniska do Rzymu, najczęściej musimy skorzystać z taksówek, chociaż istnieje też opcja podróży komunikacją miejską. Z lotnisk Fiumicino i Ciampino obowiązują stałe opłaty za przejazd, które są wypisane na drzwiach samochodu. Oto, ile będzie Cię kosztować taksówka w następujących miejscach:

 • Fiumicino – stacja Tiburtina – 55 €
 • Lotnisko Fiumicino – Ciampino – 50 €
 • Fiumicino – Ostiense – 45 euro
 • Fiumicino – Civitavecchia Port €125

Podczas podróży można mieć ze sobą jeden bagaż bezpłatnie. Opłata za dodatkową walizkę wynosi 1 euro.

Ważne:

Taksówka z lotniska Ciampino do centrum Rzymu kosztuje 30 euro. Jednak taksówkarze nie są zbyt chętni do jazdy za taką kwotę i często oferują przejazd na podstawie licznika.

Nie zgadzaj się, jeśli Twój hotel znajduje się w obrębie murów Aureliana. A w każdym razie wycieczka w obrębie gminy Rzym nie powinna kosztować więcej niż 70 euro. Warto również pamiętać, że zawsze istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji transferu taksówką lotniskową w stałej cenie. Można to zrobić pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻEJak dojechać z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu?

Taksówki w Rzymie – przydatne wskazówki

 1. Nawet jeśli wynająłeś taksówkę ze stałą ceną, zanim wsiądziesz, jeszcze raz upewnij się co do ceny. Obowiązkowo miej przy sobie drobne, ponieważ kierowcy nie wydają reszty.
 2. Zawsze noś przy sobie wizytówkę hotelu. To powinno dać Ci duże szanse na podwiezienie pod właściwy adres. Wielu taksówkarzy w Rzymie nie mówi po angielsku.
 3. Zachowaj rachunek. Masz prawo do złożenia skargi w urzędzie gminy. Jeśli nawiązała się sytuacja konfliktowa lub uważasz, że zostałeś oszukany przez taksówkarza, skorzystaj z pierwszej zasady postępowania w nagłych wypadkach i zadzwoń na policję pod numer 112. Karabinierzy zawsze będą po Twojej stronie.
 4. Dzwoniąc po taksówkę, zawsze uściślaj liczbę pasażerów.
 5. Za korzystanie z nielegalnej taksówki grozi grzywna w wysokości od 500 do 800 euro.

» CZYTAJ TAKŻEJak korzystać z metra w Rzymie?

Aplikacje taksówkarskie w Rzymie

Nie trzeba dodawać, że istnieją specjalne aplikacje mobilne do zamawiania taksówek w Rzymie. Z ich pomocą można znacznie skrócić czas oczekiwania na transport oraz obniżyć cenę. Istnieje darmowa aplikacja do obsługi taksówek w całych Włoszech – AppTaxi, jak również aplikacja do zamawiania taksówek w Rzymie – Chiama Taxi. Mamy również sprawdzone firmy taksówkarskie – Kiwi Taxi oraz intui.travel.

» Czytaj także22 interesujące fakty o Rzymie

Życzymy Wam szybkich i łatwych przejazdów po Rzymie!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *