Taksówki w Rzymie: ile kosztują i jak z nich korzystać

,
Taksówki w Rzymie

Najdroższe w Europie i jedne z najdroższych na świecie to pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl, gdy mowa o taksówkach w Rzymie. Ale nawet pomimo kosztów, turyści muszą z niego czasem korzystać.

Dziś opowiemy Wam, jak złapać taksówkę w Rzymie, gdzie znaleźć postój taksówek oraz jakie są plusy i minusy rzymskich taksówek.

» Czytaj takżeTransport publiczny w Rzymie: jak zaoszczędzić na przejazdach

Jak wygląda taksówka w Rzymie i gdzie są postoje taksówek?

Większość taksówek w Rzymie to białe samochody. Muszą one posiadać podświetlaną szachownicę, numer na drzwiach i napis „Servizio pubblico” na górze. Na kabinie zawsze znajduje się informacja o kierowcy oraz nazwa firmy i numer telefonu przewoźnika.

Taxi

Popularni licencjonowani operatorzy taksówek w Rzymie to Taxi6645, Samarcanda, Asso taxi.

Oficjalne postoje taksówek w Rzymie znajdują się w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej. Taksówki zawsze można znaleźć również w pobliżu miejsc turystycznych.

Wszystkie hotele i hostele w stolicy mogą bezpłatnie zamówić dla Ciebie taksówkę, ale pamiętaj, że w takim przypadku będziesz musiał zapłacić również za przejazd.

W Rzymie nie będziesz w stanie wezwać taksówki na ulicy machnięciem ręki. Nie ma tu takiego zwyczaju, a samochody są zazwyczaj zarezerwowane. Natomiast do wjazdu na teren historyczny potrzebne jest specjalne pozwolenie.

Ile kosztuje taksówka w Rzymie?

Ile kosztuje taksówka w Rzymie?

Cena taksówki w Rzymie jest uzależniona od długości trasy i zmienia się w zależności od pory dnia.

Na przykład, za przejazd taksówką w ciągu dnia trzeba zapłacić 3,5 euro. Pierwsze 3 kilometry będą kosztować 8 euro.

Następnie do 11 euro obowiązuje taryfa T1 – czyli przejazd taksówką kosztuje 1,1 euro/km. Do 13 euro, taryfa T2 wynosi 1,3 euro/km. Taryfa T3 wynosi maksymalnie 1,6€/km.

Jeśli masz pecha i utkniesz w korku, przygotuj się na to, że przejazd taksówką w Rzymie będzie kosztował co najmniej 50€. Tak, Rzym nie jest wcale tanim miastem dla podróżnika, więc upewnij się, że znasz poziom cen w Rzymie, kiedy planujesz swoją podróż.

Taryfa nocna obowiązuje od godziny 22:00. W tym czasie taksówka w Rzymie kosztuje o 30% więcej niż w ciągu dnia, czyli 6,5 euro. W święta i weekendy (taryfa nocna) wynosi 4,5 euro. Ale mamy dobrą wiadomość: samotni pasażerowie rzymskiej taksówki mają prawo do 10% zniżki.

Taksówki z lotniska w Rzymie

Taksówki z lotniska w Rzymie

Najczęściej turyści muszą skorzystać z taksówek, aby dostać się z lotniska do Rzymu, chociaż istnieje wiele sposobów na dostanie się z lotniska komunikacją miejską.

Z lotnisk w Rzymie (Fiumicino i Ciampino) obowiązują stałe opłaty za przejazd taksówką, które są wypisane na drzwiach samochodu.

» Czytaj takżeJak dojechać z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu: foto-instrukcja

Oto, ile będzie Cię kosztować taksówka w następujących miejscach:

  • Fiumicino – stacja Tiburtina – 55 €.
  • Lotnisko Fiumicino – Ciampino – 50 €.
  • Fiumicino – Ostiense – 45 euro.
  • Fiumicino – Civitavecchia Port €125.

Opłata za dodatkowy bagaż wynosi 1 euro za torbę, jedna torba bezpłatnie.

Ważne: Taksówka z lotniska Ciampino do centrum Rzymu kosztuje 30 euro. Jednak taksówkarze nie są zbyt chętni do jazdy za taką kwotę i często oferują przejazd na podstawie licznika.

Nie zgadzaj się, jeśli Twój hotel znajduje się w obrębie murów Aureliana. A w każdym razie wycieczka w obrębie gminy Rzym nie powinna kosztować więcej niż 70 euro.

Warto również pamiętać, że zawsze istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji transferu taksówką lotniskową w stałej cenie. Można to zrobić pod tym linkiem.

Taksówki w Rzymie: przydatne wskazówki

  1. Nawet jeśli wynająłeś taksówkę ze stałą ceną, zanim wsiądziesz do samochodu jeszcze raz upewnij się co do ceny. Obowiązkowo miej przy sobie drobne, ponieważ kierowcy nie wydają reszty.
  2. Zawsze noś przy sobie wizytówkę hotelu. To powinno dać Ci duże szanse na podwiezienie pod właściwy adres. Wielu taksówkarzy w Rzymie nie mówi po angielsku.
  3. Zachowaj rachunek. Masz prawo do złożenia skargi w urzędzie gminy. Jeśli nawiązała się sytuacja konfliktowa lub uważasz, że zostałeś oszukany przez taksówkarza, skorzystaj z pierwszej zasady postępowania w nagłych wypadkach i zadzwoń na policję pod numer 112. Karabinierzy zawsze będą po twojej stronie.
  4. Dzwoniąc po taksówkę, zawsze uściślaj liczbę pasażerów.
  5. Za korzystanie z nielegalnej taksówki grozi grzywna w wysokości od 500 do 800 euro.

Aplikacje taksówkarskie w Rzymie

Nie trzeba dodawać, że istnieją specjalne aplikacje mobilne do zamawiania taksówek w Rzymie. Za ich pomocą można znacznie skrócić czas oczekiwania na taksówkę oraz obniżyć cenę za jej wynajęcie.

Istnieje darmowa aplikacja do obsługi taksówek w całych Włoszech – AppTaxi, jak również aplikacja do zamawiania taksówek w Rzymie – Chiama Taxi.

Istnieją również sprawdzone firmy taksówkarskie – Kiwi Taxi oraz intui.travel.

» Czytaj także22 interesujące fakty o Rzymie

Życzymy Wam szybkich i łatwych przejazdów po Rzymie!