» Europa » Francja » Paryż » Wszystkie dworce kolejowe w Paryżu

Paryż jest niezwykle atrakcyjny sam w sobie, ale miliony ludzi rocznie wykorzystują go także jako punkt przejazdowy w swoich podróżach. Paryskie dworce kolejowe są punktem wyjścia do wspaniałych, kolorowych i romantycznych podróży po Francji. Zebraliśmy wszystkie adresy i miejsca docelowe, abyście wiedzieli, jak wydostać się z Paryża i dotrzeć do prawdziwej Francji. Paryskie dworce kolejowe zainteresują również tych z Was, którzy nie korzystają z transportu kolejowego. Przecież wszystkie są wyjątkowymi zabytkami architektury, które warto zobaczyć przynajmniej raz. Bilety kolejowe można kupić w kasach dworcowych lub w automatach biletowych na terenie dworca. Nasza rada będzie oczywista: kupujcie bilety przez internet. Strona internetowa francuskich kolei jest łatwa w obsłudze. Jeśli nie znasz angielskiego za dobrze, zawsze możesz skorzystać z tłumacza Google. A w kasie na dworcu raczej zajęłoby to zbyt długo. 

Na każdej stacji kolejowej znajduje się duża tablica z rozkładem jazdy pociągów, godzinami przyjazdu i odjazdu. Są schematy i znaki, które zaprowadzą cię do kasy biletowej, metra, peronów, punktu informacyjnego i wszystkiego innego. 

» CZYTAJ TAKŻEJAK KUPIĆ BILET NA METRO W PARYŻU?

Należy pamiętać, że wszystkie paryskie dworce są zamykane na noc, więc nie można spędzić nocy w poczekalni.

Dworzec Saint-Lazare | Gare Saint-Lazare

13 Rue d’Amsterdam, 75008 Paryż

Dworzec Gare Saint-Lazare jest miejscem odjazdu pociągów do Normandii. Ten region jest wspaniały: Le Havre i Rouen, Deauville i Trouville, zamki i klify Etrette, można by długo wymieniać. 

» CZYTAJ TAKŻESAMODZIELNA PODRÓŻ SAMOCHODEM PO NORMANDII

Poczekaj na swój pociąg w poczekalniach lub pospaceruj po i wokół wspaniałego budynku dworca. W środku znajduje się małe centrum handlowe

Jedynym problemem jest to, że na stacji Saint Lazare nie ma przechowalni. Aby przespacerować się bez bagażu, trzeba szukać automatycznej szafki w mieście

Godziny otwarcia: od 5:00 do 1:15.

RER: linia E, przystanek Haussmann – Saint-Lazare.

Metro: linie 3, 12, 13 lub 14, stacja Saint-Lazare.

Dworzec Północny | Gare du Nord

18 Rue de Dunkerque, 75010 Paryż

Gare du Nord jest głównym węzłem komunikacyjnym Francji, największą stacją w Europie i imponującym zabytkiem architektonicznym, który warto zobaczyć, nawet jeśli nigdzie się nie wybierasz. Ogólny zarys budynku kojarzy się z Łukiem Triumfalnym. Na gzymsie znajdują się rzeźby. Każda z nich symbolizuje miasto, do którego można stąd dojechać pociągiem. 

» CZYTAJ TAKŻEJAK NIE ZABŁĄDZIĆ NA DWORCU W PARYŻU?

Podziwiając eleganckie dekoracje, nie zapominaj, że Gare du Nord to prawdopodobnie najbardziej niebezpieczne miejsce w Paryżu. Jeśli gdzieś w Paryżu dopadnie cię kieszonkowiec lub twoja torebka zostanie zerwana z ramienia, to najprawdopodobniej tutaj. Uważaj! 

Plusem jest automatyczna przechowalnia bagażu, czynna codziennie od 7:30 do 10:30.

Miejsca docelowe: Północna Francja (TGV – szybkie pociągi), Wielka Brytania (Londyn), Belgia (Bruksela), Holandia (Amsterdam) i Niemcy (Thalys).

Godziny otwarcia: od 4:30 do 1:00.

RER: linie B i D, stacja Gare du Nord.

Metro: linie 4 i 5, przystanek Gare du Nord.

Dworzec Wschodni | Gare de l’Est

Place du 11 novembre 1918, 75010 Paryż

Pociągi z Polski przyjeżdżają na Dworzec Wschodni w Paryżu. Podróż potrwa około 15 godzin. 

Gare de l’Est to wyjątkowy przykład architektury dworcowej. Miejsce to trzeba zobaczyć, zwłaszcza od środka. «Gare de L’Est» zasłynął z Orient Expressu, który łączył Francję z Bliskim Wschodem przed erą samolotów. Tak, mowa o Orient Express, w którym doszło do morderstwa w powieści Agathy Christie.

Miejsce to miało kluczowe znaczenie podczas I wojny światowej — stacja była epicentrum zbiórki i dystrybucji zmobilizowanych żołnierzy. Na budynku znajduje się mural przedstawiający to wydarzenie.

Dworzec zdobią dwie rzeźby, jedna symbolizująca Strasburg, a druga Verdun, dwa kluczowe cele podróży z Dworca Wschodniego. Można też pojechać do Szwajcarii, Austrii, Niemiec, Polski, a nawet Moskwy.

W budynku znajduje się automatyczna przechowalnia bagażu. Zostaw bagaże i ruszaj, aby skosztować świeżych francuskich produktów na targu Marché Saint Quentin, który znajduje się zaledwie 150 metrów od Gare de l’Est. Świeże warzywa, owoce, mięso, owoce morza, sery i wiele innych. Rynek jest czynny codziennie. Od poniedziałku do soboty 8:00-20:00 i w niedzielę 8:00-13:30. Nie rób zakupów między 12:00 a 14:00, niektóre sklepy są zamknięte w porze obiadowej.

Godziny otwarcia: od 5:00 do 1:00.

RER: linia P, przystanek Gare de L’Est.

Metro: linie 4, 5 i 7, stacja Gare de L’Est.

Dworzec Lyoński | Gare de Lyon

Place Louis-Armand, 75571 Paryż

Z tego dworca można podróżować do południowo-wschodniej Francji (TGV), Alp, Szwajcarii, Włoch i Hiszpanii. Bardzo ciekawe miejsce, które warto odwiedzić. Narożna wieża zegarowa «Gare de Lyon» wygląda jak mała replika londyńskiego Big Bena. Kiedy będziecie przechodzić obok, zwróćcie uwagę!

Jest też automatyczna przechowalnia bagażu. Czynna codziennie od 6:15 do 22:00. Możesz zostawić swoje rzeczy i wybrać się na spacer po mieście miłości!

Godziny otwarcia stacji: od 4:45 do 1:30.

RER: linia A i D, przystanek Gare de Lyon.

Metro: linie 1 i 14, stacja Gare de Lyon.

Dworzec Bercy | Gare de Bercy

48 bis Boulevard de Bercy, 75012 Paryż

Gare de Bercy to główny węzeł komunikacyjny dla pociągów nocnych i TGV. Pociąg drogowy zabiera Paryżan na Lazurowe Wybrzeże i jedzie równolegle z Gare de Lyon. Oto mała podpowiedź, jak nie zmęczyć się podróżą przez cały kraj.

Gdzie mogę się udać z dworca Bercy? Alpy, Włochy, Londyn, Bruksela, Lille i Amsterdam. Pociągi drogowe jeżdżą głównie na południe Francji — do Awinionu, Marsylii, Tulonu i Nicei, a także do Genewy.

Godziny otwarcia: od 6:00 do 23:00 w dni powszednie. W weekendy i święta od 6:45 do 23:00.

RER: linia A i D, przystanek Gare de Bercy.

Metro: linie 6 i 14, stacja Gare de Bercy.

Dworzec Austerlitz | Gare d’Austerlitz

85 Quai d’Austerlitz, 75013 Paryż

Gare d’Austerlitz oferuje szybkie pociągi do południowo-zachodniej Francji, Hiszpanii i Portugalii.

Rzeczy można zostawić w automatycznej przechowalni bagażu. Czynny jest codziennie od 7:00 do 23:30.

Godziny otwarcia stacji: od 4:30 do 1:00.

RER: linia C, przystanek Gare d’Austerlitz.

Metro: linie 5 i 10, stacja Gare d’Austerlitz.

Dworzec Montparnasse | Gare Montparnasse

17 boulevard Vaugirard, 75015 Paryż

Jeśli wybieracie się na zachód Francji do Bretanii, to jest to miejsce, do którego warto się udać. Tours, Bordeaux, Rennes, Nantes to częściowa lista miast, do których można dojechać ze stacji Montparnasse.

Na dworcu znajduje się automatyczna przechowalnia bagażu, która jest czynna od 7:00 do 23:00.

Godziny otwarcia stacji: od 4:30 do 1:15.

Metro: linie 4, 6, 12 lub 13, stacja Montparnasse – Bienvenüe.

Dworzec portu lotniczego Roissy-Charles-de-Gaulle

95711 Roissy Charles de Gaulle, Terminal 2

Mało znanym faktem jest to, że terminal 2 na lotnisku Charles de Gaulle posiada stację kolejową. Stamtąd można podróżować szybkim pociągiem TGV do prawie wszystkich większych miast we Francji: Lille, Bordeaux, Lyon, Marsylia, Montpellier, Nantes, Tuluza, Strasburg, Grenoble, Nicea i Bruksela.

Jeśli kupisz bilet w kasie, musisz go skasować w specjalnym automacie. Szukaj znaku «Compostage de billets».

Załóżmy, że przylatujesz do Francji, ale chciałbyś pojechać bezpośrednio do innego miasta. W takim przypadku warto kupić bilet łączony lot+pociąg. Usługa ta nazywa się Air&Rail – lot liniami AirFrance + bilet TGV do Brukseli lub Strasburga. Bilet na pociąg zostanie dobrany z uwzględnieniem wszystkich możliwych opóźnień. Bilet na pociąg można zarezerwować na stronie internetowej linii lotniczych.

Kupując osobny (nie łączony) bilet na pociąg, zwróć uwagę na czas potrzebny na przesiadkę:

  • W przypadku przylotu do terminali 2D, 2F należy przeznaczyć co najmniej 60 minut;
  • W przypadku przylotu do terminali 2A, 2C, 2E ,2G należy przeznaczyć co najmniej 80 minut;
  • W przypadku przylotu do terminali 1 i 3 trzeba mieć co najmniej 90 minut przed odjazdem pociągu. 

» CZYTAJ TAKŻESTACJA KOLEJOWA NA LOTNISKU CHARLES DE GAULLE

Jak dojechać:

Jeśli przylecisz samolotem na Terminal 1 lub Terminal 3, możesz skorzystać z przewozu wahadłowego CDGVAL do Terminalu 2. Kiedy wyjdziesz z pojazdu trafisz od razu na dworzec kolejowy.

RER: linia B, przystanek Aéroport Charles de Gaulle 2.

Godziny otwarcia: od 4:15 do 1:00.

Muzeum Orsay | Musée d’Orsay

1 Rue de la Légion d’Honneur, 75007 Paryż

Chwileczkę! To jest artykuł o dworcach kolejowych, prawda? Ale Musee d’Orsay jest na naszej liście nie bez powodu. Pierwotnie budynek ten był dworcem kolejowym. Działał on na linii Paryż–Orlean. Z czasem jednak mała stacja nie była już w stanie sprostać zwiększonemu ruchowi pasażerskiemu.

» CZYTAJ TAKŻEMUZEUM ORSAY: PLAN, 10 GŁÓWNYCH OBRAZÓW I LIFEHACKI

Głównym wyzwaniem podczas przekształcania stacji w muzeum było zachowanie budynku w jego pierwotnym kształcie przy jednoczesnym wkomponowaniu go w nowoczesne życie. Metalowe kolumny i belki, dekoracje użyte przez pierwszego architekta zostały zachowane i wyeksponowane w muzeum. Dworzec stał się muzeum sztuk pięknych i użytkowych i jest jednym z dziesięciu najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie.

Godziny otwarcia: to wtorek, środa, piątek, sobota i niedziela od 9:30 do 18:00. Czwartek od 9:30 do 21:15. Zamknięte w dniu 1 maja i 25 grudnia.

RER: linia C, stacja Gare du Musée d’Orsay.

Metro: linia 12, stacja Solférino.

Lille-Flandres | Gare de Lille-Flandres

Place des Buisses, 59000 Lille

Dworzec ten znajduje się w mieście Lille w północnej Francji. Dlaczego uwzględniamy go w tym artykule? To proste! Lille Flandres był pierwotnie budynkiem Gare du Nord i znajdował się w Paryżu. Kiedy jednak stał się za mały dla stolicy, przeniesiono go cegła po cegle do Lille.

Ten dworzec kolejowy w Lille jest miejscem, do którego przyjedziecie z Paryża. Stąd można podróżować do innych miast we Francji oraz do Belgii, np. do Brugii.

Godziny otwarcia: od 5:00 do 00:00. W weekendy i święta od 06:10 do 00:30.

Na dokładkę ostatnie ostrzeżenie! Paryż jest miastem turystycznym. Dworce kolejowe, lotniska, zabytki, centra handlowe i inne tłumy ludzi przyciągają kieszonkowców. Pilnujcie torebek, plecaków i innych rzeczy osobistych. Nie trzymajcie pieniędzy, telefonów i dokumentów w zewnętrznych przegródkach.

Życzymy niezapomnianej podróży do Francji!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *