» Europa » Wielka Brytania » Londyn » Zmiana warty w Londynie: gdzie ją zobaczyć?

W Londynie, przed Pałacem Buckingham, codziennie odbywa się słynna ceremonia zmiany warty. Majestatyczny spektakl perfekcyjnie przećwiczony przyciąga wielu ludzi do bram pałacu. Chcesz uniknąć tłumów i zobaczyć wydarzenie z bliska? Wiemy, gdzie zdobyć przepustkę na ceremonię (pod tym linkiem). Podczas spaceru z lokalnym przewodnikiem możesz maszerować razem z gwardzistami i zrobić świetne zdjęcia!

» CZYTAJ TAKŻEBig Ben – wizytówka Londynu: kiedy zakończy się restauracja?

Ceremonia zmiany warty w szczegółach

Zmiana warty to barwne wydarzenie, które w Londynie stało się już tradycją. Odbywa się w pobliżu zamków St James’s i Windsor, ale najpiękniejsza jest w Pałacu Buckingham.

 • HISTORIA

  Regimenty Gwardii Królewskiej zostały utworzone jako osobista gwardia władcy w 1656 roku. W tym czasie rezydencją monarchy był Whitehall, później dwór przeniósł się do St James’s Palace i Buckingham Palace (po królowej Wiktorii).

Ceremonia rozpoczyna się o 10:30, kiedy to Stara Gwardia zbiera się na Friary Court i pod nadzorem kapitana opuszcza St James’s Palace. Dalej, wraz z orkiestrą pułkową (czasami z bębniarzami) maszeruje aleją do Pałacu Buckingham, gdzie czekają również starzy wartownicy. Następnie Nowa gwardia o 10:40 rozpoczyna marsz z Wellington Barracks i przed 11:00 dociera do pałacu wraz z orkiestrą.

Główna część ceremonii ma miejsce o 11:25, kiedy rozpoczyna się słynna zmiana warty. Gwardziści salutują sobie nawzajem z karabinów, po czym kapitan Starej Gwardii przekazuje klucz do pałacu. Ten symboliczny gest oznacza przekazanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo Korony. Całemu wydarzeniu towarzyszy orkiestra, która wykonując pompatyczny koncert stosowny do okazji. Wreszcie o godzinie 11:35 Gwardziści otrzymują rozkaz «baczność»‎, którego będą przestrzegać aż do następnej zmiany warty.

 • CZAPKI NIEDŹWIEDZIE

  Słynne nakrycie głowy brytyjskiego gwardzisty królewskiego nazywane jest «niedźwiedzią skórą»‎ i jest wykonane ze skóry kanadyjskiego niedźwiedzia czarnego. W wyjątkowo gorącym czerwcu 2023 r. trzech żołnierzy w pełnym wełnianym mundurze zemdlało, po czym prasa poważnie rozmawiała o niewygodnej, przestarzałej odzieży ceremonialnej.

Gdzie i jak oglądać zmianę warty?

Zmianę warty królewskiej trzeba zobaczyć na własne oczy, bo żadna transmisja na żywo ani zdjęcia nie oddadzą piękna i splendoru tej ceremonii!

 • Gdzie oglądać zmianę warty?

  Najlepsze widoki są w Pałacu Buckingham i w pobliżu Pomnika Wiktorii. Turyści szybko się tu gromadzą, więc przyjdź przed 10:15, aby mieć dobry widok.

 • Kiedy odbywa się zmiana warty?

  Ceremonia odbędzie się, o ile pozwoli na to pogoda, w poniedziałek, środę, piątek i niedzielę. Zaleca się sprawdzenie dat na stronie internetowej armii brytyjskiej. W końcu z powodu złej pogody w Anglii i urodzin króla może zostać przełożona na czerwiec.

 • Ile to kosztuje?

  Udział w ceremonii jest całkowicie darmowy. Ale jeśli chcesz wziąć w niej udział i zrobić najlepsze zdjęcia z królewskimi gwardzistami, kup bilet na wycieczkę (10 GBP).

Nie każdy może uczestniczyć w królewskim ślubie lub koronacji, ale majestatyczna parada przed Pałacem Buckingham jest obowiązkowym punktem każdego dnia!

Życzymy królewskich wakacji i dobrej pogody! 

» CZYTAJ TAKŻE10 muzeów w Londynie, które warto odwiedzić

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *