Co robić w Grenoble: 9 rozrywek bez jazdy na nartach

, , ,
Grenoble

Grenoble to starożytne miasto we francuskich Alpach nad brzegiem rzeki Isère. Teraz jest znany z ośrodków narciarskich, ale można się tu świetnie bawić o każdej porze roku. W tym artykule opowiemy wam o głównych rozrywkach.

» Czytaj takżeKurorty narciarskie w Grenoble: gdzie jeździć na nartach?

Must have:

Przejedź się kolejką linową do Fort de la Bastille

Wizytówką Grenoble jest urocza kolejka linowa Telepherique, którą miejscowi lubią nazywać „bańkami”. Ta kolejka linowa została uruchomiona w 1934 roku tylko dla rozrywki. Kolejka otrzymała swoje kuliste kabiny w 1976 roku, a ta oryginalna forma odegrała nie mniejszą rolę w popularności tej atrakcji.

Kolejka linowa prowadzi na górę, gdzie na wysokości 500 m nad miastem znajduje się Fort Bastylia. Jest to bardzo ważny punkt strategiczny. Przez ponad 2000 lat obrońcy Grenoble wykorzystywali tę górę do ochrony jej granic, a w XVI wieku zbudowali nawet dobrze zachowaną do dziś wieżę strażniczą. Również na górze znajdują się fortyfikacje z pierwszej połowy XIX wieku, które ironicznie zaatakowano tylko raz, w 1944 roku.

Wszystkie te budynki można oglądać za darmo, na górze znajdują się platformy widokowe, tereny rekreacyjne, park rozrywki z torem przeszkód i wspinaczką dla dzieci, muzeum wojsk góralskich i dwie restauracje. Wyjazd na górę zajmuje 5 minut.

Koszt biletu w obie strony 8,60 €, bilet w jedną stronę 5,80 €, dla dzieci od 5 do 15 lat — 4,70 € (3,30), do 5 lat  bezpłatnie.

Godziny otwarcia różnią się znacznie w zależności od pory roku i dnia tygodnia. Pełny harmonogram można pobrać na końcu tego artykułu.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie odpocząć zimą we Francji?

Zapoznaj się z ulicami Grenoble

Proszę sobie wyobrazić, że w 450 r. p.n.e. była już osada na tym miejscu. Podczas tak długiego czasu, nawet będąc na rozdrożu kultur, Grenoble wchłonął wiele różnych trendów i przekonań i dostosował je na swój własny sposób. Najskuteczniejszym sposobem na zobaczenie najbardziej malowniczych ulic Starego Miasta i szybkie zapoznanie się z głównymi kamieniami milowymi jego historii może być mały pociąg turystyczny.

Niestety, pociąg ten działa tylko od maja do października, więc każdy, kto przyjeżdża do Grenoble w sezonie narciarskim, jest pozbawiony tej możliwości. Wielka szkoda! Przewodnik audio jest dostępny w wielu językach.

Pociąg odjeżdża z placu Grenette w samym sercu miasta, od 10:00 do 17:00 co godzinę (oprócz 13:00). Koszt biletu wynosi 9 €, do 12 lat — 5 €.

Grenoble: Wybierz hotel

Zaoszczędź!

Jeśli już w trakcie lektury naszego artykułu naszła cię ochota, aby przejechać się pociągiem lub kolejką linową, pomyśl o zakupie karty Grenoble Pass. Obejmuje ona właśnie wyżej wymienione rzeczy i o wiele więcej, nawet przepustkę na transport publiczny. Cena jest dość korzystna — 19 € za 1 dzień.

Wystarczy przeliczyć: 9 € + 8,60 € + 5 € (karta podróżna) = 22,60 €. To już 3,60 € oszczędności i dodatkowo można również odwiedzić całą listę miejsc za darmo. Albo w końcu dwa razy przejechać się kolejką linową!

Zapoznaj się szczegółowo z ofertą na oficjalnej stronie internetowej. Kartę Grenoble Pass można kupić w Biurze Turystycznym przy 14 rue de la République.

Zwiedzanie muzeów

Miejskie muzea w Grenoble, podobnie jak w Paryżu, są bezpłatne. A niektóre z nich mogą być bardzo ciekawe.

Muzeum Starego Biskupstwa (Musée de l’Ancien Évêché) jest obowiązkowym miejscem dla miłośników historii. Ekspozycja muzeum zawiera znaleziska archeologiczne, które zostały odkryte podczas wykopalisk pod placem przed katedrą Notre Dame. Dzięki audioprzewodnikowi można dobrze poznać historię miasta od jego założenia i jego znaczenie dla kształtowania się chrześcijaństwa.

Muzeum jest otwarte w poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek od 9:00 do 18:00, środę od 1:00 do 18:00, sobotę i niedzielę od 11:00 do 18:00.

Jeszcze bardziej w historię Grenoble można zajrzeć do Muzeum Archeologicznego. 24 wieków historii stworzyły bogatą kolekcję. Nekropolia IV wieku, początki chrześcijaństwa, ewolucja praktyk pogrzebowych, wierzeń i mentalności zostaną przedstawione za pomocą nowoczesnych cyfrowych technologii muzealnych.

Muzeum jest otwarte codziennie z wyjątkiem wtorku, od 10:00 do 18:00 bez przerwy.

Jeśli jesteś bardziej zainteresowany tym, jak żyli zwykli ludzie, wybierz się do Muzeum Dauphinois, znajdującego się w dawnym XVII-wiecznym klasztorze. Poza starożytnymi wnętrzami, w zabytkowym obszarze Dauphinois można zobaczyć eksponaty z życia francuskich chłopów i poznać historię narciarstwa.

Godziny otwarcia: 10:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku i od 10:00 do 19:00 w sobotę i niedzielę.

Spacer dookoła zamku

Na przedmieściach Grenoble od początku XVII wieku stoi wspaniały zamek — Château de Vizille. Na zewnątrz pałacu znajduje się piękny ogród, w którym swobodnie spacerują jelenie, wzdłuż jeziora pływają kaczki i łabędzie, a wewnątrz znajduje się Muzeum Rewolucji Francuskiej. Według setek turystów, posiadłość ta jest jednym z najpiękniejszych miejsc w departamencie Isère, zdecydowanie warto ją odwiedzić. Tym bardziej, że można się tam dostać z biletem miejskim, a wejście do zamku jest na ogół bezpłatne, podobnie jak w innych muzeach miejskich.

Aby dostać się do Château de Vizille, należy wsiąść do autobusu 65 na przystanku Grand Place.

Wybierz się na wędrówkę

Brak śniegu nie oznacza, że w okolicy Grenoble nie ma nic do roboty. Wręcz przeciwnie! Nawet w sezonie letnim w okolicach Grenoble znajdują się wyposażone szlaki górskie o różnym stopniu trudności do uprawiania turystyki pieszej i biegania po szlakach. Strona Grenoble oferuje co najmniej 15 tras. I każdy z nich ma widok na Alpy.

Wszystkie ośrodki narciarskie w pobliżu miasta nadal funkcjonują. Oferują one następujące atrakcje turystyczne: Via Ferrata, tor przeszkód, narciarstwo zjazdowe, rowery górskie i elektryczne, jazda konna, jazda na kucyku, mapy, górskie sanki i inne urządzenia. Na pewno nie będzie ci nic brakowało.

» Czytaj takżeJak dostać się z lotniska w Lyonie do Grenoble i innych kurortów?

Wejdź do jaskiń

Pasmo górskie Vercors słynie ze stromych zboczy i ostrych skalistych gzymsów. Jest to bardzo piękne miejsce, a jednocześnie tajemnicze. W rezerwacie można zwiedzić sześć jaskiń.

Być może najbardziej znaną z nich jest Jaskinia Sassenage. Kilka milionów lat temu podziemna rzeka obmyła tę grotę i nadal płynie na dnie. W całej historii Grenoble ludzie wymyślili różne mistyczne legendy o tym fascynującym miejscu.

Koszt biletu: 8 €, dzieci — 5 €.

Spróbować Chartreuse

Receptura likieru Chartreuse ma ponad 400 lat. Skąd się wzięło jest tajemnicą. A teraz całe muzeum jest poświęcone jego produkcji. Stary dom, szczegółowo odrestaurowane życie niemych mnichów kartezjańskich, piękna sceneria wokół — to będzie wyjątkowa podróż.

Muzeum znajduje się pod tym adresem: La Correrie, 38380 Saint-Pierre-de-Chartreuse.

Koszt wizyty z przewodnikiem audio wynosi 8,50 €, dzieci — 3,90 €, bilet rodzinny — 21,40 €.

Oficjalna strona internetowa muzeum to www.musee-grande-chartreuse.fr.

Cóż, ci, którzy chcą dostać się na degustację jak najszybciej, powinni udać się do sąsiedniej wioski. W Voiron otwarto najdłuższą piwnicę na świecie, Caves de la Chartreuse. Dwugodzinna wycieczka koktajlowa będzie kosztować 20 €, musisz dokonać rezerwacji online na stronie.

Degustacja lokalnej kuchni

Najbardziej znanym daniem Grenoble jest gratin dauphinois. Jest to proste, aczkolwiek smaczne danie, którego z pewnością warto spróbować.

Ravioli to danie włoskie, ale Grenoble ma swój własny przepis na jego przyrządzanie. Les ravioles du Royans nie mogą być degustowane nigdzie poza samym Grenoble.

Oczywiście, na pewno znasz orzechy włoskie. Ale orzechy włoskie w Grenoble są wyjątkowe i mają nawet status chronionej nazwy geograficznej, jak wino! Można je natychmiast spróbować z lokalnymi serami — Le Bleu du Vercors Sassenage z niebieską pleśnią i Saint Marcellin.

Grenoble to bardzo wszechstronne miasto. Nie powiedzieliśmy jeszcze nic o jego udziale w przemyśle naukowym, nic o jego teatrach i koncertach, a zajęć wystarczy na dobry tydzień.

Życzymy Wam ciekawych wakacji w Grenoble! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *