Nantes: wszystko, co turysta powinien wiedzieć

,
Nantes

Jeśli byłeś w Paryżu, ale chcesz odwiedzić prawdziwą francuską prowincję, przyjedź do Nantes. Stolica Bretanii zaskoczy Cię swoim szacunkiem dla dziedzictwa historycznego i mnogością możliwości fascynującej podróży. Co warto zobaczyć, gdzie pójść i gdzie się zatrzymać – o tym w tym artykule.

» Czytaj takżeWielka podróż samochodem po Francji

3 powody, dla których warto odwiedzić Nantes

 • Wybrzeże Atlantyku jest na wyciągnięcie ręki. 30 minut i jesteś na plaży!
 • Nantes jest miejscem narodzin Jules’a Verne’a. Pamięć o pisarzu jest żywa nie tylko w muzeach, ale chodzi po ulicach pod postacią mechanicznego słonia i innych fantastycznych stworzeń.
 • Nantes jest znane jako miasto sztuki i historii oraz jako najbardziej zielone miasto w Europie.

5 faktów na temat historii Nantes

5 faktów na temat historii Nantes

 • Pierwsza osada została założona w tym miejscu ponad 2 tysiące lat temu przez plemię Galów z Nantes. W rzeczywistości nazwa tego plemienia jest mocno odciśnięta w nazwie miasta.
 • Po długiej walce o władzę między Frankami a Bretończykami, Nantes stało się częścią niezależnego państwa Bretanii w połowie IX wieku.
 • W XIV wieku wybuchła wojna stuletnia pomiędzy rządami Francji i Anglii o dziedzictwo Bretanii. Chociaż Anglicy odnieśli zwycięstwo, Bretania odrzuciła ich lojalność i stała się częścią królestwa francuskiego.
 • W czasach krwawych wojen religijnych między katolikami a protestantami, miasto podpisało najważniejszy dokument, Edykt z Nantes, który zakończył konflikt i dał protestantom wolność wyznania.
 • W XX wieku Nantes rozwijało się w szybkim tempie, otwierając uniwersytet i uruchamiając pierwszą w kraju sieć szybkiego tramwaju, dzięki czemu stolica starożytnej Bretanii stała się najbardziej innowacyjnym i dynamicznym francuskim miastem.

Jak dostać się do Nantes na własną rękę?

Jak dostać się do Nantes na własną rękę

Nie ma prawie żadnych bezpośrednich lotów do Nantes z zagranicy, ale jest wiele lotów z przesiadkami. Możliwe jest znalezienie lotu w rozsądnej cenie.

Dobrym wyborem jest lot z przesiadką do Paryża. Możesz też zmienić środek transportu w stolicy Francji i kontynuować podróż do Nantes szybkim pociągiem, autobusem lub wynajętym samochodem. Każda z opcji jest na swój sposób interesująca.

Z lotniska w Nantes, oddalonego o 8 km od miasta, regularnie kursuje lotniskowy autobus. Możesz również wynająć samochód na lotnisku i dojechać do centrum miasta na własną rękę.

Kiedy jest najlepszy czas na odwiedzenie Nantes?

Kiedy jest najlepszy czas na odwiedzenie Nantes

Nantes posiada korzystny klimat dzięki bliskości oceanu. Zimy są ciepłe i śnieżne, wiosny wczesne, a lata niezbyt gorące.

Temperatury zimą wahają się od około +10°C, latem rzadko przekraczają 25°C. Mgła nie jest rzadkością w godzinach porannych.

Pogoda w Nantes jest jednak często niestabilna. W środku idealnie pogodnego dnia może lać ulewa. Nie zaszkodzi więc kompaktowa parasolka w bagażu.

Miejscowi mówią, że Nantes jest piękne o każdej porze roku i nigdy nie jest nudne. To nie przypadek, że miasto jest uznawane za stolicę sztuki i historii.

Najbardziej znane coroczne imprezy w mieście to:

 • wielki wiosenny karnawał, prawie tak duży jak ten w Nicei;
 • festiwal muzyczny La Folle Journée, który przyciąga muzyków z całego świata;
 • letni festiwal kulturalny „Voyage a Nantes” (Podróż do Nantes), który zabiera turystów na serię fascynujących spacerów po mieście.

Lifehacki na udane wakacje w Nantes

Jeśli przyjedziesz do Nantes latem lub wczesną jesienią (sierpień-wrzesień), będziesz na letnim festiwalu „Podróż Nantes”. W całym mieście odbywają się bezpłatne imprezy kulturalne. Współcześni artyści ustawiają na ulicach obiekty sztuki, które są dostępne dla wszystkich.

Nie bójcie się zgubić pomiędzy niezapomnianymi miejscami w Nantes. Wszystkie obiekty turystyczne połączone są „zieloną linią”, po której można łatwo odwiedzić ważne miejsca w mieście.

Karnet turystyczny City Card Pass da Ci wiele korzyści. Karta daje Ci bezpłatny dostęp do głównych muzeów miasta, darmowy transport publiczny, darmowe przekąski (od 1 października do 31 marca) oraz zniżki na zakupy i rozrywkę.

City Card Pass można zakupić na okres od 1 do 3 dni w następujących cenach 24h – 26 €; 48h – 35 €; 72h – 45 €. Karta dla rodziny (2 dorosłych + 2 dzieci w wieku 4-17 lat) kosztuje: 24h – 70 €; 48h – 95 €; 72h – 122 €.

Biuro turystyczne, w którym można kupić Pass Nantes znajduje się pod adresem 9, rue des Etats. Lub zarezerwuj go z wyprzedzeniem pod tym linkiem.

Gdzie się zatrzymać w Nantes?

Gdzie się zatrzymać w Nantes

Miasto u ujścia Loary jest dość kompaktowe. A obszar chroniony jego historycznego centrum (Starego Miasta, jak prawie każde miasto w Europie) jest jednym z największych w kraju. Wszystkie charakterystyczne miejsca w mieście są skoncentrowane w tym obszarze.

Dla wygody większość turystów woli rezerwować hotele w historycznym centrum miasta. Wszystko można obejść na piechotę i praktycznie nie ma potrzeby zawracać sobie głowy transportem. Należy jednak oczekiwać również cen z centrum. Minimalna cena za noc w hotelu waha się w granicach 46 €. Sprawdź 3-gwiazdkowy hotel Adagio Access w tej cenie tutaj.

Nantes: Wybierz hotel

Im dalej od centrum, tym tańsze będą hotele. Na przykład w okolicy Stade de la Beaujoire, która jest oddalona od centrum o 5 km, można zarezerwować pokój w Hotelu F1 (3 gwiazdki) za 36 euro za noc. Jeśli i tak planujesz zakupić City Card Pass, który zawiera karnet na podróż, nie wahaj się wybrać jednego z niedrogich hoteli w Nantes.

Stade de la Beaujoire: Wybierz hotel

Transport publiczny

Transport publiczny

Sieć transportu publicznego jest dość zróżnicowana i obejmuje następujące środki transportu:

 • szybkie tramwaje (3 linie)
 • autobusy (60 tras)
 • autobusy ekspresowe (3 linie)
 • Busway, rodzaj autobusu w Nantes, który przypomina tramwaj
 • Navibus – 3 linie

Polecamy tramwaje. Są piękne i wygodne. Linie te przebiegają wzdłuż głównych atrakcji Nantes i zawsze można kupić bilet w automacie na przystanku. Będziesz musiał przekroczyć rzekę, aby odwiedzić malowniczą wioskę rybacką Trantema.

Transport działa sprawnie od wczesnych godzin porannych (̴ 5:00) do północy oraz do 02:30 w piątki i soboty. Od momentu ostemplowania biletu przed wejściem na pokład, w ciągu godziny można przesiąść się do dowolnego środka transportu.

 • 1 przejazd – 1.70 €
 • 10 przejazdów (karnet) – 15.60 €
 • Bilet 24-godzinny – 5.80 €
 • 24-godzinny bilet dla rodziny składającej się z 4 osób – 10 €

Świetnym sposobem na poruszanie się po Nantes jest jazda na rowerze! W mieście jest ponad 470 km ścieżek rowerowych. Bicloo to sieć wypożyczalni rowerów z około 120 punktami. Oferta jest bardzo kusząca: pół godziny za darmo, potem 1€ za pierwszą godzinę + 2€ za kolejne pół godziny.

Zabytki Nantes

Zabytki Nantes

Wizytówką miasta jest zamek książąt Bretanii (le château des ducs de Bretagne). Ufortyfikowany zamek z XV wieku związany jest z nazwiskami władców starożytnej Bretanii. Z prawdziwą przyjemnością ogląda się fasadę i wnętrza, w których znajdują się cenne zbiory Muzeum Historycznego. Za zwiedzanie zamku i murów zamkowych nie trzeba płacić. Zwiedzanie Muzeum Historycznego kosztuje 8 euro.

Katedra Świętego Piotra i Pawła (La cathédrale Saint-Pierre-et-Paul) jest kolejnym obowiązkowym punktem zwiedzania w Nantes. Delikatny budynek świątyni wykonany z miejscowego kamienia jest wyższy od katedry w Chartres i Notre Dame w Paryżu.

Koniecznie przespaceruj się uliczkami średniowiecznej dzielnicy Bouffay (le quartier médiéval du Bouffay). Klejnotem dzielnicy jest XVII-wieczny kościół Świętego Krzyża (L’église Sainte-Croix), zbudowany w stylu klasycznym. Kościół już z daleka przyciąga wzrok zegarem ściennym i oryginalną dzwonnicą ozdobioną aniołami i złoconymi trąbkami.

castle Nantes

Wizyta w Nantes bez odwiedzenia Musée Jules Verne, rodaka, z którego miasto jest słusznie dumne, byłaby błędem. W skromnym muzeum znajduje się obszerna kolekcja książek i rękopisów geniusza. Jest też sporo materiału biograficznego. Opłata za wstęp wynosi 3 euro.

Innym wartym zobaczenia muzeum jest Muzeum Sztuk Pięknych (Musée d’arts de Nantes). Dzięki bogatej kolekcji dzieł sztuki (ponad 10 000 eksponatów) muzeum cieszy się dużą popularnością wśród miłośników piękna. Bilet wstępu do muzeum kosztuje 8 euro.

Niewątpliwie jedną z atrakcji miasta, zaskakującą każdego od małego do dużego, jest kompleks nierealnych przejażdżek Machines de l’île” (Maszyny z Nantes). Twórcy, zainspirowani twórczością Juliusza Verne’a, stworzyli cud inżynierii: mechanicznego słonia, gigantyczne owady, ptaki i karuzelę z poruszającymi się mieszkańcami morskich głębin. Tramwaj nr 1 zatrzymuje się na przystanku: Chantiers Naval, a następnie należy przejść Loarę przez most. Koszt pojedynczego przejazdu: 8,5 €.

Ponieważ Nantes słynie z pięknych parków, ogród botaniczny (Jardin des Plantes) jest obowiązkowym punktem zwiedzania.

Nant

Jeśli czas na to pozwoli, polecamy wizytę w:

 • Muzeum Historii Naturalnej (Musée d’Histoire Naturelle) na ulicy Voltaire (Rue Voltaire).
 • Muzeum Drukarstwa (Musée de l’Imprimerie) na Quai de la Fosse.
 • Place Royale, z jego niesamowitą fontanną.
 • Place Cambronne, otoczony starymi rezydencjami.
 • Wyspa Feydeau (L’ȋle Feydeau), która była taka do lat 30-tych XX wieku i nadal ma wiele klimatycznych budynków z czasów handlu kolonialnego.
 • Do Trentemoult, z jego jaskrawo kolorowymi, ładnymi domkami, można dopłynąć łodzią.
 • 32-Piętrowa wieża Bretanii (La tour de Bretagne), na której szczycie znajduje się panoramiczny bar urządzony w stylu ogromnego bocianiego gniazda, Le Nid.
 • The Estuaire Nantes to trasa, która gromadzi kilkadziesiąt instalacji artystycznych współczesnych artystów z całego świata. Rozciąga się na długości 60 km wzdłuż Loary od Nantes do Saint-Nazaire.

Jak zabawić dzieci w Nantes?

Jak zabawić dzieci w Nantes?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to udać się z nimi na zwiedzanie Samochodów Nantes. To prawdopodobnie wystarczy. Trudno oderwać się od tych kolorowych atrakcji. Jeśli więc chcesz przejechać się małym pociągiem turystycznym po zabytkach, zrób to przed wizytą na wyspie Nantes.

Jeśli pogoda dopisze, dlaczego nie wybrać się na całodniową wycieczkę nad morze? Pornichet lub La Belle Escoublac są oddalone o pół godziny drogi. Jest tu prawdziwa piaszczysta plaża i wszystko, czego potrzeba do relaksu.

Na aktywny wypoczynek, w okolicy Nantes znajduje się kilka parków rozrywki:

 • „Espace Quilly” oferuje ekstremalne przejażdżki dla wszystkich grup wiekowych od 5 lat: narty wodne, flyboarding, żeglarstwo, quady i rowery terenowe na nierównym terenie i wiele innych.
 • Park linowy Acrocime to 9 tras o różnym stopniu trudności, dostępnych zarówno dla dużych jak i małych gości (od 3 lat). Znajduje się na przedmieściach Carquefou.
 • Park safari Planète Sauvage jest dla tych, którzy nie chcą jechać do Francji, ale raczej na afrykańską sawannę. Położony w Port Saint Père.

Czym płacić w Nantes?

Czym płacić w Nantes?

Nantes, podobnie jak reszta Francji, używa euro. Innych walut najlepiej unikać z trzech powodów:

 • Będziesz potrzebował gotówki na transfery lotniskowe, opłaty za hotel i jedzenie;
 • Kantory na lotnisku lub dworcu kolejowym nie pobierają dodatkowych opłat;
 • najprawdopodobniej będziesz chciał raczej rozprostować nogi w hotelu niż szukać kantoru.

Dlatego też najłatwiej jest wymienić zamierzoną kwotę w domu. Weź kilka euro w gotówce do wykorzystania po przyjeździe. Resztę miej na karcie, aby nie trzymać całej gotówki przy sobie.

Lepiej jest przygotować drobną gotówkę, w nominałach nie przekraczających 100 €. Sklepy i restauracje odmówią przyjęcia banknotów o nominałach 200 i 500 euro.

Poza lotniskiem i dworcem kolejowym, wymiana walut jest możliwa w oddziałach banków i kantorach. W Nantes kantory wymiany walut (Bürgeach de change) znajdują się w samym centrum, w pobliżu Place Graslin.

Ogólnie rzecz biorąc, banki w centrum pobierają niższe prowizje niż te na peryferiach. Możesz być zmuszony zapłacić nawet 15%. Wiele banków nie pobiera jednak żadnych prowizji. Zwróć więc uwagę na znaki na zewnątrz banku z napisem „bez prowizji” (No commission).

Wypłaty z bankomatów we Francji są o wiele wygodniejsze niż korzystanie z kantorów i często są tańsze. Sprawdź z wyprzedzeniem, jakie są opłaty w Twoim banku za takie transakcje.

Płatność kartą bankową

Karty bankowe są akceptowane praktycznie we wszystkich placówkach w Nantes. Preferowane są karty Visa i Mastercard z chipem. Inne karty nie są godne zaufania. A American Express jest akceptowany tylko w dużych, ekskluzywnych lokalach.

Należy pamiętać, że w sklepach może istnieć ograniczenie dotyczące minimalnej kwoty zakupów z kartą. Zazwyczaj jest to 5 euro, ale może być więcej. Przy mniejszych zakupach zawsze miej przy sobie gotówkę.

Zakupy w Nantes

Zakupy w Nantes

Stolica Loary Atlantyckiej ma mnóstwo sklepów na każdy gust, kolor i portfel. Ulica Crebillon (Rue Crebillon), która łączy te dwa place, jest miejscem dla zakupoholików: Królewską i Graslin. Jednak jak na tak bogate miejsce, ceny są rozsądne.

Nie zapomnij zwiedzić Pasażu Pommeraye (Passage Pommeraye), którego uderzająca fasada zdobi Rue Crebillon. Ten XIX-wieczny budynek jest uroczym przykładem architektury barokowej. Wędrówka po jego klatkach schodowych i korytarzach jest już wielką przyjemnością. A w sezonach wyprzedażowych (lato i styczeń) można złapać dobre rabaty, od 50% i więcej.

Dobre ceny i szeroki wybór sklepów, od odzieżowych po spożywcze i z pamiątkami, znajdziesz w Decré, w historycznej dzielnicy Bouffay (le quartier du Bouffay). Słynnym sklepem w Decré jest Galeria Lafayette (Galeries Lafayette).

Warto również odwiedzić pchli targ na Place Viarme. Można tu kupić autentyczne francuskie pamiątki, vintage i z odrobiną historii. Nie można zapomnieć o słynnym targu żywności w Talensac. Różnorodność owoców i warzyw i to w przystępnych cenach. Turyści z pewnością docenią kunsztowny wybór świeżych owoców morza, które przygotowywane są na miejscu.

Co przywieźć w prezencie?

Co przywieźć w prezencie?

Warto zwrócić uwagę na smakowite pamiątki, czyli między innymi Rigolettes nantaises, czekoladki Debotté i firmowe słodycze Vincenta Guerlais.

Niezwykłym i pysznym prezentem będzie ser Nantes z Beillevaire lub delikatny karmel z solonego masła. Wino Muscadet, uprawiane w tym regionie, warto również kupić na prezent.

W poszukiwaniach słodkiej pamiątki wybierz się do La Chambre aux Confitures. Znajdziesz tu szeroki wybór pysznych konfitur. Lokalizacja tego miejsca to: 2, place Pilori, niedaleko od zamku książąt Bretanii.

Jeśli chcesz coś bardziej trwałego, porcelana Pornic, marki znanej daleko poza Nantes, jest wspaniałą pamiątką. Motywem przewodnim pamiątek z Nantes jest morze. Zwłaszcza, jeśli uda Ci się znaleźć kilka godzin, aby pojechać na wybrzeże Atlantyku, znajdziesz tam swetry, tank topy, czapki kapitańskie i tym podobne rzeczy, które na pewno zapadną Ci w pamięć. Albo ozdobne prezentowe wydanie Juliusza Verne’a w oryginale.

Gdzie zjeść w Nantes?

Gdzie zjeść w Nantes

Wioska rybacka Trentemoult, na przeciwległym brzegu Loary od Starego Miasta, ma dobry wybór przyzwoitych restauracji serwujących lokalne ryby (szczupak, sandacz, okoń, węgorz). Jest to powód, dla którego warto odwiedzić to malownicze miejsce.

Polecamy restaurację La Civelle, położoną nad samym brzegiem rzeki. Wybierz to, na co masz ochotę – sandacza, królewskiego leszcza, homara, małże – i upewnij się, że dostaniesz do tego Muscadet. Karta win nie ogranicza się jednak tylko do win lokalnych. Miejsce to jest również odpowiednie dla wegetarian, dzięki obfitości przepisów ze świeżych, sezonowych warzyw. Dzieci również są tu mile widziane, mamy specjalne menu dietetyczne i pyszne desery.

Średni rachunek za pożywny obiad wyniesie 31-33 €, ale nie będziecie zawiedzeni. Dowodem na to są liczne entuzjastyczne opinie turystów.

Adres: 21, Quai Marcel Boissard, Nantes.

W pobliżu Muzeum Juliusza Verne’a, zwróć uwagę na restaurację na „L’Atlantide 1874”. Jego zalety toL przepiękne położenie na wzgórzu świętej Anny, widok na Loarę, pyszne jedzenie z prawdziwym smakiem Nantes i 1 gwiazdka Michelin za wysoką jakość.

Średnio, obiad będzie kosztował około 40 €.

Adres: 5, rue de l’Hermitage.

W centrum Nantes, zjedz posiłek w La Cigale, jednej z dziesięciu najbardziej historycznych restauracji we Francji. Ten luksusowy, secesyjny obiekt znajduje się obok teatru o tej samej nazwie, przy Place Graslin.

Restauracja nie koncentruje się wyłącznie na tradycyjnej kuchni rybnej, ale także zaspokaja potrzeby miłośników mięsa i warzyw. Potwierdza to znak „talerza” w przewodniku Michelin.

Dwudaniowy lunch w La Cigale kosztuje 25 euro, a trzydaniowa kolacja 27,5 euro.

Adres: 4, place Graslin.

Nie zapominajcie, że przybyliście do historycznej ojczyzny francuskich crepes, skąd naleśniki rozeszły się po całej Francji. Jeśli potrzebujesz szybkiej przekąski bez siedzenia w restauracji lub nawet w podróży, wpadnij do najbliższej Crêperie. Zaskoczy Cię asortyment pieczywa i same naleśniki. Odmiany gryczane i żytnie znane są jako galette i wypełnione są niesłodzonymi nadzieniami.

Mamy nadzieję, że nasz szczegółowy przewodnik pomoże Wam spędzić wspaniałe wakacje w Nantes. W końcu to piękne miasto o bogatej historii i równie bogatej nowoczesności. Ma wiele do opowiedzenia, pokazania i zaskoczenia.

Miłej podróży do Nantes!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *