» Europa » Holandia » Amsterdam » Rijksmuseum w Amsterdamie – wszystko o zwiedzaniu

W samym sercu Amsterdamu, pośród kanałów i okazałych budynków, kryje się skarbiec, w którym każdy obraz jest częścią fascynującej historii Holandii, a każdy artefakt jest świadkiem wyjątkowej kultury. To Rijksmuseum – jedno z najpopularniejszych muzeów sztuki nie tylko w Holandii, ale i na całym świecie. Kolekcja składa się z ogromnej liczby obrazów, rzeźb i znalezisk archeologicznych ważnych dla dziedzictwa kulturowego.

Zwiedzaj Rijksmuseum w Amsterdamie razem z karnetem GVB (więcej o nim piszemy tutaj) i Go City All-Inclusive Pass – pozwalają one na beztroskie korzystanie z transportu publicznego i odwiedzenie wielu ciekawych miejsc i wydarzeń. a pod tym linkiem znajdziesz bilety do muzeum.

Kup bilet do Rijksmuseum

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum piwa Heineken w Amsterdamie

Jak zwiedzić Rijksmuseum?

Rijsmuseum znajduje się w samym sercu amsterdamskiej Dzielnicy Muzeów. Z dworca centralnego można tu dojechać tramwajem nr 2 lub 5 bezpośrednio do przystanku Rijsmuseum. Natomiast pieszo pokonasz tę trasę w 30 minut. Wystarczy, że z dworca głównego pójdziesz prosto do placu Dam, a stamtąd za znakami do Museumplein lub Rijskmuseum.

Nie zapominaj, że Amsterdam jest znany ze swojej kultury rowerowej, a wielu turystów woli poruszać się na dwóch kółkach. Możesz wypożyczyć rower w jednej z wielu wypożyczalni rowerów w mieście. Następnie nasz przewodnik pomoże Ci się odnaleźć w Amsterdamie.

 • Ze względu na dużą liczbę osób chcących odwiedzić Rijksmuseum, zawsze gromadzą się tu kolejki. Jeśli chcesz uniknąć czekania przy kasie, upewnij się, że kupiłeś bilet z wyprzedzeniem.

  Niestety, e-bilety uchronią Cię tylko przed kolejką przy kasie, ale nie przy wejściu. Nasza rada: wybierz poranki w tygodniu, ponieważ duża liczba osób przychodzi w weekendy i święta. Najspokojniejsze dni to wtorek i środa, z godzinami przed 11:00 i po 15:30. Duże torby, plecaki i butelki z wodą najlepiej od razu zostawić w szatni, aby uniknąć kłopotów z ochroną muzeum. Przestrzeganie tych prostych zasad pozwoli Ci cieszyć się wycieczką do Rijksmuseum bez żadnych problemów.

Niezależnie od pory roku czy dnia tygodnia, Rijksmuseum jest otwarte codziennie, dając możliwość zanurzenia się w bogactwie holenderskiego dziedzictwa kulturowego.

Godziny otwarcia muzeum: od 9:00 do 17:00.

Kasa jest czynna: od 9:00 do 16:30.

Ogród, kawiarnia i sklep z pamiątkami zobaczysz od 9:00 do 18:00.

Należy pamiętać, że w niektórych porach roku mogą wystąpić sezonowe zmiany w harmonogramie muzeum, dlatego najlepiej sprawdzić aktualne informacje przed wizytą. 

Co warto zobaczyć w Rijksmuseum?

Państwowe Rijksmuseum w Amsterdamie przechowuje najsłynniejsze dzieła sztuki holenderskiej z różnych czasów. Niestety, zachowało się niewiele dzieł ze średniowiecza. Szczególną uwagę zwraca się na kolekcję Złotego Wieku Holandii (XVII wiek), kiedy kraj osiągnął wysoki poziom rozwoju gospodarczego, politycznego i kulturalnego. W tym okresie tworzyli tak wielcy artyści jak Rembrandt, Vermeer, Hals i Røysdal. Ekspozycja zgromadzona jest w porządku chronologicznym i podzielona na cztery piętra i 80 nowych sal. Pobierz plan piętra muzeum pod tym linkiem

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Amsterdamie: które z nich warto odwiedzić?

Parter

Zwiedzanie Rijksmuseum warto rozpocząć od parteru, gdzie znajdują się sale poświęcone sztuce średniowiecznej, azjatyckiej, XVII wieku oraz Skrzydło Filipa, w którym eksponowane są fragmenty zburzonych zabytkowych domów. Ukryte są tu starożytne artefakty, znaleziska archeologiczne i dowody starożytnej historii Holandii. Ponadto zobaczysz tu ikony religijne, starożytne posągi, modele statków i egzotyczne przedmiotów z Chin, Japonii, Indii i Indonezji.

» CZYTAJ TAKŻEdiamenty w Amsterdamie: zwiedzanie muzeum i fabryki

Pierwsze piętro

Tutaj znajdują się pokoje poświęcone sztuce XVIII i XIX wieku. To miejsce, w którym można delektować się mistrzostwem wielkich artystów, którzy przedstawiali sceny ze swoich czasów z niesamowitą szczegółowością i ekspresją. Odkryjesz dzieła Van Gogha, który eksperymentował z formą, kolorem i kompozycją. Co więcej, poznasz dzieła Jeana-Etienne’a Lyotarda, Paula Gabriela i Francisca de Goi, a także dowiesz się więcej o ich życiu i twórczości, inspiracjach i wpływach.

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie?

Drugie piętro

Przejdź na pierwsze piętro, gdzie otwierają się drzwi do Złotego Wieku. Jest to wyjątkowa okazja, aby zobaczyć dzieła wielkich niderlandzkich malarzy, takich jak Vermeer, Hals i Røysdal, którzy przedstawiali sceny z życia swoich czasów. Galeria Honorowa to przestrzeń, która prowadzi do głównego klejnotu Rijksmuseum, sali malarstwa Rembrandta. Wszystko w tym przejściu zostało zaprojektowane tak, aby wzbogacić doświadczenie zwiedzającego. Zgromadzono tu arcydzieła XVII-wiecznego malarstwa niderlandzkiego, odzwierciedlające złoty wiek kultury holenderskiej.

 • «Straż nocna» Rembrandta

  Najsłynniejszym dziełem jest «Straż nocna» Rembrandta – ogromny obraz przedstawiający grupę strażników cywilnych przygotowujących się do wyjścia na patrol. Ma gigantyczne rozmiary – 363 na 437 centymetrów – i przedstawia 34 postacie, z których każda ma własną osobowość i charakter. 

 • Obrazy Vermeera

  Wybór, który z obrazów Jana Vermeer’a jest prawdziwym diamentem to trudne zadanie. «Mleczarka» z prostą, ale głęboką sceną, «List miłosny» z emocjonalną intensywnością, «Mała uliczka» z przytulnym miejskim krajobrazem czy «Dziewczyna czytająca list» z tajemnicą – każdy obraz zaprasza do swojego własnego, niepowtarzalnego świata.

Trzecie piętro

Na najwyższym piętrze Rijksmusem w Amsterdamie  znajdują się pokoje poświęcone sztuce XX i XXI wieku. Wystawiane są tu prace Yves Saint Laurenta, Karela Appela, Pieta Mondriana, Otto Jaya i innych malarzy, rzeźbiarzy i projektantów mody.

» CZYTAJ TAKŻECo koniecznie trzeba zrobić w Amsterdamie?

Wskazówki dla podróżnych

 • Wizyta w kawiarni

  Po programie kulturalnym można zrelaksować się w kawiarni na tarasie muzeum. Stąd roztacza się wspaniały widok na ogrody i kanały Amsterdamu.

 • Wybierz pamiątkę

  Prezenty ze sklepu Rijksmuseum to prawdziwe rarytasy, ucieleśnione w biżuterii, tekstyliach i naczyniach kuchennych.

 • Spacer po ogrodzie

  Odwiedzający mogą wziąć udział w warsztatach, koncertach lub po prostu cieszyć się świeżym powietrzem, spacerując wzdłuż mostów i ścieżek. Rzeźby i instalacje artystów wielkiego Złotego Wieku uzupełniają piękno natury, a szczególnie ekscytujące zachody słońca dodają dodatkowej magii, tworząc spokojną atmosferę.

 • Zdjęcie do zapamiętania

  Lokalizacja muzeum jest idealna, by zrobić sobie zdjęcie ze słynnymi literami «IAMsterdam» zaraz po wizycie.

Jeśli chcesz zrozumieć i doświadczyć rozwoju sztuki w Holandii, zaopatrz się w specjalny przewodnik. Możesz skorzystać z dwóch ofert muzeum:

 • kupić wycieczkę z przewodnikiem za 5 € w kasie biletowej (prowadzona w języku niderlandzkim, angielskim, francuskim i niemieckim);
 • pobrać bezpłatną aplikację na smartfona. Każda wycieczka trwa 45-90 minut.
 • Lub zarezerwuj wycieczkę z przewodnikiem, podczas której przewodnik przedstawi Ci wszystkie wspaniałe arcydzieła Rijksmuseum!

Śledź informacje o aktualnych i przyszłych wystawach na stronie internetowej muzeum.

» CZYTAJ TAKŻEAmsterdam: 15 głównych atrakcji

Ponieważ Rijksmuseum w Amsterdamie mieści ogromną liczbę dzieł, powinieneś dać sobie odpowiednią ilość czasu na zwiedzenie tego miejsca. Życzymy ciekawego spaceru!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *