Transport publiczny w Rzymie: jak zaoszczędzić na przejazdach

,
Transport publiczny w Rzymie

Publiczny transport miejski w Rzymie stanowi sieć autobusów, metra, tramwajów i pociągów. Aktualne informacje o cenach i rozkładzie znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej. W Rzymie na wszystkie środki transportu publicznego obowiązuje jeden bilet (na pociągi tylko do stacji oznaczonych kolorem czerwonym). Dzieci do 1 m wzrostu mogą korzystać z transportu za darmo. Ponadto warto zapoznać się aktualną ofertą biletów dla turystów przyjeżdżających do Rzymu na okres od jednego dnia do tygodnia.

Bilety czasowe w Rzymie

Bilet 100-minutowy (BIT – 1,5 €) uprawnia do przejazdów autobusami, metrem, tramwajami i pociągami przez czas 100 minut. Oznacza to, że jeśli chcąc dojechać w jakieś konkretne miejsce musicie skorzystać najpierw z metra, a następnie przesiąść się jeszcze na autobus lub tramwaj i cała podróż trwać będzie do 100 minut, to wystarczy, że aktywujecie swoje bilety na bramkach w metrze, a później będziecie mogli korzystać z nich również w innych środkach transportu. Podobnie funkcjonuje to w drugą stronę – jeśli rozpoczynacie podróż autobusem lub tramwajem, a później kontynuujecie ją metrem. Zwróćcie uwagę na to, że w metrze taki bilet wykorzystać można tylko raz, natomiast w autobusach lub tramwajach – dowolną liczbę razy w przeciągu 100 minut od momentu aktywacji biletu.

Metropolitana di Roma

Dostępne są również inne rodzaje biletów czasowych: 24-godzinny (24 h – 7 €), 48-godzinny (48 h – 12,50 €), 72-godzinny (72 h – 18 €) tygodniowy (CIS – 24€). Ważność biletu dziennego kończy się o północy dnia, w którym go aktywowałeś. Wymienione wyżej opcje nie są szczególnie atrakcyjne dla turystów, którzy całymi dniami przemieszczają się jedynie po centrum Rzymu, ponieważ w tej części miasta metro nie jest szczególnie dobrze rozwinięte i znacznie łatwiej jest chodzić pieszo. Przeciętny człowiek wydaje dziennie na transport zaledwie 3 € (z domu i z powrotem). Jeśli jednak macie w planach zwiedzanie zabytków w odległych dzielnicach miasta lub planujecie wycieczkę po różnych częściach miasta, taki bilet pozwoli wam zaoszczędzić siły, czas i pieniądze. Jeśli są z wami dzieci lub osoby łatwo męczące się chodzeniem, to zdecydowanie warto z nich skorzystać i oszczędzić energię na zwiedzanie. Opcją na obniżenie kosztów zwiedzania jest także korzystanie z wycieczek autobusowych, które za rozsądną cenę obwiozą was po wszystkich najpopularniejszych miejscach. Aby zamówić bilety na taką wycieczkę, kliknij w ten link.

Roma Pass

Ten pakiet zniżkowy dla turystów dostępny jest w dwóch wariantach: na 48 godzin (28 €) i na 72 godziny (38,50 €). Karta zaczyna działać od momentu jej aktywacji. Pakiet ten możecie kupić online pod tym linkiem, w kasach Trenitalia lub FrecciaClub,a także muzeach i innych turystycznych miejscach. To bardzo wygodny sposób na przejazdy komunikacją miejską (metrem, autobusami, tramwajami), a także uprawnia was do darmowego wejścia do 1 muzeum (w opcji 48-godzinnej) lub 2 muzeów (72-godzinny), a dodatkowo w kolejnych odwiedzanych atrakcjach, z tą kartą będziecie mogli kupić bilety ze zniżką.

W skład pakietu wchodzą:

  • 2 lub 3-dniowy bilet na komunikację miejską,
  • mapa Rzymu z informacjami o punktach turystycznych (numery telefonów, adresy),
  • przewodnik po muzeach i terenach archeologicznych,
  • program wydarzeń kulturalnych (sztuka, teatr, muzyka), na które będziecie mogli kupić zniżkowy bilet.

Rete filoviaria di Roma

Bilet takiego rodzaju to bardzo korzystna opcja dla osób, którzy chcą odwiedzić wiele muzeów, lubią chodzić na koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne, ponieważ bilety na takie atrakcje są dość drogie. Istnieją również bilety abonamentowe na miesiąc i na rok (imienne lub nieimienne), ale na tym skorzystają jednak bardziej mieszkańcy Rzymu niż turyści.

W publicznych środkach transportu w Rzymie rzadko spotkać można kontrolera biletów, jednak zdecydowanie zalecamy płacenie za podróże. Kara za brak biletu wynosi od 50 € do 100 €. Opłatę należy uiścić bezpośrednio kontrolerowi lub w ciągu dwóch dni w dowolnym urzędzie pocztowym w Rzymie. W przeciwnym razie kwota ta wzrośnie do 200, a nawet do 500 € i wówczas informacje o długu przekazywane są również do ambasady, co może naprzykrzyć wam jeszcze więcej problemów.

Oczywiście idealną opcją byłoby wynajęcie mieszkania w pobliżu centrum i spędzać czas w niewielkiej odległości od niego. Aby zapoznać się z ofertą najlepszych hoteli lub wynająć wygodny pokój w centrum miasta, kliknij tutaj. Rzym jest miastem dla pieszych, więc kwestię transportu często rozwiązuje wygodne obuwie.

Życzymy miłej podróży do Rzymu!

» Czytaj takżeJak korzystać z metra w Rzymie

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *