Przesiadka w Paryżu: jak zwiedzić miasto

, ,

Lecisz z przesiadką w Paryżu i nie wiesz, czym zająć się pomiędzy lotami? Z naszego artykułu dowiesz się, w jakich przypadkach podczas transferu warto pojechać z lotniska do miasta, jak szybko dostać się do centrum i na co ciekawego będziesz miał czas zwiedzić w stolicy Francji w przeciągu kilku godzin.

Czego potrzebujesz, aby zwiedzić Paryż podczas transferu między lotami?

Wystarczający czas między lotami to minimum 6 godzin. To częste pytanie zadawane przez osoby podróżujące z przesiadkami: ile godzin potrzeba na transfer, aby bezpiecznie dostać się z lotniska Charles de Gaulle lub Orly do Paryża. Naszym zdaniem minimalny czas transferu, wystarczający na wyjazd do Paryża, wynosi 6 godzin, z czego 3 godziny przypadają na dojazd. Pomijamy też formalności przed wejściem na pokład. Jeśli transfer na lotnisku trwa krócej niż 6 godzin, to lepiej nie ryzykuj i spędź ten czas między lotami w terminalach, zwłaszcza, że ​​taki gigant jak Charles de Gaulle (CDG) ma wiele do zaoferowania podróżującym.

Twój transfer w Paryżu wynosi 6 godzin lub więcej: co mam zrobić?

Po pierwsze zaplanuj swój czas tak, aby jak najszybciej załatwić formalności na lotnisku w Paryżu:

  • Dowiedz się, czy po przyjeździe do Paryża musisz odebrać bagaż.
  • Przejrzyj plan lotniska, na które przylatujesz (Charles de Gaulle lub Orly): sprawdź terminy przylotów i odlotów, bagaż i stanowiska odprawy oraz przechowalnię bagażu (jeśli podróżujesz z dużym bagażem podręcznym, może warto będzie zostawić go w przechowalni: 6 godzin depozytu dla 32 kg bagażu kosztuje 12 € – dzięki temu podczas wyjazdu do Paryża będzie ci dużo lżej), znajdź najkrótszą drogę do stacji RER.
  • Zainstaluj na swoim telefonie aplikację na pociągi RER i mapę Paryża offline.

Jak w krótkim czasie dostać się z lotniska do centrum Paryża

Stacja kolejowa RER

Należy pamiętać, że podróż z lotniska do Paryża zajmuje w jedną stronę około 1 godzinę, dlatego ważne jest, żebyś starannie zaplanował swój wolny czas.

W budynku lotniska znajduje się stacja kolejowa RER, skąd odjeżdża pociąg bezpośrednio do stacji Saint-Michel-Notre-Dame, położonej w centrum Paryża. Jeśli planujesz dużo jeździć w mieście metrem i nie chcesz zaprzątać sobie głowy kupowaniem dodatkowych biletów, możesz od razu kupić bilet dzienny Paris Visite do stref 1-5 (bilet dla 1 osoby dorosłej na 1 dzień — 28,50 €). Daje on możliwość nieograniczonego poruszania się wszystkimi środkami publicznego transportu w całym Paryżu i na jego przedmieściach.

Co zobaczyć w Paryżu podczas transferu między lotami?

Jeśli twój transfer trwa przynajmniej 6 godzin, będziesz miał około 3 godzin wolnego czasu na zwiedzanie Paryża. Co można zobaczyć w mieście w trzy godziny? Wiele rzeczy! Wystarczy postępować zgodnie z pieszą trasą, którą przygotowaną specjalnie dla ciebie:

  • część drogi ze stacji Saint-MichelNotre-Dame do mostu Aleksandra III – 5 km
  • część drogi od mostu Aleksandra III do stacji Champ de Mars – Tour Eiffel – 3,3 km

Notre Dame i Dzielnica Łacińska

Twoje spotkanie z miastem zacznie się na stacji Saint-Michel-Notre-Dame. Gdy wyjdziesz z dworca, twoim oczom ukaże się jedna z głównych atrakcji miasta — katedra Notre Dame. Oczywiście możesz iść prosto do słynnej katedry, w szczególności jeśli zależy ci na zobaczeniu jej wnętrza. Proponujemy najpierw jednak zajrzeć do księgarni Shakespeare and Company, w pobliżu której znajduje się tytułowa kawiarnia, w której można zamówić kawę i deser i zjeść posiłek z widokiem Notre Dame. Polecamy również zrobić sobie zdjęcie w Rue Saint-Julien le Pauvres z widokiem na kawiarnię Odette, przy okazji można kupić tam jadalną pamiątkę — pudełko francuskich ciasteczek.

Notre Dame

Następnie przejdź obok placu René Viviani, wzdłuż nabrzeża Sekwany do mostu Pont de l’Archevêché, z którego roztacza się piękny widok na katedrę. Gdy przejdziesz przez most, znajdziesz się w ogrodzie Jeana XXIII: wiosną jest niesamowicie pięknie podczas kwitnienia wiśni. Przechodząc przez ogród, znajdziesz się naprzeciwko Katedry Notre Dame. To miejsce oznaczone jako kilometr zerowy Paryża. Naprzeciwko katedry zobaczysz wiele zwabionych ptaków. To miejsce, w który, będziesz mógł zrobić sobie dobre zdjęcie z gołębiami w powietrzu. Ptaki są trenowane do reagowania na określony gest. Za 1 euro miejscowi zorganizują dla ciebie zdjęcie z wróblem lub gołębiem na ręce.

Przy okazji, naprzeciwko katedry znajduje się zejście do bezpłatnej publicznej toalety.

Luwr i ogrody Tuileries

Przesiadka w Paryżu: Luwr

Podziwiając Notre-Dame de Paris, skieruj się w stronę Luwru. Idź ulicą Rue de la Cite, przez most Pont Notre-Dame lub Pont au Change, a następnie podążaj wzdłuż promenady Quai du Louvre, aż dojdziesz do Quai François Mitterrand. Niestety, na zwiedzanie Luwru nie będziesz miał wystarczająco dużo czasu, ale będziesz mógł zobaczyć jego dziedziniec i mury muzeum, a także znajdzie się chwila na fotografię ze słynnymi szklanymi piramidami.

Most Aleksandra III i Les Invalides

Po wyjściu z dziedzińca muzeum, przejdź przez ogród Tuileries, a znajdziesz się na Place de la Concorde. Tam obejrzysz obelisk z Luksoru i zobaczysz Fontaine des Mers. Następnie idź ulicą Cours la Reine do mostu Aleksandra III. Z tego punktu Wieża Eiffla jest już bardzo dobrze widoczna i da się zrobić tam piękne zdjęcia.

Przesiadka w Paryżu: Place de la Concorde

Korzystając z naszej trasy, do tego momentu będziesz przemierzysz już około 5 km i biorąc pod uwagę pobieżne zwiedzanie, z założonych 3 godzin nie zostanie ci już wiele czasu. Jeśli to prawda i boisz się spóźnienia na lotnisko, od razu przejdź przez most Aleksandra III, a tam, na drugim brzegu Sekwany znajdziesz się stację Invalides, z której w ciągu 5-7 minut dotrzesz na stację RER Saint-Michel – Notre-Dame, a stamtąd – na jedno z paryskich lotnisk.

Jeśli jednak wciąż masz czas i siłę, proponujemy kontynuację spaceru po Paryżu. Za mostem Aleksandra III, obejrzyj z zewnątrz Pałac Inwalidów, zwróć uwagę na kopułę grobowca Napoleona, a następnie rusz wzdłuż Avenue de la Motte-Picquet do Pól Marsowych.

Wieża Eiffla

Wieżą Eiffla

Z tego miejsca warto zrobić dużo zdjęć z Wieżą Eiffla. Przejdź przez park, aby zobaczyć z bliska słynną stalową konstrukcję. W tym miejscu kończy się szybkie zwiedzanie najważniejszych zabytków Paryża. Aby wrócić na lotnisko, musisz dojść do stacji Quai Branly Champ de Mars-Tour Eiffel, z której w 10-15 minut dojedziesz do stacji RER Saint-Michel – Notre-Dame, z której zaczął się twój spacer po Paryżu.

 

Oczywiście, 3, 5 lub 7 godzin w Paryżu można zaplanować zupełnie inaczej. Jeśli nie lubisz chodzić, a pogoda dopisuje, zrób sobie małe zapasy jedzenia w piekarni i odpocznij na Polach Marsowych lub w Ogrodzie Luksemburskim – na to spokojnie wystarczą ci trzy godziny. W przypadku złej pogody, możesz miło spędzić czas siedząc przy stoliku w paryskiej kawiarni. Jeśli chcesz zobaczyć jak najwięcej zabytków miasta, ale nie masz ochoty na złamanie karku biegać po ulicach, skorzystaj z wycieczki Double Decker Tour Bus — w ciągu kilku godzin będziesz mógł zobaczyć prawie wszystkie atrakcje Paryża! Najważniejsze jest, aby nie bać się wydostać z lotniska do miasta, jeśli transfer trwa więcej niż 6 godzin!

Miłej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *