Najsłynniejsze paryskie cmentarze

,

Paryż to istna skarbnica atrakcji. Są tu miejsca zarówno dla miłośników historii, sztuki, jak i rozrywki. Przy takiej różnorodności może wydawać się dziwne, że większość osób udaje się na paryskie cmentarze, aby je podziwiać. Nie ma w tym nic dziwnego; to tu rezyduje niepowtarzalny duch minionych wieków, tu miejsce ostatniego spoczynku znaleźli wielcy artyści, muzycy, politycy i pisarze wszystkich czasów; to tu, w praworządnej sferze śmierci, można poczuć, czym żył i żyje Paryż.

Cmentarz Père-Lachaise

Cmentarz Père-Lachaise

Największy paryski cmentarz znajduje się w pobliżu stacji metra o tej samej nazwie na Boulevard Ménilmontant. Można do niego dojechać także ze stacji metra Philippe Auguste i Gambetta. Cmentarz można zwiedzać bezpłatnie i jest otwarty od 8:00 do 18:00 latem i do 17:30 zimą.

W niewielu miejscach można spotkać tylu wspaniałych ludzi naraz. Wchodząc na cmentarz można odebrać szczegółową mapę, na której zaznaczone są groby sławnych osób. Należą do nich Edith Piaf, Oscar Wilde, Molier, Fryderyk Chopin, Modigliani i wielu innych. Najpopularniejszą atrakcją od dawna jest grób Jima Morrisona. Wielbiciele The Doors są stałymi bywalcami cmentarza Père Lachaise.

O życiu każdej ze słynnych postaci napisano książki i filmy, dlatego cmentarz Père Lachaise oferuje wycieczki z przewodnikiem. Ciesz się historiami bez hałaśliwych tłumów wokół ciebie dzięki audioprzewodnikowi TouringBee. Pobierz aplikację, a znajdziesz w niej wycieczkę audio po cmentarzu Père-Lachaise.

» CZYTAJ TAKŻECmentarz Père Lachaise: słynne groby, legendy, mapa

 

Saint-Denis

Saint-Denis

Groby większych sław niż ci w Père-Lachaise można zobaczyć tylko w opactwie Saint-Denis. Pochowani są tu wszyscy królowie Francji, nie licząc trzech oraz wszystkie ich rodziny. Podczas zwiedzania można zobaczyć kamienne nagrobki z różnych wieków, pomniki, misterne listwy, elementy monarszej garderoby i inne ozdoby z epoki królów.

Najłatwiejszym sposobem dotarcia do opactwa St Denis jest skorzystanie ze stacji metra Basilique St Denis na obrzeżach Paryża. Samą katedrę można zwiedzać za darmo, ale droga do grobowców prowadzi przez kasę biletową. Wejście dla turystów czynne jest codziennie od 12:00 do 16:30. Kup bilet z wyprzedzeniem pod tym linkiem i zarezerwuj fascynującą wycieczkę z przewodnikiem tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEOpactwo Saint-Denis — grobowiec królów francuskich

 

Panteon

Panteon w Paryżu

Bardziej współcześni wielcy mieli zaszczyt być pochowani w okazałym budynku Panteonu. Pierwotnie zbudowany jako kościół, obecnie jest nekropolią dla uczonych, pisarzy, polityków i osób publicznych. Można tu dotknąć nagrobków Victora Hugo i Emile’a Zoli, Pierre’a Curie i Marie Skłodowskiej Curie, Voltaire’a i Jean-Jacques’a Rousseau.

Pierwszą rzeczą, którą należy docenić jest skala i wspaniałość architektury. Pod kopułą Partheonu znajduje się taras widokowy, z którego widać cały Paryż i wieżę Eiffla. Panteon jest otwarty od 10:00 do 18:00. Bilety można kupić wcześniej pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻEPanteon w Paryżu – świątynia i grobowiec

Katakumby Paryża

Katakumby Paryża

Nie wiadomo, ilu celebrytów zmieszało się ze szczątkami zwykłych obywateli w paryskich katakumbach. Ale te podziemne korytarze to największe cmentarzysko w mieście. Tutaj, w wapiennych szybach, sprowadzono wszystkich, którzy zostali pochowani na starych cmentarzach Paryża od założenia miasta do XVIII wieku.

Zabytek z roku na rok zachowuje status jednego z najstraszniejszych w Europie. Aby uniknąć stania w kolejce po bilety, zarezerwuj wcześniej online (polecamy tutaj). Koniecznie skorzystaj z audioprzewodnika, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak Paryżanie wymyślili taką kryptę i co zrobiła ona dla miasta. Godziny otwarcia Katakumb: 9:45–20:30.

» CZYTAJ TAKŻEKatakumby Paryża

Cmentarz Montmartre

Cmentarz Montmartre

Cmentarz Montmartre wita turystów ponurymi rodzinnymi kryptami, które jednocześnie nie są pozbawione hipnotyzującego piękna. Każdy nagrobek jest tu dziełem sztuki. Najciekawsze z nich to groby architekta Pierre’a Loresica, piosenkarki Dalidy i poety Heinricha Heinego. Anturażu otoczeniu dodają żywi mieszkańcy cmentarza — koty.

Aby odwiedzić cmentarz, należy dostać się do podnóża wzgórza Montmartre, najwyższego punktu w mieście. W pobliżu znajdują się stacje metra Place de Clichy i Blanche. Cmentarz jest otwarty dla turystów przez cały rok od 8:00 w dni powszednie i od 9:00 w weekendy. Goście mogą wchodzić na teren cmentarza do 18:00.

» CZYTAJ TAKŻEMontmartre: 15 pomysłów na spacery po najbardziej romantycznej dzielnicy Paryża

Cmentarz psów Cimetière des Chiens

Cmentarz psów Cimetière des Chiens

W XIX wieku w Paryżu pojawiło się towarzystwo ochrony zwierząt, które walczyło z niekontrolowanym wyrzucaniem martwych zwierząt w mieście. Znaleziono eleganckie rozwiązanie problemu w stylu francuskim. Opuszczony fragment wyspy na skraju miasta został wydzielony jako cmentarz dla zwierząt. Chowano tam psy, koty, ptaki, ryby i inne zwierzęta, domowe i bezpańskie.

Zamożni właściciele nie skąpili na eleganckie nagrobki dla swoich pupili, więc miejsce to wygląda teraz całkiem ładnie. Niektóre z pochowanych tu zwierząt to psy służbowe, aktorzy teatralni i filmowi oraz pupile celebrytów. Z jednego grobu skradziono niedawno diamentową obrożę o wartości 9000 euro.

Godziny otwarcia cmentarza: 10:00–16:30. Wstęp wolny. Najbliższa stacja metra: Gabriel Péri (linia 13).

 

Niektórym takie zainteresowanie cmentarzami może wydać się dziwne, ale to paryskie cmentarze. A Francuzi znani są z tego, że potrafią pięknie robić nawet banalne rzeczy.

 

Miłej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *