» Europa » Czechy » Jakie zamki w Czechach warto zobaczyć?

Zamek Praski, Karlštejn czy Bouzov? Jakie zamki w Czechach warto zobaczyć? Przygotowaliśmy przewodnik po najpiękniejszych czeskich pałacach. Jak się okazuje, wielu osobom Czechy nie kojarzą się wcale z piwem, ale z filmami i bajkami, których akcja rozgrywa się oczywiście na zamkach! Najsłynniejsze z nich są «Trzy orzeszki dla Kopciuszka». Akcja filmu toczy się w Moritzburgu w Niemczech i zamku Švíchov w Czechach. Jeśli marzysz o znalezieniu się w swojej bajce, oferujemy bilet na koncert w historycznej sali balowej!

Idealną bazą wypadową do zamków jest Praga. Większość wycieczek terenowych rozpoczyna się właśnie tutaj. Jednak mało prawdopodobne, abyś był w stanie odwiedzić wszystkie pałace w Czechach w ciągu jednego dnia, więc zarezerwuj swój hotel tutaj.

Wybierz hotel w Pradze

» CZYTAJ TAKŻEGdzie wybrać hotel w Pradze? zobacz te dzielnice

Zamek Praski

Jakie zamki w Czechach warto zobaczyć? Zacznijmy od Zamku Praskiego, który jest uważany za jeden z największych kompleksów zamkowych na świecie. Prace nad nim rozpoczęły się w IX wieku, ale był on budowany i przebudowywany tak wiele razy, że z pierwotnej struktury pozostała tylko podstawa. Z czasem twierdza obronna zaczęła się rozrastać o kamienne budynki, świątynie i wieże w najróżniejszych stylach architektonicznych. Obecnie Zamek Praski jest rezydencją prezydenta Republiki Czeskiej. Spaceruj po pałacu z naszym audioprzewodnikiem i odkrywaj niezwykłe zakamarki tego miejsca!

Kompleks Zamku Praskiego jest otwarty od 6:00 do 22:00. Trudność polega jednak na tym, że każda atrakcja ma swoje własne niestabilne godziny zwiedzania. Aby uniknąć tego problemu, zarezerwuj wycieczkę.

» CZYTAJ TAKŻERejsy po Wełtawie: dlaczego warto i jaką wycieczkę wybrać?

Zamek Karlštejn

Na drugim miejscu pod względem popularności wśród turystów znajduje się Zamek Karlštejn. Z Pragi to 50 minut jazdy. Warto, ponieważ na miejscu czeka na ciebie skarbiec Karola IV. Pałac został wybudowany w XIV wieku właśnie dla tego króla Czech i jednocześnie cesarza rzymskiego. Monarcha wykorzystywał zamek jako miejsce przechowywania złota, biżuterii, książek, relikwii chrześcijańskich i królewskich regaliów.

Karlštejn, jak na bajkowy pałac przystało, stoi na malowniczym wzgórzu w rezerwacie przyrody Cesky Kras. Według legendy tylko wybrana grupa współpracowników króla Karola IV mogła wejść do zamku. Natomiast kobiety nie miały tam wstępu przez wieki. Nawet dziś nie można się do niego swobodnie dostać, dlatego doradzamy wycieczkę w zorganizowanej grupie - bilety pod tym linkiemIstnieją też inne opcje zwiedzania, które obejmują transfer z Pragi i wejście bez kolejki.

Zamek Frýdlant

Zamek Frýdlant był pierwszym zamkiem-muzeum w Europie. Stało się to w XVIII wieku, z woli jego właścicielki Christiany Glam Gallas. Pałac różni się od tych średniowiecznych zazwyczaj dość ciężkich i z surową architekturą. Ta okrągła wieża i gotycka część, które pozostały z tamtych czasów, są niezwykle wdzięczne.

Godziny otwarcia: Zamek można zwiedzać od kwietnia do października, od wtorku do niedzieli. 

Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy po wejściu do zamku są herby i inne symbole rycerskie. Oprócz sal ceremonialnych zwiedzisz specjalne pokoje o dość niezwykłych nazwach: przechowywanie celów, pozłacanych uprzęży, srebrnych kołnierzy i papeterii.

» CZYTAJ TAKŻECo przywieźć z Czech? Oto 10 pomysłów

Zamek Hluboká nad Wełtawą

Właściciele tego zamku ciągle się zmieniali i tylko jedna rzecz pozostała niezmienna – ich mania przebudowy zamku w nowy sposób. Znamy 26 właścicieli i mniej więcej tyle samo radykalnych przekształceń od gotyku po barok. Dziś jest to neogotycka biała budowla na wzór rezydencji Windsorów. Zdobią ją rzeźbione wieże z iglicami, trofea, obrazy, drewniane meble, gobeliny i zbroje rycerskie, a także eleganckie balkony. Co więcej, gości witają angielskie ogrody, w których panuje idealny porządek. Sprawdź to sam podczas tej wycieczki.

» CZYTAJ TAKŻEGłówne atrakcje w Strasburgu

Zamek Zvíkov

«Tam, gdzie łączą się wody Otavy i Wełtawy, na skrawku wznosi się nie do zdobycia różowy Zamek Zvíkov» – tak mogłaby się zaczynać rycerska ballada. Nie jest to jednak bajka, lecz rzeczywistość. Sama budowla składa się z wieży mieszkalnej z freskami na ścianach i dziedzińca na świeżym powietrzu. Zvíkov ma oryginalny mur w delikatnym różowym kolorze. Polecamy odwiedzić go o zachodzie słońca – wtedy zdjęcia będą naprawdę magiczne! W ciągu dnia zarówno XIII-wieczne sale, jak i bardziej nowoczesne pomieszczenia są otwarte dla grup turystycznych.

Oprócz zamku można odwiedzić Browar Zvíkov, w którym warzone jest piwo Złota Gęś. Możesz tam napić się klasycznego czeskiego piwa. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że potem odwiedzi Cię diabeł Zvikov. Wśród miejscowych krąży wiele plotek o jego psotach z pijakami.

» CZYTAJ TAKŻEOktoberfest w Monachium: przewodnik po niemieckim święcie piwa

Zamek Bouzov

Zamek Bouzov na Morawach idealnie pasuje do koncepcji «bajkowego pałacu». Nakręcono w nim wiele czeskich filmów dla dzieci oraz serial Netflix «List do króla». Podobnie jak większość innych czeskich zamków został zbudowany w średniowieczu. Z czasem przekształcił się z punktu obronnego w romantyczny pałac.

Wokół Zamku w Bouzovie krąży wiele legend. Istnieją na przykład pogłoski o podziemnych tunelach i piwnicach, w których można spotkać ducha młodej dziewczyny. Za życia została okrutnie oszukana przez rycerza, dlatego dziś straszy i zwodzi wszystkich przebywających na zamku mężczyzn.

» CZYTAJ TAKŻE5 najlepszych tarasów widokowych w Pradze

Zamek Sychrov

Zamek Sychrov to romantyczne miejsce w stylu francuskiego romantyzmu. Jest ozdobiony wspaniałymi obrazami, rzeźbami i meblami. Nazywany jest również kwiatem Francji w Czeskim Raju albo małą Francją w Czechach. Odwiedź go z wycieczką, spójrz na salę balową, bibliotekę, sypialnie i ogrody. Nawiasem mówiąc, zamek słynie z duchów, które go nawiedzają.

» CZYTAJ TAKŻEKoncerty w Pradze na które warto się wybrać

Pałac Lednice

Najlepszym regionem do zwiedzania zamków w Czechach są Morawy. W miejscowości Lednice znajdują się dwa parki – angielski park naturalny i francuski park regularny. Zachowały się w nich rzadkie drzewa z całego świata, romantyczne domy, stawy ze złotymi rybkami i klejnot kompleksu – neogotycki Pałac Lednice. Jest to jedno z największych arcydzieł krajobrazu stworzone przez człowieka. Zamek zdobi mieszanka stylów. Łączy w sobie marmurowe kolumny, kamienne piramidy, ażurowe balkony i krenelażowe wieże.

Dekoracja wnętrz Pałacu Lednice jest jeszcze bardziej zróżnicowana. Zobaczysz tu:

  • Salę Myśliwską z wypchanymi zwierzętami i bronią;
  • Salę Afrykańską z trofeami,
  • Salę Chińską z tapetą z papirusu ryżowego,
  • Muzeum Zabawek.

Później równie wiele zobaczysz w ogrodach, a nawet zorganizujesz piknik z widokiem na twierdzę.

» CZYTAJ TAKŻEJakie niemieckie miasta warto odwiedzić?

Zamek Šternberk

Zamek Šternberk wznosi się na szczycie klifu. Nazywany jest «Gwiazdą na Górze» ze względu na swój pięcioramienny kształt. Otoczony jest malowniczym krajobrazem, po którym można spacerować lub jeździć konno. Ponadto warto wybrać się na wycieczkę i zwiedzić salę rycerską, zbrojownię, kaplicę i muzeum.

» CZYTAJ TAKŻEDrezno w 1 dzień: co zobaczyć?

Zamek Křivoklát

Jakie inne zamki w Czechach warto zobaczyć? Na pewno Křivoklát, który jest najczęściej filmowanym pałacem w Czechach. Mogliśmy go zobaczyć m.in. w «Nieustraszonych braciach Grimm» i «Ścigani». Co ciekawe, wygląd architektoniczny zamku pozostał nietknięty od czasów jego budowy w średniowieczu. W ramach wycieczki do pałacu odwiedzisz gwiaździste sklepienia Sali Królewskiej, taras widokowy Wielkiej Wieży i bibliotekę, która zawiera ponad 52 tys. różnych książek. Główną wartością zamku jest jednak jego kaplica. Znajduje się w niej złoty ołtarz z XV wieku ozdobiony figurami Chrystusa, skrzydlatymi aniołami i dwunastoma posągami apostołów.

Po zwiedzeniu zamku spróbuj swoich sił w łucznictwie i odwiedź sklepy z pamiątkami.

» CZYTAJ TAKŻEZwiedzanie Kolonii w jeden dzień

Teraz już wiesz, jakie zamki w Czechach warto zobaczyć. Życzymy niesamowicie bajkowej przygody w królewskich pałacach!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *