» Turcja » Stambuł » Najlepsze bazary w Stambule – Wielki Bazar, Bazar Egipski i Arasta

Szepczący handlarze, góry przypraw i skrzynie skarbów. Zaprowadzimy Cię na najlepsze bazary w Stambule! Wielki Bazar, Bazar Egipski, czy Arasta to bajki Szeherezady, które tutaj ożywają. Nasz artykuł pomoże Ci nie zgubić się w tym magicznym świecie. Ponadto specjalne wycieczki będą kluczem do labiryntu przypraw i słodyczy.

Wybierz się na wycieczkę po bazarach

» CZYTAJ TAKŻECo przywieźć ze Stambułu i gdzie kupić pamiątki?

Hotele w pobliżu bazarów w Stambule

Bazary w Stambule zanurzą każdego w bogactwie orientalnej kultury. Jeśli wynajmiesz w ich pobliżu hotel, będziesz mieć doskonałą okazję do odwiedzenia ich w dowolnym momencie. Rano, gdy jesteś jeszcze pełen energii przed serią wycieczek krajoznawczych, lub wieczorem po załatwieniu wszystkich spraw, ciesz się możliwością robienia zakupów bez pośpiechu.

Wynajmij hotel w pobliżu tych bazarów:

  • Wielki Bazar

    Wielki Bazar to raj dla zakupoholików. Tutaj zanurzysz się w świecie niekończących się negocjacji i znajdziesz wszystko.

  • Egipski Bazar

    Egipski Bazar to świat przypraw i smaków Stambułu. Zatrzymaj się tu rano, by zaspokoić apetyt!

  • Arasta Bazaar

    Arasta Bazaar to skarbnica wyjątkowych pamiątek i unikalnych rękodzieł, które będą idealnym prezentem z podróży.

Tryb działania bazarów w Stambule

Zazwyczaj bazary są otwarte od rana do wieczora, ale wtorek jest uważany za «dzień dziecka», dlatego godziny w tym dniu mogą się różnić.

Grand BazaarEgipski bazarArasta Bazaar
Beyazıt, 34126 Fatih/İstanbul Rüstem Paşa, 34116 Fatih/İstanbul,  Sultan Ahmet, Mimar Mehmet Ağa Cd. No:2, 34122 Fatih/İstanbul 
8:30  19:00 

Zamknięte w niedzielę 

8:00  19:30 9:00 – 19:00 

» CZYTAJ TAKŻECzego spróbować w Stambule?

Wielki Bazar

Labirynt 61 zadaszonych uliczek, aromaty przypraw, blask jedwabiu i brzęk mosiężnych naczyń czekają tu za każdym rogiem! Wielki Bazar w Stambule jest jednym z największych i najstarszych zadaszonych rynków na świecie. Został założony w XV wieku za panowania sułtana Mohammeda Zdobywcy. Sto lat później, gdy Imperium Osmańskie było u szczytu swojej potęgi, sam Sulejman Wspaniały przechadzał się w cieniu 4 tys. kopuł Wielkiego Bazaru.

Rozsypane przyprawy i aromaty świeżo parzonej kawy po turecku zapierają dech w piersiach! Zobacz, jak przygotowują ją w specjalnym czajniku «chaydanlık». Koniecznie spróbuj też soku z granatów. Ponadto kolorowi handlarze, których przodkowie stali za tymi samymi straganami wieki temu, chętnie opowiedzą historię każdego przedmiotu. Niezależnie od tego, czy jest to starożytny sztylet, czy elegancki turek używany przez osmańskich pashas – możesz wybierać. A targowanie się tutaj to wyjątkowa przyjemność! Czy będzie to wycieczka zakupowa z przewodnikiem, czy samodzielny spacer, nie wahaj się podać swojej ceny za wskazany przedmiot.

Legenda głosi, że gdzieś w trzewiach Wielkiego Bazaru znajduje się starożytna studnia z magiczną wodą. Według nielicznych naocznych świadków została ona zbudowana nie później niż w XVIII wieku, a znajdująca się w niej woda ma właściwości lecznicze. Istnieje bardzo niewiele informacji na temat tej atrakcji, ale niektórzy przewodnicy są pewni jej istnienia. Spróbuj znaleźć to tajemnicze źródło!

» CZYTAJ TAKŻEMeczet Sulejmana w Stambule - planowanie wizyty

Egipski Bazar w Stambule

Zbudowany zgodnie z wolą żony sułtana w XVII wieku, Egipski Bazar w Stambule kusi aromatami ze wszystkich zakątków świata. Powstał z dochodów Imperium Osmańskiego z prowincji Egiptu, stąd jego nazwa. Na tym bazarze tradycyjnie handluje się przyprawami. I tak pod malowanymi sklepieniami rynku ostre chili sąsiaduje z delikatną wanilią, a pikantna kurkuma z kwiatowym kardamonem. Co ważne, wszystkie produkty są bezpieczne do spożycia! To nie przypadek, że właśnie na egipskim bazarze w Stambule po raz pierwszy pojawił się dział kontroli jakości żywności. Sułtan troszczył się o zdrowie swoich poddanych.

Jedną z atrakcji egipskiego bazaru jest obserwowanie pracy mistrzów przypraw. Żywe kompozycje kolorowych proszków, które pojawiają się tuż przed oczami, są czymś, co warto zobaczyć! Spróbuj swoich sił w tworzeniu własnej mieszanki. Wymieszaj na przykład szczyptę ziry, aby uzyskać przyszły pilaw i szafran, aby nadać potrawie złoty odcień.

Na straganach znajdziesz również desery: «specjalność» rahat-lukum i baklavę. Możesz też kupić aromatyczną herbatę i kawę, by po powrocie z podróży odtworzyć w domu atmosferę bajecznego Stambułu. Nie zapomnij o pamiątkach! Wybieraj spośród ręcznie tkanych dywanów, kunsztownej ceramiki, która jest tak delikatna, jak rzemiosło dżinów, oraz biżuterii ze srebra i kamieni półszlachetnych, które błyszczą jak skarby Ali Baby.

Spacerując po egipskim bazarze, sprawdź łaźnie saunowe. Nie ma lepszego sposobu na relaks po zakupach!

» CZYTAJ TAKŻEZwiedzanie Hagia Sophia w Stambule: ceny i godziny otwarcia

Bazar Arasta

Bazar Arasta, niegdyś część Topkapi (głównego pałacu Osmanów), został oddzielony nowo położoną ulicą w XVII wieku. Rynek odziedziczył kamienne galerie, pod których łukami do dziś tętni handel. Rzemieślnicy zajmują się tu wszystkim. Wyraziste kilimy, tłoczone filiżanki i dzbanki, wyroby skórzane oraz orientalne słodycze to tylko część tego, co lokalni handlarze mają do zaoferowania!

Na Bazarze Arasta możesz również obserwować dywany, ceramikę i wyroby ze srebra, a nawet samodzielnie spróbować swoich sił w rzemiośle. Przykładem może być kaligrafia, której kursy mistrzowskie są tu często organizowane. Poza tym Arasta to coś więcej niż tylko targ. Oprócz sklepów i herbaciarni kuszących aromatami gorących napojów, ta mała uliczka kryje w sobie coś jeszcze. Otóż pod ziemią wita odwiedzających słynne Muzeum Mozaiki Wielkiego Pałacu, które przenosi w czasy bizantyjskie. Wewnątrz znajdują się pola zachowanych arcydzieł mozaiki. Krótko mówiąc, Arasta to cały świat, w którym można się targować, tworzyć, jeść i poznawać historię. 

Blisko Bazaru Arasta znajduje się słynna katedra Hagia Sophia i Sultanahmet.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Archeologiczne w Stambule

Koniecznie odwiedź najlepsze bazary w Stambule! Znajdziesz na nich nie tylko wyjątkowe przedmioty, ale także zyskasz niezapomniane wrażenia. 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *