» Europa » Francja » Normandia » Jaka pogoda jest w Normandii i kiedy najlepiej pojechać?

Jaka pogoda jest w Normandii i kiedy najlepiej pojechać? Przygotowaliśmy przewodnik, który pomoże Ci się przygotować do podróży o każdej porze roku. Podpowiemy również, co ze sobą zabrać. W związku z tym, że Normandia słynie wśród Francuzów z pogody, która zmienia się 4 razy w ciągu dnia, musisz nastawić się na każdą ewentualność. Dlatego najlepiej mieć w bagażu, oprócz rzeczy na plażę, parasol i lekką kurtkę.

Pierwszy raz w Normandii? Koniecznie zobacz Mont Saint-Michel. Mamy dla Ciebie przewodnik po tym niezwykłym miejscu.

Pobierz audioprzewodnik po Mont Saint-Michel

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze wioski w Normandii

Przydatne wskazówki przed wizytą w Normandii

Zanim odpowiemy, jaka pogoda jest w Normandii i kiedy najlepiej pojechać, zapoznaj się ze wskazówkami przed podróżą:

» CZYTAJ TAKŻESamodzielna podróż samochodem pod Normandii

Normandia wiosną

Możesz przyjechać do Normandii w maju lub na początku czerwca, kiedy jeszcze nie ma sezonu. Ogólnie rzecz biorąc, wiosna w tym regionie przychodzi wcześnie. W kwietniu jest już znacznie więcej słonecznych dni, a średnia temperatura w ciągu dnia osiąga +15°C. Taka pogoda jest idealna na zwiedzanie!

Wiosną Giverny ożywa kolorami i zielenią. Odwiedź dom i ogród, w którym Claude Monet znalazł inspirację.

W maju w Normandii robi się naprawdę ciepło, więc można już wybrać się na piknik na plaży. Jest jednak jeszcze za wcześnie na opalanie, a nawet otwarcie sezonu kąpielowego.

 • przyroda w rozkwicie,
 • sezon festiwalowy i wakacyjny
 • możliwe deszcze i wiatry,
 • niektóre atrakcje są zamknięte z powodu zimna

Normandia latem

Najlepiej pojechać do Normandii latem. Lipiec i sierpień są uważane za najcieplejsze i najbardziej suche miesiące w tym regionie. Co więcej, w połowie lata temperatury oceanu wzrastają do +19°C, a nawet wyżej, więc można się kąpać, a nawet opalać. Jest jednak jeden duży minus – od połowy lipca we Francji zaczyna się czas letnich wakacji, więc wybrzeże będzie zatłoczone. A Normandia jest chętnie wybierana przez Francuzów na wypoczynek, ponieważ tu upałów prawie nie ma (dzięki Oceanowi Atlantyckiemu, który latem pochłania ciepło i oddaje chłód nagromadzony w miesiącach zimowych).

W Deauville znajdziesz plaże, kasyna i modne restauracje. Warto wybrać się na spacer brzegiem morza i podziwiać widoki na kanał La Manche.

 • idealny czas na wakacje na plaży,
 • długi dzień,
 • różnorodność festiwali i wydarzeń
 • szczyt sezonu turystycznego,
 • wysokie ceny

Normandia jesienią

We wrześniu w Normandii nadal jest ciepło i sucho. w ciągu dnia temperatura wynosi +17°C, a w nocy +10°C. Co istotne, zaczyna się rok szkolny, więc plaże, hotele, restauracje i inne miejsca wypoczynku nie będą tak zatłoczone jak latem. Ponadto ceny są niższe. Taka aura utrzymuje się do października, ponieważ wtedy pojawiają się już opady deszczu.

Wybierz się do jesiennego Honfleur, aby podziwiać piękne ogrody, lasy, winnice i widoki na morze. 

 • kolorowe jesienne krajobrazy
 • sezon zbiorów jabłek
 • zmienna pogoda (deszcz, wiatr),
 • nie wszystkie atrakcje są otwarte

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze plaże we Francji

Normandia zimą

W listopadzie temperatury spadają i coraz więcej pada. Natomiast grudzień jest uważany za najbardziej mokry miesiąc w Normandii, jednak nie należy rezygnować z podróży! W słoneczne dni czekają na ciebie ludowe festyny. Ponadto w Normandii nie ma «prawdziwej» zimy. Średnia temperatura w ciągu dnia wynosi +9-10°C i rzadko spada poniżej zera. A śnieg, jeśli już spadnie, nie utrzymuje się długo.

Typowa normandzka zima to seria pochmurnych, mokrych i wietrznych dni. Taka pogoda nie zachęca do wychodzenia na zewnątrz (to dobry czas na spróbowanie lokalnej kuchni). Ale tym, którzy są przyzwyczajeni do śniegu i mrozu, nie będzie to przeszkadzać. Zimowa Normandia też ma swój urok, a także jeden duży plus – niskie ceny noclegów. 

Rouen słynie z gotyckich katedr i malowniczych promenad. Natomiast zimą miasto ożywa dzięki jarmarkom bożonarodzeniowym i innym świątecznym rozrywkom.

 • świąteczna atmosfera,
 • niskie ceny
 • krótszy dzień,
 • zamknięcie niektórych atrakcji

» CZYTAJ TAKŻE10 najpiękniejszych hoteli w Normandii

Pogłoski o fatalnym klimacie w Normandii są mocno przesadzone. Pamiętaj, że im dalej od wybrzeża, tym większe szanse na dobrą pogodę. Najważniejsze to być przygotowanym na wszelkie niespodzianki i nie zniechęcać się, jeśli się zdarzą. Wspaniałej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *