» Europa » Czechy » Praga » Co zobaczyć w Pradze? Zabytki i atrakcje stolicy Czech

Co zobaczyć w Pradze? Wycieczka do stolicy Czech jest jak podróż w czasie. Miasto, którego powstanie datuje się na IX wiek, szczyci się bogatym średniowiecznym dziedzictwem, od zabytków architektury po niezwykłe tradycje i legendy. Zwiedzaj je z naszym audioprzewodnikiem, który poprowadzi Cię po największych atrakcjach. A po udanym spacerze, zasmakuj lokalnych specjałów podczas prawdziwej średniowiecznej uczty! Będziesz cieszyć się 3- lub 5-daniową kolacją przygotowaną według starożytnych przepisów, z autentycznymi występami, muzyką i tańcami. 

Sięgnij po nasz praktyczny przewodnik po Pradze. Pokażemy Ci, gdzie warto pójść, a ponadto podzielimy się wskazówkami pomocnymi podczas podróży.

Pobierz przewodnik po Pradze

» CZYTAJ TAKŻEPraga: 10 pomysłów na spędzenie Bożego Narodzenia i Sylwestra

Klimatyczne hotele w Pradze

Po pierwsze, wybierz hotel w Pradze. Turystów jest sporo, dlatego polecamy zrobić to z wyprzedzeniem. Proponujemy kilka opcji noclegu:

 • Hotel U Prince Prague by BHG – luksusowy hotel położony bezpośrednio na Rynku Starego Miasta, naprzeciwko Praskich Kurantów.
 • Hotel U Zlatého Stromu Prague by BHG – w innej epoce z okien można było zobaczyć czeskich władców podróżujących starożytną «Drogą Królewską» na koronację.
 • The King Charles – ten hotel również znajduje się przy Drodze Królewskiej, a wewnątrz panuje średniowieczna atmosfera dzięki zabytkowym meblom.
 • U Tří Bubnů – hotel zajmuje dwa budynki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Gdyby można było cofnąć czas, mógłbyś być sąsiadem słynnego pisarza Franza Kafki.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie wybrać hotel w Pradze? Zobacz te dzielnice

Lochy Starego Miasta

Poznawanie starożytnej Pragi najrozsądniej zacząć od Starego Miasta. To właśnie w tej dzielnicy, nad brzegiem Wełtawy, kryje się większość najstarszych zabytków. Mamy tutaj:

 • zachowany łuk Mostu Judyty (1172),
 • «zerowy» filar Mostu Karola (1402), który go zastąpił ,
 • «dolny kościół» Ducha Świętego w klasztorze krzyżowców (1252).

Jednak aby do nich dotrzeć, trzeba zejść pod ziemięOgólnie rzecz biorąc, w głębi Pragi kryje się całe miasto. A najbardziej rozbudowana sieć podziemnych przejść znajduje się pod Starym Miastem. W tych lochach skazani na śmierć oczekiwali na egzekucję, a złodzieje ukrywali swoje łupy. Podziemne dzielnice, lochy z odrapanymi ścianami i niewidzialne kościoły – nie możesz tego przegapić!

» CZYTAJ TAKŻERejsy po Wełtawie: dlaczego warto i jaką wycieczkę wybrać?

Zamek Praski

Zamek Praski jest najstarszym zamkiem w mieście i według Księgi Rekordów Guinnessa, największym na świecie. Historia stolicy Czech sięga jego powstania. Przez wiele wieków wzgórze, na którym znajduje się zamek, było gigantycznym placem budowy. Każdy kolejny władca przebudowywał budowlę, dostosowując ją do własnych potrzeb i trendów mody. Nawet gotycka katedra św. Wita w centrum kompleksu zdążyła zmienić co najmniej trzy razy swój wygląd, zanim uzyskała ostateczny kształt.

U podnóża Zamku Praskiego znajdują się katakumby. Przedstawiciele wyższych sfer, którzy obrazili państwo, byli tu grzebani. Na przykład pod jedną z wież więziono rycerza Dalibora z Kozoed, który w 1496 roku przewodził powstaniu chłopskiemu. Jego krzyki podczas tortur na stojaku («skrzypce» w języku katów) dały początek legendzie o skrzypku, który opanował instrument za kratami. Ponadto od imienia najsłynniejszego więźnia wieża nosi nazwę Daliborka. 

» CZYTAJ TAKŻEJakie zamki w Czechach warto zobaczyć?

Rynek Starego Miasta

Jeśli Hrad jest głową, to Rynek Staromiejski jest sercem średniowiecznej Pragi. Wszystko, co trzeba zrobić, aby się o tym przekonać, to nadstawić uszu – «bicie» tutaj nie zatrzymuje się ani na sekundę. Szczególnie wyróżnia się jeden budynek – Kościół Marii Panny przed Tynem. Dawniej Tyn był zajazdem dla zagranicznych kupców. Wybudowano przy nim skromną bazylikę, która później rozrosła się do monumentalnego gotyckiego kościoła.

Przez wieki dostojne procesje do Starego Pałacu Królewskiego przechodziły przez plac, aby pojawić się przed Starym Ratuszem. W tym samym czasie 12 marionetkowych apostołów paradowało na kurantach zdobiących budynek. W ten sposób najstarszy na świecie działający zegar astronomiczny wybija kolejne 60 minut.

Ulice historycznej części miasta zostały zaprojektowane z myślą o pojazdach konnych, a niektóre starożytne fontanny na środku placów służyły niegdyś jako wodopoje dla koni. Na przykład najstarsza fontanna w mieście znajduje się w centrum Małego Rynku (Malé náměstí).

Opłata za wstęp: Stary Ratusz i zegar astronomiczny

» CZYTAJ TAKŻEZamek Karlštejn - największa atrakcja Czech

Most Karola i wieże

Przez ponad 6 wieków dzielnice Malá Strana i Stare Miasto były trzymane razem przez kamienny uścisk Mostu Karola. Ten uścisk osłabł tylko raz – trzy przęsła zostały uszkodzone przez poważną powódź pod koniec XIX wieku. Być może sekret takiej wytrzymałości tkwi w specjalnym składzie zaprawy wiążącej – mówi się, że do mieszanki dodawano białka jaj.

Pomysł dodania jajek do zaprawy należał podobno do młodego i niezwykle utalentowanego architekta Petera Parlerza. Przypisuje mu się również budowę wież: wspaniałej Wieży Staromiejskiej na wschodnim brzegu i Wieży Małostrańskiej na zachodnim. Do tej ostatniej przylega kolejna, niższa wieża. Był to niegdyś punkt początkowy Mostu Królowej Judyty, który został zniszczony przez burzę lodową w 1342 roku. Nie przegap okazji, aby wspiąć się na Wieżę Staromiejską. Jej taras widokowy oferuje panoramiczny widok na miasto.

» CZYTAJ TAKŻE5 najlepszych tarasów widokowych w Pradze

Klasztor na Strahovie

Klasztor na Strahowie został założony w połowie XII wieku. Żadne ważne wydarzenie w historii miasta nie ominęło tych murów. Mieszkają tu mnisi z zakonu premonstratensów, których kodeks przewiduje samotniczy tryb życia i aktywną działalność edukacyjną. Ta ostatnia ucieleśnia się w ogromnej bibliotece publicznej z cenną kolekcją literatury filozoficznej: wielopiętrowe półki skrzypią od liczby starożytnych folio, a na górne można dostać się po drabinach.

Klasztor Strahov odegrał niemałą rolę w rozwoju czeskiego browarnictwa, a obecnie browar w klasztorze można zwiedzać z przewodnikiem.

» CZYTAJ TAKŻEObóz w Terezinie

Dzielnica Żydowska i legenda o Golemie

Stulecie stworzenia świata 53 (lub XVI według kalendarza gregoriańskiego). Piątkowy wieczór, zbliża się szabat, ale praska dzielnica żydowska jest niespokojna! Pomimo szybko zapadającego zmierzchu, na zewnątrz wciąż jest jasno! W wodach Wełtawy odbijają się płomienie płonących chat. Ogień wykańcza najbardziej oporne z nich. A potem, wraz z ostatnimi promieniami słońca, masywna czarna postać spada z Mostu Karola do rzeki. Wreszcie możemy odetchnąć.

Legenda o praskim Golemie ma jednak inne zakończenie. Mówi się, że jego gliniane ciało wciąż czeka na swój czas na strychu Starej Synagogi, najstarszej w Europie. Nadejdzie chwila, gdy prascy Żydzi ponownie staną w obliczu straszliwego zagrożenia. W końcu potwór został stworzony przez legendarnego rabina (i potężnego maga) Maharala z Pragi. Jednak nie po to, by rozerwać dzielnicę żydowską na strzępy, ale wręcz przeciwnie – by ją chronić. Według legendy wykonywał swoją pracę doskonale, dopóki jego twórca nie zapomniał uśpić straszydła przed następnym szabatem.

» CZYTAJ TAKŻEKoncerty w Pradze, na które warto się wybrać

Gdzie zjeść w Pradze?

Dawniej jedzenie było nie tylko koniecznością, ale sposobem na wyrażenie bogactwa i kultury. Dziś możemy zanurzyć się w historii średniowiecznej Pragi podczas wyjątkowych wydarzeń. Można na przykład wybrać się na średniowieczną kolację i w atmosferze starożytnego zamku delektować się wykwintnymi potrawami pieczonymi według dawnych receptur.

Czy chciałbyś przyjść na tradycyjną świąteczną kolację? Bilety można zarezerwować pod tym linkiem i wziąć udział w uroczystościach razem z tancerzami i muzykami w tradycyjnych czeskich i morawskich strojach. Nie masz czasu na świętowanie? Proponujemy nie omijać świata średniowiecznej kuchni i udać się na poszukiwanie miejsc w Pradze, gdzie można cieszyć się smakami tamtych czasów:

Bistro Knedlín

Obowiązkowym atrybutem każdego zastawionego stołu w Czechach są knedliki. Najczęściej te małe placki ziemniaczane lub mączne są używane jako przystawka, ale czasami są również podawane jako samodzielne danie. Knedliki na każdy gust (z nadzieniem lub bez, słodkie lub pikantne) można znaleźć w bistro Knedlín w zabytkowej dzielnicy Nove Mesto.

Restauracja U Veverky

Czechy słyną z gulaszu (nawet rybnego), delikatnej svíčkovej na kwaśnej śmietanie (wołowina z borówkami w kremowym sosie warzywnym) i zup (od kurczaka Cesnečka po ziemniaczaną Bramboráčka). Wszystko to jest autentycznie przygotowywane w restauracji U Veverky.

Staropraski Trdelník I

Na deser w Pradze można zjeść trdelniki. To słomki z ciasta drożdżowego zanurzone w cynamonie i cukrze pudrze. Tak, to nie do końca średniowiecze, ale lepiej nie wracać z Pragi bez spróbowania trdelnika. Można to zrobić w w samym sercu dzielnicy Starego Miasta.

Pamiątki z czasów średniowiecza

Średniowieczna Praga nie tylko odcisnęła swoje piętno na historii, ale także zapewniła bogaty wybór pamiątek. Spacerując wąskimi uliczkami i placami targowymi Starego Miasta, znajdziesz bogatą gamę gadżetów. Podaruj sobie lub bliskiej osobie kawałek średniowiecza. Polecamy:

 • Lalki i marionetki

  Czeska sztuka lalkarska znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Należy pamiętać, że za prawdziwą, ręcznie wykonaną lalkę (na przykład z czeskiego studia Marionetek) trzeba zapłacić sporą sumę.

 • Księgarnie

  Praga jest wschodnioeuropejską stolicą pierwodruku, co oznacza, że na pewno znajdziesz coś wyjątkowego na półkach krajowej księgarni Knihobot lub Podzemní Antikvariát.

 • Piwo

  Republika Czeska zawsze wiedziała, jak zrobić chmielowe piwo. Niektóre współczesne marki mają swoje korzenie i receptury sięgające wielu wieków. Największa kolekcja piw butelkowych znajduje się na Pivotéka BeerGeek.

» CZYTAJ TAKŻECo przywieźć z Czech? Oto 10 pomysłów

Inne legendy i zwyczaje średniowiecznej Pragi są jeszcze bardziej interesujące do opowiedzenia przez samo miasto! Udanych podróży! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *