Co zobaczyć w Saint-Germain-des-Prés? Główne atrakcje

,
Saint-Germain-des-Prés

Planując swój plan kulturalnej wycieczki po Paryżu, koniecznie uwzględnij spacer po dzielnicy Saint-Germain-des-Prés. Zanurzysz się w duchu średniowiecza i możliwe, że nawet poczujesz się niczym bohater powieści Aleksandra Dumasa „Trzej muszkieterowie”. Tak, to właśnie w tej dzielnicy znajduje się dom słynnego D’Artagnana i to właśnie w tej okolicy miało miejsce większość wydarzeń z powieści.

Saint-Germain-des-Prés to jedna z najstarszych i jednocześnie najbardziej eleganckich i cichych dzielnic Paryża. Znajduje się ona w szóstym zespole dzielnic (północna część), przy lewym brzegu Sekwany. Obszar ten jest bogaty w atrakcje i modne butiki, dzięki czemu idealnie sprawdzi się zarówno dla miłośników dziennych spacerów, jak i wieczornej zabawy. Szczególnego uroku dodają mu jazzowi muzycy, którzy bardzo często przedstawiają swoje umiejętności. Do dzielnicy dojedziesz metrem (linie 1-10). Po prostu wysiądź na stacji Saint-Germain-des-Prés.

Gdy już dotrzesz do tego wyjątkowego miejsca, zależnie od własnych upodobań, możesz zdecydować się na jedną z kilku tematycznych wycieczek (od wycieczki historycznej po kulinarną). Średnia cena każdej z nich to 100-150 euro.

Saint-Germain-des-Prés to także wygodne miejsce na nocleg w Paryżu. Jest to prawdziwie paryska dzielnica – cicha i bezpieczna, a do tego pełna atrakcji i położona w pobliżu innych zabytków. Hotele w Saint-Germain-des-Prés znajdziesz pod tym linkiem.

Klasztor Saint-Germain-des-Prés

Historia dzielnicy zaczęła kształtować się za panowania króla frankijskiego Hildebera, który przywiózł z Francji najcenniejsze relikwie, a dokładniej tunikę św. Wincentego. Aby bezpiecznie ją przechowywać, w 541 roku zbudował klasztor, który później został nazwany na cześć kanonizowanego ojca założyciela biskupa Germaina. Do dnia dzisiejszego jest on jednym z najlepiej zachowanych klasztorów w obrębie Saint-Germain-des-Prés. Nawiasem mówiąc, jest on także najstarszym w Paryżu. Zdobią go niezwykle eleganckie malowidła z XIX wieku, a jego dzwonnicę (z XI wieku) widać z daleka. W klasztorze znajdują się ciała niektórych przedstawicieli rodzin królewskich i innych znanych osób.

Wstęp – bezpłatny

Adres: 3 Place Saint-Germain des Prés

Stacja metra: Saint-Germain-des-Prés

Saint-Sulpice

Na uwagę zasługuje również inny kościół w okolicy. Jego budowa trwała prawie 130 lat – od czasu do czasu była przerywana ze względu na brak funduszy. W Paryżu jest on mniejszy tylko od katedry Notre Dame, a znajdujące się w niej organy są największymi w całej Francji. Pierwszy kamień, według jednej z legend, został położony na miejscu w XVII wieku przez królowej Annę Austriaczkę. Chodzi oczywiście o kościół Saint-Sulpice. Znajdziesz go pomiędzy Ogrodem Luksemburskim i bulwarem Saint-Germain. Kościół zbudowano w stylu jezuickim i przez długi czas uważano go za najbrzydszą świątynię w mieście.

Do 1884 roku sądzono, że przez kościół przebiega południk zerowy (paryski), w związku z czym przez środek jego podłogi przeprowadzono miedziany pas symbolizujący go. Od 1884 roku zaczęto jednak uwzględniać Południk Greenwich. Świątynię opisał nawet sam pisarz Dan Brown w jednej ze scen swojego sensacyjnego i zekranizowanego bestsellera „Kod Leonarda Da Vinci”, a Victor Hugo wziął w nim ślub.

Wstęp – bezpłatny

Adres: 2 Rue Palatine

Stacja metra: Saint-Sulpice

Ogród Luksemburski

Jeżeli od Saint-Sulpice udasz się w kierunku ulicy Servandoni, mijając dom D’Artagnana, znajdziesz się w pobliżu Ogrodu Luksemburskiego. Ogród zajmuje powierzchnię prawie 25 hektarów i obejmuje wspaniały pałac otoczony ogromnym parkiem. Spacerując wąskimi uliczkami, możesz podziwiać rzeźby, fontanny i niesamowicie zaprojektowany krajobraz. Ponadto, w ogrodzie znajdziesz kilka specjalnych atrakcji, a dokładniej teatr miniatur, historyczne rzeźby oraz stare huśtawki.

Stacja RER: Luxembourg

Jeszcze jeden dom D’Artagnana

Tym razem nie fikcyjny, a prawdziwy dom D’Artagnana. Dom tego szanowanego w całym kraju muszkietera znajduje się zaraz przy brzegu rzeki. Miejsce wyraźnie wskazuje tablica pamiątkowa na domu na rogu ulicy Batz.

Adres: 1 Rue du Bac

Stacja RER: Musée d’Orsay

Gdzie coś zjeść w okolicy Saint-Germain-des-Prés?

Wzdłuż brzegu Sekwany znajdziesz wiele antykwariatów, sklepików z książkami i dziełami sztuki, butików i kawiarni. Dzielnica Saint-Germain-des-Prés to bez wątpienia raj dla smakoszy, gdyż na każdym rogu można znaleźć restaurację (od skromnych ulicznych restauracji typu bistro po luksusowe lokale). Możesz skosztować tu najlepsze dania we Francji, różne rodzaje babeczek, kiełbas, delikatne paszteciki i inne przysmaki.

Obiad w bistro kosztuje około 30 euro. Jeżeli zdecydujesz się na wizytę w restauracji, pamiętaj, że za obiad zapłacisz przynajmniej 50 euro. Abyś miał odniesienie: w restauracji Polidor (jednej z najlepszych restauracji w tej dzielnicy, specjalizującej się w daniach kuchni francuskiej) ceny dań zaczynają się od 12 euro. Najbardziej znane restauracje w okolicy to: Les Deux Magots (6 Place Saint-Germain des Prés), Café de Flore (172 Boulevard Saint-Germain) oraz Le Procope (13 Rue de l’Ancienne Comédie).

Muzeum Saint-Germain-des-Prés

Jeżeli chcesz nacieszyć oczy sztuką, w poszukiwaniu duchowego pokarmu najlepiej udaj się do muzeum. Muzea Maillol (59061 Rue de Grenelle) i Delacroix (6 Rue de Furstenberg) dedykowane są konkretnym artystom, podczas gdy w Muzeum Orsay możesz przybliżyć sobie historię sztuki. Kolekcję muzeum tworzą dzieła twórców XIX i XX wieku. Jest to prawdziwa skarbnica twórczości impresjonistów. Muzeum Orsay to jedno z najbardziej popularnych muzeów na świecie. Mieści się ono w budynku dawnego dworca kolejowego. Prezentowana w nim wystawa jest bardzo wszechstronna: znajdziesz w niej architekturę, rzeźby, fotografie, nagrania audiowizualne, muzykę, a nawet meble. Wszystko to zobaczysz razem z obrazami Moneta, Degasa, Van Gogha, Pissarro, Bonnarda i Corota, które zdobią wnętrza pomieszczeń muzealnych.

Adres muzeum: 62, rue de Lille.

Najbliższa stacja metra nazywa się „Solferino”. Możesz też skorzystać z pociągu RER. W takim przypadku wysiądź na stacji Musée d’Orsay. Z łatwością znajdziesz wyjście ze stacji w kierunku Muzeum Orsay.

Muzeum otwarte jest każdego dnia, z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach od 9:30 do 18:00, a w czwartek do 21:45. Bilet wstępu kosztuje 12 euro. W pierwszą niedzielę każdego miesiąca wstęp jest bezpłatny.

W dzielnicy Saint-Germain-des-Prés trafisz na wiele małych galerii sztuki sprzedających obrazy, antykwariatów i księgarni. To właśnie tu mieszkają przedstawiciele intelektualnej elity miasta: filozofowie, artyści i profesorzy, którzy kochają swoją okolicę i dbają o nią.

Mamy nadzieję, że spodoba wam się chodzić w Saint-Germain-des-Prés!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *