Droga olbrzymów w Irlandii

Droga olbrzymów w Irlandii

Giant’s Causeway nazywana jest także Szlakiem Olbrzyma lub Mostem Olbrzyma. Tutejsze wybrzeże wygląda jakby było zrobione z klocków Lego. Fasetowane bazaltowe kolumny wyglądają fantastycznie, ale to niezwykłe miejsce stało się naprawdę popularne dopiero po tym, jak wybrzeże zostało sfilmowane w serialu Gra o tron. Ten tajemniczy obiekt przyrodniczy, wraz z wybrzeżem Causeway, został uznany za rezerwat przyrody. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak odwiedzić tę niezwykłą formację geologiczną, z której słynie Irlandia Północna.

» Czytaj takżeIrlandia: przewodnik po krainie leprechaunów

Bitwa olbrzymów

Bitwa olbrzymów

Legenda głosi, że w dawnych czasach irlandzki olbrzym Finn MacCool zbudował kamienny most, aby jego stopy pozostały suche podczas walki z olbrzymem ze Szkocji. Jednak jego przeciwnik, jednooki Goll mac Morna przyłapał go na spaniu.

Żona Finna, Uma, ratując męża, podstępem przekonała bestię, że to jej śpiący synek. Karmiła też olbrzyma podpłomykami, w których zapiekała żelazne naczynia. Podczas gdy gość łamał sobie zęby nad tym smakołykiem, Uma podała zwykłe placki swojemu rzekomemu synowi. Olbrzym Goll szybko zorientował się, że skoro dziecko ma tak mocne zęby, to jego ojciec musi być niezwyciężony w walce. Olbrzym uciekł więc, rozrzucając kolumny… I tak, zgodnie z legendą, powstała Grobla Olbrzyma.

» CZYTAJ TAKŻEJednodniowe wycieczki z Dublina

Jak powstała Grobla Olbrzyma?

Jak powstała Grobla Olbrzyma?

Geolodzy uważają, że wulkany były aktywne wzdłuż tego odcinka wybrzeża w epoce paleogenu, 50–60 milionów lat temu. Erupcje topiły bazalt i powodowały jego wylewanie się na płaskowyż. Następnie nastąpił proces chłodzenia, który spowodował poziomą kompresję materiału. Płaskowyż został rozbity na wielościany, które w procesie wietrzenia przekształciły się w kolumny.

Monolityczna formacja składa się z około 40 tys. fasetowanych kolumn bazaltowych. Większość kolumn jest sześciokątna, ale niektóre są ośmiokątne. W niektórych miejscach wysokość Grobli dochodzi do 12 metrów.

Pionowe kolumny wyglądają tak niesamowicie, że istnieją inne, mniej naukowe wersje ich pochodzenia. Jedna z popularnych wersji mówi, że są to skamieniałe drzewa.

» Czytaj takżeSkellig Michael w Irlandii: miejsce kręcenia filmu „Gwiezdne Wojny”

Co warto zobaczyć na Drodze Olbrzymów?

Co warto zobaczyć na Drodze Olbrzymów?

Całkowita długość szlaku turystycznego wynosi około 3 km, ale można go zapętlać niemal bez końca. Wędrowcy zazwyczaj podążają dolną drogą wzdłuż linii brzegowej, aby w wolnej chwili podziwiać piękno grobli. W niektórych miejscach kolumny są niskie i przypominają kostkę brukową. Trzeba jednak wspiąć się wyżej, aby zobaczyć dużą strukturę skalną, przypominającą piszczałki organów muzycznych.

Zalecamy co najmniej całodniową wycieczkę, ale jeśli się spieszysz lub pogoda nie dopisuje, z pomocą lokalnego audioprzewodnika możesz zobaczyć główne atrakcje w ciągu 40 minut. Na szczególną uwagę zasługuje sześć punktów:

  • Grobla Olbrzyma (The Grand Causeway). Bliżej morza tworzy się kamienna droga o szerokości 20–30 m. Tutaj możesz przeskakiwać z jednego filaru na drugi.
  • But olbrzyma (Giant’s Boot) zgodnie z europejskimi rozmiarami, olbrzym nosiłby buta 93,5, czyli 2 m.
  • Tron życzeń (Wishing Chair) jest już doskonale wypolerowany przez setki życzących. Wypowiedz też swoje życzenie!
  • Wielbłąd (The Camel) jest imponująco masywną skałą bazaltową. Wielbłąd jest jedyną rzeczą, która mogła unieść olbrzymiego Finna.
  • Szlaki na skałach biegną wzdłuż samej góry. Roztaczają się z nich niesamowite widoki na całe wybrzeże.
  • Koniecznie zajrzyj do centrum turystycznego. Znajdziesz tam wszystkie informacje o szlakach, ich długości i trudności. Na miejscu jest też przyjemna kawiarnia i sklep z pamiątkami.

To co najmniej nie wszystkie bazaltowe rzeźby, które stworzyła sama natura. W parku można też znaleźć Armatę Olbrzyma, Tkacką Maszynę Olbrzyma, wyraziste Oczy Olbrzyma oraz miejsce jego ostatniego spoczynku — Grób Olbrzyma.

» Czytaj takżeKlify Moheru w Irlandii: jak dojechać i co zobaczyć

Bilety na Groblę Olbrzyma

Bilety na Groblę Olbrzyma

Koszt: 13 funtów dla osoby dorosłej, 6,50 funta dla dziecka. Parking: 5 funtów.

Godziny otwarcia: Szlaki turystyczne są otwarte od świtu do zmierzchu, natomiast centrum informacji turystycznej i parking są czynne od 10.00 do 16.00.

Nie musisz martwić się o transport, przejazdy, opłaty za wstępy i nocleg, jeśli zarezerwujesz jednodniową wycieczkę komfortowym autokarem. Zapoznaj się z ofertą pod tym linkiem.

» Czytaj takżeKopce Bru na Boinne — Zagadka Irlandii

Jak dostać się na Drogę Olbrzymów?

Jak dostać się na Drogę Olbrzymów?

Grobla Olbrzyma znajduje się w hrabstwie Antrim, 100 km od Belfastu. Najbliższe miasto, Bushmills, jest oddalone o trzy kilometry.

Adres: 44 Causeway Road, Bushmills, County Antrim

Pociągiem

Najlepiej dojechać tam przez Belfast. Wsiądź do pociągu w stolicy Irlandii Północnej do Coleraine. Następnie wsiądź do lokalnego autobusu 172 lub 402 do Bushmills. Czas podróży wynosi około 2,5 godziny.

Autobusem

Jeśli nie masz biletów na pociąg, możesz skorzystać z autobusu międzymiastowego do Coleraine z Europa Buscentre. Z Coleraine do Bushmills można również dojechać lokalnym autobusem. Podróż trwa trzy godziny.

Samochodem

Na Drogę Olbrzymów bez żadnych przesiadek można dojechać samochodem (tutaj można wypożyczyć samochód). Zjedź z autostrady M2 i A26. Czas przejazdu wynosi nieco ponad godzinę.

Gdzie się zatrzymać?

Możesz zatrzymać się w lokalnych hotelach w Bushmills, wybierając je na podstawie ocen i recenzji. Hotel Holiday Inn Express Belfast City, położony w zatłoczonej dzielnicy Queen’s Quarter, to strzał w dziesiątkę. Castlereagh House oferuje niedrogi pokój z wi-fi. Średnie ceny za pokoje dwuosobowe wyposażone we wszystko, co potrzebne do komfortowego pobytu, wahają się od 59 do 117£.

Wybierz hotel w Bushmills

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Belfastu: co warto zobaczyć?

Sezon plażowy na Grobli Olbrzyma

Sezon plażowy na Grobli Olbrzyma

Grobla Olbrzyma wita turystów spokojnymi zatoczkami, grotami i spiczastymi cyplami. Fale rozbijające się o filary tworzą wyjątkową i charakterystyczną scenerię.

Najprzyjemniejsze miesiące do pływania to okres od lipca do września. W tym okresie na plażach można nurkować i surfować, organizowane są też imprezy kulturalne i festiwale. Ciemno robi się po godzinie 23, co pozwala na długie spacery wzdłuż wybrzeża.

Warto wspomnieć, że w zimnej porze roku, od października do maja, obserwuje się nieprzerwany napływ turystów. Jest to okazja, aby z bliska poznać irlandzkie życie i tradycje. Święta Bożego Narodzenia można łatwo połączyć z wycieczką do krainy olbrzymów, na tajemniczą «groblę».

Co jeszcze warto zobaczyć na Wybrzeżu Causeway?

Co jeszcze warto zobaczyć na Wybrzeżu Causeway?

Na romantyczną wycieczkę warto wybrać się do ruin zamku Dunluce. Zamek stoi na skale i wydaje się nie do zdobycia. Co ciekawe, jest to pierwowzór Pyke z «Gry o tron» i Cair Paravela z «Opowieści z Narni».

Tuż obok Giant’s Causeway znajduje się interesujący most linowy Carrick-a-Rede, rozpięty nad cieśniną. Taki dreszczyk adrenaliny kosztuje 9 funtów.

The Old Bushmills to miejsce polecane przez wytrawnych podróżników. Jest to najstarsza destylarnia na świecie. Produkcję whisky rozpoczęto tam już w 1608 r. Co więcej, destylarnia jest przedstawiona na banknocie o nominale 10 funtów. Podczas zwiedzania pokazuje się cały proces pracy, proponuje degustację napoju i docenia jego walory.

 

Nasza planeta jest niesamowita. Teraz już wiesz, jakim skarbem jest wyspa Irlandia. Jeśli uwielbiasz parki przyrody, koniecznie odwiedź Groblę Olbrzyma. Będzie to tak niezapomniane przeżycie, jak podróż na Księżyc.

 

Życzymy miłej podróży!

» Czytaj takżePlan podróży samochodem po Irlandii. Mapa

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *