Dzielnica Marais: główne atrakcje

Dzielnica Marais: główne atrakcje

Wed, 12/14/2016 - 09:24
Posted in:
0 comments
Dzielnica Marais

W dzielnicy Marais, poczujecie się jak aktorzy grający na deskach teatru. Przespacerujcie się po kocich łbach, zajdźcie do antykwariatu, wypijcie kawę w domu legendarnego alchemika Nicolasa Flamela i poczujcie się częścią historii, która trwała przez setki lat.

Dzielnica Marais map

Tutaj znajdziesz mapę Marais, a tu podlinkowaliśmy ciekawe wycieczki. Aby w pełni poczuć 'ducha historii' Paryża, warto zarezerwować nocleg w jednym z okolicznych hoteli. A teraz o głównych atrakcjach!

Plac Królewski

Od 1799 roku, znany jest jako Plac Wogezów. Zmiana nazwy nastąpiła z rozkazu Napoleona, który w ten sposób uczcił prowincję Vosges, która jako pierwsza zapłaciła podatek na rewolucyjne wojsko. Mimo że plac został stworzony jako miejsce ceremonii i uroczystości, a przede wszystkim ślubu przyszłego Ludwika XVIII i Anny Austriaczki, sławę przyniosły mu krwawe pojedynki. Jest on też tłem dla części wydarzeń z powieści „Trzej muszkieterowie".

Wzdłuż obwodu placu stoi 36 budynków z arkadowymi podcieniami, które zbudowano z białego i czerwonego kamienia. Znajdziecie tu galerie obrazów, sklepy, księgarnie i herbaciarnie. Zobaczyć można również dom Victora Hugo, Milady, Alfonsa Daudeta i wielu innych znanych postaci. Także aktualnie, na Place des Vosges, mieszka kilka sław, w tym piosenkarze, politycy i gwiazdy telewizji. Lokalizacja – Place des Vosges. Najbliższe stacje metra: Saint Paul, Chemin Vert, Bastille.

Muzeum Picassa

Muzeum Picassa otworzono w 1985 roku, w budynku Hotelu Salé. W zbiorach znajdują się obrazy, rzeźby, obrazy trójwymiarowe, kolaże, ceramiki, grafiki i dzieła z prywatnej kolekcji artysty. Ogólnie rzecz biorąc – trzy piętra pełne Picassa. Muzeum jest czynne od 9:30 do 18:00 (zimą do 17:30). Wtorek – zamknięte. Cena biletu dla dorosłych – 12,5 €, dla dzieci – 3 €. Adres: 5 Rue de Thorigny. Stacja metra – Saint-Sébastien Froissart.

Dzielnica żydowska

Nazywana jest także „żydowskim sercem" Paryża. W uliczkach znajdziecie antykwariaty, sklepy z pamiątkami oraz kawiarnie z tradycyjnym menu. Znaki i szyldy wykonano w dwóch językach: francuskim i hebrajskim, a restauracje serwują głównie koszerne dania. Nawet pizza i sushi przygotowywane są zgodnie z zasadami kaszrutu. Marais to jedna z największych gmin żydowskich w Europie. Nie dziwi, że znajduje się tu słynne Muzeum Żydowskie, a także dwie synagogi. Adres – Rue des Rosiers. Stacja metra – Saint-Paul. Pamiętajcie, że w sobotę (szabas) nie macie szans na falafel. Tak więc lepiej zaplanować wizytę na inny dzień.

Muzeum żydowskie

Dedykowane historii kultury żydowskiej. Powstało w 1998 roku w arystokratycznej rezydencji w Saint-Aignan. Zbiory podzielono na 13 działów tematycznych. Znajdziecie tam między innymi sale poświęcone życiu Żydów w Izraelu, Francji, Włoszech i Holandii. Godziny pracy – od 11:00 do 18:00. Cena biletu – 7-10 €. Sobota – zamknięte. Adres: 71 Rue du Temple. Najbliższa stacja metra – Rambuteau. Można też wstąpić do pobliskiego Ogrodu im. Anny Frank.

Muzeum Carnavalet

Muzuem Carnavalet poświęcone jest historii Paryża. Miejscowi nazywają je „najbardziej paryskim muzeum". Zbiory ulokowano w dwóch pałacach – Carnavalet i Le Peletier de Saint-Fargeau. Na gości czeka 140 pokoi wypełnionych historią miasta. Zobaczycie tam m.in. stare mapy, szyldy sklepowe, makiety i plany miasta, przedmioty codziennego użytku, a także jak zmieniał się wystrój wnętrz, sztuka i moda na przestrzeni wieków. Zwróćcie uwagę na odtworzoną salę balową, sklep jubilerski, dział literacki i ekspozycję wojskową. Znaczna część poświęcona jest rewolucji francuskiej. Oczywiście, jest i gilotyna. Zwiedzający mogą też zajrzeć do mieszkania Marcela Prousta. Co ciekawe, muzeum opiekuje się Kryptą Archeologiczną katedry Notre-Dame.

Godziny pracy – od 10:00 do 18:00. Niedziela – zamknięte. Wstęp bezpłatny. Adres: 23, 29 rue de Sévigné. Najbliższe stacje metra: Chemin Vert oraz Saint-Paul.

Centrum Sztuki Współczesnej Georges'a Pompidou

Dedykowane kulturze i sztuce XX wieku i nowszej. Centrum Sztuki Współczesnej wzniesiono na polecenie prezydenta Francji, Georges'a Pompidou, w 1977 roku. Znajduje się ono na liście najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie. W budynku mieszczą się sale koncertowe i wystawowe, Centrum Badawczo-Koordynacyjne Akustyki i Muzyki, biblioteka, centrum projektowe, kino i kawiarnia. Na placu przed muzeum często możemy zobaczyć i usłyszeć ulicznych grajków. Godziny pracy – od 11:00 do 21:00. Wtorek – zamknięte. Cena biletu – 3-14 €. Adres: Place Georges-Pompidou. Najbliższa stacja metra – Rambuteau i Etienne Marcel.

Hôtel de Sens

Hôtel de Sens

Hotel de Sens to dwór z XV wieku, w którym niegdyś mieszkała Małgorzata Walezjuszka, szerzej znana jako Królowa Margot. Wieżyczki, spiralne schody i fasada w stylu późnego gotyku sprawiają, że wygląda on wspaniale. Oprócz wystawy skupionej na rzemiośle artystycznym XIX-XX wieku warto zobaczyć Bibliotekę Forney'a. Godziny pracy – od 10:00 do 19:30 w środy i czwartki. We wtorek, piątek i sobotę, muzeum czynne jest w godzinach popołudniowych. Wstęp jest bezpłatny. Adres: 1 Rue du Figuier. Stacja metra – Pont Marie.

Wioska św. Pawła

Wiele lat temu był tutaj żeński klasztor, a dziś jest to jedno z ulubionych miejsc Francuzów. Usytuowane tu są galerie, pracownie i sklepy z antykami, a także przytulna kawiarenka – otwarta 7 dni w tygodniu. Wystarczy, że dostaniecie się do dzielnicy Marais (adres Le Marais, Okręg 3. i 4., stacja Bastille i Pont-Marie), by stanął przed wami tworem wewnętrzny świat Paryża.

Kościół świętego Pawła i Ludwika

Świątynia została zbudowana w 1641 roku. Łączy ona w sobie trendy włoskie i francuskie z epoki baroku. Charakterystyczną cechą są bogate i 'ciężkie' dekoracje. Zwiedzanie możliwe jest od 8:00 do 20:00. Adres: Rue St-Antoine 99. Stacja Saint-Paul.

Rezydencja de Sully

Niegdyś mieszkał tutaj diuk de Sully, doradca Henryka IV. Fasadę zdobią niezwykłe rzeźby, które symbolizują żywioły i pory roku. Zlokalizowane jest tutaj centrum sztuki fotograficznej oraz księgarnia. Godziny pracy – od 10:00 do 18:30. Poniedziałek – nieczynne. Wstęp – 4 €. Adres: Rue St-Antoine 62. Pobliskie stacje metra: Saint-Paul oraz Bastille.

Zapraszamy do wspaniałego Marais – serce średniowiecznego Paryża!

Add new comment

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Похожие статьи

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.