Muzeum Carnavalet w Paryżu

,

W stolicy Francji znajduje się 170 muzeów, ale Carnavalet uważany jest za najbardziej paryskie ze wszystkich. Gromadzi wszystko, co związane z Paryżem, jego kulturą, historią, wybitnymi osobowościami. A trzeba powiedzieć, że kolekcja tych artefaktów jest imponująca — w 140 salach przechowywanych jest około 580 tysięcy ciekawych eksponatów.

Carnavale posiada tak rzadkie egzemplarze jak pierścień Ludwika XIV czy szczoteczka do zębów Napoleona Bonaparte ze złotą rączką. Jest to również dom dla tego, co pozostało z więzienia Bastylii.

Nawet jeśli nie interesujesz się historią, możesz chcieć osobiście zobaczyć środowisko opisane we francuskich powieściach.

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Paryżu, które trzeba odwiedzić

Historia muzeum

Historia muzeum Carnavalet

W drugiej połowie XIX wieku Baron Haussmann bezkompromisowo zniszczył stary Paryż i zmienił na lepsze architektoniczny wygląd stolicy. Był to czas słynnych paryskich bulwarów. Zrujnowane i nie tak bardzo zniszczone domy były bezlitośnie rozbierane, ale często ich zawartość — meble, zabytkowe bibeloty, przedmioty gospodarstwa domowego, naczynia, całe pokoje i wiele innych — znajdowała zainteresowanie władz miasta.

W gruncie rzeczy Carnavalet to skrzynia, do której przeniesiono wszystko, co pozostało z dawnego Paryża. Historycy i historycy sztuki usystematyzowali to, co zgromadzili i obecnie jest to żywa i charakterystyczna atrakcja miasta.

Położone w centrum miasta muzeum mieści się w dwóch starych rezydencjach: tytułowym «Carnavalet» i sąsiednim, subtelnie francuskim Le Peletier de Saint-Fargeau.

» CZYTAJ TAKŻESpacer po dzielnicy Marais: mapa trasy

Kolekcje Carnavalet

Po wejściu na dziedziniec muzeum pierwszą rzeczą, jaką się widzi, jest starożytny łuk ozdobiony płaskorzeźbami. Od razu wiadomo: to ciekawe miejsce zajmie cię na dłużej niż godzinę. Rabaty na dziedzińcu spodobają się estetom — te misterne trawniki i aranżacje kwiatowe są bardzo ładne. Fasada pomiędzy oknami drugiego piętra ozdobiona jest rzeźbami przedstawiającymi pory roku.

Jak w każdym muzeum, sale ułożone są w porządku chronologicznym, od epoki neolitu do XX wieku. Na parterze zgromadzone są najdawniejsze zbiory archeologiczne. Powinniście się zgodzić, że ciekawe jest oglądanie zębów mamuta, ziemianki sprzed 5000 lat czy apteczki chirurga praktykującego w III wieku.

Kolekcje Carnavalet

W kolejnej sali wystawione są makiety Paryża w różnych okresach. I to jest miejsce, gdzie można spędzić długi czas. No bo jak tu oderwać się od budynków wielkości ćwierci pudełka zapałek, które tworzą oblicze najbardziej romantycznego miasta na naszej planecie?

Kolekcje Carnavalet

A może by tak popatrzeć na zabytkowe znaki informacyjne, które zdobiły budynki Paryża 100–200 lat temu? Szyldy i godła kabaretów, zakładów optycznych, modystek, cukierni, sklepów obuwniczych, położnych miejskich, salonów piękności, odręczne plakaty teatralne i wiele innych ciekawych przykładów.

» CZYTAJ TAKŻENajbardziej znane kabarety w Paryżu

Kolekcje Carnavalet

Dział malarstwa posiada prawie 3000 obrazów przedstawiających panoramy Paryża, jego ukryte zakątki i place defiladowe w różnych okresach. Znajduje się tu również wiele portretów słynnych paryżan, którzy zapisali się w historii miasta.

Dla miłośników antyków obowiązkowym punktem są hale meblowe. Paryscy stolarze tworzyli kiedyś prawdziwe arcydzieła wnętrzarskie. Jedną z nich jest złocona kołyska cesarskiego księcia w kształcie statku. Podziwiać można szykowne biurka, malowane komody, komody zdobione żelazem, buduary zdobione gobelinami – równie dobrze można by się znaleźć w paryskim mieszkaniu sprzed 100–200 lat.

Znajduje się tam również wykwintna kolekcja sztuki, sala z 50 000 monet i pieczęci, model Bastylii, modele gilotyny, teksty nakazów wykonania kary śmierci oraz Deklaracja Praw Człowieka. Kilka pomieszczeń poświęconych jest epoce napoleońskiej. Zwiedzający mogą zobaczyć legendarny sklep z oddziałami podbitego cesarza, w którym znajduje się 110 obiektów.

» CZYTAJ TAKŻEPchli targ w Paryżu. Godziny otwarcia i lokalizacja

Komnaty słynnych paryżan

Komnaty słynnych paryżan

Sala 21 poświęcona jest słynnej Madame de Sevigne, XVII-wiecznej pisarce, która spopularyzowała rezydencję. Markiza przez 25 lat prowadziła korespondencję z córką, szczegółowo opisując jej wydarzenia w pałacu. Sto lat później jej listy zostały opublikowane i zaczęto je rozbierać na cytaty. Przypisuje się jej dowcipne zdanie: «Im bardziej poznaję ludzi, tym bardziej kocham psy». Wnętrze pokoju zostało zachowane w najdrobniejszych szczegółach i nawet biurko, przy którym Madame pisała, przez wieki nie opuściło murów rezydencji.

Butik w kolorze szmaragdu z kolorowymi witrażami to odtworzony sklep jubilerski mistrza Fouqueta. Nic dziwnego, że ten znakomity jubiler stał się sławny na początku XIX wieku: jego bezgraniczna wyobraźnia i osobliwość są widoczne w detalach, które zdobią paryski skarbiec.

Komnaty słynnych paryżan

Marcel Proust to światowej sławy pisarz francuski. Do sławy doszedł pisząc siedmiotomową epopeję właśnie w studium, które stało się domeną Carnavaleta.

Trudno ominąć salon markizy de Pompadour, której płeć piękna wiele zawdzięcza. Wprowadziła modę na obcasy, malutkie torebki z siateczką i jako pierwsza nosiła pończochy. Uważa się, że kieliszki tulipanowe do szampana, które teraz zdobią każdy posiłek, są wzorowane na piersiach paryskiej piękności. O gustach się nie dyskutuje :)

» CZYTAJ TAKŻEJak wejść do Luwru bez stania w kolejce

Jak dostać się do Muzeum Carnavalet

Jak dostać się do Muzeum Carnavalet

Po czterech latach remontu muzeum zostało ponownie otwarte 29 maja 2021 roku. Tak jak poprzednio, wstęp jest wolny. Ale z powodu pandemii trzeba zarezerwować czas wizyty na oficjalnej stronie. Wszystko jest bezpłatne.

Godziny otwarcia: 10.00–18.00, a weekendy to poniedziałki, 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia.

Jeśli nie zatrzymaliście się w Marais, najłatwiej dostać się tam metrem: Linia 1, stacja Saint-Paul.

Adres: 16 Rue des Francs Bourgeois

Muzeum jest częścią naszej trasy wycieczkowej po zabytkach w dzielnicy Marais. A jeśli lubisz podróżować po wnętrzach minionych wieków, sprawdź pobliskie Muzeum rodziny Cognac-Gué. Ten dwór za rogiem też cię zainteresuje.

» CZYTAJ TAKŻEDzielnica Marais: główne atrakcje

Muzeum Carnavalet w Paryżu

To, co jest wspaniałe w muzeum Carnavalet, to brak typowej dla muzeum nudnej atmosfery. Jeśli dział archeologii nie jest interesujący zapraszamy do galerii sztuki, jeśli znudziły cię obrazy możesz sprawdzić bogate wnętrza wpływowych Paryżan lub złocone monogramy, jeśli znudziła cię sala z sygnetami. Podsumowując, atrakcja dla każdego.

 

Miłego zwiedzania!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *