Muzea impresjonistów w Paryżu, które warto odwiedzić

, ,
Muzeum Orsay

Monet, Pizarro, Cézanne, Modigliani, Renoir i Manet, którzy mieszkali i pracowali we Francji, należą do najpopularniejszych artystów w historii sztuki. Ich styl — impresjonizm — przyciąga ogromną liczbę fanów na całym świecie.

Paryż posiada teraz najlepszą na świecie kolekcję dzieł tego kierunku. Impresjoniści tworzyli swoją sztukę głównie w stolicy Francji. Pozostawili po sobie ogromne dziedzictwo artystyczne, a ich prace można znaleźć w różnych muzeach w Paryżu.

Muzeum Orsay

Muzeum Orsay

Główna kolekcja impresjonistów znajduje się w Muzeum Orsay, dawnym dworcu kolejowym. Zawiera kompletną kolekcję obrazów, rysunków i rzeźb tego kierunku. Wystawa stała zawiera niezliczoną ilość znanych i mało popularnych, ale ważnych dzieł Moneta, Maneta, Degasa, Renoira, Delacroix, Gauguina i Caillebotte. Muzeum bada również postimpresjonistów, więc tutaj można znaleźć prace, na przykład Van Gogha. I prześledzić ewolucję formy i światła w malarstwie od wczesnych impresjonistów.

» PRZECZYTAJ TAKŻE ARTYKUŁ — Co koniecznie zobaczyć w Muzeum Orsay? Najbardziej znane obrazy

Wstęp do muzeum wynosi 16 € dla dorosłych i jest bezpłatny dla dzieci poniżej 18 roku życia. Aby uniknąć marnowania czasu w kolejce, kupuj bilety online z priorytetowym wejściem.

Muzeum jest otwarte we wszystkie dni z wyjątkiem poniedziałku od 9:30 do 18:00 oraz w czwartek do 22:00.

Muzeum Orsay znajduje się na lewym brzegu Sekwany, po drugiej stronie rzeki od ogrodu Tuileries. Dokładny adres: Rue de la Légion d’Honneur, 1.

Najbliższa stacja metra «Solferino» (linia 12) lub stacja RER«Musee d’Orsay» (linia C) Można również dojechać autobusami numer 24, 63, 68, 69, 73, 83, 84, lub 94.

Muzeum Oranżerii

Muzeum Oranżerii

Jak sama nazwa wskazuje, oranżeria znajduje się w dawnej szklarni królewskiej ogrodu Tuileries. To muzeum jest znane jako stały dom dla słynnych «lilii wodnych» znakomitego impresjonisty Moneta. To seria 8 prac z liliami wodnymi, do których specjalnie stworzono dwie owalne hale w budynku szklarni. Obrazy Moneta, które mają 2 metry wysokości i 100 metrów długości, zdają się otaczać widza i oddawać atmosferę słynnych ogrodów wodnych artysty w Giverny.

Seria została stworzona 4 lata temu podczas pierwszej wojny światowej jako zachęcające pragnienie pokoju po okresie bezprecedensowego barbarzyństwa.

Oprócz «Lili wodnych» w Oranżerii znajduje się również impresjonistyczna kolekcja Jeana Waltera i Guillaume’a. Są tu wspaniałe dzieła Cézanne’a, Renoira, Matisse’a, Modiglianiego i Picassa.

Całkowity koszt biletu do Muzeum Pomarańczarni wynosi 12,50 €. Są zniżki dla studentów, dzieci i emerytów. Kupując bilet online, na przykład tutaj, można uniknąć kolejek.

Można również zaoszczędzić pieniądze, kupując bilet jednocześnie do Muzeum Orsay i do Oranżerii pod tym linkiem.

«Lilie wodne» można podziwiać codziennie, z wyjątkiem poniedziałku, od 9:00 do 18:00.

Muzeum Oranżerii znajduje się w zachodniej części ogrodu Tuileries, w pobliżu Luwru i naprzeciwko Place de la Concorde.

Najbliższa stacja metro«Concorde» (linia 1, 8 i 12).

» CZYTAJ TAKŻELuwr w Paryżu: szczegółowy przewodnik

Muzeum Marmottan Monet

Muzeum Marmottan Monet 

Muzeum Marmottan Monet mieści się obok lasu Bulońskiego w starej rezydencji książęcej Valmy w Paryżu i posiada znaczącą kolekcję dzieł impresjonisty Claude’a Moneta.

Pierwsza część zbiorów muzeum — kolekcja Paula Marmottana — poświęcona jest malarstwu i meblom epoki napoleońskiej. Druga część to dodatek syna Claude’a Moneta, który oddał imponującą kolekcję dzieł swojego ojca.

Kolekcja zawiera również obrazy Degasa, Maneta, Sisleya, Gauguina, Renoira i Signaca, w sumie ponad 300 dzieł znanych impresjonistów i post-impresjonistów.

Kolekcję Marmottan Monet można oglądać codziennie od 10:00 do 17:30 za 14 €.

Muzeum mieści się w prestiżowym 16 okręgu Paryża, obok lasu Bulońskiego. Dokładny adres: Louis-Boilly, 1. Obok stacja metra «La Muette» (linia 9) i «Boulainvilliers» (RER C).

Mały pałac (Petit Palais)

Mały pałac

Niedawno odnowiony Mały Pałac (lub Petit Palais), znajdujący się w pobliżu prestiżowych Champs-Elysées, mieści 1300 dzieł sztuki od starożytności do początku XX wieku. Ta niedoceniana kolekcja, którą turyści często przeoczają po prostu dlatego, że nigdy o niej nie słyszeli. Mały Pałac szczyci się dziełami takich impresjonistów jak Gustave Courbet, Paul Cézanne, Claude Monet i Eugène Delacroix.

Petit Palais został otwarta w 1900 roku na Targi Światowe. Wraz z sąsiednim Grand Palais jest uderzającym przykładem architektury secesyjnej i jedną z pereł epoki «Belle Epoque».

Mały Pałac jest częścią sieci muzeów miejskich w Paryżu, więc wejście na wystawę stałą jest bezpłatne dla wszystkich zwiedzających.

Regularnie odbywają się tu również wystawy czasowe poświęcone sztuce współczesnej, fotografii, a nawet modzie. Opłaty za wstęp na nie mogą się różnić.

Mały Pałac położony jest w samym sercu Paryża, w 8 okręgu, w pobliżu głównych atrakcji.

Champs Elysées: wybierz hotel

Jeśli jedziesz metrem, to udaj się na stację «Champs-Elysees Clemenceau» (linia 1 i 13). Dokładny adres Małego Pałacu: Avenue Winston Churchill.

Można go zwiedzać codziennie, z wyjątkiem poniedziałku, od 10:00 do 18:00.

Muzeum Moneta w Giverny

Muzeum Moneta w Giverny

Kiedy Monet otrzymał uznanie, przeniósł się z Paryża do Giverny na 40 lat, podejmując spokojne, wiejskie życie, gdzie malował swoje obrazy w plenerze w idyllicznym, stworzonym świecie.

Dom Claude’a Moneta, w którym namalował kilka swoich ikonicznych dzieł, jest obecnie Muzeum Impresjonizmu. Regularnie organizowane są wystawy poświęcone różnym aspektom często niedocenianego ruchu.

Warto odwiedzić oszałamiająco piękne ogrody Monet w Giverny, zwłaszcza w sezonie wiosennym i letnim. Poświęć trochę czasu, aby zrozumieć pochodzenie stylu domu, w tym miłość do japońskiej sztuki i kultury.

Dom Claude’a Moneta znajduje się 88 km od Paryża. Można do niego dojechać pociągiem, taksówką lub samochodem (tutaj można, na przykład wynająć samochód).

» CZYTAJ TAKŻEJak samodzielnie dotrzeć do ogrodu Claude'a Moneta w Giverny?

Aby dostać się z Paryża pociągiem, należy dojechać pociągiem regionalnym SNCF do «Vernon» z Gare St-Lazare (linie metra 3, 12, 13, 14). Autobus regularnie przewozi turystów z Vernon do Giverny.

Tutaj zarezerwujesz wycieczkę na określoną datę do dworku Cloude’a Moneta i Wersalu z transferem w obie strony w komfortowym autobusie.

Wstęp do muzeum kosztuje 11,50 € dla dorosłych i 7,50 € dla dzieci. Godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu: od marca do listopada, można odwiedzić dom Claude Monet od 9:30 do 18:00.

Paryż słusznie uważany jest za ojczyznę impresjonizmu, jednego z najbardziej znanych stylów sztuki na świecie. Muzea takie jak Orsay, Oranżeria czy dom Claude’a Moneta w Giverny stały się obowiązkową wizytą dla fanów tego trendu.

Co więcej, spacerując po Paryżu z licznymi ogrodami i parkami, można złapać inspirację, którą kiedyś czerpali impresjoniści.

Życzymy, abyście poznali Paryż z nowej, impresjonistycznej strony!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *