Muzea impresjonistów w Paryżu, które warto odwiedzić

,
Muzeum Orsay

Monet, Pizarro, Cézanne, Modigliani, Renoir i Manet, którzy mieszkali i pracowali we Francji, należą do najpopularniejszych artystów w historii sztuki. Ich styl — impresjonizm — przyciąga ogromną liczbę fanów na całym świecie.

Paryż posiada teraz najlepszą na świecie kolekcję dzieł tego kierunku. Impresjoniści tworzyli swoją sztukę głównie w stolicy Francji. Pozostawili po sobie ogromne dziedzictwo artystyczne, a ich prace można znaleźć w różnych muzeach w Paryżu.

Muzeum Orsay

Muzeum Orsay

Główna kolekcja impresjonistów znajduje się w Muzeum Orsay, dawnym dworcu kolejowym. Zawiera kompletną kolekcję obrazów, rysunków i rzeźb tego kierunku. Wystawa stała zawiera niezliczoną ilość znanych i mało popularnych, ale ważnych dzieł Moneta, Maneta, Degasa, Renoira, Delacroix, Gauguina i Caillebotte. Muzeum bada również postimpresjonistów, więc tutaj można znaleźć prace, na przykład Van Gogha. I prześledzić ewolucję formy i światła w malarstwie od wczesnych impresjonistów.

» PRZECZYTAJ TAKŻE ARTYKUŁ — Co koniecznie zobaczyć w Muzeum Orsay? Najbardziej znane obrazy

Wstęp do muzeum wynosi 16 € dla dorosłych i jest bezpłatny dla dzieci poniżej 18 roku życia. Aby uniknąć marnowania czasu w kolejce, kupuj bilety online z priorytetowym wejściem.

Muzeum jest otwarte we wszystkie dni z wyjątkiem poniedziałku od 9:30 do 18:00 oraz w czwartek do 22:00.

Muzeum Orsay znajduje się na lewym brzegu Sekwany, po drugiej stronie rzeki od ogrodu Tuileries. Dokładny adres: Rue de la Légion d’Honneur, 1.

Najbliższa stacja metra — „Solferino” (linia 12) lub stacja RER — „Musee d’Orsay” (linia C) Można również dojechać autobusami numer 24, 63, 68, 69, 73, 83, 84, lub 94.

Muzeum Oranżerii

Muzeum Oranżerii

Jak sama nazwa wskazuje, oranżeria znajduje się w dawnej szklarni królewskiej ogrodu Tuileries. To muzeum jest znane jako stały dom dla słynnych „lilii wodnych” znakomitego impresjonisty Moneta. To seria 8 prac z liliami wodnymi, do których specjalnie stworzono dwie owalne hale w budynku szklarni. Obrazy Moneta, które mają 2 metry wysokości i 100 metrów długości, zdają się otaczać widza i oddawać atmosferę słynnych ogrodów wodnych artysty w Giverny.

Seria została stworzona 4 lata temu podczas pierwszej wojny światowej jako zachęcające pragnienie pokoju po okresie bezprecedensowego barbarzyństwa.

Oprócz „Lili wodnych” w Oranżerii znajduje się również impresjonistyczna kolekcja Jeana Waltera i Guillaume’a. Są tu wspaniałe dzieła Cézanne’a, Renoira, Matisse’a, Modiglianiego i Picassa.

Całkowity koszt biletu do Muzeum Pomarańczarni wynosi 12,50 €. Są zniżki dla studentów, dzieci i emerytów. Kupując bilet online, na przykład tutaj, można uniknąć kolejek.

Można również zaoszczędzić pieniądze, kupując bilet jednocześnie do Muzeum Orsay i do Oranżerii pod tym linkiem.

„Lilie wodne” można podziwiać codziennie, z wyjątkiem poniedziałku, od 9:00 do 18:00.

Muzeum Oranżerii znajduje się w zachodniej części ogrodu Tuileries, w pobliżu Luwru i naprzeciwko Place de la Concorde.

Najbliższa stacja metro — „Concorde” (linia 1, 8 i 12).

Muzeum Marmottan Monet

Muzeum Marmottan Monet 

Muzeum Marmottan Monet mieści się obok lasu Bulońskiego w starej rezydencji książęcej Valmy w Paryżu i posiada znaczącą kolekcję dzieł impresjonisty Claude’a Moneta.

Pierwsza część zbiorów muzeum — kolekcja Paula Marmottana – poświęcona jest malarstwu i meblom epoki napoleońskiej. Druga część to dodatek syna Claude’a Moneta, który oddał imponującą kolekcję dzieł swojego ojca.

Kolekcja zawiera również obrazy Degasa, Maneta, Sisleya, Gauguina, Renoira i Signaca, w sumie ponad 300 dzieł znanych impresjonistów i post-impresjonistów.

Kolekcję Marmottan Monet można oglądać codziennie od 10:00 do 17:30 za 14 €.

Muzeum mieści się w prestiżowym 16 okręgu Paryża, obok lasu Bulońskiego. Dokładny adres: Louis-Boilly, 1. Obok stacja metra „La Muette” (linia 9) i „Boulainvilliers” (RER C).

Mały pałac (Petit Palais)

Mały pałac

Niedawno odnowiony Mały Pałac (lub Petit Palais), znajdujący się w pobliżu prestiżowych Champs-Elysées, mieści 1300 dzieł sztuki od starożytności do początku XX wieku. Ta niedoceniana kolekcja, którą turyści często przeoczają po prostu dlatego, że nigdy o niej nie słyszeli. Mały Pałac szczyci się dziełami takich impresjonistów jak Gustave Courbet, Paul Cézanne, Claude Monet i Eugène Delacroix.

Petit Palais został otwarta w 1900 roku na Targi Światowe. Wraz z sąsiednim Grand Palais jest uderzającym przykładem architektury secesyjnej i jedną z pereł epoki „Belle Epoque”.

Mały Pałac jest częścią sieci muzeów miejskich w Paryżu, więc wejście na wystawę stałą jest bezpłatne dla wszystkich zwiedzających.

Regularnie odbywają się tu również wystawy czasowe poświęcone sztuce współczesnej, fotografii, a nawet modzie. Opłaty za wstęp na nie mogą się różnić.

Mały Pałac położony jest w samym sercu Paryża, w 8 okręgu, w pobliżu głównych atrakcji.

Champs Elysées: wybierz hotel

Jeśli jedziesz metrem, to udaj się na stację „Champs-Elysees Clemenceau” (linia 1 i 13). Dokładny adres Małego Pałacu: Avenue Winston Churchill.

Można go zwiedzać codziennie, z wyjątkiem poniedziałku, od 10:00 do 18:00.

Muzeum Moneta w Giverny

Muzeum Moneta w Giverny

Kiedy Monet otrzymał uznanie, przeniósł się z Paryża do Giverny na 40 lat, podejmując spokojne, wiejskie życie, gdzie malował swoje obrazy w plenerze w idyllicznym, stworzonym świecie.

Dom Claude’a Moneta, w którym namalował kilka swoich ikonicznych dzieł, jest obecnie Muzeum Impresjonizmu. Regularnie organizowane są wystawy poświęcone różnym aspektom często niedocenianego ruchu.

Warto odwiedzić oszałamiająco piękne ogrody Monet w Giverny, zwłaszcza w sezonie wiosennym i letnim. Poświęć trochę czasu, aby zrozumieć pochodzenie stylu domu, w tym miłość do japońskiej sztuki i kultury.

Dom Claude’a Moneta znajduje się 88 km od Paryża. Można do niego dojechać pociągiem, taksówką lub samochodem (tutaj można, na przykład wynająć samochód).

Aby dostać się z Paryża pociągiem, należy dojechać pociągiem regionalnym SNCF do „Vernon” z Gare St-Lazare (linie metra 3, 12, 13, 14). Autobus regularnie przewozi turystów z Vernon do Giverny.

Tutaj zarezerwujesz wycieczkę na określoną datę do dworku Cloude’a Moneta i Wersalu z transferem w obie strony w komfortowym autobusie.

Wstęp do muzeum kosztuje 11,50 € dla dorosłych i 7,50 € dla dzieci. Godziny otwarcia różnią się w zależności od sezonu: od marca do listopada, można odwiedzić dom Claude Monet od 9:30 do 18:00.

Paryż słusznie uważany jest za ojczyznę impresjonizmu, jednego z najbardziej znanych stylów sztuki na świecie. Muzea takie jak Orsay, Oranżeria czy dom Claude’a Moneta w Giverny stały się obowiązkową wizytą dla fanów tego trendu.

Co więcej, spacerując po Paryżu z licznymi ogrodami i parkami, można złapać inspirację, którą kiedyś czerpali impresjoniści.

Życzymy, abyście poznali Paryż z nowej, impresjonistycznej strony!