» Europa » Holandia » Amsterdam » Amsterdam w 1 dzień: co zobaczyć i czego spróbować?

Czy można zobaczyć Amsterdam w 1 dzień? W końcu to nie jest aż tak duże miasto. Zapewniamy, że z naszym przewodnikiem to możliwe! Najważniejsze to wstać wcześnie, przygotować plan i kupić bilety z wyprzedzeniem, jeśli planujemy wybrać się do muzeum. Przygotowaliśmy mapę, na której zaznaczyliśmy nie tylko najważniejsze zabytki, ale także kawiarnie, w których zjesz lokalne jedzenie. Koniecznie rozważ naszą wycieczkę z przewodnikiem audio po Amsterdamie.

Pobierz przewodnik po Amsterdamie

» CZYTAJ TAKŻEDzielnice Amsterdamu: gdzie najlepiej się zatrzymać?

Trasa z mapą

Amsterdam w 1 dzień. Ta trasa zaczyna się i kończy w sercu tego niezwykłego miasta. Ma 9 km, czyli około 3 godzin ciągłego, powolnego spaceru. Podczas wyprawy jest czas na zaglądanie w ciekawe alejki i robienie zdjęć. Zobacz plan podróży na poniższej mapie:

» CZYTAJ TAKŻEWycieczka krajoznawcza po Amsterdamie

Śniadanie w Amsterdamie

Dlaczego nie zacząć dnia od świeżych bułek lub placków ze szpinakiem, pomidorami i karczochami? Pora zajrzeć do kawiarni De Laatste Kruimel. Jest tu maleńka weranda z widokiem na kanał, na której można się wylegiwać w słoneczny dzień. W zimie taras jest zamknięty. Jeśli zabraknie dla was miejsca z powodu tłumów, możecie złapać coś do jedzenia i zjeść śniadanie  na ławce z widokiem na wodę przy ulicy Rokin.

Nabraliście sił? No to zacznijmy zwiedzać Amsterdam! Najpierw przechodzimy przez starożytną Dzielnicę Żydowską. Po drodze mamy pchli targ na Waterlooplein. Znajdziesz tam wszystko: stare buty i ubrania, naczynia kuchenne, rowery, pocztówki, kryształowe kieliszki oraz futra. Trzeba się jednak mocno napracować, żeby znaleźć coś wartościowego. Natomiast po drugiej stronie placu mamy portugalską synagogę.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie zjeść w Amsterdamie tanio i smacznie?

Trasa wzdłuż rzeki Amstel

Dalej idziemy do rzeki Amstel. Na trasie wzdłuż lewego brzegu zobaczymy Ermitaż, amsterdamski oddział muzeum w Petersburgu. Dalej znajdziesz Magere Brug. Dosłownie nazwa oznacza «Chudy most». Do 1871 roku był to najwęższy most w Amsterdamie. Można przez niego przejść i zobaczyć Teatr Royal Carré po drugiej stronie rzeki. dalej mijamy mały placyk, kolejny kanał i docieramy na największy targ w Amsterdamie — Albert Cuypmarkt.

» CZYTAJ TAKŻEPchle targi w Amsterdamie

Albert Cuypmarkt

Znajdziesz tu wszystko: ubrania, buty, meble, naczynia, pralki, tkaniny i dodatki. No i pewnie do tego czasu już zgłodniałeś. Masz szczęście, ponieważ tutaj jest najwięcej punktów z jedzeniem ulicznym. Sprzedawcy ryb oferują najświeższe ostrygi francuskie i holenderskie. Otworzą je przed Tobą i jeśli zechcesz, dołączą do nich kieliszek musującego wina. A jeśli wolisz smażone, spróbuj kibbeling. To najdelikatniejsze kawałki dorsza w tempurze, smażone na głębokim oleju w rondlu. Co więcej, tuż przy drodze masz budkę «Original Stroopwafels», gdzie ciepłe, syropowate stroopwafelsy podawane są według starego rodzinnego przepisu. Niewielu potrafi poprzestać na jednym. Natomiast miłośnicy słodkości polubią się z poffertjes. Spróbuj też holenderskiego sera na jednym ze straganów.

Po obiedzie czas na kawę. Wybierz się do Coffee and Coconuts, ulubionego miejscu mieszkańców i turystów. Kiedyś było tu kino, więc wnętrze jest warte odwiedzenia.

» CZYTAJ TAKŻEKiedy najlepiej jechać do Amsterdamu?

Muzea w Amsterdamie

Wybierz się na randkę ze sztuką współczesną i nie tylko. Po drodze zatrzymaj się przy Frans Halsstraat 64, aby usiąść na jednej z najpopularniejszych ławek w Amsterdamie. Do zdjęcia udawaj, że śpisz. Graffiti nad ławką mówi «Obudź mnie, gdy będę sławny».

Nie czekając na popularność, wąskie holenderskie uliczki prowadzą nas do Museumplein (Placu Muzealnego). Znajdują się tu:

Każde z nich jest warte odwiedzenia, a bilety do tych świątyń kultury można zarezerwować wcześniej tutaj lub kupić wycieczkę łączoną, która obejmuje wizytę w jednym z muzeów i godzinny rejs kanałami z przewodnikiem. Dla bardziej odważnych jest karta turystyczna (City Card) I Amsterdam, z którą możesz pójść prawie wszędzie. Zarezerwuj tutaj taką super przepustkę. Sam Plac Muzealny jest również ciekawy. W zależności od pory roku znajdziecie tu fontannę, rabatkę z tulipanami lub lodowisko, na którym można pojeździć na łyżwach.

Kup City Card

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Państwowym Muzeum Amsterdamu (Rijksmuseum)?

Park Vondel i targ kwiatowy

Sprawdź też pobliski Vondelpark. Nawet w zimie trawa jest tutaj zielona, a przy pięknej pogodzie zapełnia się miłośnikami spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeśli chcesz produktywnie zwiedzić Amsterdam w 1 dzień, daj sobie czas na odpoczynek w tym raju natury.

Następnie idziemy na Bloemenmarkt. To jedyny na świecie pływający targ kwiatowy (oczywiście barki, na których znajdują się sklepy, od lat nie pływają). Można tu kupić różne cebulki i nasiona. Szczególnie popularne są oczywiście tulipany. Jednak kupisz też kwiaty cięte.

Jeśli już nabierzesz apetytu, obok rynku na King’s Square znajduje się sklep «Frens Haringhandel». Sprzedaje się w nim młode śledzie holenderskie, czyli haringi, jedne z najsmaczniejszych w mieście. Podaje się je ze świeżą cebulką i ogórkiem kiszonym, a na życzenie na chlebie. Być w Amsterdamie i nie próbowałeś tutejszego śledzia, to zbrodnia!

» CZYTAJ TAKŻECzego spróbować w Amsterdamie?

Kanał Singel i Plac Dam

Po przekąszeniu czegoś, kontynuujemy nasz spacer wzdłuż starożytnego kanału Singel, który po raz pierwszy pojawił się w Amsterdamie pod koniec XV wieku. Po 10–15 minutach po prawej stronie zobaczysz plac De Dam. Najstarszy w mieście. Nie jest najpiękniejszy, ale to od niego miasto się zaczęło. Tu też rozpoczyna się nasz spacer z przewodnikiem audio.

Zobacz Pałac Królewski (Koninklijk Paleis), Nowy Kościół (De Nieuwe Kerk) – wcale nie nowy jak na swój wiek oraz Pomnik Narodowy wzniesiony ku pamięci ofiar II wojny światowej. Muzeum figur woskowych Madame Tussauds nie trzeba przedstawiać — bilety lepiej zarezerwować tu z wyprzedzeniem, by zaoszczędzić czas.

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Amsterdamie: które z nich warto odwiedzić?

Narodowa kuchnia niderlandzka

Zapoznaj się bliżej z kuchnią holenderską. Zatrzymaj się na kolację w jednej z tradycyjnych restauracji. Moeders i d’Vijff Vlieghen są dość popularne. Ziemniaki, mięso, ryby i ser to główne składniki lokalnych potraw. To dość prosta kuchnia, ale za to bardzo treściwa i smaczna.

» CZYTAJ TAKŻE10 najlepszych restauracji w Amsterdamie

Dzielnica czerwonych latarni

Zakończmy nasz dzień w dzielnicy czerwonych latarni. Tak, to nie jest ulica, ale cała dzielnica. W dzień to absolutnie spokojne miejsce z magiczną średniowieczną architekturą. Z kolei wieczorem zmienia się w centrum atrakcji dla turystów i miłośników zabawy. Jeśli chcesz poświęcić więcej czasu i uwagi ciemnej stronie Amsterdamu, pobierz przewodnik audio.

» CZYTAJ TAKŻEUlica czerwonych latarni w Amsterdamie

Zwiedziliśmy Amsterdam w 1 dzień. Oczywiście nie udało nam się obejść całego miasta i zobaczyć wszystkiego, ale mamy nadzieję, że  stolica Holandii, jak i holenderska kuchnia zrobiły na Was wrażenie. Więcej odkryć czeka na Ciebie podczas indywidualnych wycieczek gastronomicznych, o których dowiesz się tutaj. Smacznego i magicznych doświadczeń w mieście!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *