Amsterdam w 1 dzień: co zobaczyć i czego spróbować

,

Czy można zobaczyć Amsterdam w jeden dzień? W końcu to nie jest aż tak duże miasto… Powiedzmy, że możliwe jest zobaczenie wszystkich głównych atrakcji Amsterdamu w 1 dzień. Najważniejsze to wstać wcześnie, uzbroić się w plan wycieczki i kupić bilety z wyprzedzeniem, jeśli planujemy odwiedzić muzeum. Na mapie zaznaczyliśmy nie tylko zabytki, ale także kawiarnie, w których można zjeść lokalne jedzenie. Zapoznaj się więc z zabytkami Amsterdamu i jego «pysznymi» miejscami.

» CZYTAJ TAKŻEDzielnice Amsterdamu: gdzie najlepiej się zatrzymać?

Trasa

Ta trasa zaczyna się i kończy w sercu Amsterdamu. Ma ona długość około 9 km. To około trzech godzin ciągłego, powolnego spaceru. Jest czas na zaglądanie w ciekawe alejki i robienie zdjęć.

Celowo pominęliśmy ścisłe centralne atrakcje, ponieważ sugerujemy, abyś przeszedł się po nich z naszym audioprzewodnikiem, nie tylko po to, aby rzucić okiem i przejść obok, ale także, aby dowiedzieć się więcej o tym starożytnym mieście. Pobierz audioprzewodnik po Amsterdamie pod tym linkiem. Spacer z audioprzewodnikiem zajmuje dodatkowo od 1,5 do 2 godzin. Trasę audioprzewodnika można śledzić na początku dnia po śniadaniu lub na końcu, gdy dojdziemy do placu Dam na zakończenie spaceru. Z tego placu rozpoczyna się nasza audio wycieczka.

Śniadanie

Dlaczego nie zacząć dnia od świeżych bułek lub placków z różnymi nadzieniami, takimi jak szpinak, pomidor i karczochy, boczek i ziemniaki? Pora zajrzeć do kawiarni De Laatste Kruimel. Jest tu maleńka weranda z widokiem na kanał, na której można się wylegiwać w słoneczny dzień, oraz mały pokój w środku, jeśli pogoda jest pechowa. W zimie weranda jest zamknięta. Jeśli brakuje Wam miejsca, możecie złapać coś do jedzenia i zjeść śniadanie z jednej z ławek z widokiem na wodę przy ulicy Rokin.

Nabraliście sił? No to zacznijmy zwiedzać Amsterdam. Najpierw przechodzimy przez starożytną Dzielnicę Żydowską. Po drodze mamy pchli targ na Waterlooplein. Znajdziesz tam wszystko: stare buty i ubrania, naczynia kuchenne, rowery, pocztówki, kryształowe kieliszki, futra. Trzeba się jednak mocno napracować, żeby znaleźć coś wartościowego. Po drugiej stronie placu znajdziemy portugalską synagogę.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie zjeść w Amsterdamie tanio i smacznie

Wzdłuż rzeki Amstel

Amsterdam w 1 dzień: Magere Brug

Dalej idziemy do rzeki Amstel, która dała nazwę Amsterdamowi. Na trasie wzdłuż lewego brzegu zobaczymy Ermitaż, amsterdamski oddział muzeum w Petersburgu. Dalej znajdziesz Magere Brug. Dosłownie nazwa oznacza «Chudy most» — do 1871 roku był to najwęższy most w Amsterdamie. Można przejść przez rzekę przez Chudy Most, a następnie zobaczyć Teatr Royal Carré po drugiej stronie rzeki. Przechodzimy przez mały placyk i kolejny kanał i docieramy na największy targ w Amsterdamie — Albert Cuypmarkt.

Albert Cuypmarkt

Znajdziesz tu wszystko: ubrania, buty, meble, naczynia, pralki, tkaniny i dodatki… No i pewnie do tego czasu już zgłodniałeś. To tutaj znajduje się najwięcej punktów z jedzeniem ulicznym, ale nie w taki sposób, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Sprzedawcy ryb oferują najświeższe ostrygi francuskie i holenderskie. Otworzą je przed tobą i, jeśli zechcesz, dołączą do nich kieliszek wina musującego. Jeśli wolisz smażone, spróbuj kibbeling. To najdelikatniejsze kawałki dorsza w tempurze, smażone na głębokim oleju w rondlu. Tuż przy drodze znajdziecie budkę «Original Stroopwafels», gdzie ciepłe, syropowate stroopwafelsy podawane są według starego rodzinnego przepisu. Niewielu potrafi poprzestać na jednym. Miłośnicy słodkości polubią się z poffertjes. Jeśli w Twoim żołądku jest jeszcze miejsce, spróbuj holenderskiego sera na jednym ze straganów.

Jeśli dobrze wszystkiego popróbujesz to spokojnie możesz pominąć obiad, ale kawa zawsze jest dobrym pomysłem. Możesz to zrobić w Coffee and Coconuts, ulubionym miejscu zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Kiedyś było tu kino, więc wnętrze jest warte odwiedzenia, a kawa też jest dobra.

Muzea w Amsterdamie

Wybierz się na randkę ze sztuką, współczesną i nie tylko. Po drodze zatrzymaj się przy Frans Halsstraat 64, aby usiąść na jednej z najpopularniejszych ławek w Amsterdamie. Do zdjęcia udawaj, że śpisz. Graffiti nad ławką mówi «Obudź mnie, gdy będę sławny».

Amsterdam w 1 dzień: Museumplein

Nie czekając na popularność, wąskie holenderskie uliczki prowadzą nas do Museumplein (Placu Muzealnego), które po prostu nie mogło mieć innej nazwy. Znajdują się tu Muzeum Van Gogha, Muzeum Sztuki Współczesnej Stedelijk, Rijksmuseum, Moco Museum i Muzeum Diamentów. Każde z nich jest warte odwiedzenia, a bilety do tych świątyń kultury można zarezerwować wcześniej tutaj lub kupić wycieczkę łączoną, która obejmuje wizytę w jednym z muzeów i godzinny rejs kanałami z przewodnikiem. Dla bardziej odważnych jest karta turystyczna I Amsterdam, która może być użyta, aby pójść prawie wszędzie. Zarezerwuj tutaj taką super przepustkę.

Sam plac jest również ciekawy. W zależności od pory roku, przed Reikmüseum znajdziecie fontannę, rabatę z tulipanami lub lodowisko, na którym można się bawić jeżdżąc na łyżwach.

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Państwowym Muzeum Amsterdamu (Rijksmuseum)?

Park Vondel i targ kwiatowy

Sprawdź też pobliski Vondelpark. Nawet w zimie trawa jest zielona, a przy pięknej pogodzie zapełnia się miłośnikami spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeśli zmęczysz się chodzeniem, zrób sobie krótką przerwę.

Następnie idziemy na Bloemenmarkt. Jest to jedyny na świecie pływający targ kwiatowy. To prawda, że barki, na których znajdują się sklepy, od lat nie pływają. Można tu kupić różne cebulki i nasiona. Szczególnie popularne są oczywiście tulipany. Są też sklepy sprzedające kwiaty cięte. W każdym z nich znajdziesz niezliczone pamiątki.

Haringi - młode śledzie holenderskie

Jeśli już nabierzesz apetytu, obok rynku na King’s Square znajduje się sklep «Frens Haringhandel». Sprzedaje się w nim młode śledzie holenderskie, czyli haringi, jedne z najsmaczniejszych w mieście. Podaje się ją ze świeżą cebulką i ogórkiem kiszonym, na życzenie na chlebie. Jeśli byłeś w Amsterdamie i nie próbowałeś tutejszego śledzia, to wcale tu nie byłeś!

» CZYTAJ TAKŻECzego spróbować w Amsterdamie?

Kanał Singel i Plac Dam

Po przekąszeniu czegoś, kontynuujemy nasz spacer wzdłuż starożytnego kanału Singel, który po raz pierwszy pojawił się w Amsterdamie pod koniec XV wieku. Po 10–15 minutach po prawej stronie zobaczysz plac De Dam. Najstarszy w mieście, nie jest najpiękniejszy, ale to od niego miasto się zaczęło. Tu też rozpoczyna się nasz spacer z przewodnikiem audio.

Zobacz Pałac Królewski (Koninklijk Paleis), Nowy Kościół (De Nieuwe Kerk) — wcale nie nowy jak na swój wiek, Pomnik Narodowy wzniesiony ku pamięci ofiar II wojny światowej. Muzeum figur woskowych Madame Tussauds nie trzeba przedstawiać — bilety lepiej zarezerwować tu z wyprzedzeniem, by zaoszczędzić czas.

Tutaj moglibyśmy zakończyć zwiedzanie, ale co z obiadem?

Narodowa kuchnia niderlandzka

Jeśli śledź tylko zaostrzył apetyt, warto zapoznać się bliżej z kuchnią holenderską. Nie jest do końca legendarna czy popularna, ale istnieje. Zatrzymaj się na kolację w jednej z tradycyjnych restauracji. Moeders i d’Vijff Vlieghen są dość popularne. Ziemniaki, mięso, ryby i ser to główne składniki. Jest dość prosta, ale bardzo treściwa i smaczna.

» CZYTAJ TAKŻE10 najlepszych restauracji w Amsterdamie

Dzielnica czerwonych latarni

Amsterdam, Dzielnica czerwonych latarni

Zakończmy nasz dzień w dzielnicy czerwonych latarni. Tak, to nie jest ulica, ale cała dzielnica. W dzień to absolutnie spokojne miejsce z magiczną średniowieczną architekturą, a wieczorem to centrum atrakcji dla turystów i po prostu miłośników zabawy. Ale żadna znajomość z miastem nie byłaby bez niej kompletna. Jeśli chcesz poświęcić więcej czasu i uwagi ciemnej stronie Amsterdamu, przejdź tutaj lub pobierz przewodnik audio po Amsterdamie nocą.

» CZYTAJ TAKŻEUlica czerwonych latarni w Amsterdamie

Tak więc to już koniec spaceru. Oczywiście nie udało nam się obejść całego miasta i zobaczyć absolutnie wszystkiego, ale mamy nadzieję, że Amsterdam i holenderska kuchnia zrobiły na Was wrażenie.

Więcej odkryć czeka na ciebie podczas indywidualnych wycieczek gastronomicznych, o których więcej dowiesz się tutaj.

Smacznego i magicznych doświadczeń w mieście!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *