» Europa » Szwajcaria » Berno » Najciekawsze zabytki Berna

Mieliście kiedyś okazję zobaczyć niedźwiedzia?  W Bernie w Szwajcarii niedźwiedzie są wszędzie – na fladze, herbie, wieży zegarowej, w parku Barengraben. Mówi się, że to właśnie od niemieckiego słowa «Bär», które oznacza «niedźwiedź», Berno wzięło swoją nazwę. W tym artykule opowiemy więcej o atrakcjach w Bernie, które na ciebie czekają. Berno to drugie najbezpieczniejsze i najstarsze europejskie miasto z zachowaną architekturą z XV-XVI wieku. Spaceruj po mieście z doświadczonym przewodnikiem i poznaj niesamowite fakty dotyczące jego historii, dziedzictwa kulturowego i architektonicznego.

Swoją drogą, Berno słynie również z uzdrowisk, w których turyści mogą cieszyć się relaksującymi zabiegami i źródłami termalnymi. Niezależnie od tego, czy szukasz relaksującego weekendowego wypadu, czy po prostu chcesz odpocząć po intensywnym zwiedzaniu miasta, wycieczka do spa w Bernie to idealny sposób na relaks i odmłodzenie. 

» CZYTAJ TAKŻEPodróż do Berna: przewodnik od mieszkańców

Zabytki Berna na mapie

Pałac Federalny | Bundeshaus

Budowa pałacu była nadzorowana przez architekta Hansa Auera, projekt został ukończony w 1902 roku. Budynek ma 64 metry wysokości, a w jego centrum znajduje się kopuła z mozaikami i godłami Szwajcarii oraz wszystkich jej kantonów. Nad wejściem przed kopułą znajduje się dzieło rzeźbiarza Jamesa Wiberta – posąg przedstawiający trzech założycieli Szwajcarii. 

Jest tu wiele tras turystycznych, a jedną z nich jest wycieczka po Starym Mieście. Zwiedzanie budynku jest bezpłatne. Wycieczki obejmują główne obszary budynku i są dostępne w różnych językach, w tym angielskim, niemieckim i francuskim. W galeriach pałacu można zobaczyć proces parlamentarny – wszystko jest jawne i otwarte. Wieczorny pokaz laserowy zmienia budynek nie do poznania.

Park Bundeshausterrasse

Taras z budynkiem parlamentu jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańców. Piękny taras widokowy z panoramicznym widokiem na miasto i Alpy. Zalecamy zabranie ze sobą czegoś do jedzenia i zorganizowanie pikniku na jednej z ławek w parku, aby cieszyć się spokojem i pięknymi widokami.

» CZYTAJ TAKŻESzwajcarskie potrawy narodowe: czego spróbować?

Katedra w Bernie | BERNER MÜNSTER

Duży kościół wyrósł z małej kaplicy, która została zbudowana w tym miejscu w XII wieku. Budowa katedry w Bernie trwała kilkaset lat – od 1421 do 1893 roku. W tym czasie powstał jednak najwyższy kościół Szwajcarii w stylu późnogotyckim – ma aż 100 metrów. Budynek jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, podobnie jak całe Stare Berno. W punkcie informacyjnym można wziąć audioprzewodnik po katedrze za 5 €.

Wewnątrz katedry poczujesz się, jakby przestrzeń się powiększyła. Warto zwrócić uwagę na meble z XVI wieku i witraże z XV wieku – najcenniejsze eksponaty. Interesujące są również renesansowe chóry, przedstawiające zwierzęta i sceny z życia codziennego. Za niewielką opłatą można wspiąć się po schodach na dzwonnicę i podziwiać panoramę miasta i okolic. Należy jednak pamiętać, że trzeba mieć do tego dobrą kondycję fizyczną, ponieważ schody są strome i dość wąskie.

Park Bärengraben

Miejscowi uważają niedźwiedzie za symbol Berna. Właśnie dlatego nad rzeką Aare znajduje się piękny park, w którym niedźwiedzie żyją jak na wolności. Mieszkańcy nazywają go Niedźwiedzim Parkiem lub Niedźwiedzią jaskinią. Stąd można podziwiać piękny widok na miasto z fotogenicznym mostem łukowym. Barengraben to świetne miejsce do odwiedzenia z dziećmi. Po długim spacerze można zjeść lunch w restauracji lub odwiedzić sklep z lodami i kanapkami.

Zarezerwuj prywatną wycieczkę po stolicy Berna tutaj

Zoo Dählhölzli

Jeden z najlepszych ogrodów zoologicznych w Europie został założony w 1937 roku. Spacerując po nim można poczuć się jak w prawdziwej dziczy. Dla zwierząt stworzono warunki, praktycznie nie do odróżnienia od naturalnych. Są tu zarówno zwierzęta domowe, z którymi można się zetknąć, jak i dzikie: flamingi, kameleony, rysie, wilki, niedźwiedzie, lamparty i szopy pracze. Szybkie zwiedzanie zoo zajmie co najmniej dwie godziny, ale cały dzień minie w mgnieniu oka.

  • Koszt biletu wstępu wynosi 11 ₣

» CZYTAJ TAKŻELozanna – atrakcje i zabytki

Muzeum Historyczne w Bernie

Muzeum Historyczne w Bernie mieści się w pięknym zamku. Eksponaty są rozmieszczone w salach chronologicznie oraz tematycznie. Najbardziej pouczającą wystawą jest kolekcja broni. Kilka sal poświęconych jest życiu i pracy Alberta Einsteina.

  • Koszt biletu wstępu wynosi 16 CHF na wystawę główną i wystawy czasowe, 18 CHF wraz z Muzeum Einsteina. Dostępne są zniżki dla dzieci i młodzieży.

Muzeum Dom Alberta Einsteina

W latach 1903-1905 Albert Einstein mieszkał w niewielkim domu w Bernie. Mówi się, że to właśnie tutaj wymyślił teorię względności. Obecnie w tym domu mieści się muzeum wielkiego fizyka. Wystrój mieszkania został zachowany. Odwiedzający podkreślają niezwykłą energię tego miejsca, choć pomieszczenie jest dość skromne. Mieszkanie znajduje się na drugim piętrze, a na trzecim jest sala, gdzie prezentowany jest film o wielkim uczonym.

  • Koszt biletu wstępu wynosi 7 ₣

Możecie odwiedzić muzeum podczas wycieczki po stolicy Berna, a koszt biletu wstępu jest wliczony w cenę.

Centrum Paula Klee

Muzeum Paula Klee w Bernie jest bardzo obszerne. W budynku i w parku krajobrazowym znajduje się 4000 jego prac. Niemiecko-szwajcarski artysta tworzył w stylach surrealizmu, kubizmu i prymitywizmu. W muzeum można spędzić cały dzień, spacerując po przestronnych i jasnych pomieszczeniach z audioprzewodnikiem. Centrum Paula Klee to właśnie ten przypadek, kiedy audioprzewodnik jest niezbędny.

  • Koszt biletu wstępu wynosi 20 ₣
  • Audioprzewodnik 6 ₣
Odkryj malownicze miejsca w Bernie podczas wycieczki z miejscowym przewodnikiem

Nydeggkirche

Na wzgórzu nad rzeką Aare, z XII wieku stała twierdza Nydegg. W XIV wieku na jej ruinach wzniesiono kościół. Dzwonnica zwieńczona zieloną iglicą zachowała swój pierwotny wygląd. Wkrótce wzniesiono fontannę, pomnik księciu Zähringerowi, założycielowi Berna. Fasada została zrekonstruowana i ozdobiona pracami mistrza Perincioli wykonanymi z brązu. O tym budynku mało kto wie, więc właśnie tutaj można poczuć magiczną i spokojną atmosferę starego Berna.

Nydeggbrücke

Sklepiony most z piaskowca przechodzący przez rzekę Aare został zbudowany do roku 1843 przez architektów Karla Emanuela Müllera i Josepha Ferry’ego. Łączy Stare Miasto z dzielnicą mieszkalną w Bernie. Długość mostu wynosi 190 metrów. Dobry widok na ten most roztacza się z parku niedźwiedzi brunatnych. Przejdź się po pięknych ścieżkach wzdłuż rzeki Aare, fotografie na tle tego miejsca wychodzą znakomite. 

» CZYTAJ TAKŻEGenewa w 1 dzień: co warto zobaczyć?

Ratusz w Bernie

Ratusz był kilkakrotnie przebudowywany od XV wieku, więc niewiele szczegółów zachowało się w oryginalnej formie. Ale na przykład arkada na wewnętrznym dziedzińcu wygląda tak samo jak w 1665 roku. Ratusz znajduje się w samym centrum Starego Miasta, gdzie nadal odbywają się posiedzenia Rady Kantonu. Wydarzenie to nie odbywa się zbyt często – 5 razy w roku. W takie dni nad ratuszem wywieszana jest flaga Berna.

Heiliggeistkirche

Protestancki kościół na Bahnhofplatz zdobi miasto od 1729 roku. Brakuje w nim klasycznego ołtarza, a budynek wygląda nietypowo. Główną ozdobą wnętrza są kolumny. Szeroka przestrzeń ma doskonałą akustykę – organy brzmią świetnie. 

» CZYTAJ TAKŻEZimowa Szwajcaria: Trasa pociągiem

Wieża Zytlogge

Masywna wieża zegarowa w Bernie pojawiła się na początku XIII wieku i jest jedną z najstarszych w Szwajcarii. Miała kilka celów: najpierw jako struktura obronna, potem jako więzienie, a następnie jako wieża zegarowa. Zegar astronomiczny na wieży przetrwał wielki pożar w 1406 roku. Po prawej stronie znajduje się nisza z ruchomymi figurami. Co godzinę mieszkańcy miasta oglądają takie przedstawienie: mężczyzna bije w dzwony, kogut pieje, niedźwiedzie poruszają się w kole, bóg czasu Chronos obraca klepsydrę, a lew odwraca głowę. Przedstawienie trwa około 4 minut.

Zarezerwuj wycieczkę po wieży zegarowej Zytlogge

Wieża Zytlogge znajduje się w centrum Berna. To idealne miejsce do podziwiania widoków na miasto. Dlatego wielu turystów wspina się na nią, aby zrobić niezapomniane zdjęcia.

Wieża więzienna Käfigturm

Pierwsza wieża więzienna, która została zniszczona podczas wielkiego pożaru w 1405 roku, nie przetrwała nawet dwustu lat. Obecna struktura, wieża z 1644 roku, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z całym Starym Miastem. Dzwon, który dziś widzimy na Kafigturm, był trofeum z Niemiec podczas wojny trzydziestoletniej. 

Berno: Wybierz hotel

Berno jest przesiąknięte legendami, przyciąga średniowieczną architekturą i szczyptą szaleństwa. Warto odwiedzić Muzeum Paula Klee, ogromny kompleks ze sztuką w stylu «a la dziecięce rysunki»‎. A fontanna zwana «Dzieciożercą»‎? Organizują do niej wycieczki dla niegrzecznych dzieci. A tak na poważnie, Berno to kolorowe i malownicze miasto, które prężnie idzie z duchem czasu. Zapraszamy do odkrywania zabytków Berna.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *