Główne atrakcje w Strasburgu

12 lut 2021
Strasburg

Strasburg wyróżnia się przede wszystkim swoją mieszanką – znajdują się w nim domy francuskie i niemieckie, a także możesz spróbować w nim i foie gras i kapusty kiszonej (przygotowywanej po niemiecku z mięsem). I tak dalej. Dlatego też spędzanie czasu w Strasburgu, niesamowitej stolicy Europy, jest po prostu jedną wielką przyjemnością! Możesz zdecydować się nawet na wycieczkę po mieście, aby dodatkowo zagłębić się trochę bardziej w jego historię.

Katedra Notre Dame

Jest to jedna z najbardziej znanych i najładniejszych francuskich katedr, a do tego główna atrakcja miasta. Jej budowa rozpoczęła się w 1277 roku i zakończyła się oficjalnie w 1318 roku. Patrząc na katedrę, ma się jednak wrażenie, że nie jest ona jeszcze dokończona – ma tylko jedną wieżę, gdyż druga nie została jeszcze wzniesiona. Latem na ścianach strasburskiej katedry możesz zobaczyć pokaz świetlny (rozpoczynający się o godzinie 21:00).

Katedra znana jest także ze względu na zegar, który znajduje się w niej. Jego twórcy postarali się, aby nie tylko pokazywał on czas czy rok, lecz także znak zodiaku, położenie planet i wiele innych szczegółów. Co więcej, każdej pełnej godzinie towarzyszy krótkie przedstawienie z udziałem marionetek.

Na szczycie katedry znajduje się taras widokowy, z którego możesz rozkoszować się przepięknym widokiem na miasto i klasyczny przykład późnego gotyku.

Adres: Place De La Cathédrale

Godziny otwarcia: poniedziałek-sobota 7:00-11:40 rano i 12:40-19:00, niedziela 12:45-18:00.

Mała Francja

Jest to bardzo ładna dzielnica francuska zaraz przy kanale. Zachowały się tu całe ulice średniowiecznych domów z muru pruskiego oraz eleganckie budynki w stylu barokowym. Swoją nazwę dzielnica otrzymała w czasach, gdy Strasburgiem rządzili Niemcy. Nie chodzi tu o jej cechy architektoniczne. Na początku „pracowało” tu wiele pań lekkich obyczajów, a tego typu zajęcie w Niemczech uważane było za „rodem z Francji” (zawsze przecież dobrze zrzucać wszystko na wroga). Obecnie Małą Francja to bardzo przyjazne turystyczne miejsce, w którym możesz przepłynąć się na tramwaju wodnym, odpocząć na tarasie w kawiarni przy kanale, czy po prostu wybrać się na spacer po bajecznej okolicy.

Kryte mosty

Jest to kaskada z trzech mostów wzmocnionych wieżami z XIII wieku, które kiedyś stanowiły ważną część systemu obronnego wolnego miasta Strasburga (wtedy wyspy). Cały kompleks jest dobrze zachowany, a po moście można się przespacerować.

Plac Klebera

Plac Klebera to centralny plac w Strasburgu. To także największy plac w centrum miasta, znajdujący się w samym sercu dzielnicy handlowej. Jego nazwa pochodzi od generała Jeana-Baptiste Klebera, który urodził się w Strasburgu w 1757 roku. Na placu stoi pomnik dowódcy, a pod nim przechowywane są jego szczątki.

Plac Kleberga otaczają dawne koszary, a w przeszłości wiele razy odbywały się na nim apele i parady wojskowe. 

Adres: Place Kleber, 67000 Strasburg, Francja

Muzeum Sztuki Współczesnej

Muzeum Sztuki Współczesnej w Strasburgu powstało w 1973 oku, a w nowym budynku działa od listopada 1998 roku. Jest to jedno z największych tego typu muzeów we Francji. Znajduje się w nim bogata kolekcja obrazów, rzeźb, grafik oraz przykładów sztuki multimedialnej i projektowania z okresu od roku 1870 (epoka impresjonizmu) po dzień dzisiejszy. W muzeum regularnie odbywają się wystawy międzynarodowe.

Znajduje się w nim także biblioteka, pomieszczenia multimedialne, kino i kawiarnia.

Adres: 1 place Jean-Hans Arp

Godziny otwarcia: wtorek, środa i piątek od 11:00 do 19:00, czwartek od 12:00 do 22:00, niedziela od 10:00 do 18:00.

Plac Gutenberga

Plac został nazwany na cześć pierwszego drukarza, Gutenberga. Zarówno Francuzi, jak i Niemcy, uważają go za swojego wynalazcę. Dochodziło nawet do tego, że w rękach jego pomnika podczas wojny zmieniała się książka: raz była „wydrukowana” w języku niemieckim, a raz we francuskim. Obecnie pomnik jest wspólnym dziedzictwem Europy i całego świata.

Dookoła placu znajduje się wiele sklepów, które przyciągają uwagę nie tylko miłośników architektury, lecz również zakupów.

Instytucje europejskie

Strasburg, podobnie jak Luksemburg i Bruksela, jest stolicą Unii Europejskiej. Dlatego też znajduje się w nim kilka instytucji europejskich.

Na pewno każdy słyszał o Europejskim Trybunale Praw Człowieka (ETPC) w Strasburgu. Utworzono go na mocy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (EKPC) w 1950 roku, aby kontrolować przestrzeganie ich przez kraje, które ją przyjęły. Europejska Konwencja Praw Człowieka to jedna z najważniejszych konwencji przyjętych przez Radę Europy. Przyjęta została przez wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, których jest 47. 

Rada Europy znajduje się parę kroków dalej. Zobaczysz przy niej polską flagę, gdyż nasz kraj również jest jej członkiem.

W Strasburgu swoją siedzibę ma także Parlament Europejski, w którym raz w miesiącu spotykają się przedstawiciele wszystkich 28 państw Unii Europejskiej. 

Wszystkie budynki, oprócz znaczenia politycznego, mają też charakter kulturalny i architektoniczny. Aby odwiedzić instytucje europejskie, możesz z wyprzedzeniem zapisać się na wycieczkę.

Obok nich znajduje się kilka ulic poselskich. Warto przespacerować się po nich i ocenić, który kraj ma najlepsze domy.

Adres Trybunału Praw człowieka: 1, bulwar Leblua, 67000 Strasburg, Francja

Most Europejski

Jest to most, który przez Ren łączy Francję z Niemcami, symbolizując przyjaźń i przyszłość. Otwarty został nie tak dawno przez Nicolasa Sarkozego i Angelę Merkel.  Po obu stronach znajdują się parki, a sam most, ma oczywiście szczególną wartość architektoniczną, a do tego umożliwia bardzo łatwe przespacerowanie się z jednego kraju do drugiego.

Jarmark Bożonarodzeniowy

W Strasburgu każdego roku organizowany jest największy i najstarszy Jarmark Bożonarodzeniowy. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule pod tytułem: „Strasburg – stolica Bożego Narodzenia”.

Oprócz wyżej wymienionych atrakcji w Strasburgu znajduje się też wiele innych miejsc i muzeów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Na przykład, Muzeum Piwa. Zwróciliśmy uwagę tylko na podstawowe i główne atrakcje Strasburga. A reszta... Po prostu przespaceruj się i naciesz się miastem. To nie Francja, ale też nie Niemcy. To po prostu oddzielny bajeczny region – Alzacja!

Zobacz też wideo na temat zabytków Strasburga. 

Gdzie najlepiej zatrzymać się w Strasburgu?

Strasburg to miasto o długiej i ciekawej historii. W ciągu 10 wieków przechodził on z rąk Niemców do rąk Francuzów i odwrotnie. Dopiero w połowie ubiegłego wieku na dobre znalazł się we Francji. Jest to jedno z trzech miast na świecie, które nie są stolicami, a w których znajdują się siedziby organizacji międzynarodowych. „Stolica parlamentarna” Unii Europejskiej przyciąga wielu turystów, a na jej popularność dodatkowo wpływa niezwykłe połączenie stylów architektonicznych.

Dzielnice Strasburga

Centrum Strasburga

Całe centrum miasta z pewnością wyróżnia się wieloma atrakcjami, które można spotkać praktycznie na każdym kroku. Jeśli chcesz więc wybrać się na spacer wśród najbardziej interesujących miejsc i jak najszybciej trafić do hotelu, najlepiej będzie Ci zdecydować się na nocleg w centrum, na przykład w „Małej Francji” (Petite France) lub na Starym Mieście (Grande Ille). Najbardziej znane obiekty Strasburga to: Katedra Notre Dame, Dom Kammerzella, Pałac Reński i kryte mosty. Jeśli zdecydujesz się dojechać do miasta pociągiem lub planujesz dostać się z niego pociągiem do innego miasta, pamiętaj, że Dworzec Główny w Strasburgu (Gare de Strasbourg-Ville) znajduje się dokładnie w tej części miasta.

Hotel w „Małej Francji” możesz zarezerwować tutaj. Pod tym linkiem natomiast znajdziesz nocleg w okolicach dworca. 

Wschodnia część Strasburga 

Pozostała część miasta jest równie interesująca, jednak oczywiście znajduje się w niej już nieco mniej atrakcji, a do tego większość powstała na przestrzeni XIX-XX wieku. Wschodnia część to dość cicha okolica, w której znajdują się budynki uniwersyteckie oraz liczne muzea i parki. Jeśli chcesz zatrzymać się trochę dalej od zatłoczonych dzielnic, będzie to idealne miejsce dla Ciebie. 

Oranżeria

Południowo-wschodni obszar Oranżerii (Orangerie) to kompleks budynków, ze względu na które Strasburg nazywa się „stolicą parlamentarną”. Znajdziesz tu siedzibę Rady Europy, Parlament Europejski i Trybunał Praw Człowieka. Trudno dostać się na wycieczkę po nich, jednak jest to możliwe. Zarezerwuj hotel w okolicy pod tym linkiem.

Południowa część Strasburga

Południowe dzielnice Krutenau i Finkwiller uważa się za najbardziej demokratyczne i młodzieżowe. Znajduje się w nich sporo tanich restauracji, barów i innych atrakcji tego typu. Jeśli jesteś fanem turystyki kulinarnej, wiesz dokąd się wybrać. Istnieją jednak małe szanse na to, że znajdziesz tu coś ciekawego do zobaczenia. Stąd najszybciej dostaniesz się na międzynarodowe lotnisko Eintzheim. Zobacz hotele w pobliżu lotniska w Strasburgu pod tym linkiem

Niebezpieczne dzielnice Strasburga

Wybierając nocleg w Strasburgu, możesz swobodnie kierować się swoimi preferencjami. Nie zalecamy jednak zatrzymywać się lub spacerować wieczorem po osiedlach przylegających do zakładów przemysłowych miasta, których jest w Strasburgu całkiem sporo. Chociaż jest to dobrze rozwinięte miasto, na niebezpieczne osoby można trafić wszędzie.

Najlepsze hotele w Strasburgu na każdy budżet

Ze względu na dużą liczbę osób odwiedzających Strasburg, miejsca w hotelach lub apartamenty warto rezerwować z wyprzedzeniem. Oto hotele w parlamentarnej stolicy, które można śmiało polecić gościom: 

Wszystkie hotele w Strasburgu znajdziesz pod tym linkiem

Udanego odpoczynku w Strasburgu!

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki