» Europa » Niemcy » Jakie święta obchodzą w Niemczech?

Niemcy bardzo lubią święta, dlatego obchody są zawsze kolorowe i interesujące. Ponadto świętowanie trwa tutaj kilka dni, a nawet tygodni. W tym artykule opowiadamy, jakie święta obchodzą w Niemczech. Wszystkie dostępne wycieczki poświęcone wesołym uroczystościom i nie tylko, znajdziesz pod tym linkiem. Jeśli wybierasz się do Niemiec w poniższych terminach, zarezerwuj hotel z wyprzedzeniem

Wybierz hotel w Niemczech

» CZYTAJ TAKŻE10 pomysłów na Bajkowe święta i Nowy Rok w Dreźnie

Boże Narodzenie: 24-26 grudnia

Jakie święta obchodzą w Niemczech? Zacznijmy od Bożego Narodzenia. Już od listopada w Berlinie, Dreźnie, Frankfurcie, Norymberdze i innych niemieckich miastach odbywają się ogromne jarmarki bożonarodzeniowe z zabawkami, świątecznymi dekoracjami, muzyką na żywo, konkursami i grzanym winem. Dekorowane są również ulice i domy: dla mieszkańców to prawdziwa rywalizacja o to, czyj dom będzie najpiękniejszy w tym roku! Może się wydawać, że bez odświętnych ubrań nie zostaniesz wpuszczony do miasta. Jednak dokładniej byłoby powiedzieć coś przeciwnego – nie wypuszczą Cię z niego. A oto przepis na Boże Narodzenie po niemiecku:

 • Zostaw buty przed drzwiami 6 grudnia, aby św. Mikołaj napełnił je słodyczami.

 • Weź udział w wyścigu Krampusa. Podczas niego ludzie przebierają się za antropomorficzne kozy i biegają po mieście.

 • Ugotuj świąteczną gęś z jabłkami, orzechami i czerwoną kapustą.

 • Świętuj Boże Narodzenie z rodziną.

Gdzie najlepiej spędzić Boże Narodzenie w Niemczech?

Jesteśmy pewni, że będziesz zachwycony świątecznymi uroczystościami, bez względu na to, jakie miasto w Niemczech wybierzesz na obchody Bożego Narodzenia. Polecamy świąteczną wycieczkę po Berlinie. Poznaj także sekrety słynnych na całym świecie ciasteczek Dresdner Stollen podczas wyprawy z Pflaumentoffel. A jeśli jesteś fanem świątecznych zakupów, udaj się na tereny targowe w Monachium, Frankfurcie, Norymberdze lub Dreźnie.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze bożonarodzeniowe jarmarki w Europie

Karnawał od 11 listopada do Środy Popielcowej

Tydzień karnawału rozpoczyna się 11 listopada o 11:11, a kończy w Środę Popielcową. W tym dniu Niemcy organizują mały korowód w kostiumach błaznów, ogłaszają początek sezonu świątecznego i tworzą Komitet Karnawałowy. Jest on odpowiedzialny za organizację wesołych świąt. Tydzień karnawału musi być idealny. Taka jest zasada. W Kolonii, Düsseldorfie i Moguncji obchodzony jest ze szczególnym rozmachem.

Każdy dzień tygodnia karnawałowego obchodzony jest w specjalny sposób:

 • Karnawał Kobiet

  To czas, kiedy dziewczyny przebierają się w swoje najlepsze stroje i «atakują»‎ mężczyzn, przecinając im krawaty.

 • Sadza Friday

  To dzień, w którym mężczyźni smarują swoje kobiety sadzą w ramach zemsty za skradzione krawaty.

 • Tłusta sobota

  To czas, kiedy Niemcy czyszczą swoje lodówki z tłustych potraw. Ale nie wyrzucają ich, tylko mają huczną ucztę.

 • Tulipanowa niedziela

  Tego dnia odbywają się przedstawienia i procesje dzieci w niezwykłych kostiumach, z górami niezwykłych słodyczy.

 • Różowy poniedziałek

  To czas, kiedy miasta zamykają drogi dla awanturników. Muzycy i aktorzy rzucają słodycze, serwują piwo i grzane wino z ruchomych platform. Aby zrozumieć skalę procesji, wyobraź sobie, że sam karnawał w Kolonii przyciąga około milion osób!

 • Wtorek «przed Wielkim Postem»

  W ostatni dzień przed Wielkim Postem zwyczajem jest jedzenie do rana i próbowanie szczęścia. Zgodnie z tradycją konieczne jest zjedzenie pączka z niespodzianką. Jeśli w nadzieniu jest musztarda, nie denerwuj się – to znak, że rok będzie szczęśliwy.

Artyści, sponsorzy karnawału i osobistości publiczne otrzymują jeszcze kpiące zamówienia. Na przykład Stowarzyszenie Karnawałowe w Akwizgranie regularnie «honoruje»‎ polityków «Orderem przeciwko uporowi osła»‎.

Zarezerwuj karnawałową pieszą wycieczkę po Kolonii

» CZYTAJ TAKŻEZwiedzanie Kolonii w jeden dzień

Wielkanoc

Po 40 dniach ścisłego postu Niemcy świętują Wielkanoc. Nie brakuje barwionych jajek, wycieczek do świątyni, zielonych bukietów, prezentów dla dzieci i zajączka wielkanocnego. Jednak w Niemczech, w przeciwieństwie do innych krajów chrześcijańskich, tylko 19 procent Niemców chodzi do kościoła w Wielkanoc. Nie przeszkadza im to jednak w hucznym obchodzeniu tego święta. W Dortmundzie uroczystości odbywają się bezpośrednio na stadionie Signal Iduna Park. Niemcy uważają również, że zapalenie świeczki w tym dniu jest niewystarczające, więc rozpalają ogromne ogniska. Małe wioski organizują nawet konkursy, aby zobaczyć, kto będzie miał większy ogień, a turyści mogą je oglądać.

Jeśli jesteś w Niemczech na Wielkanoc, weź udział w nabożeństwach w najstarszych kościołach w kraju: katedrze w Kolonii, katedrze w Berlinie lub katedrze w Akwizgranie. 

» CZYTAJ TAKŻERejsy wycieczkowe w Hamburgu: top 5

Noc Walpurgii od 30 kwietnia do 1 maja

Chcesz zanurzyć się w świecie mistycyzmu i magii? W takim razie udaj się do Mauerpark w Berlinie na najbardziej magiczny festiwal w Niemczech, Sabat Czarownic. Nie bój się, nie zostaniesz tam zaczarowany, ale na pewno będziesz tańczyć, kręcić się wokół ognia, pić poncz z kotła i ubierać się w jaskrawo kolorowe stroje. Legenda głosi, że to właśnie w Noc Walpurgii władca ciemności przychodzi spełnić każde życzenie. Uważa się, że im ciekawiej i bardziej luksusowo będzie udekorowany dom, tym obfitsze będą zbiory. Z kolei im więcej zieleni i czerwieni w wystroju, tym silniejsza będzie miłość.

Tylko czarownice, które gromadzą się na Górze Brocken, mogą przeszkadzać i szkodzić. Dziś wydaje się, że Niemcy już się ich nie boją. Ponieważ przez całą noc z 30 kwietnia na 1 maja wychodzą, odpalają fajerwerki, ostro imprezują i przebierają się za potwory lub urocze czarownice.

Zarezerwuj hotel w pobliżu Mauerpark

» CZYTAJ TAKŻEDzielnice Berlina: gdzie powinien zatrzymać się turysta?

Oktoberfest od trzeciej soboty września do pierwszej niedzieli października

Łąka Theresienwiese w Monachium, na której odbywa się Święto Piwa, co roku przyjmuje ponad 7 milionów gości. Wielu turystów marzy, aby dostać się na to najbardziej wesołe i smaczne święto w Niemczech. Jeśli jesteś jednym z nich, zarezerwuj bilety i pokoje hotelowe z wyprzedzeniem. 

Oktoberfest to największy na świecie festiwal ludowy z piwem, kiełbaskami, piosenkami i pięknymi kelnerkami. Główny napój imprezy może być produkowany wyłącznie przez browary znajdujące się w promieniu 120 kilometrów od Monachium i tylko te, które przestrzegają prawa czystości z 1487 roku. Co ciekawe, bywalcy festiwalu mają swój nielegalny sport – kradzież kufli z piwem. Nie polecamy do niego dołączać, ale zdecydowanie warto odwiedzić sam Oktoberfest. Oprócz picia, goście mogą spodziewać się wielu konkursów, rozrywki, słodyczy, a nawet pchlego cyrku. 

» CZYTAJ TAKŻEOktoberfest w Monachium - przewodnik po niemieckim święcie piwa

Niemiecki Dzień Jedności: 3 października

W porównaniu do innych niemieckich świąt, to jest najmłodsze i najbardziej oficjalne. Obchodzone jest od 1990 roku, po upadku muru berlińskiego. Najbardziej emocjonalne wydarzenia odbywają się 3 października wokół Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Mamy pokazy laserowe, występy artystów, malowanie graffiti oraz wystąpienia polityków. Ponieważ święto narodziło się niedawno, nie ma jeszcze wspólnych tradycji, z wyjątkiem procesji ulicami z flagami i powszechnego zatrzymywania ruchu drogowego. Co ciekawe, co roku nowe miasto jest ogłaszane centrum święta. 

» CZYTAJ TAKŻEJakie niemieckie miasta warto odwiedzić? Top 14 miejsc

Teraz już wiesz, jakie święta obchodzą w Niemczech. Planując wizytę do tego państwa, sprawdź, czy jedno z nich przypada w tym czasie. Zazwyczaj są one obchodzone w centrum miasta, więc nie będziesz potrzebować wielu przygotowań, aby wziąć w nich udział. Miłej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *